خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢۵ اردیبهشت ٢۵٨۱ برابر با ۱۵ مه ٢٠٢٢


ایران چه خبر

ایران چه خبر 239 - شهر کرد هنوز هم می جنگد. قیام ادامه دارد

 

ایران چه خبر 237 - سه هزار روستای سیستان و بلوچستان فاقد شبکه آبرسانی هستند

 

ایران چه خبر 238 - اعتراض به گرانی در شهرهای ایران ادامه دارد

 


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

 

دوشنبه ٩ مه

چهار شنبه ١١ مه

آدینه ١۳ مه


اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی

https://www.NahadeMardomi.net
از تواب‌سازی تا جذب مهره‌ برای همکاری در جهت بقای نظام

نگار جوکار – جمهوری اسلامی‌ همیشه تلاش داشته تا با روش‌های مختلف، افراد زیادی را به سمت خود بکشاند. اصطلاح «تابوت‌های آدم‌سازی» به تابوت‌هایی مربوط می‌شود که توسط حاج داوود رحمانی ساخته شد. تابوت‌هایی برای نابودی هرآنچه در وجود یک زندانی است و تبدیل او به تواب! البته اگر آن زندانی، شکنجه‌ها را در این راه تحمل کند و جان نبازد.
یکی از اهداف مهم در پی تواب‌سازی، داشتن جاسوس و دریافت اطلاعات از آنها بود. فردی که تواب می‌شد، همچنان یک زندانی سیاسی بود؛ یک جاسوس در نقش مخالف نظام؛ یک مهره برای به دست آوردن اطلاعات کافی از باقی زندانیان و دیگرانی که موفق به فرار شده بودند. داشتن اطلاعات، نوعی برتریست. در این راستا، هما کلهری یکی از همین زندانی‌هایی که تواب شده بود، کتابی به نام «یادنوشته‌ها، تابوت زندگان» نوشته است.
بیشتر ...
 
با هم در”جنبش اقدام” !

اقبال اقبالی - پیامد سپردن قدرت به کاست انگل حکومتی که کشور را با سرکتاب برداشتن، مراجعه به حدیت، فال و استخاره اداره کرده، ویرانی اقتصاد، فرهنگ، محیط زیست، اخلاق، تشدید تبعیض در جامعه و فنای سرمایه مردم در شوره زار اسلام، اسلامگرایان و اهداف انسان ستیزانه پیشاقرون وسطائی بوده است.
همه اقشار جامعه زیر منگنه شبکه های مافیائی حکومتی دزدان و غارتگران مچاله شده و ناتوانی ژنتیک ایدئولوژیک – سیاسی مدیریت کشور، با بحران حیات جامعه شهروندی درهم تنیده شده و شهروندان در آستانه خیز بزرگ علیه کلیت رژیم اسلامی ایستاده اند.
مشکلات جامعه ایران فراگیر و در برگیرنده همه اقشار جامعه خارج از مدار شبکه های مافیائی اسلامی- حکومتی است. جامعه ایران به دو قطب مدافعان اسلام سیاسی و ایرانیان آزادی خواه، سکولار، لائیک و میهندوست انشقاق یافته است. شبکه های مافیائی حکومتی و دنبالچه های آنها، مسبب فلاکت جامعه و ویرانی میهن اند.
بیشتر...
 
نامه اعتراضی ده ها باستانشناس در اعتراض به طرح شرم آور نمایندگان مجلس اسلامی

بنیاد میراث پاسارگاد - در پی طرح شرم آور گروهی از نمایندگان مجلس اسلامی، شصت و یک تن از استادان و باستانشناسان دانشگاه های سراسر کشور در نامه ای سرگشاده به رییس مجس شورای اسلامی به این طرح اعتراض کرده و خواستار لغو آن شده اند.(*)
آن ها تاکید کرده اند که این طرح که با نام «استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها» از سوی تعدادی از نمایندگان ایران ستیز مطرح شده است، حتی براساس قوانین حکومت اسلامی «غیرقانونی می باشد» در بخشی از نامه نوشته شده است:
« تنها یک نگاه گذرا به طرح از جانب هر دانش‌­آموختۀ باستان‌شناسی کافی‌ست تا روشن سازد که تهیه­‌کنندگان طرح یادشده، نه تنها از بدیهیات و الفبای رشتۀ باستان‌شناسی بی‌اطلاع بوده‌اند،
بیشتر...
 
قحطی

سبحان - آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که؛
چرا جامعه به سمت و سوی دو قطبی(دارا و ندار) شدن میرود؟!
چرا موافقان و جیره‌خواران حکومت، همگان از اوضاع راضی‌اند هیچگاه گله و شکایتی از نظام نمیکنند؟!
آیا در ایران یک "هولودومور" در حال وقوع است؟!
هولودومور، (قحطی بزرگ اوکراین) یک قحطی ساختگی توسط جمهوری سوسیالیستی شوروی در سال 1933 بود که منجر به مرگ 10 میلیون انسان بی‌گناه شد!!!
ماجرا از این قرار است که در سال 1932 موج عظیمی از نارضایتی نسبت به عملکرد حکومت کمونیستی در اوکراین به وجود آمده بود.
استالین، دیکتاتور وقت شوروی برای از بین بردن شور انقلابی و تضعیف مردم اوکراین، تصمیم به ایجاد یک قحطی ساختگی و عمدی می‌گیرد.
بیشتر ...
 
وارثان «انقلاب ویرانی» این بار مست از ویران کردن سازه ای زیبا در قزوین

شکوه میرزادگی - چند روز است که هموطنان قزوینی با افسوس از یک سازه ی قدیمی در سبزه میدان شهرشان سخن می گویند. سازه ای زیبا و با ساختی هنرمندانه که تا همین روزهای پیش سلامت و زیبا در میانه ی میدان نشسته بود.
بر بالای این سازه، قبل از انقلاب تندیسی از محمدرضاشاه نشسته بود. انقلاب شد و مجسمه شاه را کندند، و به جایش نشان جمهوری اسلامی خودشان را بر بالای آن قرار دادند. و با این حال سازه بدون آن چه بر بالای آن بود، دارای زیبایی و هویت تاریخی خودش بود، چند سال بعد دوباره قسمتی از سازه را ویران کردند و تندیس «علی‌اکبر دهخدا»را که زاده قروین است بر بالای آن گذاشتند و قروینی ها و مسافران به قزوین هم از دیدن این مجسمه لذت می بردند. اما از آنجایی که انقلابیون اسلامی گویی ویرانگری را چون یک بیماری مهلک از پدرانشان گرفته باشند. دوباره تندیس دهخدا را کندند و بردند جای دیگری از شهرگذاشتند. با این حال سازه قدیمی با معماری و طرح های زیبایش زینتی بود برای یکی از مهمترین میدان های شهر قزوین.
بیشتر ...
 
فوران آتشفشان مردم از راه خواهد رسید

امیر امیری - از آن روزی بترسید که مردم فاقد گزینه، بویژه اکنون که گرسنگی هم بر آن افزوده گشته است، اگر روزی به «توده بحرانی» تبدیل شوند، که تجزیه و تحلیل‌ها این روند را نشان می‌دهد، فوران آتشفشانشان تنها محدود به سرنگونی رژیم اسلامی نخواهد ماند و بسیار فراتر از جابجایی تنها یک حکومت خواهد رفت. پتانسیل انقلابی که از آبان ماه ۹۸ بوجود آمده است، سرانجام راه خود را خواهد یافت. مطمئن باشید!
درک دقیق پيچيدگی های سیاست به ورزيدگی فکری و تسلط بر امور و علوم سیاست نیاز دارد. حجم معضلات و رویدادهای جاری در کشور، كه همواره خود را در شکل‌های ناشناخته نشان می‌دهد، تنها با چند تعریف سر هم بندی شده و اغلب اشتباه توضیح و تفسیر نمی‌شود و نياز به آگاهی و تسلط به وقایعی که در متن سیاست می‌گذرد، دارد.
بیشتر ...
 
دنیای بدون مرز؟ چرا؟

سعید دبیری - از دوران های دور همیشه بر سر مرز ها جنگ و نبرد بوده است.
جنگ ها به واسطه برتری نژادی، ثروت، اعتقادات مذهبی، گسترش قلمرو، استعمار و غارت منابع
حالا چندی است به گوش می‌رسد که مرز ها باید بر داشته شود، جهانشمول باید بود.
این گفته ای نادرست است که مرزها باید بر داشته شود.
گذشته از فرهنگ، قومیت، نژاد، زبان، اعتقادات، هر فردی اگر سرزمین مادریش را رها کند، سرزمینی که در آن متولد شده دیگر چیزی ندارد تا بخواهد بدان افتخار کند یا از دست بدهد.
اینجاست که گزینه جهانشمول بودن که توسط کمونیستها و چپها در حال تزریق به افکار مردم است باعث می‌شود که شما شخصیت، فرهنگ، اعتقادات، سرزمین مادری را رها کنید و یک فرد دیگری شوید که بسیار خطرناک است.
بیشتر ...
 
اصلاح‌طلب یا برانداز

افشین افشار - انقلاب مخملی ۱۳۷۶ که پشتوانه اکثریت مردم را به همراه داشت با عقب‌نشینی‌های مداوم خاتمی ‏در سکوت، پذیرش و همراهی با سیاست‌های خامنه‌ای به‌ویژه در بستن روزنامه‌ها و خفه‌کردن ‏صدای مردم به جای تقویت جامعه مدنی در عمل به اولویت داشتن حقوق رهبر بر حقوق مردم که ‏از نص قانون اساسی به سادگی قابل استنتاج و استناد نبود انجامید و به آن بعدی مشروع و واجب‏الاطاعه بخشید. با هدایت خاتمی جنبش ۷۶ به شکست فیزیکی و روحی مردم و انهدام یگانگی ‏اجتماعی که بزرگترین سرمایه جنبش بود منجر و در نهایت به فرصتی برای قدرت یافتن و جری‌‏تر شدن ولی فقیه تبدیل شد.
سکوت او در مقابل وادار ساختن سپاه به تهدید رییس جمهور و دولت ‏منتخب مردم تایید ضمنی این رفتار خامنه‌ای و نادیده گرفتن حق ملت و قبول انتقال ضمنی قدرت ‏و نقش نظامیان به‌عنوان مدافعان کشور از مردم به ولی فقیه به‌عنوان مدافعان ولایت که زمینه بروز ‏فسادهای بی‌شمار بعدی توسط رهبر در سپاه و یا در مملکت با ابزار سپاه شد.
بیشتر ...
 
پیام شاهزاده رضا پهلوی در باره اعتراضات روزهای اخیر

هم‌میهنان و جوانان دلیر، در خوزستان، لرستان، و چهارمحال و بختیاری
اعتراضات این روزهای شما را از نزدیک دنبال می‌کنم و می‌بینم که با وجود سرکوب شدید و قطعی اینترنت، چگونه متحد و دلاورانه خیابانها را از سرکوبگران باز پس گرفته‌اید.
این شجاعت شما سزاوار همراهی دیگر هم‌میهنان در سراسر ایران است. می‌دانم که صبر اکثریت ملت ایران به سر آمده و به زودی خیابان‌های سراسر کشور لبریز از جمعیت معترض می‌شود.
همانطور که همواره گفته‌ام، قدرت ما در این است که بی‌شماریم و از سرکوبگران نیرومندتر.
در اعتراضات‌تان، با قدرت از نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی بخواهید سلاح‌شان را زمین بگذارند و پرونده‌شان را بیش از این سنگین نکنند.
آنها باید بدانند که ایران آینده برای همه کسانی که امروز در کنار ملت باشند، جا دارد. و البته جنایتکاران باید پاسخگو جنایات امروزشان باشند.
بیشتر ...
 « اشعار هفته »
«نون»
سروده الهه رهرونیا (نوشاد)

واسه گریه دیگه دیره
حالا وقت نشستن نیست
علاج ظلم این ضحاک
فغان و حجله بستن نیست

پسر کشته، پدر زندون
مامان توی خیابونه
یل‌آی ارتشی بی یال و
اسم رمزشون نونه
بیشتر...

   
ز جا برخیزید
سروده مهشید رحیمیان

همدلان، وقت قیامست، ز جا برخیزید
آب و نانی بَرِتان هیچ نماندَست، ز جا برخیزید
دلی بر صفِ شکر، روغن و یک نان مبَندید
که همه بازی دجال و سپاه است، ز جا برخیزید

آنچه یارانه بدادند و گرفتند ز شما
جملگی زآنِ شما بود، خَموش مَنْشینید
چَشم بر دولتِ تزویر مدوزید، که فراوان بُردَست
که ز دزدان نرسد هیچ نکویی، به زمین مَنْشینید
بیشتر..
 
.از من نخواه
سروده سعید خلیلی

از من نخواه که از تو و آن خط و خال بنویسم.
از ذوق بوسه و شوق وصال بنویسم.
وقتی که عالمی از آلاله زیر پاست.
آخر چگونه میشود از عشق و حال بنویسم.
وقتی تمامی دشت زیر پای پوتین است.
آیا بگو که میشود از خیال بنویسم؟
در هر بغل گلی نشکفته پرپرست.
ماندم که از بنفشه و یا پامچال بنویسم؟
دردم یکی و دوتا نیست نازنین تو بگو.
از این تورم و یا افت ریال بنویسم؟
بیشتر...
اندیشه های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 لطفا نوشته های خود را برای انتشار در تارنمای نهاد مردمی  به ایمیل andisheh@nahademardomi.com  بفرستیدهمیاری

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
پرداخت بطور مکرر را انتخاب کنید


نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این تشکل غیر انتفاعی زحمت میکشند
هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.  


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726

در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

تارنما تماس تلگرام اینستاگرام یوتیوب فیسبوک

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved