خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢٨ اسفند ٢۵٨۱ برابر با ١٩ مارس ٢٠٢۳

 


نوروز

بیش از شش ماه است که زنان و مردان شجاعمان برای رهایی ایران از چنگال فرقه تبهکار، با مزدوران جمهوری اسلامی به پیکاری بی امان در خیابان ها و میدان های شهرهای ایران ادامه میدهند. با بزرگداشت یاد همه جاویدنامانی که با خون خود نهال انقلاب رهایی بخش ایران را آبیاری کرده اند فرارسیدن نوروز باستانی را به هم میهنان مبارز و آزادیخواه شادباش می گوییم و تردید نداریم که درخت انقلاب بزرگ زن زندگی آزادی، بزودی سرزمینمان را با شکوفه های شادی بخش امنیت، رفاه، آزادی و عدالت پرخواهد کرد. بهاران خجسته باد.

نهاد مردمی

 

جنایت آشکار جمهوری اسلامی


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 317 - نوروز را با نام جاویدنامانمان آغاز می کنیم


رادیو نارمک
 

شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ١۳ مارس

چهارشنبه ١۵ مارس - برنامه پخش نشد

آدینه ۱٧  مارس


 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** دیدگاه ها **

ایران: زیر‌و‌بم‌های ملی شدن نفت
امیر طاهری

۲۹ اسفند، روز ملی شدن نفت، یکی از مهم‌ترین روزهای تاریخ ایران است. در این روز بود که همه نهادهای ملی – دولتی ایران، مجلس شورای ملی، هیئت دولت و نهاد پادشاهی، به‌اتفاق موفق شدند مالکیت ایران را بر مهم‌ترین ثروت طبیعی‌اش در آن زمان، در چارچوب قانون اعلام کنند.
اما در آن روز کسی نمی‌دانست که هم‌‌بستگی نهادها به‌زودی درهم می‌شکند و ایران وارد بحرانی می‌شود که سال‌ها، یا حتی دهه‌ها، ادامه خواهد یافت.
چرا چنین شد؟ به گمان من انتخاب دکتر محمد مصدق به‌عنوان نخست‌وزیر با ماموریت مشخص برای عملی کردن قانون ملی شدن نفت، نخستین اشتباه بود، اشتباهی که در آن اکثریت نمایندگان مجلس و شخص پادشاه شریک بودند.
بیشتر ...
 

دول غربی همان مسیر کارتر و محمدرضاشاه را مقابل پیشروی اسلام‌گرایان پیش گرفته‌اند
مجید محمدی


در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ تلاش محمدرضاشاه و مشاوران اسلام‌گرایش (مثل سیدحسین نصر) و بسیاری از دیگر مقام‌هایی که گرایش مذهبی داشتند، این بود که با عقب‌نشینی دربرابر موج اسلام‌گرایی در ایران، نمایش اسلام‌پناهی (بعضا در مجلس شورای ملی)، سپردن برخی از امور به اسلام‌گرایان (مثل تالیف کتب درسی) یا سپردن نخست‌وزیری به فردی از خانواده روحانی (شریف‌امامی) تنش‌ها، خشونت‌ها و ترورهای اسلام‌گرایان را کاهش دهند. در سال‌های ۱۳۳۲ به‌بعد تا ۱۳۵۷، اسلام‌گرایان در ایران در کسب‌وکار ترور (دو نخست‌وزیر)، بمب‌گذاری، آدم‌کشی، سوزاندن تاسیسات عمومی مدرن (سینما و بانک) و نفی حقوق زنان و اقلیت‌ها بودند.
بیشتر ...

 
منشور مهسا و “کارناوال منیّت”
فاضل غیبی


از همان فردای انتشار «مهسا» از هر سو موجی از دشنام و تمسخر نثار آن گردید؛ بسیاری از این نارواگویی‌ها که بعضاً زیر پوشش «انتقادات سازنده» انتشار یافته‌اند چندان بی‌ربط و ناروا هستند که باید شک کرد که نویسندگان و گویندگان آنها افراد بالغ و عاقلی باشند. برای نمونه، سلطنت‌طلبانی که در فضای سیاسی کسی جز شاهزاده را داخل آدم حساب نمی‌کنند، از استقلال رأی او خشمگین شده‌اند! و یا چپ‌هایی که باید خشنود باشند از اینکه دختری برخاسته از پایین‌ترین اقشار جامعه، امروزه زنی است که رئیس جمهور فرانسه از او در کاخ الیزه پذیرایی می‌کند، وی را به سادگی به حقوق‌بگیری از CIA متهم می‌کنند.
بیشتر...
 
حقوق زنان ایرانی در دوره رضاشاه پهلوی و بی‌حقوقی زنان در جمهوری اسلامی
نادر زاهدی


به مناسبت بزرگداشت زادروز رضاشاه پهلوی، می‌خواهم به کوتاهی در رابطه با احقاق حقوق انسانی زنان ایران در آن دوران و از دست رفتن آن حقوق در دوران فعلی جمهوری اسلامی سخن بگویم؛ می‌دانیم که اعطای حقوق آموزشی- فرهنگی و اجتماعی به زنان ایران، به همت و حمایت رضاشاه کبیر انجام شد؛ همچنین می‌دانیم که آن پادشاه دوراندیش و وطن‌پرست، با ایجاد نهادهای حقوقی و آموزشی، نیمی‌ از ایرانیان را که از تحصیل و آموزش محروم بودند، وارد مراکز آموزشی و نهادهای دانشگاهی کرد؛ اشاره‌ام به آموزش دختران و بانوان ایرانی است که پیش از دوره اول پادشاهی پهلوی، از دستیابی به آموزش محروم بودند.
بیشتر ...
 
ایران آزاد و دمکراتیک خطری برای منافع جهانخواران غرب و شرق در ایران و منطقه است
جمشید عنبرستانی


شمارش معکوس پایان عمر نکبت‌بار جمهوری اسلامی با خیزش انقلابی مردم و جوانان آزادیخواه و میهن‌دوست ایران به نقطه صفر نزدیکتر شده است. علاوه بر هزاران بلا و نکبتی که حکومت ملایان بر سر میهن و ملت ایران آوار کرده است، شرایط اسفبار اقتصادی و به زیر خط فقر کشانده شدن اکثریت مردم که حاصل بی‌کفایتی مسئولان و مدیران رژیم و دزدی‌ها و اختلاس‌های نجومی‌ حاکمان و نزدیکان و ایادی و نوچه‌های حکومت و حیف و میل کردن‌های بی حد و حساب ثروت‌های ملت و کشور و توسعه شبکه‌های تروریستی و تجهیز و تامین مالی شبه‌نظامیان و تروریست‌های تحت امر حکومت ملایان در منطقه و دیگر نقاط جهان از علل اصلی فقر تحمیل شده به مردم است که در نگاه و منظر آخوندها برده و دشمن به حساب می‌آیند.
بیشتر ...

** خواندنی ها **

گرامی‌داشت نوروز به عنوان حقوق فرهنگی؛ شادی جزو حقوق بشر است
محمود مسائلی


به احترام همه آنهایی که با‌گرامی‌داشت نوروز شادی و احساس خوشبخت بودن را به دل‌های مردم روانه می‌سازند.
پرسش‌ها: چرا باید بزرگداشت نوروز را به عنوان حقوق بشر‌ گرامی‌ داشته و در جهت احترام به این آیین هویتی ملی، اجرا، و ترویج و پیشبرد آن همه مساعی لازم را به کار برد؟ آیا رابطه‌ای میان بزرگداشت نوروز و دیگر آیین‌های هویتی، با زندگی سرشار از شادی وجود دارد؟ آیا مردم می‌توانند شادی را به عنوان حقوق بشر ذاتی خود به حساب آورند؟ آیا به راستی شاد بودن حقی بشری است؟ چگونه این حق توانسته جایگاه خود را در گفتمان حقوق بشر پیدا کند؟ چه اسناد حقوقی بین‌المللی و همچنین ساز و کارهای متناسب با آن، حق مردم برای شاد بودن و برای یک زندگی بهتر را به عنوان حقوق بشر به رسمیت شناخته‌اند؟ چرا اساسا مردم باید شاد باشند تا بتوانند مفهوم زندگی خوب را دریابند؟
بیشتر...
 
منشور همبستگی عیاری برای سنجش !
ابوالفضل محققی


"زیبائی آدمی راستی پرستی اوست "کسروی
راستی پرستی یک مشخصه بیشتر ندارد و آن پایداری بر حقیقت است .راستی زاده حقیقت است. پایداری بر حقیقت یعنی دیدن و پذیرفتن واقعیت .تنها کسانی قادرند به چنین زیبائی دست یابند.که واقعیت را آنطور که هست می بینند وبازتاب میدهند .هرچند که مخالف آن باشند .
زیبائی آدمی دقیقا در چنین لحظه است که رخ می نماید. پایداری بر حقیقت ! تنها یک روح حقیقت جوقادر است بر خواسته های ذهنی ،پیشداوری ها ،منیت های شخصی ،تعصبات گروهی،تنگ نظری ها وعافیت طلبی ناشی ازعدم شهامت در بر خورد با واقعیت غالب گردد.واقعیت را آنطور که هست بیان کند .ولو اینکه بیان آن عقوبتی سخت رابر وی تحمیل نماید.
بیشتر...
 
پایان1401، سال تولد ابر مفهوم " زن- زندگی-آزادی" !
احمد پورمندی


در زندگی هر ملتی، سال هایی هستند که متفاوتند. برخی سالها سیاهند ، سال وبا، سال جنگ، سال قحطی، سال کودتا و... و برخی سالها می درخشند : سال پیروزی، سال استقلال و...
1401 در زندگی ما سالی متفاوت است. سالی در ردیف 1285- سال صدور فرمان مشروطیت -و سال 1357، سال وقوع آن ابر حادثه همه تاریخ معاصرما که انقلاب بهمن نام گرفته است!
1401، در سویه تیره خود، در زندگی روزمره مردم ایران، سال بن بست، استبداد، کشتار بی گناهان، فقر، فساد و گرانی بود، سالی سیاه و بی افتخار! اما این سال سویه روشن و درخشانی هم داشت: تولد جنبش " زن- زندگی- آزادی" !
بیشتر...
 
آغاز رسمی آبگیری سد چمشیر با وجود هشدارهای جدی کارشناسان محیط‌ زیست و میراث فرهنگی
کیهان لندن


آبگیری سد چمشیر در نزدیکی گچساران در حالی آغاز شده که مدت‌هاست کارشناسان محیط‌ زیست و میراث فرهنگی درباره مواردی چون تغییر اکوسیستم، وجود چاه‌های نفت در محدوده مخزن سد، وجود محوطه تاریخی و کشف اشیای باستانی در محوطه این سد هشدار داده بودند.
سال‌هاست سدسازی جمهوری اسلامی هزینه‌های اقلیمی و محیط زیستی و اقتصادی زیادی به بار آورده است اما همچنان عطش به پروژه‌های پولساز سدسازی بر مسیر رودخانه‌های ایران، بدون نگاه کارشناسی، ادامه دارد. سد چمشیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویر احمد یکی از تازه‌ترین مواردی است که با وجود هشدارها پیش رفت و اکنون آبگیری آن آغاز شده است.
بیشتر...
 
زنان ایران تا به آخر خواهند رفت!
دریا کیانپور


برگردان به فارسی: فواد روستائی
(این گزارش در روز هشتم ماه مارس در تارنمای «رادیوی بین‌المللی‌ فرانسه» منتشر شده‌است)
زنان ایران، به‌رغم سرکوب‌ها، بر عزمِ جزمِ خویش در پیگیری مبارزه تأکید می‌کنند
از شش ماه پیش به این سو، زنان ایرانی مشعل‌دار یک جنبشِ اعتراضیِ بی‌سابقه‌ علیه رژیم جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور خویش‌اند. رادیوی بین‌المللی فرانسه به‌مناسبتِ فرارسیدنِ روز هشتم ماه مارس، روز بین‌المللی حقوقِ زنان، با هفت تن از زنان ساکن در ایران گفتگو کرده است. زنانی که می‌خواهند مشعلِ انقلابِ «زن، زندگی، آزادی» را به‌رغم اقدامات سرکوبگرانه و تهدیدِات مستمر از سوی رژیم همچنان فروزان نگه‌دارند.
بیشتر...
 
نگاهی انتقادی به قانون اساسی مشروطه
شهرام ارشدنژاد


نگاهی انتقادی به قانون اساسی مشروطه و متمم آن، مصوب ۱۲۸۵ خورشیدی
پیش از پرداختن به موضوع، ما می‌باید یک سری خطوط و حدود را برای این بحث مشخص کنیم.
اول، بحث فلسفه سیاسی است. این یک بحث تاریخی است. سپس از دلِ تاریخیِ فلسفه‌ی سیاسی قانون زاده می‌شود. این هر دو نیز بر بستر فلسفه‌ی اخلاق بنا شده‌اند. این یک ساختمان غربی است. در غرب قانون را از زوایای گوناگون می‌بینند و تفسیر می‌کنند. این زوایا و تفاسیر بستر اخلاقی دارند. یکی از آن زوایا “قانون طبیعی” است. ما در عصری به‌ سرمی‌بریم که با عناصر غربی دست به گریبانیم. در پرتو یک بحثِ تطبیقی ما در پی کشف یک ساختمان ایرانی هستیم. خواهیم دید که قانون اساسی مشروطه پی و زیربنای ایرانی دارد با رنگ و لعاب غربی. و این دو عنصر نسبت روشنی با هم ندارند. پس می‌باید در پی فلسفه‌ی سیاسی ایرانی در حوزه‌ی زبان‌های ایرانی، به ویژه فارسی، بگردیم.
بیشتر...

** چکامه ها **

عید نو روز
سروده م. روشنی « سیروس »


با درود و شاد باش به هموطنان مظلو م و رنج دیده
و جا ن باخـتگان همیشه زنده ی آرزو با خود برده
تعظیم و تسلی دل داغ دیده گان آزرده
و زندانیان حماسه آفرین و قهرمان مانند سپیده

با آرزوی رهائی از چنگال وحشیان درنده
این دژخیمان جنایتکارواوباشان جهالت زده
و تابش نور و نفس شادی بخش نسیم بهاری
سر شارازصلح و صفا وهمزیستی مسالمت آمیز
شفا بخش دل دردمندان میهن دوست آزاده
رهائی از در بدری بی خانمانهای آواره
بیشتر...
 
خواهر من
سروده دلارام رضایی


زندگی در بردگی شرمندگی است
معنی آزاد بودن زندگی است
سر که خم گردد به پای دیگران
بر تن مردان بود بار گران
بنده حق در جهان آزاده است
مست وی فارغ ز جام و باده اس
زنی هم زیر لب گوید
گریزانم از این خانه
ولی از خود چنین پرسد
چه کس موهای طفلم را
پس از من می زند شانه؟
خیز از جا پی آزادی خویش
خواهر من ز چه رو خاموشی
بیشتر...

نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-4234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

info@nahademardomi.com

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved