این ایمیل را در وبخوان خود ببینید


خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢٧ شهریور ٢۵٨۱ برابر با ۱٨ سپتامبر ٢٠٢٢

 


قتل مهسا (ژینا) امینی آغازی بر پایان جمهوری اسلامی
 


هم میهنان گرامی

قتل مهسا (ژینا) امینی جنایت عریان دیگری همچون هزاران هزار جنایتی است که توسط نظام جمهوری اسلامی برعلیه زنان ایران صورت گرفت. اکنون سراسر ایران از این جنایت هولناک خشمگین و ملتهب است.

ما بخشی از اپوزیسیون خارج از کشور همدردی خود را با هم میهنان گرامی بویژه خانواده داغدار مهسا (ژینا) امینی اعلام نموده و از دعوت شاهزاده رضا پهلوی برای ۲ روز عزای سراسری در ایران و نیز هرگونه کنشهای اعتراضی همچون اعتصابات، اعتراضات و تعطیل عمومی در هر نقطه ایران بر علیه جنایتکاران نظام جمهوری اسلامی، پشتیبانی میکنیم.

همچنین از تمامی احزاب، سازمانها و گروهای اپوزیسیون دعوت میکنیم که به هر وسیله ای که میتوانند صدای اعتراضات گسترده خود را در سطح بین المللی بر علیه نظام جنایت پیشه جمهوری اسلامی به گوش جامعه بین‌المللی رسانده تا این رژیم ارتجاعی و جنایتکار هرچه بی آبرو تر و منزوی گردد.

سرنگون باد نظام جهل و جنایت جمهوری اسلامی

یکشنبه ۱٨ سپتامبر ٢٠٢٢

امضا کنندگان:
انجمن اتحاد برای آغازی نو
ایران چنج
حزب سکولار دمکرات ایرانیان
حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)
سازمان برونمرزی حزب پان ایرانیست
فرشگرد
کوشندگان اتحاد مردمان ایران برای دموکراسی
نهاد مردمی
 


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 278 - قتل مهسا امینی توسط گشت ارعاب

هم میهنان خشمگین در بسیاری از شهرهای ایران بویژه شهرهای کردستان به خیابان ها آمدند و با شعار مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور انزجار و نفرت خود را از این رژیم ددمنش و خونخوار  اعلام می کنند.
سرنگون باد نظام جهل و جنایت جمهوری اسلامی

 


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ۱٢ سپتامبر
 
چهارشنبه ۱۴ سپتامبر برنامه نداشت
 
آدینه ۱۶ سپتامبر
 
 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net

« اندیشه ها »

به درستی فاشیسم چیست؟
محمود مسائلی


پرسش‌ها: فاشیسم چیست؟ یک ایدئولوژی است یا یک جریان فکری و روانی، و یا پدیده‌ای تاریخی؟ آیا فاشیسم جریانی است که در هر زمان و شرایطی و در هر جامعه‌ای ممکن است حضور داشته باشد، یا اینکه فقط به نوع آلمانی- ایتالیایی پیش از جنگ جهانی دوم اطلاق می‌شود؟ چرا باید ویژگی‌های فاشیسم را شناخت؟ چرا این شناخت برای جوامع در حال گذار از استبداد به دمکراسی مهم و حیاتی است؟
طرح موضوع
پیشتر در نوشتاری با عنوان روانشناسی فاشیسم مذهبی، و با مراجعه به کتاب روانشناسی گروهی فاشیسم[۱] که در سال ١٩٣٣ یعنی آغاز صعود اینگونه رژیم‌ها در آلمان و ایتالیا تحریر شده بود، ، ویژگی‌های فاشیسم را توضیح داده شد.[۲]
بیشتر ...
 
اعتراض علیه اعدام در ایران
احمد رأفت


بیش از یک هفته است که خانواده‌های گروهی از زندانیانی که در انتظار اجرای حکم اعدام هستند در مقابل ساختمان قوه فضائیه در تهران در مخالف با اعدام عزیزان‌شان تجمع کرده و شعار «اعدام نکنید» و «اعدام بس است» و «نه به اعدام» می‌دهند. چندین بار مامورین انتظامی تلاش کردند که این تجمع را متفرق کنند. حتا برخی از شرکت کنندگان را نیز ساعاتی بازداشت کردند، ولی این اعتراض مدنی و بدون خشونت، که فرزندان خردسال برخی از این محکومین به اعدام نیز در آن حضور دارند، ادامه یافت.
بیشتر ...
 
رژیم خدا و ملا مهسا امینی را بسان بسیارانی دیگر کشت
بهنام چنگائی


درین حکومت الهی ـ ولائی پلید و از همان دوران آغازین خمینی جلاد، چنین مرسوم بوده و هست که به گمان پوچ سرکردگانش آنها، با کشتن هر یک از انسان های آزاده و معترض و بویژه اسیرکردن و کشتن هر دختر و زنی ناسازگار با واپسماندگی های شان می توانند نفس راحتی کشیده، و جان و جلای دوباره ای برای سروری خویش بر بجان آمدگان بیابند و نیروئی تازه بگیرند؛ حال اینکه آنها پیوسته اشتباه کرده و می کنند. ایران در حال هوای خیزش و جوشش انفجاری است
بیشتر ...
 
الیزابت دوم و بحث تازه درباره سلطنت
امیر طاهری


مراسم یادبود الیزابت دوم، ملکه فقید انگلستان که قرار است هفته آینده برگزار شود، احتمالاً به‌عنوان بزرگ‌ترین خاک‌سپاری قرن در تاریخ ثبت خواهد شد. پادشاهان، ملکه‌ها، نخست‌وزیران و دیگر مقامات بلندپایه کشورها، به‌استثنای چهار یا پنج دولت، در این مراسم در لندن حاضر خواهند بود. در همان حال، سونامی تحسین و قدردانی از ملکه در سرتاسر جهان شکل‌گرفته است، از ژاپن و چین و روسیه گرفته تا آلمان و فرانسه و آمریکا و از هند و پاکستان و عربستان تا لبنان و اردن و مراکش. البته رهبران ۵۷ کشور مشترک‌المنافع، ازجمله ۱۵ کشوری که الیزابت دوم ملکه آنان نیز بود، جای ویژه‌ای خواهند داشت.
بیشتر ...
 
ما هم مسئولیم
ابوالفضل محققی


آنک قصابانند
بر گذر گاه ها مستقر
با کنده و ساطوری خون آلود " شاملو "

دوران غریب و وحشتناکی را تجربه می کنیم . دوران سیاهی که نظیر آن را هر گز تجربه نگرده بودیم.دورانی ترسناک که در تاریخ ایران زمین بعنوان دوران وحشت ،دوران زمانداری مردی بغایت مرتجع،که خود را محور جهان اسلام می دانست و قیم بر مردمی که در یک خطای بزرگ تاریخی در یک بی خبری،یک عدم آگاهی،غرق شدن در یک شور جمعی که بربستر هم پیوندی نا میمون بین باصطلاح روشنفکران وتوده عامی گرفتار در باور های مذهبی صورت گرفت !اورا حاکم بر سرنوشت خود کردند ثبت خواهد شد.
بیشتر ...
 
آمریکاستیزی خامنه‌ای و تبعیت کامل از پوتین
م. روغنی


پس از انتصاب رئیسی روسوفیل به سمت ریاست جمهوری و آغاز تجاوز پوتین به اوکراین، روابط خامنه‌ای و پوتین بیش از حد عاشقانه شد. برای بررسی این رویداد لازم است شکل‌گیری هویت ایدئولوژیک جمهوری ولایی، نگاه خامنه‌ای و خامنه‌ایست‌ها به غرب و سرانجام تبعیت خامنه‌ایست‌ها از راهبردهای خارجی پوتین پس از دشواری‌های کمرشکن جنگ اوکراین را واکاوید.
۱- هویت ایدئولوژیک جمهوری ولایی
به جرات می‌توان گفت جمهوری ولایی تنها کشوری در جهان است که شتابزده پس از تشکیل، راهبرد آمریکاستیزی را در تارک برنامه‌هایش قرار داد.
بیشتر...
 
نگاهی نو به جنبش بابک خُرّمدین،بخش پنجم
علی میرفطروس


اشاره:
«نگاه منشوری»[۱]به جنبش های اجتماعی در ایران رنگ ها و چشم اندازهای متنوّعی در برابرِ ما قرار می دهد و پژوهشگرِان کنجکاو را متعهّد می کند تا ضمن درک شرایط دشوار سیاسی-مذهبی در ایرانِ بعد ازاسلام،بر« قاب ها و نقاب های اندیشه در تاریخ ایران» عنایت بیشتری نمایند.
چنانکه گفته شد: طرحِ اوّلیّۀ این پژوهش در سال ۱۳۵۷ و به دنبال انتشارِ آخرین شعر صورت گرفته بود ولی متن اصلی آن در ۱۳۵۹ و در سایۀ داس ها و هراس ها قلمی شد؛گوئی که در نبردِ بابکانِ زمانه با خلیفگانِ ظالم شخصیّت بابک خُرّمدین روحِ زمانۀ ما بود.
بیشتر ...
 
راهپیمایی اربعین - نمایش سیاسی رژیم و ساده لوحی مومنان
احد قربانی دهناری

حکومت اسلامی هر ساله میلیون‌ها ایرانی را تشویق به شرکت در راهپیمایی اربعین می‌کند. این نمایش چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟
در سده میانه مومنان مسیحی به کشیشان اعتقاد داشتند. اربابان فاسد کلیسا "تجارت آمرزش" راه انداختند. بسیاری از کشیشان برای سرکیسه کردن مردم عادی با سوء استفاده از سادگی و اعتقادات دینی آنها، در ازای گرفتن پول به آنها سندی می‌فروختند که تمام گناهانشان را می‌بخشید و رفتن آنها را به بهشت تضمین می‌کرد.
بیشتر ...

« خواندنی ها »

هشتگ #مهسا_امینی ترند جهانی شد؛ اعلام دو روز سوگ ملی و سرکوب مسلحانه‌ی مردم معترض توسط جمهوری اسلامی
کیهان لندن


واکنش‌ها در ایران و جهان به قتل حکومتی مهسا امینی دختر ۲۲ ساله‌ای که در پی حمله و ضرب‌ و جرح توسط مأموران گشت ارشاد اسلامی به کما رفت و جان باخت ادامه دارد. شاهزاده رضا پهلوی دو روز سوگ ملی در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۷ و ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ اعلام کرده است. شهر سنندج شب گذشته شاهد اعتراضات گسترده مردم سوگوار و خشمگین بود. هشتگ #مهسا_امینی در توئیتر از مرز دو میلیون توئیت و بازتوئیت گذشت و ضمن رکورددار شدن در تاریخ هشتگ‌های فارسی در توئیتر، MahsaAmini# ترند جهانی نیز شد.
بیشتر...
 
حذف تخت جمشید از روی ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی؛ دشمنی ذاتی جمهوری اسلامی با فرهنگ و هویت ایران
کیهان لندن


در ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی تصویر تخت جمشید حذف شده و تصویری شبیه به قبر خمینی یا مقبره معصومه فرزند امام اول شیعیان در قم جایگزین شده است.
رونمایی از طرح جدید ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی نشان می‌دهد تصویر تخت جمشید از روی آن حذف و تصویر شبیه به قبر خمینی یا مقبره معصومه فرزند امام اول شیعیان در قم بر روی آن چاپ شده است.
در طراحی پیشین ایران‌چک‌ها تصویری از تخت جمشید با عبارت «آثار تاریخی کشور جزو مفاخر ملت ایران است» نقش بسته بود.
بیشتر...
 
زشتی کویین به زیبایی دمکراسی
هادی خرسندی


در انگستان رسم بود که هر سال یکی از نقاشان بنام کشور پرتره‌ای از کویین الیزابت دوم بکشد. در سال ۲۰۰۰، به خاطر اهمیت همین دوهزار بودنش، چهره‌پردازی ملکه به بزرگترین نقاش حاضر کشور واگذار شد.
به مدت یک سال و نیم، علیا حضرت ملکه بریتانیای کبیر وقت و بی‌وقت روی صندلی رو به روی آقای لوسین فروید می‌نشست و تکان نمی‌خورد تا ایشان یک تابلوی فسقلی ۱۵ در ۲۴ سانت، از صورت ایشان بکشد.
اواخر سال ۲۰۰۱ که تابلو رونمایی شد، انگار سطل آب سرد ریختند روی سر جماعت. نوه مرحوم زیگموند فروید، کویین را زشت کشیده بود. شهر شلوغ شد. کشور شلوغ شد!
بیشتر...

« چکامه ها »

دامن خاک بگشای مادر
سروده م. بیداری


ای دختر آب و آینه
مرگ تو
سرانجام بیدار کرد
خفتگان این شب دراز را
با این همه
داغ تو
گوری عمیق بر دل میهن نشاند
که هنوز
از اعماقش
صدای هزاران مهسای گمنام
شنیده میشود
بیشتر...
 
در جستجوی یار
سروده فرخی یزدی


گلرنگ شد در و دشت، از اشکباری ما
چون غیر خون نبارد، ابر بهاری ما

با صد هزار دیده، چشم چمن ندیده
در گلستان گیتی، مرغی به خواری ما

بی‌خانمان و مسکین، بدبخت و زار و غمگین
خوب اعتبار دارد، بی‌اعتباری ما

این پرده‌ها اگر شد، چون سینه پاره دانی
دل پرده پرده خون است، از پرده‌داری ما
بیشتر...
 
آهای آیندگان
سروده برتولت برشت


راستی که در دوره تیره و تاری زندگی می‌کنم
امروزه فقط حرف‌های احمقانه بی‌خطرند
گره بر ابرو نداشتن، از بی‌احساسی خبر می‌دهد،
و آنکه می‌خندد، هنوز خبر هولناک را نشنیده است.
این چه زمانه ایست که
حرف زدن از درختان عین جنایت است
وقتی از این همه تباهی چیزی نگفته باشیم!
کسی که آرام به راه خود می‌رود گناهکار است
زیرا دوستانی که در تنگنا هستند
دیگر به او دسترسی ندارند.
بیشتر...
 
بیداری
سروده حسین منزوی


از زمزمه دلتنگیم ، از همهمه بیزاریم
نه طاقت خاموشی ، نه تاب سخن داریم

آوار پریشانی است ، روی سوی چه بگریزیم؟
هنگامه ی حیرانی است ، خود را به که بسپاریم؟

تشویش هزار "آیا" ، وسواس هزار "امّا"
کوریم و نمی بینیم ، ورنه همه بیماریم

دوران شکوه باغ از خاطرمان رفته است
امروز که صف در صف خشکیده و بی باریم

دردا که هدر دادیم آن ذات گرامی را
تیغیم و نمی بریم ، ابریم و نمی باریم
بیشتر...
 
بی ریشه
سروده مهشید رحیمیان


در منبر و هر روضه بگفتند و بسی سینه بکوفتند
از ستیزه جو، نسلِ محمد، که به سر کرب و بلا بود
آن تشنه حسینی که بگفتند، از لای دو انگشت چنان آب گوارا، بر ایل و تبار و زن و فرزند نشان داد
لیک چشمه یِ جوشنده بخشکاند، چون مُردنِ لب تشنه به تقدیرِ چو خودخواه حسین بود

لب سوخته بشد کُشته و آن اهلِ حرم نیز
از اصغر و از اکبر و عبّاس، همه تشنه به خاک کرد
گر قسمت او بود که در بادیه بی آب بمیرد
در پرسشِ آنم ز چه رویی، ستم و جور و جفا بر همگان کرد؟
بیشتر...


نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2022 THE NEW IRAN, All rights reserved

در صورتیکه مایل به دریافت خیرنامه نیستید در زیر، سمت چپ روی آنساپسکرایب کلیک نمایید