خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ١٠ دی ٢۵٨٢ برابر با ٣١ دسامبر ٢٠٢۳

 


هموندان و مشترکین محترم خبرنامه

به آگاهی میرساند که از این پس خبرنامه، در آخر هر ماه میلادی در تارنماها و شبکه های اجتماعی نهاد مردمی منتشر و به شما گرامیان ایمیل خواهد شد


ماشین مبارزه (اس او اس ایران)

ماشین مبارزه اس او اس ایران کارزار و ابزاری است فراایدئولوژیک، پروژه محور و شفاف که قادر است کنش های گوناگون مخالفان جمهوری اسلامی در سراسر جهان را در قالب
- پروژه های مبارزاتی برای تغییر رژیم
- پروژه های آرامش ملی و رفاه اجتماعی در ۱۰۰ روز نخست
- و استقرار نظامی دموکراتیک و سکولار در دوره گذار به ایرانی آزاد
را هماهنگ نماید.

با بخش های گوناگون ماشین مبارزه (اس او اس ایران)  آشنا شوید


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 387 - گناه لبوفروشی


رادیو نارمک
شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران
دوشنبه ٢۵ دسامبر برنامه نداشت
چهارشنبه ٢٧ دسامبر
آدینه ٢٩ دسامبر
گذری بر ادبیات ایران زمین - دکتر سیامک رفیع زاده
-- معنای سید از دید علمی ، یک ادعای پوچ است
-- مبارزه با حکومت توتالیتر یعنی دوری از دروغ ، فساد و ریاکاری
-- مقاله نازنین زاغری : تجربه من در زندان اوین ( داستان مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی )
-- مفهوم جشن تولد شهبانو فرح پهلوی و جایزه نوبل بانو نرگس محمدی .

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net
 

** خواندنی های هفته **

پیشگویی های باباوانگا برای سال 2024
اقتصاد نیوز


باباوانگا معروف به «نوستراداموس بالکان» ۲۶ سال پیش در سن ۸۴ سالگی درگذشت اما پیشگویی های او درباره آینده همچنان مورد توجه افراد قرار می گیرد.
بابا وانگا بانوی عارف و نابینای ساکن بلغارستان بود که به گیاه درمانی می‌پرداخت. افراد بسیاری باور داشتند او قادر است رویدادها را پیشگویی کند و از توانایی‌های فراطبیعی برخوردار بوده است. این عارف در مزرعه‌ای در مقدونیه کنونی بزرگ شد و ادعا کرد که پس از مکیده شدن در گردباد نابینا شده است. وانگا به عنوان یک پیشگوی محلی شروع به «پیش بینی» آینده کرد.
گفته شده او پیش گویی‌های مهمی از جمله درباره حادثه ۱۱ سپتامبر و حمله تروریستی به برج‌های دوقلوی نیویورک، فاجعه هسته‌ای تا سونامی خورشیدی را انجام داده بود.
بیشتر...
 
مانوور «انتخاباتی» خامنه‌ای در پیشا عزیمت!
بهزاد کریمی


در حالیکه به نمایش «انتخابات» مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان فقط دو ماه و اندی باقی مانده است، اما چیزی از سروصداهای حداقلی دوره‌های پیشین دیده نمی‌شود و فضا کماکان سوت و کور است. تحرکی هم اگر هست بگونه‌ی بی سر و صدا میان دستجات ولایی جریان دارد که دست اندرکاریارگیری و مهره‌چینی در برابر همند. اگر بیشترینه‌ی جامعه همچون دور قبل بی اعتناء به تدارک نمایشات حکومتی، روی‌کردِ سکوت اعتراضی را ادامه می‌دهند، این بار طیفی از باورمندانسابق به انتخابات حکومتی هم در مسیر فاصله‌گیری از این نمایشات قرار گرفته‌اند.
بیشتر...
 
بررسی وقایع اتفاقیه سال ۲۰۲۴ در جام جهان‌نما!
رضا تقی‌زاده


ادامه دو جنگ مخرب و سرنوشت‌ساز در اوکراین و غزه، برگزاری انتخابات در نزدیک به هفتاد کشور و همچنین سرعت گرفتن خارق‌العاده توسعه هوش مصنوعی، جهان را در سال ۲۰۲۴ میلادی در شرف تغییرات عمیق ساختاری قرار می‌دهد - تحولاتی که ارزیابی پاره‌ای از دامنه‌های آن نیازمند یاری گرفتن از هوش مصنوعی است!
درآستانه سال تازه مسیحی حمله موشکی اوکراین علیه یک فروند کشتی نظامی روسیه در آب‌های کریمه و انفجار محموله پهپاد‌ها و مهمات آن و حمله تلافی‌جویانه روسیه با بیش از ۱۵۰ هواپیمای بدون سرنشین و موشک علیه کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین حاکی از آن است که جنگ دو کشور در آینده قابل پیشبینی به پایان نمی‌رسد.
بیشتر...

 

 
غزه در چند ماه آینده احتمالا آرام می‌شود، بعد چه؟
پرویز هدایی


«در یک نکته همه توافق دارند: و آن اینکه پس از پایان جنگ، می‌بایست امنیت اسراییل تضمین شده، و به موازات آن بازسازی غزه و برپایی حکومت نوین آن.» (پروفسور «چیمرمن» و «سیمون اشتاین»، نشریه «تاگس اشپیگل»)(۱)
اما تنها این نشریه آلمانی نیست که بیش از هر چیز در سودای دوران «پسا حماس» در غزه و بازگشت به شرایط عادی است. بلکه، حتی در ایران زیر چکمه سپاه، بسیاری از نشریات درباره دوران پس از پایان جنگ غزه می‌نویسند. اما آیا به راستی از خاکستر جنگ غزه ققنوسی بال خواهد گشود و برپایی دولت و نظام نوین در غزه و فلسطین چه تاثیراتی در منطقه، ایران و اسرائیل خواهد داشت؟
خواب آشفته جمهوری اسلامی و حماس
«سید رضی موسوی از برنامه‌ریزان عملیات ۷ اکتبر بود.» (مجتبی توانگر، نماینده مجلس)
بیشتر...

 

 
آرزوی من در آستانه سال نو
ابوالفضل محققی


باتمام طولانی بودن شب!سردی زمستان . سرانجام سحر پیچیده در حریری از نقره وطلا خرامان از راه خواهیدرسید . با کودکی دردل خویش . زمین نیم چرخی خواهد زد. کودک نطفه بسته در دل زمان چشم بر جهان خواهد گشود. بی خبر از جهانی که بخشی از آن در آتش جنگ می سوزد . جنگی که کودگان قربانیان اصلی آنند. کودک برآغازسال نو میلادی لبخند خواهد زد. با صمیمیت ،خلوص ،شادی و رویای های کودکانه خود متولد خواهدشد.
رویا هائی که هنوز به تیرگی جهان ساخته شده توسط بزرگان آلوده نگردیده است. جهانی پاک وصمیمی .شفاف چون قلب یک کودک . کودکی که تفاوتی بین رویا هایش با واقعیت نمی بیند.
بیشتر...
 
لایق رستاخیز مهسا نبودیم؟
فاضل غیبی


پانزده ماه از آغاز رستاخیز مهسا می‌گذرد. هرچند دستاوردهای این رستاخیز فرهنگی سیاسی چنان سترگ بود، که تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران را به دو بخش پیش و پس از خود تقسیم کرد، اما اخیراً در خارج از کشور پشتیبانی فعال ایرانیان از آن تا حدی افت کرده است. همین نیز پس از تهاجم وحشیانه و بی‌نظیر رژیم باعث شد که رستاخیز مهسا در ایران نیز از پیروزی بازماند، هرچند که همچنان تنها گزینش واقعی برای گذار از حکومت فاشیسم اسلامی است.
ناگفته پیداست که تهاجم گازنبری دو گروه سلطنت‌طلب و چپ عامل اصل افت پشتیبانی از خیزش «زن، زندگی، آزادی» در ایران بود. هرچند چند ماه پیش از آن بنظر می‌رسید هواداران دو گروه سلطنت‌طلب و چپ، رو به تحلیل می‌روند. اما با خیزش شکوهمند زن زندگی آزادی، «فعالان چپ کهنه‌کار» در خارج از کشور به دو گروه تقسیم شدند:
بیشتر...
 
جمهوری اعدام، ترور و فساد
م. روغنی

۱- از فردای پیروزی انقلاب ۵۷، از اعدام به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزار سرکوب در جمهوری جهل و جنایت بهره برداری شد. اولین اعدام‌ها به دست صادق خلخالی رئیس دادگاه انقلاب اسلامی و به دستور خمینی کلید خورد و تا اسفند ۱۳۵۸، ۴۳۸ نفر عمدتا از امرای ارتش ایران اعدام شدند. در دادگاه‌های فرمایشی چند ساعته، متهمین از حق داشتن وکیل محروم شده بودند و خلخالی باور داشت تنها متهمین لال می‌توانند وکیل داشته باشند! این قاضی قاتل با حضور در کردستان حکم اعدام ۵۰ نفر از اعضاء حزب دموکرات کردستان را نیز اجرا کرد.
بیشتر...

**علمی - پزشکی - محیط زیست - میراث فرهنگی **

مافیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دست غارتگر میراث فرهنگی
فیروزه نوردستروم


تقریبا دست‌کم هفته‌ای یکبار، خبرهایی از بازداشت حفاران غیرمجاز و کشف محموله‌هایی از اشیای تاریخی و عتیقه در پایانه‌ها و شهرهای مرزی کشور و نقاط دیگر در رسانه‌ها منتشر می‌شود. به دلیل بی‌توجهی پرسش‌برانگیز سازمان میراث فرهنگی و اجرای طرح‌هایی چون «حق کشف اشیای تاریخی» پس از توقف طرحی برای حراج اشیای تاریخی ایران، انگار هر کسی که توان دزدیدن دارد بی‌درنگ به جمع غارتگران اموال تاریخی کشور می‌پیوندد.
همزمان به نظر می‌رسد غارت آثار گرانبهای تاریخی در چند ماه اخیر با شدت بیشتری ادامه پیدا کرده است. اما چه افراد یا گروه‌هایی اقدام به تخلیه‌ میراث باستانی کشور می‌کنند؟ آیا در پس سرقت آثار ارزشمند تاریخی، دست‌هایی از مافیای داخلی دخیل‌اند؟
بیشتر...
 
ترجمه انسانی و ترجمۀ ماشین هوشمند(هوش مصنوعی)
ب. بی‌نیاز (داریوش)


یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های اداری در مرکز اتحادیه اروپا در بروکسل، بخش ترجمه است یا بهتر است بگوییم بود. در این‌جا باید ۲۴ زبان به زبان یا زبان‌های دیگر ترجمه شوند، مقادیر بسیار بزرگی از اسنادِ حقوقی، سیاسی، فرهنگی، جنایی، اقلیمی و ... حدود ۵۰۰ مترجم کتبی و شفاهی در این مرکز مشغول به کار هستند. تا زمانی که اتحادیه اروپا یک مجمع کوچک‌تر بود این تعداد از مترجمان کافی بودند ولی با رشد اتحادیه اروپا حجم کارها آنچنان افزایش یافت که این تعداد از مترجمان دیگر نابسنده بود. به همین دلیل اتحادیه اروپا یک بخش زیر عنوان «ترجمه ماشینی» ایجاد کرد که ماشین‌های هوشمند مترجم را وارد این روند ترجمه نماید. رئیس این بخش، مارکوس فوتی، خودش یکی از مترجمان باتجربه است.
بیشتر...

** چکامه **

برخیزم
سروده حافظ


مژدهٔ وصلِ تو کو کز سرِ جان برخیزم
طایرِ قُدسم و از دامِ جهان برخیزم

به ولای تو که گر بندهٔ خویشم خوانی
از سرِ خواجگیِ کون و مکان برخیزم

یا رب از ابرِ هدایت بِرَسان بارانی
پیشتر زان که چو گَردی ز میان برخیزم

بر سرِ تربتِ من با مِی و مُطرب بنشین
تا به بویت ز لحد رقص کُنان برخیزم
بیشتر...


نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-4234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

info@nahademardomi.com

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved