دیدن این خبرنامه در وبخوان

خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ١ خرداد ٢۵٨۱ برابر با ٢٢ مه ٢٠٢٢


پشتیبانی ١۴ سازمان سیاسی

از اعتراضات مردم ایران در شھرھای مختلف کشور

ھم میھنان ما در در شھرھای مختلف ایران در اعتراض به گرانی طاقت فرسا، فساد حکومتی و علیه جمهوری اسلامی بار دیگر به خیابان ها آمده اند، اما رژیم به جای توجه به خواسته های بحق و اساسی آنان و کوشش در کاستن از رنج و مشقات زندگی، به سرکوب مردم پرداخته و تعدادی را کشته و مجروح ساخته است. نظام فاسد در عین حال با قطع و کند سازی اینترنت و سانسور و تهدید رسانه های داخلی قصد سرپوش گذاشتن بر فضای بحرانی حاکم بر ایران دارد تا شاید از گسترش تظاهرات جلوگیری کند.
اکنون با گذشت بیش از چهار دهه از حکومت فرقه تبهکار اسلامی در ایران و تاراج ثروت و سرمایه های ملی کشور و بذل و بخشش آن ها به سوریه برای تداوم حکومت بشار اسد، هم اندیشان خود در عراق، حزب الله لبنان و حوثی های یمن، که از عوامل فقر و نارضایتی گسترده ایرانیان است، کاسه صبر ملت دربند ایران لبریز شده و بر آن است تا با خیزشی همگانی و نهایی خط بطلانی بر حکومت جمهوری اسلامی در میهنمان بکشد.
ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن ابراز پشتیبانی از ملت آزادیخواه ایران و اعتراضات و خواسته های آنان، همدردی خود را با خانواده های کشته شدگان اعلام می کنیم و تردیدی نداریم که شرایط اقتصادی و اجتماعی بحران زده ایران بزودی افراد نیروهای انتظامی و نظامی را نیز به مسئولیت ملی خود آگاه ساخته و نیروهای مسلح به ملت معترض آغوش خواهند گشود و آنگاه ایرانیان یک دل و یک صدا بساط ظلم و جنایت چهل و چند ساله این فرقه تبهکار را جمع خواهند کرد و سران خائن این حکومت، در ایران آزاد فردا برابر دادگاه های ملی خواهند ایستاد.

پاینده ایران
۲۰ مه ۲۰۲۲

اتحاد برای آغازی نو
اندیشکده آوای آزادی
ایران چنج
جبهه ملی ایران - برونمرز
جمعیت ایرانیان مبارز (جام)
جمعیت سوسیال دموکراسی برای ایران
جنبش سکولار دموکراسی ایران
حزب سکولار دموکرات ایرانیان
حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)
سازمان برونمرزی حزب پان ایرانیست
سازمان زنان ایران
شبکه فرشگرد
کوشندگان اتحاد مردم ایران برای دمکراسی
نهاد مردمی


گفتگوی آقای فریدون توفیقی با دکتر ایمان فروتن در برنامه بزرگان موسیقی ایران در رابطه با  مسابقه ایران فریدام آیدل در شبکه تلویزیونی پارس


 


تواگر برخیزی، من اگر برخیزم، همه برمیخیزند


راهپیمایی و اعتراض در کالج اوبرلین علیه محمد جعفر محلاتی به دلیل نقش و همکاری او در جنایات علیه بشریت

جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی اعدام شده در ایران، دانشجویان کالج اوبرلین، فارغ التحصیلان این دانشگاه، شهروندان نگران اوهایو و ایرانی-آمریکایی ها در شهرهای مختلف آمریکا و اروپا در مقابل کسب و کار برخی از اعضای هیئت مدیره این سازمان در ماه می تظاهرات خواهند کرد. همچنین برای سومین بار در ۶ ماه جون به اوبرلین بازمی‌گردیم تا از مدیریت کالج اوبرلین و هیئت امنای آن بخواهیم محمد جعفر محلاتی، استاد دینی و یک مقام سابق ایرانی را به دلیل جنایات علیه بشریت گزارش شده‌اش بوسیله عفو بین الملل برکنار کنند. محلاتی که خود را "پروفسور صلح" می نامد تاریخ سیاه خود را از کالج و مردم اوهایو پنهان کرده است. او باید به خاطر نقشش در انکار قتل عام بیش از ۵۰۰۰ زندانی سیاسی در ایران در سال ۱۹۸۸ پاسخگو باشد.

بیشتر ...


ایران چه خبر

ایران چه خبر 240 - خیزش مردم گلپایگان، قیام ادامه دارد

 

ایران چه خبر 241 - راهپیمایی بزرگ بازنشستگان در اهواز

 


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

 

دوشنبه ١۶ مه

چهار شنبه ١٨ مه

آدینه ٢٠ مه


اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی

https://www.NahadeMardomi.net
شکست و خاموش شدن اعتراضات امروز مردم، شکست ملت ایران خواهد بود

جمشید عنبرستانی – شاید فقط خواجه حافظ شیرازی که صدها سال قبل شناخت دقیق‌تری از مردم امروز ایران نسبت به موجود کلاهبردار و حیله‌گری به نام ملا و آخوند داشت نمی‌داند که بیش از نود درصد مردم ایران از حکومت ملایان حاکم بر کشور و حاکمان دزد و بی‌وجدان و کلیت این نظام فاسد نه تنها ناراضی، بلکه تنفر حداکثری داشته و آرزوی برچیده شدن بساط این حکومت و اضمحلال و نابودی آن را دارند.
چهل و سه سال از ماندگاری و عمر ننگین حکومت ملایان در ایران که در چپاول و جنایت و ویرانگری در جهان یکتا و بی‌نظیر و بی‌مانند است گذشت. از رفتاری که اکثریت مردم ایران تا کنون و طی این مدت در مقابل زشتی‌ها و خیانت‌ها و ناجوانمردی‌های حکومت اسلامی آخوندها نسبت به خود نشان داده‌اند می‌توان درک کرد که اکثریت بالایی از مردم ایران در امید و آرزوی واهی نابودی حکومتی بسر می‌برند که زندگی چند نسل از ایرانیان را تباه کرده و کشور آباد ایران را به مرز بیابانی شدن کشانده و ملتی را به فقر و تنگدستی دچار کرده.
بیشتر ...
 
غرب در چاه مماشات بلندمدت با شرارت

زمان فیلی- بعداز یک سال بله‌برون اروپایی‌ها در کافه وین با جمهوری اسلامی، عروسی برجام به جایی رسیده که نامش «ابتذال» سیاسی است. پیش‌بینی گفتگوی رخوت‌آور غربی‌ها از ابتدا ساده بود اما بازی آنها در زمین حریف شرور یعنی همان چانه‌زنی‌های عبث مدت‌دار به عنوان خواست جمهوری اسلامی از دو عامل وجود «فساد» و«طمع» از سوی طرفین غربی که باعث مماشات با شرارت شده، نمی‌تواند خارج باشد.
بی‌اعتنایی و پا گذاشتن غربی‌ها بر ارزش‌های غربی در خلال مذاکرات از ابتدا شکست خورده‌ی وین نقطه‌ی گم شده‌ی ماجراست که عدم شفافیت از بطن گفتگوها، به همراه نبود کنفرانس خبری بعد از جلسات متعدد، این مهم را ثابت می‌نماید. در حقیقت اگر غربی‌ها بر اصول خود ایستادگی و پایبند باشند، هرگز در مقابل نمایندگان تروریسم عریان جهانی نخواهند نشست و این نشان از نقاط ضعف سیاسی- دیپلماتیک آنان در رفع بحران‌های موجود دارد.
بیشتر...
 
فردوسی می‌توانست فکر ما را عوض کند

علی اصغر ارجی - پیشرفت و تمدن دو مشخصه عمده دارد؛ نخبگانی که برای سرزمین خود افق تازه اندیشیدن می‌آفرینند و جامعه‌ایی که روح آزادی و آفرینندگی را پاس می‌دارد. بنابراین به صرف چند شاهکار ادبی و هنری هیچ ملتی خردمند و بزرگ نمی‌ماند. وقتی تکرار و تقلید رسم و عادت زندگی مردمی شد، روشنی هم رنگ می‌بازد.
اگر به پیشینه ادب و هنر ایران نگاهی بیندازیم، گویی چند قله بلند داریم و باقی بیابان تکرار. اگر حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی داریم و مضامین عمیق و رنگارنگ، اما کم نیستند شاعرانی که تکرار یکدیگرند و چراغ‌های خاموش برای این سرزمین. فضای شعر کلاسیک فارسی پر است از صنعت‌پردازی و تشبیه و استعاره‌سازی‌های‌ کلیشه‌ایی که به کار ساختن و انسجام و نظریه نمی‌آید.
در این میان فردوسی، شخصیتی بی‌نظیر است. او به تنهایی می‌توانست راه روشنی برای ما باشد و روش درست اندیشیدن و خلق را برای ایران ترسیم کند.
بیشتر...
 
کشورگشایی روسی با “کمونیسم ملی اسلامی”

گفتگوی علی فراستی با فصلنامه “نگاهی نو” چاپ تهران
* در آثار شما به سه نسل از روشنفکران ایرانی اشاره شده که شیفته و یا متاثر از افکار و تبلیغات احزاب کمونیستی وابسته به شوروی بودند که تاثیر آن تا انقلاب ۵۷ ایران و سال‌های پس از آن آشکار است. آیا صرفا چپ‌گرایان ایرانی تمایل به شوروی یا روسیه داشتند و یا می‌توان به رجال ایرانی و احزاب غیرچپ‌گرا روسوفیل اشاره کرد؟
سابقه تمایل ایرانیان به اندیشه‌های سوسیالیستی به دوران قاجاریه و قرن سیزدهم خورشیدی بر می‌گردد آن‌هم در زمانی که اندیشه‌های سیوسیالیستی در اروپا رونق گرفت. تا قبل از انقلاب ۵۷ اساسا تحولات فکری و روشنفکری در ایران متاثر از فرهنگ اروپا بود و از زمان انقلاب ۵۷ و در اوج فرهنگ رسمی “آمریکاستیزی”، شاهدیم که روشنفکران ایرانی از فرهنگ سیاسی آمریکا هم متاثر شده‌اند.
بیشتر ...
 
«رضا شاه روحت شاد» و دیدگاه‌های متفاوت

امیر طاهری - در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه، یک نکته مهم، به گمان من، از توجه کافی تحلیلگران برخوردار نشد: جست‌و‌جوی نمادی برای همبستگی ملی. در این انتخابات، ۱۲ نامزد شرکت داشتند و طیفی گسترده از مرام‌ها و مسلک‌های سیاسی و منافع اقتصادی‌ـ‌اجتماعی را معرفی می‌کردند. این ۱۲ نامزد، که در میان آن‌ها چهره‌های راست‌گرای هوادار ولادیمیر پوتین، چهره‌های چپ‌گرای پوتین‌دوست، سوسیال دموکرات‌های کلاسیک، جمهوری‌خواهان لیبرال و بناپارتیست و پرچمداران خواسته‌های محلی شرکت داشتند، در یک مورد توافق داشتند: میراث شارل دوگل، رئیس‌جمهوری اسبق و رهبر مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم. حتی نامزد حزب کمونیست خود را شریک در این میراث معرفی کرد (تنها استثنا دوشیزه ناتالی آرتو ، نامزد حزب کوچک تروتسکیست بود، که نیم درصد از آرا را به دست آورد).
بیشتر ...
 
آقایان شما جز کشتن و چپاول و ویرانگری در چه چیز تجربه و تخصص دارید؟

شکوه میرزادگی - امروز حسن اکبری، معاون سازمان حفاظت محیط زیست حکومت اسلامی، به خبرنگاران گفته است که: توله سومی« یوزپلنگ ایران» هم وضعیت خوبی ندارد. اکبری در توضیح وضعیت این توله یوز پلنگ گفت: «ما درباره یوزپلنگ دانش و تجربه لازم را نداشتیم و در فرایند نگهداری و جابه جایی توله یوزها خطا شد. دامپزشکان نیز مرتکب خطاهایی شدند. توله سوم یوزپلنگ «ایران» نیز متاثر از تغذیه با شیر دچار آسیب شده و امیدواریم زنده بماند.
من می خواهم به این آقا، و سایر مسئولین حکومت اسلامی بگویم: شما با این که چهل و سه سال است از مسجد نشینی به کاخ نشینی، و از قرون وسطا به قرن بیست و یکم رسیده اید و چون بختک بر سر یک سرزمین بزرگ افتاده اید؛ و انواع و اقسام امکانات آموزشی را داشته اید؛ حتی به اندازه ی یک سگ و گربه هم استعداد آموختن و تجربه گرفتن نداشته اید؟ و به راستی اکنون شما در چه چیز جز کشتن و شکنجه و چپاول و دزدی و ویرانگری، تجربه و تخصص دارید که همچنان آب و خاک و انسان و حیوان و درخت را نابود می کنید و دست برنمی دارید؟
بیشتر ...
 
پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت رویدادهای اخیر ایران

۲۰۲۲ مه ۱۹ -۱۴۰۱ اردیبهشت ۲۹
هم میهنان عزیزم
صدای درد ایران را از گلوی شما میشنوم و این روزها بیش از همیشه میبینم که شمال و جنوب و شرق و غرب این سرزمین، در تشخیص درد و راه درمان آن به هم نزدیکتر شده اند.
جنبش مردم ایران، جنبش زندگی است و همه عاشقان ایران دریافتهاند که فقر و محرومیت از زندگی با هیچ توجیهی در شأن میهن مان نیست.
هر چه بیداد، ستم و ظلم این حکومت بیشتر شده، صدای مردم به هم شبیه تر و اتحادشان عمیق تر شده است.
من از همه هم میهنانم چه در داخل و خارج کشور میخواهم که به این پیام اتحاد پدید آمده، بیندیشند.
بیشتر ...
 
ادامه‌ی جنگ پس از آزادی سرزمین‌های اشغالی، جنایت کلان جمهوری اسلامی علیه مردم ایران و عراق

احد قربانی دهناری - روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ (۲۴ ماه مه ۱۹۸۲)، شهر خرمشهر پس از ۵۷۶ روز اشغال توسط ارتش عراق، بوسیله نیروهای مسلح ایران آزاد شد.
آزادی خرمشهر شرایطی فراهم کرده بود که ایران بتواند غرامت قابل توجهی از عراق و کشورهای عربی دریافت کند و به جنگ خاتمه دهد. عربستان سعودی پس از آزادی خرمشهر پیشنهاد نمود تا غرامت جنگ توسط کشورهای عربی به ایران پرداخته شود و عراق نیز بخشی از خاک ایران را که در تصرف داشت ترک کند. (هاشمی رفسنجانی در خاطرات روز ۱۵ اسفند ۱۳۶۰ خود می‌نویسد: وابسته نظامی ایتالیا گفته: کشورهای نفت‌خیز منطقه مایلند شصت میلیارد دلار خسارات جنگ را از طرف صدام به ایران بدهند و ایران از شرط سوم که کیفر صدام است منصرف شود.)
بیشتر ...
 
مضحکه ای به نام سازمان ملل و گزارشگر ویژه تحریم ها

عبدالستار دوشوکی - چهارشنبه هفته پیش در نشست حقوق بشری در پارلمان اروپا که علاوه بر نمایندگان پارلمان اروپا و سازمانهای حقوق بشری و بنده و دیگران, آقای پروفسور جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران نیز شرکت داشتند. از آقای پروفسور جاوید رحمان مشخصا پرسیدم چطور می شود که جمهوری اسلامی برای خانم النا دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره تاثیر منفی تحریم ها فرش قرمز پهن می کند ولی تحت هیچ شرایطی به جنابعالی اجازه نمیدهد که به ایران سفر کنید. چرا سازمان ملل به این استاندارد دوگانه و خفت آور تن در می دهد؟
بیشتر ...
 « اشعار هفته »
میرسد
سروده سعید خلیلی

هموطن یکروز این ظلمت به پایان میرسد.
یک سحر از راه، آن خورشید تابان میرسد

فصل مرگ اهرمن بی‌شک فرا خواهد رسید.
روز رستاخیز و ختم این زمستان میرسد.

حال اگر یخ بسته‌ اشک مادران اما بدان.
نوبهار از خاوران سیل خروشان میرسد.

گرچه پشتت شد کمان، از تیره‌ات یک تیرگان.
آرشی جان بر کف از آنسوی میدان میرسد.
بیشتر...

 
« به کمک ارتشیان نیاز است »
سروده م. س. روشنی

از دریچه دید اینجانب بدون کمک ارتشیان پیروزی بر آخوندان جنایتکارو مزدورانشان سخت امکان پذیر است چون اینان بنام خدا توسط اوباشانشان از کشتن تمام ملت ایران هم پرهیز نخواهند کرد
متجاوزینی بیرحم وحلیه گرانی دین دار و فریبکارند
ساروان کاروان محمل حــورند
از هرگونه رحم و شفقتی فرسنگها دورند
اینان از تبار و طایفه ی نا جورند
انصاف و عدل و صداقت را نمی بینند کورند
فقط تسلیم مشت محکم و زورند
******
بیشتر...

   
ماه آبان
سروده فرزند ایران

چو بوده سرزمین جولان شیران
شهنشه بوده کوروش سرزمین را
حقوق مردمان را بوده حافظ
چه باشد دین کس قومش که بوده
خردمند بوده عادل پادشاهی
و بعد از او هزاران سال دیگر
پس از آن کوروشی دیگر بیامد
بیامد کشوری از نو بنا کرد
بیشتر...

 
وطن
سروده مجتبی کاشانی

تو مپندار که در فکر تنم
نگران سرطان وطنم
او که بیمار شود ما همه نیز
من که بیمار شوم ، یک بدنم
وطنم از تن من خسته تر است
درک کن درد مرا از سُخنم
به تو سوگند که از غصه ی خویش
لحظه ای پیش تو من دَم نزنم
من شفا می طلبم بهر وطن
نه شفای بدن خویشتنم
بیشتر...

اندیشه های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 لطفا نوشته های خود را برای انتشار در تارنمای نهاد مردمی  به ایمیل andisheh@nahademardomi.com  بفرستیدهمیاری

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
پرداخت بطور مکرر را انتخاب کنید


نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این تشکل غیر انتفاعی زحمت میکشند
هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.  


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726

در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

تارنما تماس تلگرام اینستاگرام یوتیوب فیسبوک

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved