خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٩ امرداد ٢۵٨۱ برابر با ۳۱ ژوئیه ٢٠٢٢

 


نامه چند تشکل سیاسی به قوه قضائیه بلژیک

27 ژوئیه 2022
برای توجه فوری قوه قضاییه بلژیک

ما امضاکنندگان زیر، تعدادی از فعالان سیاسی سازمان‌یافته در اروپا و آمریکا می‌خواهیم جدی‌ترین نگرانی‌های خود را در پی لایحه اخیر (معاهده استرداد مجرمین با جمهوری اسلامی ایران) در پارلمان بلژیک که اخیراً به تصویب رسیده است، جلب کنیم. این لایحه با 41 رای مخالف و 11 رای ممتنع به تصویب رسید. یعنی کل آرای مخالف این لایحه نماینده بیش از یک میلیون شهروند بلژیکی است.
ما می دانیم که تعدادی از فعالان سیاسی ایرانی شکایتی را برای عدم استرداد احتمالی اسدالله اسدی و عاملان شریک آن به ایران ثبت کرده اند. ما تلاش‌های هر دولتی را برای محافظت و تضمین آزادی شهروندانش در زمانی که به ناحق در زندان هستند یا در مورد جمهوری اسلامی ایران برای باج خواهی، گروگان گرفته شده‌اند، به رسمیت می‌شناسیم و در واقع ارج می‌نهیم.
ما دستگیری و زندانی شدن آقای اولیویه وندکاستیل در ایران را به شدت محکوم می‌کنیم و از همه کشورهای متمدن می‌خواهیم که فوراً خواستار آزادی بی‌قید و شرط آقای وندکاستیل شوند. در حالی که ما با مردم بلژیک همدردی می کنیم، نمی توانیم از مبادله زندانیان حمایت کنیم و به دولت بلژیک هشدار می دهیم که مماشات با دولت بدنام حامی تروریسم در ایران نه تنها نقض آشکار تعهداتش در مقابله با تروریسم تحت حمایت دولت است، بلکه بدون شک گسترش آن را تشدید خواهد کرد. یعنی تروریسم اسلامی در سراسر این قاره.

برای خواندن متن کامل نامه به زبان انگلیسی و یا ترجمه آن به فارسی اینجا کلیک نمایید.


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 265 - فروریختن یک بنای تاریخی در سیلاب تفت یزد

ایران چه خبر 263 - شکسته شدن سد خاکی در روستای زردین یزد

ایران چه خبر 264 - سیل در امامزاده داوود
و کشته شدن زائران

 


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٢۵ ژوئیه

چهار شنبه ٢٧ ژوئیه

آدینه ٢٩ ژوئیه برنامه نداشت


اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی

https://www.NahadeMardomi.net
نه «شیخ» و نه «شاه»؟
فاضل غیبی


ملاهای ایرانی در میدان تبلیغات پشت شیطان را نیز به خاک مالیده‌اند. آنان با «زرنگی» و دروغ‌پردازی توانستند جهنّم را به چشم هواداران و فریب‌خوردگان خود بهشت جلوه ‌دهند، خواری زن ایرانی را دفاع از «کرامت» او بنامند، پایمال شدن سرافرازی ایرانی را به نام «اوج کیان اسلام» حُقنه کنند، برقراری توحش حقوقی را به‌عنوان «قسط مدنی» ستایش نمایند و از ورشکستگی اقتصادی و تاراج منابع ملی به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی» یاد ‌کنند؛ و درحالی‌که به هر قیمتی برای دستیابی به بمب اتمی می‌کوشند، «فتوای رهبر مبنی بر منع ساخت سلاح اتمی» را برای فریب اذهان تکرار می‌کنند.
بیشتر ...
 
پیام شاهزاده رضا پهلوی بمناسبت سیل های اخیر در ایران

جان باختن ده‌ها هم‌میهن در پی وقوع سیل در سراسر ایران را به خانواده‌های آنان و نیز به عموم هم‌میهنان صمیمانه تسلیت می‌گویم. گزارش‌های کارشناسی حکایت از آن دارد که این بار نیز، مسئول اصلی مرگ هم‌میهنان‌مان، رژیم فاسد و بی‌کفایت حاکم بر ایران است.
واقعیت این است که فساد، ناکارآمدی و مدیریت هیئتی و رانتی در جمهوری اسلامی، کشور ما را در برابر انواع مخاطرات طبیعی آسیب‌پذیر کرده، و سالیان طولانی بهره‌برداری آزمندانه و بی‌ضابطه از منابع طبیعی، موجب ناپایداری زیست‌بوم ایران و کاهش تاب‌آوری آن در برابر رخدادهای اقلیمی شده است.
بیشتر ...
 
موضوع حجاب این روزها داغ ترین موضوع مورد بحث در تمام محافل ایرانیست
ایرج جوادی


موضوع حجاب این روزها داغ ترین موضوع مورد بحث در تمام محافل ایرانیست. و بیراه نیست اگر من هم مقاله ماه جولای خودم و به این موضوع جالب اختصاص بدم.
چیزی که بسیار هیجان انگیز و خوشحال کنندست اینه که نه تنها بانوانی که ظاهر و لباس پوشیدنشون به روشنی نشان میده که با حجاب اونهم از نوع اجباریش کاملآ مخالفن بلکه تعدادی از بانوان محجبه که حتی چادر به سر میکنن هم با سایر خواهران و هموطنان خودشون همصدا شدن و بدون واهمه عکس خودشون رو در رسانه های همگانی میگذارن و مینویسن که من با وجود اینکه خودم با حجاب هستم ولی با اجبار در مورد پوشش بانوان مخالفم و باور دارم که هرکس باید نوع پوشش خودش رو طبق باور و سلیقه خودش انتخاب کنه. این حد از تفاهم و همدردی برای سایرین، پدیده قابل احترامیست که متاسفانه سایر گروه های مخالف رژیم به اون دست نیافتن و ما مرد ها میبایست از این نقطه نظر بانوان کشور مون رو ستایش کنیم و به آنها امتیاز بدیم.
بیشتر ...
 
آزادی یک حق انسانی است، چه مایه «فخر مسلمانان و شیعیان» باشد، چه نباشد
امیر طاهری


نبردی که اکنون میان جمهوری اسلامی و فعالان حقوق انسانی در ایران پیرامون مسئله حجاب درجریان است، در نگاه نخست ممکن است یک حرکت جنبی به‌شمار آید. حتی اگر فردا با اعلام حذف حجاب اجباری آغاز شود، باز هم این واقعیت که نظام کنونی در ایران دشمن آزادی‌های فردی و اجتماعی است، تغییر نخواهد کرد. با این حال، این حرکت جنبی خالی از اهمیت نیست. مبارزه برای ایجاد یک جامعه آزاد انسانی از مسیر بسیار حرکت‌های جنبی می‌گذرد.
در این میان، بیانیه گروهی که خود را «نواندیشان دینی» می‌خوانند، می‌تواند بعضی جنبه‌های تضادهای درونی فرقه خمینیه را که اکنون در چارچوب نظام مشروعه بر ایران مسلط است، زیر ذره‌بین قرار دهد.
بیشتر ...
 
فارن پالیسی: اقتصاد روسیه از درون در حال فروپاشی است

جنگ در اوکراین وارد ششمین ماه خود شده است. با این حال به نظر می رسد که با وجود تحریم ها پوتین به عملیات تجاوزگرانه علیه کیف ادامه داده و بسیاری را در غرب به این واداشته که بپندارند پوتین اقتصاد روسیه را محفوظ داشته است.
تحلیلگران اقتصاد سیاسی با انتشار یادداشتی در پایگاه تحلیلی فارن پالیسی با عنوان «در واقع اقتصاد روسیه در حال فروپاشی از درون است؛ به نقد این دیدگاه پرداخته اند.
پنج ماه از حمله روسیه به اوکراین گذشته و بسیاری از سیاست‌گذاران و مفسران غربی از ابعاد اقتصادی تهاجم پوتین و پیامدهای اقتصادی آن برای روسیه چه در داخل و چه در سطح جهانی، آگاهی دقیقی ندارند.
بیشتر ...
 
بااپوزیسیون گرفتار در خود چه باید کرد؟ قسمت سوم
ابوالفضل محققی


تمامی این ها که گفتم گوشه بسیار کوچکی بود از آن چه که امروز در ایران می گذرد.مسلما دید من محدود است وجامعه ایران بسیار پیچیده و گسترده.
از تمام مسائل اقتصادی ،سیاسی ،اجتماعی وفرهنگی جامعه که بگذری روانشناسی سخت پیچیده وچند لایه مردم ایران احتیاج به کنکاشی طولانی وعمیق دارد.در طی این چهل سال حکومت دینی چنان نمایشی از پستی ،رذالت ،فساد ،دروغ ،دزدی،خیانت وجنایت از خود بنمایش نهاده اند که باور اکثر مردم نه تنها نسبت به روحانیت وتا حد زیادی اسلام فرو ریخته بلکه تاثیر آن در روابط اجتماعی و خانوادگی نیز بسیار مخرب بوده است.
بیشتر ...
 
جامعه پشیمان است از انقلابی که کرده است! مانند شما هم تفسیر تئوریک برای آن نمی کند
ابوالفضل محققی


این بحث ها وجدال های سیاسی !!قسمت دوم
حال این که نسل امروز نه به اندازه فاصله سالهای سن ما بلکه به اندازه شگفت آور تحولات سال های اخیر در عرصه دیجیتالی از ما فاصله دارند.
همه از این فاصله می گوئیم اما هر گز به عمق این فاصله درعرصه های مختلف نمی رویم .هرگز درکی درست از رابطه والدین با فرزندان ،رابطه جامعه با نسل جدید ،رابطه گذشته با حال و آینده و رایطه اپوزیسیون پر مدعای خارج با نسل جوان ایران نداریم .
از این رو روی کردمان به این نسل با همان برداشت های ملکه شده در ذهن و شرطی شده نسبت به مسائل اجتماعی است که با آن آموزش دیده ایم .
بیشتر ...
 
این بحث ها وجدال های سیاسی !!
ابوالفضل محققی


با خنده می پرسد "هنوز در کشاکش نقش ایوانید ؟هنوز دنبال راه های مبارزه با جمهوری اسلامی هستید ؟ درحال بحث وجدل سر تئوری وسیاست ؟دنبال راهی برای اتحاد و نشستن سر یک میز با گروه های مختلف اپوزیسیون ؟"
از دوستان قدیمی و هم سازمانی من است با دیدی باز،خوش فکر،از مدیران موفق در خارج از کشور. که سال هاست خود را از کار تشکیلاتی ووابستگی گروهی بیرون کشیده فعالیت سیاسی فردی دارد. میگویم راه بهتری سراغ داری؟
بهرحال برای تداوم یک مبارزه سیاسی باید چهار چوب های دقیقی باشد ،پروتکلی ،وحدت نظری ،تقسیم وظایفی ،ارگان رهبری کننده ای ،تحلیل مشخصی از اوضاع وحاکمیت ،از وضعیت جامعه ،از نقش جریان هاوافراد مبارز سیاسی در داخل و خارج کشور، از روند های پیش رو!
بیشتر...
 
وحدت‌‌نمایی و تولید مصنوعی موفقیت برای جبران شکست‌های تحقیرآمیز اطلاعاتی و امنیتی
مراد ویسی


وزارت اطلاعات دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان اطلاعات سپاه، در متن مشترکی که در خبرگزاری ایسنا و روزنامه همشهری منتشر شده است، از هم‌افزایی با یکدیگر پس از برکناری‌ها و تغییرات در راس اطلاعات سپاه خبر داده‌اند. انتشار این متن دستوری در دو رسانه تحت امر جریان حاکم، تلاشی برای احیای وجهه تحقیرشده سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی نظام است.
شکست‌های اطلاعاتی متعدد جمهوری اسلامی ایران در برابر سرویس‌های اطلاعاتی رقیب، از جمله موساد و سیا، باعث خدشه‌دار شدن وجهه این نهادها در بین طرفداران و پیروان جمهوری اسلامی شده است.
بیشتر ...
 
سیمین بهبهانی: در کرامت زن و نکوهش جنگ
احد قربانی دهناری


۲۸ تیر زادروز و روز سیمین بهبهانی شاعر غزل‌سرای ماست. یادی از او و غزل‌هایش کنیم:
سیمین بهبهانی در ۲۸ تیر ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. او در شعرهایش به مسائل اجتماعی از جمله حقوق زنان توجه ویژه‌ای داشت. بیش از ۶۰۰ غزل سروده که در ۲۰ کتاب منتشر شده‌اند. او ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ درگذشت.
سیمین بهبهانی از ۱۳۵۰ به کشف و ابداع اوزان تازه در غزل فارسی پرداخته است و پس از انقلاب اشعار او اجازه چاپ نداشت. مادرش فخرعظمی ارغون، و پدرش عباس خلیلی، نویسنده و شاعر بودند. تحصیلات متوسطه را تمام نکرده بود که با حسن بهبهانی ازدواج کرد و علیرغم مشکلات فراوان رشته حقوق قضایی را در دانشگاه تهران به پایان رساند. بهبهانی تدریس را به حرفه های دیگر ترجیح داد و تا بازنشستگی دبیر دبیرستان های تهران بود.
بیشتر ...
 « چکامه های هفته »
توتیایِ نگاه
سروده مهشید رحیمیان


اگر، روزی گذر بر مصر کردم
روم پابوسِ نیکو پادشاهم
زنم زانو بر رویِ مزارش
کُنم بخششْ طلب، بهرِ گناهم
کنم درد و دلی سی چند ساله
بگویم: ای امیر و پادشاهم
اگر روزی بگیرم جاه و نامی
تویی سرچشمه یِ آن جایگاهم
بدون تو رَهَم پایان ندارد
بیشتر...
 
حراج وطنی
سروده هادی خرسندی


خانۀ ما، درش فروخته شد
شیر زرین سرش فروخته شد

از قدیم و ندیم هرچه که بود
بهتر و بهترش فروخته شد

در نیویورک و لندن و پاریس
باغ ما نوبرش فروخته شد
بیشتر...
 
میهنم
سروده مرتضی « سیروس » روشنی


از دور به عمق وادی وحشت می نگرم
با نگاهی آزرده و ملول و اندوهی که پایان نمی پذیرد
میهنم زیر شلاق و سم ستور وحشیان به ویرانی می گراید

با انبوهی زجر و شکنجه روح و روانم مالامال
و آنجا بیچاره گانی بی خانمان با گرانی در جدال
نمایشی از محصول فسق و فجور و جنایت و غارت اموال
بیشتر...

اندیشه های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها andisheh@nahademardomi.com 
 همیاری

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این تشکل غیر انتفاعی زحمت میکشند هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.  

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
پرداخت بطور مکرر را انتخاب کنیدآدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344

در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2022 THE NEW IRAN, All rights reserved