خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢۴ اردیبهشت ٢۵٨٢ برابر با ١۴ مه ٢٠٢۳
 ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 325 - خروش جوانان انقلابی در اصفهان


رادیو نارمک
شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران
دوشنبه ٨ مه
چهارشنبه ١٠ مه

 آدینه ١٢ مه

گذری بر ادبیات ایرانزمین - برنامه ای از دکتر سیامک رفیع زاده

برنامه ٢۴۴ - قسمت پرسش و پاسخ با گفتمان دکتر هودشتیان در مورد امکان دمکراسی در آینده ایران


 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** خواندنی های هفته **

طرفداران پادشاهی ایرانی، سرفراز از انتخاب خویش
عرفان قانعی‌‌‏فرد


آرایش تئاتر سیاسی ایران در شرایط فعلی، بیشتر شبیه یک نمایش عروسک خیمه شب بازی است. اکثر عروسک‌‌‏های خیمه شب بازی، نگاه ایدئولوژیک و ضد توسعه و ضد ترقی دارند و می‌‌‏خواهند ایران معاصر را دگرباره قربانی ایدئولوژی ویرانگر کنند.
بخشی از اپوزیسیون جعلی که امروز پرچم جمهوری‌‌‏خواهی بلند کرده‌‌‏اند، می‌‌‏خواستند از روز اول ۱۳۵۷ جایگزین مُلایی حیله گر به نام خمینی بشوند و البته قصد سهم داشتن در قدرت را داشتند زیرا که داعی قدرت را داشتند. این ضدیت با پهلوی یا پادشاهی ایرانی در بین برخی مانند چپ اسلامی ( اصلاح طلب حکومتی) و چپ مارکسیست – لنینیست پنجاه و هفتی و تجزیه طلبان قبیله گرا مشترک است و همچنان از بوق های ایدئولوژیک و سانسورکده‌‌‏های آنان تبلیغ می‌‌‏شود.
بیشتر ...
 
مشروطه و دشمنان آن
عبدالرضا احمدی


مشروطه را می‌توان از اصیل‌ترین جنبش‌های ایرانی دانست که دستاورد‌های زیادی برای ایرانیان به ارمغان آورد. از جمله تاسیس مجلس شورا در ایران، حق رای برای زنان و الغای وضعیت ارباب‌رعیتی. حکمرانی مشروطه نه تنها در ایران که در کشور‌های دیگر نیز امکان تحقق دموکراسی را فراهم کرد. از همین رو است که کانت، فیلسوف آلمانی، معتقد بود بهترین نوع جمهوریت در مشروطه است.
پیش‌تر در مطلبی به گفتمان مشروطه به عنوان گفتمان انقلاب مدرن ایران اشاره شد. در این یادداشت به این موضوع خواهیم پرداخت که حکمرانی مشروطه در ایران چه کرد، دشمنانش چه کسانی‌اند و جایگاه و ماموریت آن در جنبش کنونی چیست.
مشروطه اول: ایجاد قانون و توسعه اجتماعی و اقتصادی
بیشتر ...
 

خط بی‏‏‌پایان فساد
موسی غنی‏‏‌نژاد


رسانه‌‌‌ای شدن فسادهای اقتصادی و مالی در سال‌های پس از انقلاب اسلامی در ایران از اواخر دهه ۱۳۶۰ و اوایل دهه ۱۳۷۰ آغاز شد. به نظر می‌رسد شکل‌‌‌گیری «شرکت‌های مضاربه‌‌‌ای» نخستین مورد از فساد گسترده‌‌‌ای باشد که به‌طور مستقیم سرمایه‌‌‌های مردم عادی را هدف قرار می‌‌‌داد.
علت پیدایش و گسترش این شرکت‌ها به ناکارآمدی نظام بانکی برمی‌‌‌گشت. از یک‌سو، پایین یا حتی منفی‌بودن نرخ بهره حقیقی سپرده‌‌‌ها در نظام بانکی دولتی و از سوی دیگر، دشواری دسترسی به تسهیلات بانکی به‌دلیل رانت قابل ملاحظه نهفته در این تسهیلات ناشی از نرخ‌های حقیقی بسیار پایین و اغلب منفی، موجب ایجاد خلأ بزرگی در نظام پولی شده بود که شرکت‌های مضاربه‌‌‌ای مصداقی از راه‌حل عملی برای پر کردن این خلأ بودند. از همین سال‌ها و به دلیل همین معضلات بود که فکر تاسیس بانک‌های خصوصی در ایران مطرح و در سال‌های پایانی دهه ۱۳۷۰ این فکر عملی شد. البته در این میان اختلاس بزرگ ۱۲۳میلیارد تومانی در بانک‌صادرات که عمدتا در دولتی بودن و رانت‌‌‌های نهفته در آن ریشه داشت، سر و صدای زیادی کرده بود.
بیشتر ...

 
نقشه روزآمد ژنتیکی برای انعکاس دقیق‌تر جمعیت انسانی تهیه شد
پالاب گش


دانشمندان نقشه به روز شده‌ای از تمام «دی ان اِی» انسان تهیه کرده‌اند که می‌تواند تحقیقات پزشکی را دگرگون کند.
اولین نقشه ژنتیکی (ژنوم) انسان، که ۲۰ سال پیش منتشر شد، عمدتا از یک فرد به دست آمده بود بنابراین به خوبی نمایانگر تنوع میان انسان‌ها نیست.
اما آخرین نسخه از نقشه ژنتیکی انسان به نام «پان‌ژنوم» از اطلاعات ژنتیکی ۴۷ نفر از آفریقا، آسیا، آمریکا و اروپا تهیه شده است.
امید می‌رود که این نقشه به تولید داروها و درمان‎های جدیدی منجر شود که برای طیف خیلی وسیع‌تری از مردم کارساز باشد.
بیشتر...
 
کورش زعیم عضو «شورای ششم جبهه ملی ایران»: مردم از پا نخواهند نشست تا کشورشان را پس بگیرند
فیروزه نوردستروم


کورش زعیم، ۸۴ ساله، عضو «شورای ششم جبهه ملی ایران» در سال ۱۳۳۷ به آمریکا رفت و در آنجا در رشته مهندسی عمران و علوم مدیریت تحصیل کرد. او بعدها پس از انقلاب اسلامی به دلیل فعالیت سیاسی چند بار بازداشت و زندانی شد. کورش زعیم تا سال ۱۳۸۸ از اعضای رهبری «جبهه ملی ایران» بود. در سال ۱۳۹۴ او و عیسی حاتمی و هرمیداس باوند در «انتخابات» دهمین مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند که با واکنش شورای مرکزی «جبهه ملی» روبرو شد و در ادامه با یک انشعاب به شکل گرفتن «جبهه ملی- سامان ششم» در سال ۱۳۹۶ انجامید. کورش زعیم از اعضای رهبری این «جبهه ملی» است. کیهان لندن در ارتباط با اوضاع سیاسی کنونی ایران در جریان انقلاب ملی که آتش زیر خاکستر آن پس از سال‌ها اعتراضات مردم علیه جمهوری اسلامی با قتل حکومتی مهسا امینی در اواخر شهریور ۱۴۰۱ شعله‌ور شد، با این فعال سیاسی که دادگاه انقلاب اسلامی حکم سه سال حبس تعلیقی وی را در سال ۹۱ به علت کهولت تعلیق کرد گفتگو کرده است.
بیشتر ...
 
آسیب‌شناسی دوره گذار و دو قدرت محافظ
کاظم علمداری


هدف “گذار” صرفاً حذف دیکتاتوری حاکم نیست. بلکه فراتر از آن، دست یابی به آزادی و دموکراسی است که از گذرگاه حذف دیکتاتوری ممکن می‌شود. دیکتاتوری می‌تواند دریک حرکت تاریخی فرو بریزد. آنگونه که در بسیاری کشور‌ها رخ داده است. اما تنها برخی از آنها به دموکراسی گذر کرده‌اند. زیرا دو اصل اساسی و اجتناب نا پذیر برای گذار به دموکراسی، یعنی دولت مقتدر برای حفظ امنیت، و دوم تشکل‌های جامعه مدنی مستقل برای ممانعت از باز سازی یا برگشت دیکتاتوری در این در همه این جامعه‌ها وجود نداشت.
پی آمد فروپاشی دیکتاتوری جامعه مستعد هرج و مرج و جنگ داخلی است. دولتِ جایگزین مقتدری که امنیت جامعه را حفظ کرده، مانع از بروز هرج ومرج و فروپاشی نهادهای اجتماعی شود یک ضرورت است. هرج و مرج و نا امنی شرایط را برای بقای دیکتاتوری فراهم می‌سازد. تنها حضور قدرت دوم، یعنی تشکل‌های مستقل جامعه مدنی است که می‌تواند سد راه باز تولید دیکتاتوری شود.
بیشتر ...
 
اصلاح‌طلبان و قشر خاکستری
جمشید عنبرستانی


حقیقت غیرقابل انکاری که اکثریت نود درصدی مردم ایران به آن باور دارند و حاکمان و سران دزد و جنایتکار و وطن‌فروش نظام روضه‌خوان‌ها هم به خوبی از آن آگاه هستند و با وحشت تمام آن را احساس می‌کنند این است که عمر نظام ملایان و موجودیت جمهوری اسلامی به پایان خود نزدیک شده است.
حکومت ضد ایرانی و مافیایی حاکم بر کشور پی برده است که شرایط اجتماعی و امنیتی کشور پس از شروع خیزش انقلابی مردم و زنان و جوانان شرافتمند کشور وارد فاز جدیدی شده است و حاکمیت مانند گذشته با کشتار و اعدام و تهدید و بگیر و ببند موفق نشده باعث عقب‌نشینی و ترس مردم و جوانان که خواهان براندازی حکومت جنایتکار ضد ایران و ایرانی ملایان هستند بشود.
رژیم ملایان برای مردم و منافع ملی کشور هیچگونه اهمیتی قائل نیست و تنها به منافع و ثروت و قدرت خود توجه دارد و برای حفظ آن به هر کاری حتا اگر خلاف آرمان‌ها، دیدگاه‌ها و خطوط قرمز حاکمیت باشد تن خواهد داد.
بیشتر ...
 
افشای شکنجه گران زندان فجر دزفول، اسامی و مشخصات ۵۴ بازجو، شکنجه گر و زندانبان زندان فجر دزفول
تهیه و تنظیم: کانون حقوق بشر


زندان فجر دزفول از زندان های استان خوزستان است. در ادامه سلسله افشاگری های اسامی شکنجه گران، هم اکنون اسامی و مشخصات شکنجه گران زندان فجر دزفول افشا می شود.
کانون حقوق بشر ایران، در روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، اسامی و مشخصات ۵۴ بازجو، شکنجه گر و زندانبان زندان فجر دزفول را افشا می کند.
این شکنجه گران دست اندرکار بازجویی، شکنجه و قتل هزاران تن از فرزندان و جوانان ایران زمین هستند.
این اسامی و مشخصات از طرف هموطنان از داخل کشور به دست ما رسیده و منتشر می گردد. کانون حقوق بشر از همه هموطنان دست اندرکار این افشاگری نهایت قدردانی را می کند.
بیشتر ...
 
ایران معبدی‌ است که باید بازسازی شود (بخش دو)
محمود مسائلی


پرسش‌ها: چرا امروزه نام کوروش بزرگ مورد توجه اکثر ایرانیانی که از ظلم رژیم مذهبی به تنگ آمده‌اند، قرار گرفته است؟ آیا منش و روش زمامداری کوروش بزرگ می‌تواند با اندیشه‌های الهی پیوند داشته باشد؟ آیا شیوه زمامداری کوروش بزرگ می‌تواند یکی از منابع الهام برای جنبش آزادیخواهی مردم از حکومت مذهبی باشد؟ چرا شاهزاده رضا پهلوی موضوع رهایی مردم از ستمگری را با مفهوم معبد در پیوند قرار داد؟ به درستی چرا ایران باید به منزله معبدی برای ما باشد که برای بازسازی آن همه ایرانیان باید تلاش کنند؟ آیا این بازسازی می‌تواند موجبات آزادی همه مردمان ستمدیده و پیروان عقاید مختلف دینی را فراهم آورد که همواره مورد ظلم و تبعیض قرار می‌گیرند؟
بخش دوم
منابع مذهبی ستایش کوروش بزرگ
بیشتر...
 
نوسازی کشور ایران
نصرت واحدی


کار نوسازی کشور به حرف و به زندان انداختن آنها که سخنی برای گفتن دارند سازمان نمی‌یابد. در فرهنگ ایرانزمین آمده است از لقمان پرسیدند «ادب از که آموختی؟» پاسخ داد: از بی‌ادبان! هنگامی که در این پاسخ غور می‌کردم یاد سخنان تیمسار ناصر مقدّم افتادم که او نیز در این جهت می‌گفت: ار نخوردیم نان گندم، اما دیدیم دست مردم (ضرب‌المثل بختیاری)- که درواقع منظور این سخن نه مشاهده بلکه تقلید است. در فرهنگ ایرانزمین همچنین آمده است (مولانا دیوان شمس): خلق را تقلیدشان بر باد داد!
با اینهمه مقدّم خودش چه در مقام رئیس سازمان امنیت تهران و چه در رأس رکن ۲ ارتش شاهنشاهی از تجارب دیگران یاد نگرفت و ماجراجوئی نمود، تا جائی که کارهای وی پایه‌های نظام سیاسی کشور را به لرزه درآورد. نظامی‌ که توانائی خودسازی داشت. اما خودسازی هر کشوری همیشه نیازمند وجود ساختار اجتماعی معیّنی است که به آن الیت جامعه گویند.
بیشتر...
 
ایران و افسانه امپریالیسم آمریکا
امیر طاهری


در جریان انقلاب ۱۳۵۷ بسیاری از خودانقلابی‌‌پنداران چپ‌گرا، پیوستن به حرکتی را که آیت‌الله خمینی آغاز کرده بود، با تاکید بر «ضرورت مبارزه با امپریالیسم آمریکا» توجیه می‌کردند. مرحوم نورالدین کیانوری، رهبر حزب توده، از «جنبش ضد امپریالیسم» ایرانیان سخن می‌گفت و اصرار داشت که در شرایط آن روز ایران مسئله اصلی نمی‌توانست نبرد طبقاتی پرولتاریا علیه بورژوازی کمپرادور باشد، زیرا دشمن اصلی خلق‌ها «امپریالیسم آمریکا» است.
این گفتمان بعضی مخالفان غیرکمونیست نظام مشروطه پادشاهی را نیز در برمی‌گرفت. شادروان داریوش فروهر در گفت‌و‌گویی دوستانه تاکید کرد که «اول باید سر امپریالیسم آمریکا شکسته شود.» در همان حال، او بی‌توجه به تناقض آشکار در موضع‌گیری خود، نامه‌ای را که به اتفاق مرحوم کریم سنجابی و مرحوم شاپور بختیار به جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، با عنوان «دعوت از آمریکا برای کمک به نهضت ملی ایران» نوشته بودند، توجیه می‌کرد.
بیشتر...
 
نقد سختی که باید از خود وعمل کرد خود انجام دهیم !
ابوالفضل محققی


غریوهزاران جوان ،دختران وپسرانی که با عشق به زندگی وآزادی پای در میدان مبارزه ای نابرابر اما سخت افتخار آفرین با حکومتی جنایتکار ،وحشی ومسلح تا بن دندان نهادند !ببهائی سنگین سرکوب شد.
جنبشی بزرگ وغرور آفرین که با نام رمز مهسا و پرچم "زن ،زندگی ،آزادی "شروع گردیده بود. رنگین شده از خون زیبا ترین فرزندان این آب وخاک برای مدت زمان نه چندان طولانی در محاق رفت .
جنبشی که می توانست با آن همه فداکاری وایستادگی چهار ماهه ببرکت سینه های گشوده شده جوانان در برابرتیر جفای استبداد حاکم ،حمایت جانانه صد ها هزار انسان مهاجر ایرانی در سرتاسر جهان که افکار عمومی را بخود جلب کرده وحمایت ،فعالان عرصه سیاسی ،هنری،فرهنگی واجتماعی را با خود همراه کرده بود .بیک انقلاب ودگرگونی اساسی منجر گردد.
بیشتر...
 
اتحاد، امروز فقط اتحاد برای دموکراسی در ایران
منصور کشفی


امروز که میهن ما ایران، یکی از حساس ترین و مهمترین لحظات تاریخی خود را طی میکند و
فقر و گرسنگی و ورشکستگی بر پیکر ملت و میهن مان تازیانه می زند و مردم ما با همه این کاستی ها و ظلم و جور و استبداد در مقابله و مبارزه هستند، حذف رژیم جمهوری اسلامی و مجموعه حکومت مذهبی، ایجاد و برقراری حکومت مردم سالار و دمکرات رسالتی است بس گران و سنگین که تاریخ بر عهده یکایک ما گذارده است که بی شک سر آغاز این راه نیازمند یک اتحاد ملی است
برای رسیدن به این هدف مقدس یعنی تأمین و داشتن آزادی و عدالت اجتمایی و احیای مجدد پایه اساسی فرهنگ ملی ایران و استقرار حاکمیت قانون و حکومت مردم سالار در ایران باید متحد شد، ایجاد این اتحاد ملی در میان باورهای سیاسی و گروه های گوناگون مخالف رژیم اشغالگر اسلامی امری اساسی و تنها ضامن نجات ایران است. اما متأسفانه در حال حاضر اجنبی و بیگانه از جمله حکومت روسیه و چین در حمایت از نظام اشغالگر اسلامی، ایران عزیز ما را د و باره دستخوش مخاطره ای بس عمیق کرده اند.
بیشتر...
 
روز جهانی زنان در ریاضیات به مناسبت زادروز مریم میرزاخانی
احد قربانی دهناری


۱۲ ماه مه برابر با ۲۲ اردیبهشت، روز جهانی «زنان در ریاضیات» است. این نامگذاری به افتخار مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد انجام شده است.
مریم میرزاخانی متولد ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ (۱۲ ماه مه سال ۱۹۷۷) است. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد. میرزاخانی پس از پایان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت. او دارای مدرک دکترا از دانشگاه هاروارد ایالات متحده، اولین و تنها زنی است که تا کنون مدال فیلدز را از آن خود کرده است؛ مدالی که هر چهار سال یکبار در جریان کنگره‌ی اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوانی اهدا می‌شود که کار ارزشمند و در خور توجهی در موضوع علم ریاضی انجام داده‌اند. مریم میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ میلادی برنده جایزه فیلدز شد؛ کمتر از سه سال قبل از اینکه ابتلا به سرطان، به زندگی کوتاه و پرافتخار او پایان دهد.
بیشتر...

** چکامه **

ایرانِ گروگان
سروده رضا بی شتاب


ایرانِ گرانمایه اسیرست وُ گروگان
دلمُرده وُ تن زخمی وُ خونابه چکان جان
آری وطنِ خسته اسیرست وُ ز جان سیر
یاران زِ غمش در تب وُ بی تاب وُ پریشان
تنهایی وُ اندوهِ تو افزون زِ حساب است
خورشید وُ مَه از نالۀ تو بی سر وُ سامان
باغ از غمِ گُل جامه دران است وُ عزادار:
باران! تو وُ ابر وُ دلِ ما، هر سه به حِرمان
خورشید چو خاری شده در چشمِ سیه کار
عَطشان شده خاک از تب وُ بُگشوده گریبان
گفتی که جهان مُرده وُ بر شانه بَرَندَش
بیشتر...

نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-4234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

info@nahademardomi.com

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved