احمد رأفت
اولین نقاشی دیواری آلکساندرو پالومبو در نزدیکی ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در میلان انعکاسی گسترده در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد. در این نقاشی دیواری مارچ، مادر سریال کارتونی سیمپسون که در جهان طرافداران بسیاری دارد، قیچی به دست موهای مشهور خود را در همبستگی با جنبش «زن، زندگی، آزادی» می‌برد. این نقاشی البته ۴۸ ساعت بعد از روی دیوار «غیب» شد. حدس زده می‌شد که شهردار میلان با توجه به اینکه نقاشی روی دیوار بدون اجازه شورای شهر غیرقانونی است اقدام به حذف مارچ از دیوار نزدیک ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی کرده است.

آلکسندرو پالومبو ولی دوباره شبانه روی همان دیوار مارچ دیگری نقاشی کرد که اینبار علاوه بر موی چیده شده در یک دست و قیچی در دست دیگر، انگشت میانی خود را نیز با خشم و به عنوان اعتراض بالا گرفته است. کیهان لندن از آلکساندرو پالومبو پرسید مارچ سیمسپون انگشت میانی‌اش را در نقاشی دوم به کی یا چه نهادی حواله داده است؟ آلکساندرو پالومبو، که ۲۰ سال است تصویری از او دیده نمی‌شود و هرگز در گفتگویی تلویزیونی نیز ظاهر نمی‌شود، پاسخ به این پرسش را با پرسش دیگری پاسخ داد: «شما فکر می‌کنید چه کسی مستحق انگشت میانی مارچ است؟ کسی که حتی تحمل یک نقاشی دیواری را ندارد، حکومتی که تحمل اعتراض مردمانش را ندارد. حکومتی که شهروندانش را در خیابان می‌کشد. مارچ سیمپسون به صراحت می‌گوید که در کنار زنان و جوانان ایرانی ایستاده و مانند دختران ایرانی انگشت میانی‌اش را به رژیم این کشور حواله می‌دهد.» البته گفتنی است که شخصیت‌های کارتون سیمپسون همگی چهارانگشتی هستند!

آلکساندرو پالومبو در ادامه می‌افزاید «برخلاف گمانه‌زنی‌های اولیه، گویا این شهردای میلان نبود که نقاشی اولی را حذف کرد، بلکه حدس زده می‌شود این عمل شبانه توسط عناصری از کنسولگری جمهوری اسلامی انجام گرفته است؛ اگرچه هیچ نهادی تا کنون جرئت قبول مسئولیت این عمل را بر عهده نگرفته است. دیپلمات‌های جمهوری اسلامی تلاش کردند که نقاشی دوم را نیز حذف کنند و عکاسان و فیلمبردارانی را که برای به تصویر کشیدن این نقاشی دوم در مقابل کنسولگری جمع شده بودند تهدید کردند. البته این کارمندان کنسولگری برای دور ساختن آنها به پلیس هم متوسل شدند چون احتمالا فکر می‌کردند که پلیس ایتالیا نیز در خدمت آنها است. این رفتار غیرقابل قبول آنها در رسانه‌های ایتالیا انعکاس پیدا کرد.»


نقاشی اولی که از دیوار کنسولگری جمهوری اسلامی احتمالا توسط کارمندانش پاک شد


آلکساندرو پالومبو در ادامه گفتگو با کیهان لندن در رابطه با انتخاب شخصیت کارتونی مارچ می‌گوید: «مارچ و تمام خانواده سیمپسون از سال ۲۰۱۲ حق ورود به ایران را ندارند. مقامات جمهوری اسلامی نه تنها از پخش این سریال کارتونی جلوگیری کردند بلکه فروش اشیائی با تصاویر این فامیل محبوب در سراسر جهان را نیز ممنوع اعلام کردند و آنرا سریالی غیراخلاقی می‌دانند که می‌تواند تاثیر منفی روی کودکان و نوجوانان داشته باشد. من فکر کردم از آنجا که مارچ از ایران اخراج شده بنابراین در این روزها چاره‌ای ندارد که چون ایرانیانی که مجبور به زندگی در خارج از کشورشان هستند در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در یک کشور دمکراتیک دست به اعتراض بزند و به ایرانیان داخل کشور بگوید من هم با وجود دوری با شما هستم!»

آلکساندرو پالومبو که نام شناخته شده‌ای در طنز اجتماعی است و فعالیت‌های هنری‌اش بر حقوق بشر و برابری انسان‌ها تمرکز دارد و برخی از کارهایش در بخش هنرهای معاصر موزه لوور پاریس نیز به نمایش گذاشته‌ شده‌اند، در پایان می‌گوید « کنسولگری جمهوری اسلامی در میلان به صورت نمادین نزدیک‌ترین محل به ایران است چون بخشی از خاک این کشور به حساب می‌آید و مارچ می‌خواست در حد امکان نزدیک مردم ایران باشد.»

جالب است که تهیه کنندگان این سریال کارتونی که برای اولین بار ۱۷ دسامبر ۱۹۸۹ از شبکه تلویزیونی فاکس آمریکا پخش و به دلیل نوآوری و مضامین طنز و تند سیاسی و اجتماعی بلافاصله جهانی شد، دو نقاشی‌ دیواری آلکساندرو پالومبو را با ابراز خوشنودی از پیوستن مارچ به اعتراض ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی خود بازنشر کردند.
برگرفته از کیهان لندن

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید