خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢ بهمن ٢۵٨۱ برابر با ٢٢ ژانویه ٢٠٢۳

 


پشتیبانی نهاد مردمی از شاهزاده رضا پهلوی

هم میهنان گرامی

در ۱۸ دیماه ۱۳۹۶ برابر با ۸ ژانویه ۲۰۱۸ نهاد مردمی نخستین تشکل سیاسی بود که اعلام کرد:
برای آغاز حرکتی استوار و نهایی به منظور دست یابی به آزادی، صلح، امنیت و رفاه ایرانیان و سربلندی ایران زمین از شاهزاده رضا پهلوی درخواست می نماییم بعنوان پرچمدار و هدایت کننده مبارزات آزادیبخش ایران به تشکیل یک بدیل دموکراتیک در مقابل حکومت تمامیت خواه جمهوری اسلامی اقدام نمایند و در این راه نهاد مردمی با تمامی امکانات لجستییکی و سازمانی از این بدیل و رهنمودهای شاهزاده پشتیبانی خواهد کرد.
ما باورمندان به پیمان نوین و پرچمداری شاهزاده رضا پهلوی در مبارزه برای پس گیری میهنمان از فرقه تبهکار حاکم در ایران، بار دیگر تاکید می کنیم که نوع نظام آینده ایران توسط ملت ایران در یک همه پرسی آزاد مشخص خواهد شد و وظیفه فوری و امروزین سازمان ها و تشکل های سیاسی دموکراسی خواه و ریشه دار در اپوزیسیون، صرف نظر از سلیقه ها و عقاید و آرمان های سیاسی، آغاز حرکتی همبسته با انقلاب بزرگ زن، زندگی، آزادی برای گذار از جمهوری اسلامی است.
در این راه بار دیگر اعلام میداریم که شاهزاده رضا پهلوی کماکان پرچمدار و راهبر مبارزه برای رهایی میهن از این تباهی است و از کلیه اقدامات ایشان برای هماهنگ کردن تحرکات و تشکیل یک بدیل مخالف جمهوری اسلامی پشتیبانی کامل می نمائیم.
۲۹ دیماه ۱۴۰۱   -    ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳
نهاد مردمی


Iranians Stand Firm in Fight for Freedom, Wonder ‘Where Is the West?

FELICE FRIEDSON AND SARA MILLER
01/17/2023

The Media Line talks exclusively to Iranians inside and out of Iran about their determination to stay the course, support from members of the armed forces, and the Islamist regime’s secret fears of losing control

It has been precisely four months since the first proverbial stone was thrown in the protests raging across Iran triggered by the death of 22-year-old Mahsa Amini in police custody.

Western nations such as the members of the G7 (Canada, France, Germany, Italy, Japan, the UK, and the US) and entities such as the European Union have imposed sanctions on the Iranian regime and officials within it due to human rights violations against the protesters. The United Nations also removed Iran from its Commission on the Status of Women in December 2022.
Read more ...
 


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 306 - دیوار نویسی ها ادامه دارد


رادیو نارمک
 

شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران
دوشنبه 16 ژانویه
جهارشنیه 18 ژانویه
آدینه 20 ژانویه

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** دیدگاه ها **

وکالت به شاهزاده شاید آخرین فرصت
علی لاهیجی


در این یادداشت نیازی به مقدمه نویسی نمی¬بینم زیرا اهمیت اتحاد اپوزسیون و انتخاب فردی به عنوان رهبر یا وکیل از طرف مردم ایران جهت مذاکره با سران کشورهای تاثیرگذار روشن است مضافا" هماهنگی بیشتر با معترضین نیز ضرورت دارد. مقاله¬ای که در ده سال پیش تحت عنوان "حمایت از رضا پهلوی یا اصلاح طلبانی که هنوز رو به قبله جماران نماز می خوانند" نوشتم بر لزوم انتخاب شاهزاده رضا پهلوی به عنوان رهبری اپوزسیون با ذکر دلایل تاکید کردم. این مقاله در بیش از پنج سایت خبری پر بیننده منتشر شد. همچنین در سال 93 در مقاله " دلایل سکوت اپوزسیون و وظیفه ما" که در سایت تلویزیون ایران فردا (نشریه خلیج فارس) منتشر شد دلایل سکوت اپوزسیون را هم توضیح دادم و اذعان کردم که سکوت اپوزسیون ناشی از موفقیت رژیم در به میدان آوردن بخش کثیری از جمعیت خاموش( خاکستری ) به انتخابات و هیجانات انتخاباتی بوده است.
بیشتر ...
 
به شاهزاده رضا پهلوی تا روز رهایی میهنم وکالت می‌دهم
علیرضا نوری‌زاده


اندک‌اندک می‌بینم که بین شماری در داخل کشور و در میان ما محکومان به دوری از خانه پدری، زمزمه‌ای بیدار می‌شود که همین؟ یعنی تمام شد؟ آن کلیپ‌های پرشور چرا دیگر نمی‌آید؟ آیا پس از ۵۰۰ کشته، ۲۰ هزار بازداشتی و زندانی بار دیگر به نقطه هزار ساله بحث و تحلیل رسیده‌ایم؟
این در حالی است که اکنون اعتصاب‌ها تازه رنگ جدی می‌گیرند و جهان پیگیر موضوع هویت سپاه به‌عنوان یک سازمان تروریستی یا بخشی از سازمان نظامی یک کشوراست، رژیم جهل و جور و فساد بر وحشی‌گری‌ خود افزوده و در زندان‌هایش چنان با زنان و جوانان اسیر سلوک کرده است و می‌کند که اگر بخت بیرون شدن به قید کفالت و وثیقه پیدا کنند، انسان‌های دیگری‌اند و دیدیم شماری‌ از آن‌ها تحمل زندگی پس از زندان را نداشتند و خودکشی کردند.
بیشتر ...
 
از «سلطنت» تا «پادشاهی»؛ تفاوت از زمین تا آسمان
فاضل غیبی

ما ایرانیان باید در این شرایط حساس و تاریخی، تفاوت‌ میان «سیاست‌زدگی» و «سیاست‌ورزی» را درک کنیم. “سیاست‌زدگی” مهم‌ترین زمینۀ تسلط نیروهای ارتجاعی است که به کمک تبلیغاتی زیرکانه ارکان تسلط خود را بر تودۀ مردم برقرار و استوار می‌کنند؛ تبلیغاتی که می‌تواند از مسلمان «حزب‌اللهی» بسازد و از میهن‌دوست، «فاشیست»!
نخستین گام در سیاست‌ورزی کوشش برای رسیدن به آگاهی هرچه بهتر از «سیاست» به عنوان علمی نوپا است و این ممکن نیست مگر با داشتن آگاهی‌ نسبی از تاریخ و جامعه‌شناسی. بی‌جهت نیست که در کشورهای پیشرفته فقط قشر کوچکی از شهروندان فعالیت سیاسی دارند!
بیشتر ...
 
جنجال «وکالت سیاسی»
حمید فرخنده


درخواست شاهزاده رضا پهلوی از مردم و نخبگان ‌داخل و خارج کشور برای دادن وکالت به او جهت داشتن نوعی مشروعیت و نمایندگی سیاسی برای صحبت کردن با رهبران کشورهای تاثیرگذار درباره تحولات سیاسی ایران، موجی از بحث‌ها میان موافقان و مخالفان این حرکت شاهزاده به راه انداخته است. برخی را برآشفته، عده‌ای را نگران و گروهی دیگر را امیدوار کرده است. علت بخشی از بحث‌ها و سردرگمی‌ها تداخل زوایای مختلفی است که از آن می‌شود به این اقدام شاهزاده پرداخته می‌شود. از سه زاویه عمده می‌شود به این گام سیاسی نگاه کرد: از زوایه حرکت سیاسی مبتکر این اقدام، از زاویه تاثیر بر جمهوری‌خواهان و نهایتا از نگاه تاثیری که این اقدام بر جنبش اعتراضی و آزادی‌خواهانه داخل کشور می‌گذارد.
بیشتر ...
 
هر نوع نظر سنجی و رای گیری در این دوره حساس سرزمین مان، آغاز ورود به دنیای آزادی و دموکراسی ست.
شکوه میرزادگی


امروز من در کمپین «من وکالت می دهم» شرکت کرده و با توئیتی به شاهزاده رضاپهلوی رای دادم:
«به عنوان یک کوشنده ی فرهنگی به چنددلیل مهم و اساسی #من_وکالت_میدهم به شاهزاده رضاپهلوی. فکر می کنم کسی که 43 سال جز با حکومت اسلامی، با هیچ کسی، حتی دشمنانش، سخنی به تندی و خشم نگفته؛ این قدرت را دارد که به شکلی هوشمندانه و منطقی تا وقت رفراندوم آزاد اوضاع کنونی را هدایت کند.»
تا کنون چه در توئیتر و چه در فیس بوک اکثریت خواننده ها،متمدنانه با این انتخاب برخورد کرده اند (چه با شاهزاده موافق بودند چه نبودند) اما ده درصدی هم یا مرا نصیحت کردند که «چرا سلطنت طلب شده ام» ویا طبق معمول ناسزایی گفتند، یا تهمتی زدند. ناسزا گویان که معلوم است از کجا می آیند، و با چه دهانی سخن می گویند؛ اما آن هایی که مرا نصحیت کردند به نظرم برخی شان هنوز متوجه موضوع «#من_ وکالت_ میدهم» نیستند.
بیشتر ...
 
لزوم بر قبول وکالت شاهزاده از سوی اپوزیسیون
نقطه


اگر، باور به این داریم، که جمهوری اسلامی باید برود، و ماندن جمهوری اسلامی را برای ایران و ایرانی، سهمناک و مرگبار و نابودکننده می‌بینیم، از زمان تشکیل جمهوری اسلامی تا به امروز، امسال، سال ۲۰۲۳ میلادی، بهترین زمان برای جمع‌کردن نیروها در پشت اردوی براندازی جمهوری اسلامی می‌باشد. هرگز تمام و کمال امکانات و قرینه‌های فروپاشی این رژیم اینگونه جمع و مهیا نبوده‌اند.
ضرورتی بزرگ را با این اشتراک در پتیشن و قبول وکالت شاهزاده در پیش روی خود باید ببینیم.
هر کس سری به سایت نقطه بزند، می‌بیند که موضع و نگاه این سایت به شاهزاده رضا پهلوی، مثبت و آمیخته به امید است. در کار رسانه‌ای شاید، اما در کار کنشگری سیاسی، گیج ماندن و نداشتن سخنگو و نماینده در جهان امروز، از کمبودی بزرگ می‌گوید.
بیشتر ...
 
بازتولید اسطوره ناامیدی،فراخوانهای گنگ و هدایت شده،بازگشت به نقطه آغاز
م. بیداری


‏سیزیف در میان اساطیر یونان باستان،به اسطوره ناامیدی معروف است.او که به خشم خدایان گرفتار شد،محکوم شد تا سنگ بزرگی را بر دوش گذاشته و از کوهی عظیم بالا ببرد.تلاش او تکرار بی‌فرجامی را تصویر میکند که متفکرین او را در نام «اسطوره نا امیدی و تکرار »می‌شناسند.چرا که همواره در میانه راه سنگ از گرده اش جدا می‌شد و باز به نقطه آغازین خود باز میگشت و او دیگربار این تلاش غم انگیز و رقت آور را به انجام میرساند.دوباره و دوباره، تکرار هولناکی که تا ابد ادامه خواهد داشت و این سرنوشت سیزیف نفرین شده است…
بیشتر...
 
صد روزی که ایران را تکان داد
سعید پیوندی


صد روز پس از آغاز جنبش فراگیر «زن، زندگی، آزادی»، همه شواهد نشان می‌دهند که رویارویی جمهوری اسلامی و خیزش اعتراضی وارد یک دوران فرسایشی شده است.
با وجود اشکال بی‌رحمانه سرکوب حکومتی، تداوم این رخداد تاریخی از شهریور ماه به این‌سو را باید یک پیروزی و دستاورد بزرگ برای نسلی شجاع به شمار آورد که با دستان خالی به جنگ حکومت نظامیان و دستگاه‌های مخوف امنیتی آن رفته است.
جمهوری اسلامی به جای درک پیام اصلی اعتراض‌ها و چرایی گسستی که میان حکومت و جامعه پیش آمده، تنها به سرکوب، تخریب و خاموش کردن اعتراضات می‌اندیشد. اشکال گوناگون خشونت حکومتی که نتیجه آن از جمله بیش از ۵۰۰ کشته و هزاران مجروح و زندانی بوده، نتوانسته جوانان و مردم را به سکوت و ترک میدان نبرد وادارد.
بیشتر ...
 
اندر احوال مصدق ثانی
محسن کردی

دکتر مصدق در دادکاه می گفت وقتی دستخط همایونی را به من نشان دادند شک کردم که جعلی باشد برای همین آورنده پیام را بازداشت کردم. از 28 مرداد 32 تا امروز که هفتاد سال از آن ماجرا می گذرد، کسی به این حرف مضحک مصدق نخندیده است. مصدق سرهنگ نصیری را یک ساعت در نگهبانی معطل نگه میدارد تا رسید بدهد و البته رسید را میتوانست همان دم در خانه اش در خیابان کاخ هم بدهد. یک ساعت برای این بود که مطمئن نبود چه میخواهد بکند. شما اگر جای مصدق بودید و تصور میکردید دستخط جعلی است چه میکردید؟ نصیری را به جرم کودتا بازداشت میکردید؟ یا یک تماس با اعلیحضرت در کلاردشت میگرفتید که نامه ی عزل به دست من رسیده من حدس میزنم جعلی باشد. چرا مصدق این کار را نکرد؟ برای آن که پیرمرد عقلش را از دست داده بود!
بیشتر ...

** خواندنی ها **

« شـم فقاهت »
م. روشنی « سیروس»


کسانیکه در مقام بالای روحانیت جای دارند اعم از اینکه صالح یا فاسد باشند خود را دارای مصئونیت میدانند و برای همین مصئونیت است که بی پروا دست بهر جنایتی میزنند اینان خود را نائب امام میدانند و احکام و عقایدشان بر روی اجتهاد و نظر شخصی استوار است در هر جنایت و فسادی مورد اعتراض نیستند چون بقوه ی اجتهادآن را پیش گرفته اند. خامنه ای نیز در همین عقیده دست به این جنایات و دزدیهای بی حد و حساب میزند باینجهت هر اعتراضی به کودک کشیها و دزدیهایش میشود بحساب «شم فقاهت » گذاشته سرکوب معترضین را حق مسلم خود میداند ..شیخ فضل الله نوری که الگوی خمینی و خامنه ای میباشد نیز گر چه مرجع تقلید نبود ولی در پایتخت بالاترین مقام روحانیت را داشت ازحیث تبحر و معلومات دینی حتی از بهبهانی و طباطبائی بالاتر بود
بیشتر...
 
آقا عجب گیری کردیم ها! …
محسن کردی


عنوان مقاله آقای رضا پهلوی چگونه با امر وکالت !و نیرو های حمایت کننده از همبستگی بر خورد خواهند کرد ؟
آقا عجب گیری کردیم ها! در این پیرانه سری - البته ما که هنوز جوانیم .. رفقا را عرض میکنم! - در این پیرانه سری باید یک سری حقایق بدیهی را یاد اور دوستان شد!
1- این حق قانونی هر سلطنت طلب، حزب الهی، کمونیست کارگری است که قرآن آتش بزند، عکس رضاپهلوی را آتش بزند، عکس خمینی و نلسون ماندلا یا گاندی را آتش بزند و و این همه بر اساس اصل بدیهی آزادی بیان و مطابق قانون کشورهای اروپایی چنین حقی را دارد و در اروپا برسمیت شناخته شده! این آدم حق دارد عکس رضاپهلوی و یا لنین را بگذارد مقابلش سجده کند! در سوئد قرآن آتش میزنند و مسلمانان بهم میریزند و دولت از کسی که قران را آتش میزند حمایت می کند که آزادی بیان پاس داشته شود!
بیشتر...
 

ما ایرانیان و شاهزاده رضا پهلوی
مهدی مظفری


روزی که محمدرضاشاه پهلوی، مدال اوّل شاگردی رشته علوم سیاسی دانشکده حقوقِ دانشگاه تهران را از دستِ دکتر احمد فرهاد معتمد، ریئس دانشگاه گرفت و به سینه من سنجاق کرد، شاه پدرِ پسری یکساله شده بود. با نگاهی مهربان به من گفت: «شما خیلی جوان هستید!» آنروز، هیچیک از ما نمی‌توانستیم بدانیم که روزی آن پسر یکساله، درگیر یکی از مهیب‌ترین دوران‌های تاریخ کشور ما خواهد شد.
عمر شاه کفاف نداد که ببیند روزی همان پسر که او را «ولیعهد» می‌خواندیم، عهده‌دار سکان کشتی سردر گمی‌بشود که در لجنزارپلیدترین حکومت‌های جهان به گِل نشسته است. آن مردِ «خیلی جوانِ» آن زمان و مرد کهنسال این زمان، با دیدن موهای سپید «پسر شاه»، گذر شصت و دو سال عمر او را می‌بیند که بیشتر آن در غربت و همواره در تلاشِ یافتن راهی برای نجات ایران بوده است.
بیشتر...

 
گزارش ویژه؛ آیا رهبران اتحادیه اروپا برای تروریست اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رژیم ایران مماشات می‌کنند؟!
کیهان لندن


مقامات ارشد جمهوری اسلامی دولت‌های غربی را به دلیل قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا تهدید می‌کنند. همزمان تحلیلگران معتقدند برای پشتیبانی از خیزش آزادیخواهانه مردم ایران ادامه فشارهای بین‌المللی علیه رژیم ملایان به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و انسداد کانال‌های تأمین مالی تروریسم ضروریست اما موانع دشوار در این مسیر کم نیست.
در واکنش به تصویب قطعنامه قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی توسط پارلمان اروپا، مقامات رژیم ایران می‌گویند این اقدام «از روی استیصال» به خاطر «تلاش‌های ناموفق خیابانی آنها برای ضربه به جمهوری اسلامی» است.
بیشتر...
 
پاسخ به یک سوال: چه شده که نایاک از تغییر رژیم جمهوری اسلامی صحبت می کند ؟
کیقباد اسماعیل پور


نایاک سازمانی که در پی توصیه شورای روابط راهبردی خارجی (تحت مدیریت کمال خرازی ( فارغ التحصیل رشته علوم تربیتی) و احتمالا کارشناسان و سازمان های اطلاعات خارجی که بسیاری تحولات را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی در عرض این ۴۰ سال شکل دادند؛ در اواخر سال ۶۰ پایه ریزی شد. این سازمان در زمان نمایندگی کمال خرازی وبرادرش صادق (دو برادری که به مدت ۱۰ سال ( حوالی ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۸) نمایندگی و معاونت نمایندگی هیات نمایندگی جمهوری اسلامی را در سازمان ملل بعهده داشتند)؛ بطورغیر رسمی مشغول فعالیت بود تا اینکه در سال ۲۰۰۲ با نام شورای ملی ایرانیان امریکایی بعنوان یک سازمان ایرانی آمریکایی که گویا در پی حمایت از منافع مردم ایران در آمریکاست در آمریکا ثبت گردید.
بیشتر...
 
سلیمان مرده است!!
م.بیداری


‏بسیاری از شما با داستان سلیمان و حکایت عجیب مرگش آشنایی دارید. اما من آنرا دوباره مختصر بازگو میکنم تا بتوانم با تکیه بر آن گریزی به وضعیت کنونی رستاخیز میهنی بزنم!
هنگامی که سلیمان بر تخت پادشاهی نشست، جنیان را که به علوم غریب آشنا بودند در خدمت گرفت تا قصر او را بسازند. جنیان که در بند او بودند به دلیل قدرت بیکرانی که سلیمان در اختیار داشت از او وحشت داشتند، بنابراین بی وقفه در کار بودند و از حضور او در هراس. سلیمان اما روزی به دیدار تلاش آنها رفت و با تکیه بر عصای خود نظاره گر بود که جان داد و در همان حال بمرد. اما چون به عصا تکیه داشت تا سالها هیچ یک از جنیان جرات نکردند دست از کار بکشند چراکه از حضورش در هراس بودند، تا اینکه موریانه عصای سلیمان را خورد و پیکر بی‌جانش بر زمین افتاد و جنیان دریافتند او مرده است و بند وا کرده رها شدند…
بیشتر...

** چکامه **

«هستی»، نمی‌بخشاید وُ ما – باید نبخشیم
سروده رضا مقصدی


در شادمانی‌های هستی
انسان، حضوری، مست دارد.
باران، به جانِ عاشق‌اش باید ببارد.

آواز را در جانِ او شوری، شگرف‌ست.
وقتی درخت‌اش را بهاران، می‌سُراید
وقتی که رخت‌اش، بی‌قرارِ آفتاب‌‌ست
او را چه ترسی از شقاوت‌های برف‌‌ست؟
بیشتر...

نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved