خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢٨ آبان ٢۵٨٢ برابر با ١٩ نوامبر ٢٠٢۳

 


ویدیوی کامل و هریک از گزارش ها در نشست سالانه و همگانی هموندان نهاد مردمی
 و میهمانانشان، در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی بارگذاری شده است.
در زیر لینک این ویدیوهای کم حجم در تلگرام نهاد مردمی را ملاحظه می نمایید:

https://t.me/aksariatekhamoosh/23824
https://t.me/aksariatekhamoosh/23825
https://t.me/aksariatekhamoosh/23826
https://t.me/aksariatekhamoosh/23827
https://t.me/aksariatekhamoosh/23828
https://t.me/aksariatekhamoosh/23829
https://t.me/aksariatekhamoosh/23830
https://t.me/aksariatekhamoosh/23831
https://t.me/aksariatekhamoosh/23832
https://t.me/aksariatekhamoosh/23833
https://t.me/aksariatekhamoosh/23834
 


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 375 - تجمع اهالی شهر زهکلوت در مقابل یگان تکاوری این شهر

ایران چه خبر 376 - آیین سالگرد جانفشانی زنده یاد حمید رضا شریعتی


رادیو نارمک
شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران
دوشنبه ١٣ نوامبر
چهارشنبه ١۵ نوامبر برنامه نداشت

آدینه ١٧ نوامبر برنامه نداشت

گذری بر ادبیات ایران زمین - دکتر سیامک رفیع زاده
در مورد داستان زندگی آرمیتا و دادخواهی زنان دلیر ایران زمین و بررسی دلایل این خشونت وحشتناک بر علیه زنان کشورمان و در نهایت داستانی آموزنده از شاهنامه

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** خواندنی های هفته **

شکست «محور مقاومت» و پایان توهم «عمق استراتژیک» جمهوری اسلامی
علیرضا مناف زاده


حملۀ تروریستی ۷ اکتبر حماس به خاک اسرائیل از نظر بسیاری از کارشناسان چرخشگاهی تاریخی بود. بحث دربارۀ پیامدهای آن حمله و رویدادهای پس از آن هم‌چنان ادامه دارد. سرنوشت جنگی که اسرائیل با حماس آغاز کرده ناروشن است. خودداری دولت آن کشور از اعلام آتش بس به رغم فشارهای بین‌المللی و افزایش بیش از پیش شمار کشته شدگانِ غیرنظامی در نوار غزه سبب شده است که بعضی از رهبران کشورهای دوست و هم‌پیمان اسرائیل مانند فرانسه زبان به انتقاد بگشایند. در میان مردم آن کشورها نیز بر شمار منتقدان به عمکرد دولت اسرائیل افزوده می‌شود.
بیشتر ...
 
چه شد که ایرانیان عصر خامنه‌ای دیگر از «آرمان فلسطین» حمایت نمی‌کنند؟
آرش عزیزی


در پی حملات حماس به اسرائيل در روز ۷ اکتبر دو واقعیت متناقض در منطقه نمایان شدند: از یک سو هیچ حکومتی مثل جمهوری اسلامی حامی این حملات نبود. واقعیت مسلم امروز خاورمیانه این است که تنها حکومتی که از گروه‌های شبه نظامی فلسطینی حمایت تسلیحاتی می‌کند، جمهوری اسلامی است. در حالی که تمامی کشورهای عربی بیش از ۲۰ سال است راه‌حل دو دولتی را پذیرفته‌اند و به اسرایيل وعده داده‌اند که در صورت پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینی، این کشور را به‌رسمیت بشناسند، این تنها «علی خامنه‌ای» در ایران است که بر شعار «از نهر تا بحر» پافشاری می‌کند و به معارضین سلاح می‌دهد.
بیشتر ...
 
حملۀ خارجی به مراکز نظامی حکومت اسلامی؛ آری یا نه؟
فاضل غیبی


اگر دقت کرده باشید، در طول سالیان گذشته، هر بار که حکومت اسلامی بر اثر خیزش مردم در تنگنا قرار می‌گیرد و یا تنش این حکومت با کشورهای خارجی تشدید می‌شود، بلافاصله گروهی مشخص از «فعالان سیاسی» بیانیۀ مشترکی صادر می‌کند، که مبادا حمله‌ای نظامی به ایران اسلامی صورت گیرد! در یکی از این نوع‌ بیانیه‌ها که در روزهای گذشته منتشر شد نیز هشتاد تن از «سرشناسان»، «دعوت مستقیم و یا غیر مستقیم» به حملۀ نظامی به ایران را بدین سبب که «کشور ما را نابود و مبارزۀ به حق مردم ایران را به شدت تضعیف می‌کند» محکوم کرده‌اند.
بیشتر ...
 
در سر بزنگاه تاریخ
سعید سلامی


در تاریخ ملت‌ها موقعیت‌های حساسی پیش می‌آید که صاحب‌نظران و جامعه‌شناسانی که دقایق جامعۀ خود و جغرافیای سیاسی دور و نزدیک را با دقت ریاضی رصد می‌کنند، نسبت به شرایط خطیر هشدار می‌دهند. آنان پیش از سیاست‌مداران و حکومت‌گران از فرازوفرود امواج دریا توفان پیش رو را پیش‌بینی می‌کنند و آژیر خطر را به صدا درمی‌آورند تا سکان‌دار کشتی را قبل از رخداد فاجعه به چاره اندیشی وادارند. در میهن ما هم سال‌هاست که جامعه‌شناسان و کارشناسان آژیر خطر را در حوزه‌های تخصصی خویش به صدا درآورده‌ و سیاست‌های خانمان‌برانداز را به گوش «رهبر انقلاب، ولی مطلقۀ فقیه و فرمانده کل قوا» رسانده‌اند تا قبل از فروپاشی کشور، او را به چاره جویی فرابخوانند؛
بیشتر ...
 
رژیم ایران ممکن است در غزه اشتباه محاسباتی کرده باشد
والتر راسل مید


اکثر خبرها و تفسیرها جنگ غزه را قسمت نهایی و وحشیانه‌ی درگیری بین اسرائیلی‌ها و اعراب توصیف می‌کنند. این یک بُعد مسئله است، اما از دیدگاه سیاست قدرت‌های جهانى، مهم‌ترین بُعد نیست. آنچه واقعاً در خاورمیانه اهمیت دارد، نبرد میان جمهورى اسلامى که بطور فزاینده از سوى روسیه و چین حمایت می‌شود، و قدرت‌های ضد رژیم ایران است که شامل اسرائیل و کشورهای عربی مورد پشتیبانى آمریکا می‌شود.
در مورد جنگ غزه نکات زیادی وجود دارد که ما هنوز نمی‌دانیم: چقدر طول خواهد کشید، تعداد کشته‌ها چقدر خواهد بود و چه تعداد گروگان را می‌توان نجات داد یا بازگرداند، و اینکه اسرائیل تا چه اندازه در هدف اعلام شده خود برای نابودی حماس موفق خواهد شد.
بیشتر...
 
ما هرگز اجازه نمی دهیم عزا را بر جای شادی بنشانید .
ابوالفضل محققی

هیچ گلوله و بمبی مخرب تر، و ویران گر تر از تخریب تاریخ و فرهنگ یک ملت نیست ! از بین بردن نشانه های ملی وتاریخی که ذره ذره در روح وجسم یک ملت نفوذ کرده ورمز پایداری او در برابر حمله بیگانگان . هر مهاجم،داخلی و بیرونی است.
"بیگانه نفوذ کرده ای چون جمهوری اسلامی ".
هویت ملی نشانه ها وعناصر مختلفی هستند که طی قرن ها به مناسبت هائی شکل می گیرند!تکرار می شوند در ذهنیت فردی و اجتماعی ساکنان یک سرزمین شرطی می گردند وهویت ملی باشندگان آن مرز وبوم را تشکیل می دهند.
بیشتر...

 

 
دوری از فرهنگ ایرانی و استفاده از تنفر باور دینی تا بنیاد سلسله صفویه
مهرداد خردمند پارسی


پیشگفتار
زمانی دین و باور پرانمون(پرادایم) چیره در حوزه اندیشه و دانش انسان شد و دینگرایان کوشش کردند که فلسفه را کنار بزنند و زندگانی شهرنشینی را زیر سلطه باور دینی خود برای منافع درآورند و این دشمنی با فلسفه و دشمنی ادیان با همدیگرهمچنان ادامه دارد. در همین راستایِ باور بود که تازیان چپاولگر پس از اسلام، غیرعرب را عجم می نامیدند و به کسی نسبت می‎دادند که نتواند فصيح عربی سخن بگويد و از دید تازیان آن شخص لال، زبان بسته، گنگ يا بي‌عقل بود! این نادانان نمی دانستند که روزگاری یک عجم ایرانی بنام سیبویه شیرازی دستور زبان عربی را به نگارش درآورد و «الکتاب» وی از مهمترین بن مایه و مراجع برای آموزش درست زبان عربی است.
بیشتر...

 

 
چگونه می توانیم از شر حکومت اسلامی رهایی یابیم؟!
ناصر مستشار


این یکی از بزرگترین اقبال های جمهوری اسلامی در سالهای اخیر بوده که بخش عمده ای از اصلی ترین و وسیع ترین نیروهای منتقد و خواهان اصلاحش، از خود حاکمان بیشتر طرفدار حفظ و بقای نظام بوده اند. محمدرضا یزدان پناه --
— مادامیکه داده های رژیم اسلامی را از افکار وذهنیت خود خارج ننمائیم ،نمی توانیم سرنگونی آن رژیم را در عینیت مشاهده نمائیم.حفظ نظام اسلامی برای دوام تمامیت ارضی ایران در نهایت به نابودی کشور دامن خواهد زد وهیچ مزیتی مردم ایران نخواهد داشت.
عجز ما در مبارزه با رژیم اسلامی از آنجا آغاز می شود که هنوز همچون آن شخص معتاد که به افیون گرفتار آمده به افسون های شعار های اسلامی وبه ظاهر ملی دل بسته وهمسو مانده باشیم.
بیشتر...
 
آبان ادامه دارد…
روشنک آسترکی


«دمِ همه مردم گرم، مردم این فرصت رو از دست ندین؛ یکبار برای همیشه این رژیم تبهکار و فاسد رو که چهل ساله مردم کشور عزیز ایران رو بدبخت کرده از بین ببریم. من هم پسر کسی هستم، آمدم اینجا جان خودم را به خطر انداختم، مادرها، پدرها شما هم بگویید بچه‌هایتان بیایند بیرون…» این جملات را پویا بختیاری ساعاتی پیش از جان باختن در اعتراضات آبان ۹۸ گفته بود؛ پسر جوانی که مانند هزاران جوان دیگر ایرانی در آبان ۹۸، آگاهانه و هدفمند، به اعتراضات خیابانی پیوست و در شامگاه ۲۵ آبان ۹۸ در خیابان «رزهبان» مهرشهر کرج هدف گلوله مأموران جمهوری اسلامی قرار گرفت و جان باخت.
بیشتر...
 
از «کارتا» تا «چرت»: حملات تازه به مشروطیت
امیر طاهری


درحالی‌که گفتمان مشروطه ایرانی روز‌به‌روز توجه بیشتری جلب می‌کند، مخالفان گوناگون آن هر روز با ترفندی تازه علیه آن به میدان می‌آیند. تازه‌ترین ترفند، معرفی مشروطه به‌عنوان یک مفهوم وارداتی است، با این ادعای تلویحی که صادر‌کننده‌اش انگلستان است.
نخستین بار که این ادعا مطرح شد، خردادماه گذشته بود که یکی از شرکت‌کنندگان در سمیناری درباره رضاشاه کبیر در تهران از «نقش انگلستان در نهضت مشروطه» سخن گفت، هنگامی که مشروطه‌خواهان در نبرد علیه استبداد صغیر، در محل سفارت انگلیس بست نشستند. پس‌ازآن یک نویسنده ناشناس با نام مستعار اشکانی، پس از معرفی خود به‌عنوان یک پادشاهی‌خواه دو آتشه، ادعا کرد که مشروطه ریشه بیگانه دارد و هدف آن کاستن از شکوه و قدرت شاهنشاهی ایران‌زمین بوده است.
بیشتر...

**علمی - پزشکی - محیط زیست - میراث فرهنگی **

احتمال لو رفتن اطلاعات خصوصی کاربران با به‌کارگیری امکانات جدید اینستاگرام
اندرو گریفین


کاربران اینستاگرام درباره ویژگی جدیدی که ممکن است به‌طور تصادفی اطلاعات خصوصی شما را فاش کند، هشدار می‌دهند.
در به‌روزرسانی جدید می‌توانید ببینید سایر «دوستان نزدیک»‌ یک کاربر چه کسانی‌اند. این اطلاعات تاکنون محرمانه بود، و فهمیدن اینکه چه کسی دوست نزدیک به حساب می‌آید ممکن است احتمالا پیامدها یا مشکلات دیگری را پدید آورد.
ابزار دوستان نزدیک اینستاگرام به فرد امکان می‌دهد دوستانی خاص را که بیشتر به آن‌ها اعتماد دارد انتخاب کند و آن‌ها را در فهرستی بگنجاند. کاربران می‌توانند روایتگر [استوری] هایی را فقط با آن دوستان به اشتراک بگذارند و [دسترسی] به این محتوا برای سایر افراد ممنوع است.
بیشتر...

 
کدام صبحانه‌ خطر حمله قلبی را کم می‌کند
مایرا بات


پژوهشگران مغزهای گیاهی یا آووکادو را صبحانه سالم می‌دانند و می‌گویند در صورت امکان، از خوردن تخم‌مرغ پرهیز کنید
صبحانه همیشه مهم‌ترین وعده غذایی روز بوده است، اکنون دانشمندان دریافته‌اند [خوردن] صبحانه خطر [بروز] حمله قلبی و سکته را کاهش می‌دهد – اما این به صبحانه‌ای که می‌خورید بستگی دارد.
بر پایه پژوهش دانشمندان در مورد غذاهای گیاهی «باب روز»، معلوم شد که اگر جای تخم مرغ را با مشتی آجیل عوض کنیم، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی تا ۱۷ درصد کاهش می‌یابد.
بیشتر...

** چکامه **

واقعیت در رویا
سروده علی آزاد


تجربه‌ی یکی از ویژه‌ترین ۸ مارس‌ها، روز جهانی زن، گرامی باد!
خواب، بی‌تعبیر
رویا، بی‌تفسیر
با من سخن می‌گوید:
“ما انقلاب نکردیم
تا به عقب برگردیم”
ناقوس بیداری بود،
در سحرگاه خونینِ نخستین اسفند.
نشنیدیم این بانگ خروشان را
لیک چشمه جوشان ماند
بیشتر...
 

آخرین روز…
سروده کیومرث سیاہ


گَرَت گویند:
«امروز آخرین روزِ تو در دنیاست۔»
چه خواهی کرد؟ می‌دانى؟
کدامین کار را تکرار خواهی کرد؟
چه کرده‌ستی که اکنون زان پشیمانی؟
کدامین حرف خود را باز خواهى گفت؟
کدامین گفته را مذموم می‌دانی؟
بیشتر...


نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-4234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

info@nahademardomi.com

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved