کیهان لندن

مقامات ارشد جمهوری اسلامی دولت‌های غربی را به دلیل قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا تهدید می‌کنند. همزمان تحلیلگران معتقدند برای پشتیبانی از خیزش آزادیخواهانه مردم ایران ادامه فشارهای بین‌المللی علیه رژیم ملایان به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و انسداد کانال‌های تأمین مالی تروریسم ضروریست اما موانع دشوار در این مسیر کم نیست.

در واکنش به تصویب قطعنامه قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی توسط پارلمان اروپا، مقامات رژیم ایران می‌گویند این اقدام «از روی استیصال» به خاطر «تلاش‌های ناموفق خیابانی آنها برای ضربه به جمهوری اسلامی» است.

سردار پاسدار محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی تهدید کرد «قطعاً ‌به شیوه کاملاً متفاوت ‌با اروپایی‌ها برخورد می‌کنیم!» برخی نمایندگان مجلس نیز ادعا کردند «مسیر ترانزیتی اروپا در منطقه دیگر امنیت نخواهد داشت.»

اگرچه اعضای پارلمان اروپا با اکثریت آراء سپاه پاسداران را به عنوان سازمان تروریستی شناختند اما به «تعلیق مذاکرات برجام» رأی ندادند که انتقادات زیادی را در پی داشت.

چارلی ویمرز عضو پارلمان اروپا از سوئد که از موافقان توقف هرگونه مذاکره با رژیم ایران است در توئیتی نوشت هنوز راه برای آماده شدن نمایندگان پارلمان اروپا جهت متوقف کردن مذاکرات «بی‌ثمر» احیای برجام باقی‌ مانده است.

هانا نیومن نماینده پارلمان اروپا از آلمان نیز در جریان سخنرانی در پارلمان با انتقاد از عدم حضور جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه در جریان نشست بررسی وضعیت سپاه پاسداران گفته بود «این برای سومین بار است که بورل از حضور در جلسه پارلمان اروپا در مورد جمهوری اسلامی خودداری می‌کند که بی‌احترامی به نمایندگان و ۱۲ هزار ایرانی است که در استراسبورگ تظاهرات کردند.»


برخی منابع می‌گویند شورای وزیران اتحادیه اروپا قصد ندارد در جلسه روز دوشنبه ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان سازمان تروریستی معرفی کند. بورل به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه همچنان موافق بسته شدن کانال مذاکره با جمهوری اسلامی نیست. اما مسئله چیست؟!

ملیسا امیرخیزی مسئول کمیسیون اقتصادی پارلمان بلژیک معتقد است، «جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باید متوجه بشود که ما این رژیم را نمی‌خواهیم.» او به کیهان لندن می‌گوید: «قاعدتاً تا رأی شورای اتحادیه اروپا و گروه هفت را نداشته باشیم جوزپ بورل هیچ حرکتی نمی‌کند.»

اروپایی‌ها نگران خلاء قدرت در ایران و وقوع جنگ داخلی‌اند

از سوریه و یمن تا حتی قاره‌های دیگر و شهرهای خود ایران شواهد برای تروریست بودن سپاه پاسداران کم نیست اما به اعتقاد ملیسا امیرخیزی، بورل و برخی وزرا زمانی قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی را قبول می‌کنند که در مورد این قضیه توجیه شده باشند اما وی می‌گوید «مشکل اینجاست که متأسفانه اپوزیسیونی که با آنها گفتگو کنند نداریم.»

 

مسئله اصلی دولت‌های اروپایی خلاء قدرت در خاورمیانه پس از فروپاشی احتمالی رژیم ایران است. ملیسا امیرخیزی می‌گوید: «اروپایی‌ها از آغاز یک جنگ دیگر در منطقه بسیار نگرانند به ویژه اینکه الان درگیر حمله روسیه به اوکراین هستند و اصلاً نمی‌خواهند وارد جنگ و ناامنی دیگری شوند. آنها زمان می‌خرند تا وقتی اپوزیسیون خودش و برنامه‌هایش را معرفی کند تا بدانند خلاء قدرت در ایران اتفاق نمی‌افتد و ایران به سمت جنگ داخلی نمی‌رود.»

مسئول کمیسیون اقتصادی پارلمان بلژیک که خودش در تظاهرات ۱۲ هزار نفری ایرانی‌ها در استراسبورگ حضور داشت می‌گوید: «فرانسوی‌ها هنوز معتقدند سطح اعتراضات در ایران آنقدر بالا نیست؛ هرچند تلاش می‌شود با ارائه مدرک به آنها گفته شود که مردم عادی با دست خالی مقابل رژیمی تروریست ایستاده‌اند که تا دندان مسلح است.» وی همچنین با اشاره به اینکه پارلمان اتحادیه اروپا اصلاحیه پیشنهادی برای «تعلیق مذاکرات برجام را نیز تصویب نکرد» گفت: «متأسفانه زمان زیاد نیست و این احتمال وجود دارد که غربی‌ها به مذاکرات بازگردند.»


با توجه به شرایط فعلی این پرسش مطرح است که اگر به دلایل مختلف تصمیم شورای وزرای اروپا در مورد قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی به تأخیر بیفتد آیا قرار گرفتن آن در زمره سازمان‌های تروریستی در پارلمان اروپا می‌تواند اهرم فشار علیه این تشکیلات سرکوبگر و جمهوری اسلامی باشد؟

بخش خصوصی در اروپا دیگر وارد معامله با ایران نمی‌شود

دکتر حسن منصور اقتصاددان ساکن بریتانیا با اشاره به اینکه «۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد ایران زیر نگین سپاه قرار دارد» به کیهان لندن می‌گوید، «کشورهای عضو اتحادیه اروپا منافع متعارض دارند و این احتمال که قطعنامه مصوب پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران به تأیید شورای وزاری اتحادیه اروپا نرسد وجود دارد با این حال تا همینجا که پارلمان اروپا سپاه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده باعث خواهد شد شرکت‌های خصوصی در اروپا از تجارت با ایران خودداری کنند. آنها اصلاً نمی‌خواهند زیر تیغ تحریم‌های دولت‌های اروپایی و غیراروپایی بروند. آنجا که فکر کنند به مشکل می‌خورند وارد معامله نمی‌شوند.»

 

بسیاری تحلیلگران معتقدند ترس اروپایی‌ها از تشدید درگیری‌ها با سپاه پاسداران است اما دکتر حسن منصور در مورد پیامدهای احتمالی قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی اروپا می‌گوید: «واکنش سپاه نمی‌تواند بزرگ باشد چون تجارت اروپا در مقایسه با ایران بسیار بزرگتر است و از نظر اقتصادی رژیم ایران توان اقدام اثربخش روی اقتصاد اروپا را ندارد. در مورد انرژی اروپا هم، باز معامله احیای برجام انجام نشد و در این مورد اروپا نگرانی از طرف ایران ندارد اما تنها نگرانی آنها اقدامات ایذایی سپاه از جمله گروگانگیری و آسیب به شهروندان خارجی است.»

در صورت عدم تأیید تروریستی بودن سپاه پاسداران در شورای وزیران اتحادیه اروپا این احتمال که دولت‌های اروپایی بطور مستقل اقدام به مجازات این نهاد نظامی نامتعارف و تروریستی کنند وجود دارد.


ملیسا امیرخیزی در همین ارتباط می‌گوید: «انگلیس که به هر حال جدا از اتحادیه تصمیم می‌گیرد احتمالاً شروع کننده تحریم‌ها خواهد بود اما در داخل اتحادیه اروپا، فرانسه به عنوان یکی از دو قدرت اصلی همچنان باید در مورد وضعیت ایران قانع و توجیه شود. آلمان راضی شده اما آنچیزی که می‌شنویم با آنچه اجرا می‌کند متفاوت است. کشورهای کوچک اروپا نیز در روابط اقتصادی با ایران منافع دارند. بنابراین باید در داخل اروپا با خودشان توافق کنند.»

نگرانی فرانسه از تشدید اقدامات تروریستی است

سعید بشیرتاش فعال سیاسی و از مؤسسان «جبهه ۷ آبان» به در مورد مواضع دولت فرانسه به کیهان لندن می‌گوید: «به صورت کلی برای آنها دو مسئله وجود دارد: اول اینکه هنوز جمهوری اسلامی بر سر قدرت است و جایگزین ندارد و اصولاً فرانسه می‌خواهد کانال‌های مذاکره با رژیم باز بماند. مسئله دوم آنها برجام است و نگرانی از تشدید اقدامات تروریستی و می‌گویند اگر رژیم جایگزینی نداشته باشد و همزمان درهای مذاکرات برجام بسته شود جمهوری اسلامی به تروریسم دامن می‌زند. برای همین فعلاً در فراخواندن سفرا محتاط عمل کرده‌اند.»

با اینهمه بشیرتاش معتقد است «شرایط از چهار ماه پیش تا کنون بطور کلی تغییر کرده است.» او می‌گوید: «حتا خود ما ایرانی‌ها فکر نمی‌کردیم پارلمان اروپا سپاه را تروریستی اعلام کند.» به اعتقاد این فعال سیاسی و بسیاری دیگر از تحلیلگران، «دید غربی‌ها نسبت به مسائل ایران تغییر کرده است.»

دولت‌های غربی همانطور که فکر نمی‌کردند اوکراین در مقابل تهاجم روسیه مقاومت کند، به همان شکل محاسبه‌ نکرده بودند که مردم ایران نیز با دست خالی در مقابل رژیم سرکوبگر و تشکیلاتی جنایتکار و تروریست مثل سپاه پاسداران به خیزش آزادیخواهانه‌ی خود ادامه دهند.

بشیرتاش در تأیید این موضوع می‌گوید: «هیچوقت اروپایی‌ها تا این اندازه با مردم ایران همدل نبودند. به ویژه آنکه ارزش‌هایی که امروز مردم مترقّی ایران دنبال آن هستند شبیه همان ارزش‌هایی است که دموکراسی‌های لیبرال غربی پایبند و مدافع آن هستند. درواقع مردم ایران به دنبال کرامت و آزادی و ارزش‌های فردی‌اند که مدافع چنین تفکری کشورهای غربی‌اند و به گوش رهبران آنها رسیده که مردم ایران خواهان تغییر رژیم هستند.»

این فعال سیاسی بیان می‌کند: «اگر رهبران آلمان و فرانسه متقاعد شوند که سپاه باید در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گیرد سایر دولت‌های اروپایی را دنبال خود خواهند کشاند. به ویژه آنکه دولت جدید ایتالیا علناً مخالف جمهوری اسلامی است.»

در این میان، هرچند جوزپ بورل در مورد هرگونه اقدام اروپایی‌ها علیه جمهوری اسلامی محتاط عمل می‌کند اما در واقع او معتقد است هر آن احتمال وقوع یک جنگ با رژیم ایران وجود دارد. وی در اواخر مهرماه ۱۴۰۱ به حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی پیام داد که اگر مذاکرات برجام نتیجه نداشته باشد «گزینه بعدی چیز خوبی نخواهد بود!» وی همچنین طی سه سال گذشته بارها به تهران توصیه کرده برجام موشکی و منطقه‌ای را بپذیرد و دست از ماجراجویی بردارد اما گوش شنوایی برای آن نبوده است.

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید