رشته‌توئیت @koushhhh
متن زیر به صورت رشته‌توئیت در توییتر منتشر شده که توصیه‌هایی است برای دوران بازداشت و بازجویی.

من می‌خوام یه چندتا نکته از قبل و بعد از دستگیری و زمان بازجویی اینجا بنویسم، تجربیات شخصی، امیدوارم برای کسی پیش نیاد ولی آماده بودن براش خیلی بهتره اگر باقی دوستان هم نکته‌ای دارن‌ می‌تونن اضافه کنن.

* گوشی جدی‌ترین بخش ماجراست و می‌تونه بیشترین دردسر رو براتون درست کنه. اگر گوشی می‌برید با خودتون واقعا این مسائل رو جدی بگیرید، گوشی‌تون تمیز و پاک باشه، عکس و فیلم اگر دارید پاک کنید، از اکانت‌‌هاتون خارج بشید(جدی بگیرید)، تو بخش دایرکتتون چت‌هاتون رو پاک کنید، یک ایمیل دیگه که به هیچ اکانتی وصل نیست داشته باشید که اگر خواستن اونو بدید، بگید اکانت توییتر و اینستا ندارید، تو تلگرام و واتس‌اپ چت‌ها با موضوعات سیاسی و خیلی خصوصی‌تون رو پاک کنید، عکس‌های خصوصی که فکر می‌کنید بعدا می‌تون براتون دردسر درست کنه رو پاک کنید.

* بعد از دستگیری سعی کنید به خودتون از نظر روانی مسلط باشید، بازجو سعی می‌کنه شما رو به مدل‌های مختلف بترسونه، از حکم سنگین، از اینکه تو تنهایی، از تهدید به کتک زدن، از اینکه هر کاری بخوایم باهات می‌کنیم، از آینده‌تون و سوء پیشینه، نشون دادن ضعف توی هر موردی می‌تونه اون رو به خواسته‌اش نزدیک کنه.

* سعی کنید یه داستان تو ذهنتون از نحوه دستگیرتون درست کنید و اونو با تغییر جزئیات خیلی کم تعریف کنید، معمولا شخص دستگیر کننده با بازجو ارتباطی نداره و همه شما پیش چشم بازجو به یک شکل‌اید، چه در حال پیاده‌روی دستگیر شده باشید چه زد و خورد معمولا بازجو از لحظه دستگیری و علتش اطلاعی نداره.

* از اطلاعاتی که از گوشیتون یا از خونه‌تون پیدا کردن نترسید، خودتون چیزی رو قبول نکنید و چیزی رو درباره خودتون ننویسید، هرچقدر که به نظرتون نشدنی باشه، زیر بارش نرید، در این زمینه تا می‌تونید پررو باشید.

* همیشه منتظر باشید اونا سوال کنن چیزی اضافه خودتون نگید.

* اگر اطلاعاتی، عکسی در مورد روابط شخصی شما، مهمونی‌ها، روابط جنسی شما بهتون دادن نترسید، اینا فقط اهرم فشاره و موضوع روابط جنسی شما مسئله‌ای نیست که آنها بخواهند در دادگاه به اون بپردازن، بیشتر ازش استفاده می‌کنند برای اینکه شما رو در نقطه ضعف قرار بدن و تحت فشار مجبور به اعتراف در مورد خودتون بکنن.
* سوال‌ها در مورد روابط جنسی رو یا جواب ندید یا خیلی ریلکس باشید چیز پر اهمیتی نیست.

* همین‌طور در مورد استفاده از دراگ (مواد مخدر) به همین صورت پیش برید ممکنه تهدیدتون کنن که خانواده‌تون رو در جریان می‌ذارن از این تهدیدها نترسید.

یک سوال رو به مدل‌های مختلف در روزهای مختلف از شما میپرسن، مثلا کجا داشتید می‌رفتید، همیشه همان را بگویید با تغییرات جزیی، تا جایی که می‌تونید در مورد هیچ کس از دوستانتون یا بقیه اطلاعی ندید، لزومی نداره در مورد اشخاص بگید دوستمه و میشناسمش، در مورد همه فقط در حد اینکه یک آشنایی دارید جواب بدید، شغلش رو نمیدونم، آدرسش رو نمیدونم، روابطش رو نمیدونم. من در مورد آدرس خونه برادرم، گفتم بلد نیستم.

* سعی کنید پای کسی به بازجویی‌تون باز نشه، ولی اگر شخص دیگری رو باهاتون گرفتن یا بعدا آوردن، شما داستانی که گفتید رو ادامه بدید، اگر گفتن فلانی اینو گفته، بگید نمیدونم، احتمالا سعی میکنن با داستان‌هایی که از طرف بقیه افراد در مورد شما تعریف می‌کنن بهتون فشار بیارن، اصلا نه در مورد بقیه حرفی بزنید نه اگر گفتن فلانی در مورد تو اینو گفته باور کنید.

* اگر باکسی گرفتن‌تون و دست‌خطشم آوردن و گفتن نوشته همه کارها رو تو کردی باور نکنید و اهمیتی ندید اعترافات شخص دیگه در مورد شما قابل استناد نیست، روحیه‌تونم نبازید، احتمالا یا تحت فشار نوشته یا گفتن چی بنویس شما وارد این بازی نشید که در مورد اون یا خودتون چیزی بگید. انشا بنویسید طولانی بدون هیچ اطلاعات خاصی.

* اگر دارویی استفاده می‌کنید بگید بدون اون نمی‌تونید ادامه بدید، سعی کنید به هر نحوی از زیر فشار بازجویی بیاید بیرون، اونا تا میتونن فشار میارن شما هم سعی کنید فشار رو پخش کنید.

* درخواست وکیل کنید، جوری رفتار کنید که به حقوقتون آگاهید.

* هیچی مطلقا هیچی رو از سمت بازجوتون باور نکنید، احتمالا ۱، ۲ نفر از شما بازجویی کنند وارد بازی پلیس بد خوب نشید، هرچی گفتن بنویس امشب آزادت میکنیم ننویسید، برنامه چیز دیگریست.

* احتمالا هی از برنامه چماق و هویج استفاده می کنند، بازجویی خشن و دیگری با پادرمیانی میخواهد شما را نجات دهد، گول نخورید اون خودش بدتره فقط میخواهند شما به مواردی اعتراف کنید .

* اگر در سلول انفرادی رفتید، سعی کنید با فکر کردن به چیزهایی که آرومتون می‌کنه آرامش‌تون رو حفظ کنید، شب اولش فقط سخته.

* اگر بردنتون انفرادی در واقع میخوان رابطه شما با جهان رو قطع کنن و تنها آدم مرتبط باهاتون میشه بازجو. سعی کنید در این شرایط به احساسات‌تون مسلط باشید میدونم سخته ولی بعد از این بهتون بیشتر فشار میارن یا با بازجویی طولانی یا با بازجویی نکردنتون.

* توی انفرادی بازجویی نشدن به مراتب سخت‌تر از بازجویی شدنه اگر سراغتان نیامدند برای بازجویی بدونید میخوان بهتون فشار بیارن، توی انفرادی یک بار دو هفته در اتاق منو باز نکردند و بازجویی نبردند.

* با انفرادی بردن قصدشون اینکه چند شب زیر فشار، چیزی که میخوان رو ازتون بگیرن. اون چند شب رو رد کنید و چیزی نگید احتمالا میایید بیرون.

* سعی کنید تو سلول ورزش کنید، اگر میتونید بخوابید، یا اگر کتابی است بخونید هرچی هست مهم نیست معنی کتاب های عربی رو بخونید.

* اگرم رفتید تو سوئیت(اتاق ۳، ۴ نفره) در مورد نحوه دستگیرتون کارهایی که کردید به بقیه چیزی نگید، این اصل رو بدونید آدما اگر چیزی در مورد شما ندونن زیر شکنجه هم نمی‌تونن در موردش حرفی بزنن، ولی اگر بدونن شاید با وعده یا با شکنجه بگن.

* امیدوارم اتفاقی برای کسی نیفته و کسی دستگیر نشه ولی اگر شدید اینارو یادتون باشه.

برگرفته از ایران امروز

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید