رضا چرندابی

تا کنون کسی از خانواده پهلوی چنین بی پیرایه و صریح تمایل خود به بازگشت به ایران و برقراری دوباره سلطنت پهلوی را به میان نکشیده بود. سخنان تا کنونی شاهزاده رضا پهلوی از دور و نزدیک به این صراحت نبوده است. هنوز طرفدارانش، چه جمهوری خواه و چه مشروطه طلب، تکلیف شان روشن نشده است. “ خواست مردم “ ، “ رفراندم “ و … هر چند مواضعی در چهارچوب نگاه دموکراتیک به صحنه سیاست هستند، اما برای فعال سیاسی طرفدار، صحنه را روشن نمی کند. و صحنه واقعا علیرغم سخنرانی های خوب شاهزاده، تا کنون روشن نبوده است.

سخنان بانو فرح دیبا بر عکس روشن، صریح و تا حدودی تعیین کننده به نظر می رسد. حدس می زنم این بیان بی اما و اگر، جز در سایه برآوردی روشن از اوضاع سیاسی حاکم بر ایران، اتخاذ نمی شده است. اصولا شخصیت تا کنونی شهبانو فرح نشان از شخصیتی نداشته است که مواضع بلند پروازانه این چنینی اتخاذ کند.

بانو فرح در این مصاحبه با روزنامه ایتالیائی، هوشیارانه نکته ای را در چالش سیاسی کالیبر گذاری کرده است که از سوئی نشان از احاطه او به اوضاع اجتماعی- سیاسی ایرانیان داخل و شناخت نیروی تعیین کننده مبارزه، یعنی زنان دارد و از جانب دیگر پیشاپیش راه حلی برای دغدغه های آینده - به شرط جدی شدن آن آینده - ارائه می دهد. بر پایه گزارش ها ایشان با اشاره به اهمیت نقش زنان در دوران پهلوی و حتما با نگاهی هوشیارانه به نقش زنان در مبارزه با جمهوری اسلامی گفته اند؛ “ اگر سلطنت به ایران بازگردد، نور پهلوی، دختر شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد او خواهد بود.”

به باورم بر خلاف روند تا کنونی سخنان خانواده پهلوی، این مصاحبه و پیام بانو فرح دیبا می تواند تاثیر جدی بر فرایند مخالفت مردم با جمهوری اسلامی بگذارد! آیا این بار جمهوری اسلامی با “ انکاری “ جدی روبرو شده است؟

#####

ماریو فیلیپو برامبیلیا دی‌کارپیانو، نویسنده مقاله «ایران خواهان بازگشت به پادشاهی»، از واکنش غیر رسمی سفیر جمهوری اسلامی در ایتالیا به گفتگوی شهبانو فرح پهلوی با روزنامه «لیبرو» می‌گوید

فرح پهلوی: مردم دوباره پادشاهی را می‌خواهند؛ آماده بازگشت به ایران هستم
فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران با انتشار تصویر گفتگوی خود با یک نشریه ایتالیایی در توییتر و اینستاگرام خود به انگلیسی نوشته است: «مردم ایران خواهان بازگشت پادشاهی هستند و من آماده‌ام که برگردم.»

شهبانو فرح در گفتگویی که در ۱۲ اوت ۲۰۲۲ در بخش چهره‌های روزنامه ایتالیایی لیبرو چاپ میلان منتشر شده، همزمان با سالگرد درگذشت همسرش محمدرضا شاه، به بیان دیدگاه‌هایش در مورد ایران، مسیر این کشور در دوران پهلوی، رویدادهای فرهنگی مانند جشن‌های ۲۵۰۰ ساله، جشن هنر شیراز، موزه هنرهای معاصر و وضعیت حقوق زنان در دوران حکومت پهلوی پرداخته است.

آخرین ملکه ایران که ۸۴ ساله است، در ادامه با اشاره به اعتراضات چند سال اخیر در ایران و شعارهای گروهی از مردم به یاد رضا شاه، بر نقش شبکه‌های اجتماعی در آشنایی جوانان با میراث حکومت پهلوی تاکید کرده است.

در جریان چندین اعتراض در سالهای گذشته در ایران، گروه‌هایی از مردم شعار «رضاشاه روحت شاد» سر می‌دادند.

او به روزنامه لیبرو گفته است: «مطمئنم روزی روشنایی بر تاریکی پیروز و ایران دوباره از خاکسترش متولد خواهد شد.»

خبرنگار لیبرو در قسمت‌های پایانی مصاحبه با اشاره به اعتراضات علیه حجاب اجباری در ایران و آغاز روند توانمندسازی زنان در حکومت پیشین ایران از خانم پهلوی پرسیده است که «آیا شاهدخت نور، نوه شما و فرزند ارشد شاهزاده رضا پهلوی وارث سلسله است؟»

خانم پهلوی در پاسخ گفته است: «بله با توحه به اصل نخستین اگر پادشاهی در ایران باشد، نور وارث سلطنت پدرش می‌شود. قانون اساسی پیشین ما جایگاهی مهمی برای زنان قائل بود.

وقتی شاه من را به عنوان نائب‌السلطنه برگزید، هدفش تاکید بر نقش مهم زنان در یک کشور مسلمان در خاورمیانه بود.»

نور پهلوی،‌ فرزند بزرگ رضا پهلوی، متولد فروردین ۱۳۷۱ در واشنگتن و نخستین عضو این خانواده است که خارج از ایران به دنیا آمده است.

گروهی از مخالفان جمهوری‌خواه حکومت ایران، رضا پهلوی را متهم می‌کنند که با توجه به سوگندی که خورده، به دنبال احیای سلطنت در ایران است اما او انتخاب نوع حکومت آینده در صورت براندازی را مشروط به رای مردم می‌داند.

خانم پهلوی در پاسخ به اینکه اگر شرایط اجازه می‌داد، آیا آماده بازگشت به کشورتان هستید؟ گفته است: «بله امیدوارم. اما مهمترین چیز برای من آزادی ایران و ایرانیان است. اگر روزی بتوانم به کشورم بازگردم این برایم شادی بی‌نظیری خواهد بود.»

انتشار این گفتگو و پیام آمادگی خانم پهلوی برای بازگشت، واکنش‌های گسترده‌ای در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است.

عده‌ای از حامیان سلطنت پیام او را «تیری به قلب جمهوری اسلامی» تعبیر کرده‌اند و بعضی از مخالفان با اشاره به تاثیر شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که «خانواده پهلوی در زمینه میزان واقعی محبوبیت خود در خیابان‌های ایران دچار خطای محاسباتی شده‌اند.»

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید