خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢٩ آبان ٢۵٨۱ برابر با ٢٠ نوامبر ٢٠٢٢  

 

هنر اعتراضی

 یکی از دختران مبارز که عکس واقعی‌اش تبدیل به یک طرح شده است

از لحظه‌ای که مهسا یا ژینا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی، در تخت بیمارستان کسری تهران جان داد، هر روز ده‌ها نقاشی، ترانه و اجراها به یاد او و برای وصف حال یک ملت انقلابی که برای بزیرکشیدن جمهوری ملاها تلاش می کنند تولید می شوند.
 


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 292 - برافراشتن پرچم شیروخورشید نشان


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ۱۴ نوامبر
 
چهارشنبه ۱۶ نوامبر
 
آدینه ۱٨ نوامبر

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net

** اندیشه ها **

راهکارهای بناچار «شورای انقلاب» و «دولت موقت»!
محسن کردی


شورای انقلاب و دولت موقت
این روزها بسیار سخن از «شورای انقلاب» و نیز «دولت موقت» میرود که بصورت مختصر در این مقال به آن پرداخته میشود. طرحی که در این باب به حضور اهل سیاست و فعالین عرصه اجتماعی عرضه میشود مطمئنا دارای کاستی ها فراوان است و تنها بصورت یک چارچوب نظری و طرح اولیه مطرح میشود به این امید که توسط صاحبنظران پی گرفته شود و از این میان راهکارهای کامل تری برای برون رفت از انسداد و تردید و سرگردانی فعلی در مورد «چه باید کرد» که بر جامعه مستولی شده است فراهم شود.
برای تشکیل یک «شورای انقلاب» بنا به نیاز میتوان از هر فردی بدون توجه به میزان تحصیلات یا تخصص او، با توجه به کارایی فردی او در پیشبرد امر مبارزه با رژیم حاکم سود برد. برای نمونه در این زمینه میتوان از سلبریتی ها یا فعالین سیاسی منفرد مانند علی کریمی، حامد اسماعیلیون، مسیح علینژاد و سایرین نام برد. این گونه فعالین یا سلبریتی ها نیازی نیست الزاما سابقه کار در حوزه دولت یا سیاست را داشته باشد.
بیشتر ...
 
گزارش تحلیلی هفته؛ پیامِ سه روزِ آبان: پیروزی مردم قطعی است!
روشنک آسترکی


دو ماه پس از آغاز خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی، اعتراضات و اعتصابات سه روزه از ۲۴ تا ۲۶ آبان ۱۴۰۱ که در پی فراخوان‌های ملّی و به مناسبت سومین سالگرد جانباختگان اعتراضات سراسری آبان۹۸ صورت گرفت به نقطه عطفی در انقلاب ۱۴۰۱ تبدیل شد.
طی روزهای گذشته فراخوان‌های ملّی متعددی مردم ایران را دعوت به برگزاری اعتراضات و اعتصابات در روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه، ۲۴ تا ۲۶ آبان کرده بودند. این فراخوان‌ها با استقبال گسترده مردم در سراسر کشور همراه شد و خیزشی انقلابی طی سه روز متوالی را در اوج همبستگی ملّی به نمایش گذاشت.
همبستگی بازار و دانشگاه و خیابان
خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی از ۲۶ شهریور پس از جان باختن مهسا امینی دختر ۲۲ ساله که به دلیل ضرو جرح مأموران گشت ارشاد در ۲۲ شهریور جان باخت و در ۲۵ شهریور در سقز به خاک سپرده شد، آغاز و طی دو ماه بطور مستمر ادامه داشته است.
بیشتر ...
 
پدر پیر فلک بسوزد که کیان میهن را نشانه رفته‌اند
نادر کاکاوند


پس از جنایت وحشتناک ۲۵ آبان در ایذه که کیان پیرفلک کودک ۱۰ ساله را در اتومبیل پدرش با تیر جنگی کشتند، فصل دیگری از رستاخیز ملی ایرانیان رقم خورده است.
احساسات عمومی از این کودک‌کُشی به شدت جریحه‌دار شده و آنچه پس از کشتن کیان قلب ایرانیان را بیشتر چنگ می‌زند، آوردن پیکر بی‌جانش به خانه و گذاشتن قالب‌های یخ در کنار او از ترس ربوده شدن جسم کوچک و بی‌گناه وی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی است!
کودکان را می‌کشند و مادران برای جلوگیری از ربوده شدن پیکر جگرگوشه‌ی خود می‌بایست آنها را در خانه پنهان کنند!
در یک روز دو کودک دیگر به نام سپهر مقصودی (۱۴ ساله) و آرتین رحمانی (۱۳ ساله) را نیز در ایذه کشتند.
بیشتر ...
 
عمامه‌پرانی و عمامه‌های ساکت
امیر طاهری


یکی از واژگان کلیدی برای فقهای شیعه و مراجع اثنی‌عشری لغت «احتیاط» است. فقیه و مرجع شیعی باید همواره بکوشد تا کم بگوید و وقتی که می‌گوید از عواقب گفته خود آگاه باشد. احتیاط سبب می‌شود که فقیه شیعی تا آن‌جا که ممکن است سکوت را بر گفتن ترجیح دهد و هرگاه هم که می‌گوید عبارت «والله اعلم بالحقایق الامور» را از یاد نبرد. اما گاه اتفاق می‌افتد که سکوت احتیاطآمیز فقیه به‌معنای تایید کردار و گفتار ظالمان تلقی می‌شود.
آیا امروز، در حالی که بخشی از جوانان ایران در برابر نظام خمینی‌گرا قرار گرفته‌اند، سکوت فقها و مراجع می‌تواند معنایی جز تایید ظلم، فساد و سرکوب این نظام داشته باشد.
در هفته‌های اخیر، با تماس‌های مستقیم و غیرمستقیم با فقها و مراجع، تماس‌هایی که طی سال‌ها به شکل‌های گوناگون برقرار شده بود، کوشیده‌ایم تا نظر آنان را درباره اوضاع کنونی ایران دریابیم. اما تا امروز پاسخی جز «احتیاط» یا پیام‌های مبهم و دوپهلو نگرفته‌ایم.
بیشتر...
 
اعتراف؛ معترضان مي‌ توانند چرخه زندگی عادی را متوقف کنند
منصور امان


بذرهای آبان به خاک نماند
مشعل های خشمی که در دو روز نخُست از یادواره سه روزه خیزش آبان در سراسر کشور برافروخته شد، بار دیگر و چند گام جلوتر، مسیر یک پروسه انقلابی را که به جریان افتاده را نشانه گذاری کرد؛ یک روند بی توقُف که بر بستر آن نتیجه دوره های مُختلف رویارویی با "نظام"، تغییری در سرنوشت مُبارزه در اصل نمی دهد.
سرکوب خیزش دی ۹۶ با صدها کُشته و بیش از پنج هزار اسیر پایان راه نبود و قطار انقلاب به سمت آبان ۹۸ به حرکت ادامه داد. امروز مُشتهای گره کرده در سالگرد این قیام، حتی به گونه نمادین، گُواه دیگری بر این حقیقت است که به خون کشیدن خیزش آبان ۹۸ با به خاک افکندن ۱۵۰۰ تن و به اسارت بردن هزاران تن دیگر هم این قطار را مُتوقف نکرد و توده در ایستگاه شهریور ۱۴۰۱ به کمین قاتلان نشسته بود.
بیشتر ...
 
براندازی، هم ممکن و هم مطلوب
امیر امیری


در این روزگار که جنبش انقلابی مردم شکاف دیواره دفاعی رژیم مفلوک اسلامی را هر روز عمیق‌تر می‌کند تا روند سرنگونی حکومت دجال و فراتر از آن ساختارهای سنتی ضد ایران و ایرانی آن افزایش یابد، عنصر ذلیل و یکی از پست‌فطرت ترین آخوندهای شیعه دوباره قری داده تا با پاشیدن بذر ناامیدی در میان مردم و دمیدن امید کاذب به مفتخوران خودی، آینده تاریک و بدون روزنه‌ رژیم را با تصویر سازی به مسیر مورد علاقه هدایت کند.
چنین چرندیاتی آن هم با ادبیات اجاره ای اتاق‌های (بی)فکر دستگاه‌های امنیتی رژیم که به قصد وصل کردن دستگاه تنفس مصنوعی به رژیم در حال احتضارش صورت می‌گیرد، هرگز به انتقال حساسیت‌های ملی به دل ها و دور کردن امر براندازی از ذهن‌ها منجر نخواهد شد. مدیریت امید و امیدآفرینی کاذب برای کسانی که دچار بیم و هراس شده‌اند و رژیمی که بر ساختارهای لرزان بنا شده است، بیشتر مأیوس‌سازی به دنبال دارد و هدایت امر براندازی به گوشه‌ای دیگر از زمین بازی که برای رژیم کم هزینه تر باشد، آن هم با بازتولید تفکرات مرده و از دور خارج شده، هیچ‌گاه عملی نخواهد شد.
بیشتر ...

** خواندنی ها **

چرا خامنه ای هرگز تسلیم نخواهد شد؟ چرا سرنوشت قذافی را آرزو می کند؟
محسن کردی


در زمانی که صدای توپخانه متفقین در پناهگاه زیر زمینی فروهر *برلین به گوش هیتلر میرسید او همچنان با ژنرال هایی که برایش باقی مانده بود طرح هایی را ارائه میکرد که بر اساس آن چگونه آلمان میتوانست محاصره برلین را بشکند و تا تسخیر تمامی اروپا و شکست انگلستان پیش برود. در حین حرفهای او گوبلز ناخودآگاه خمیازه ای کشید که با چشم غره هیتلر روبرو شد. همین وضعیت برای صدام حسین و سرهنگ قذافی پیش آمد. اینها انسانهایی بودند که همه پل های پشت سرشان را خراب کرده بودند و چاره ای بجز فرار به جلو برای شان نمانده بود.
بیشتر...
 
فرش قرمز
م. بیداری


روز، روز او بود.روزی که برای اکران فیلمش باید از میان همهمه و هیاهوی حاضرین، نور آزار دهنده‌ی فلش دوربین‌های خبری و خبرنگارهای بی‌تابی که منتظر فرصتی برای گفتگو بودند،از فرش قرمز عبور میکرد.هرسال منتظر این لحظه بود تا نام و اثرش سرتیتر خبرها شود.چشمش به فرش قرمز افتاد و برای لحظه‌ای حس کرد فرش متشکل از خون دلمه بسته است که بوی بدی دارد.دماغش را گرفت و سعی کرد جلوی عق زدن و بالا آوردنش را بگیرد.
چیزی شده آقا؟!
این را یکی از مدیران جشن پرسیده بود.لبخندی ساختگی بر لبش نشاند و فوری گفت:نه.نه چیزی نیست.بهتره بریم
و پیش از آنکه گفتگویی میان‌شان شکل بگیرد پا روی فرش قرمز گذاشت.حس کرد روی سطحی ژله‌ای و لیز گام برمی‌دارد
بیشتر...
 
جملات کلیدی از کتاب ۱۹۸۴ جورج اورول
علیرضا مجیدی


«۱۹۸۴» شاهکار جورج اورول به شمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و به بیش از ۶۵ زبان مختلف ترجمه و میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رسیده‌است.
۱۹۸۴ که همیشه جزء ده رمان برتر قرن بیستم شناخته شده و طبق نظرخواهی از خوانندگان مجلۀ تایم به عنوان برترین رمان در طول تاریخ انتخاب شده، رمانی است که مانند «قلعه حیوانات»، پس خوانده شدن، همیشه با شما خواهد بود.
داستان۱۹۸۴ ، در سال ۱۹۸۴ و در شهر لندن رخ می‌دهد، اما «جورج اورول» ۳۵ سال قبل از آن و در سال ۱۹۴۹ آن را نوشته است، درست زمانی که جنگ جهانی دوم به تازگی تمام شده بود و جهان خطر تسلیم‌شدن در مقابل حکومتی ظالم و دیکتاتوری را به خوبی احساس می‌کرد.
بیشتر...
 
با یک آغوش کشیدن پرمهر که مشخصه امروز نسل هشتادی هاست !
ابوالفضل محققی


گزارشی از ایران!
این یک انقلاب است. سعی نکنید با تعرف های کلاسیک به آنالیز آن بپردازید .انقلاب است! چون همه چیز را تغیر داده یا در حال تغیر آن هاست .منظورم سکه یک پول شدن نرم ها و قوانین اعمال شده اسلامی است ! بازگشت و جای گزینی یک فرهنگ زیبای میل به زندگی ،شادی وتعامل است.اخلاق مداری بین آدم هاست .!
تنها باید خودت این جا باشی تا ببینی ودرک کنی من چه می گویم .اگر صحبت از رژیم سیاسی است .بنظرم این خیزش به سرنگونی فیزیکی رژیم هم منجر خواهد شد .
اما در حال حاضر در دو عرصه این انقلاب قادر شده کاری کند کارستان! اول این که تمام خواست ها وشعار های خیابان تنها مربوط به خیابان نمی شود.بجرئت بگویم وارد تمام خانه های ایرانیان شده چه مخالفان رژیم ،چه موافقان .
هیچ خانه وخانواده ایرانی نیست که با این مسئله در گیر نباشد .تمام صحبت ها سر جوان هائیست که در خیابان هستند و شکل دیگری از مبارزه ،خواست ها وآرزو های مردم را بیان می کنند .
بیشتر...

** چکامه **

 نمایندگان طویله اسلامی
سروده م. روشنی « سیروس »

گجا بینی چنین نظم و نظامی وحشیانه ؟
کجا باشد چنین وضع فجیعی خود سرانه ؟

همه سود جوی غارتگر
یـکی ازدیـگری بـد تر

فقیه دزد و جنایتکار
وزیر مزدور بی مقدار

وکیل بی غیرت و بی مسلک و بی عار
قاضی هم قاتل و هم دزد و هم رانتخوار

بسیجی وحشی و انسانکش قهار
ترور آدم ربائیهای خون آلوده ی پاسدار
بیشتر...
 
مام میهن
سروده مازیار قویدل


با تو گویم میهنم
این بار هم گل می کنم
آسمـانت را پل پرواز سنبل می کنم

در سرِ پیری جوان می گردمی همچـون بهـار
کوچه بـاغت را پر از آواز بلبل می کنم

جاودانـه میهنم
این بار هم می سازمت
چون درفـش کاویان هر جای می افرازمت
همچو رستم
می کنم دیو پلیدی را ز جای
چون فریدون شوکت دیرینه می پردازمت
بیشتر...


نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2022 THE NEW IRAN, All rights reserved