دیدن این خبرنامه در وبخوان

 

خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ١٨ اردیبهشت ٢۵٨۱ برابر با ٨ مه ٢٠٢٢


بیانیه پشتیبانی از اعتراضات فرهنگیان کشور

فرهنگیان ایران که تربیت آینده سازان کشورمان را بر عهده دارند در بیش از چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی همواره مورد تبعیض و فشارهای امنیتی قرار داشته اند و در عین حال هرگز از سطح زندگی مناسب کرامت انسانی برخوردار نبوده اند. اعتراضات هفته های اخیر این قشر آگاه و زحمتکش برای حقوق صنفی خود شامل حق تشکل، بالا بردن کیفیت آموزش و پرورش، اجرای کامل طرح رتبه بندی و همسان سازی حقوق بازنشستگان با سرکوب و دستگیری شمار زیادی از معلمان فعال روبرو شده و بسیاری از آنان به اخراج از خدمت تهدید شده اند.

با این حال فرهنگیان کشور به مثابه ذهن روشن و آگاهی بخش جامعه هرگز از مبارزه دست برنداشته و نخواهند برداشت. بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران دایر بر لزوم آزادی معلمان بازداشت شده و دعوت به برگزاری تجمع های سراسری در روز پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ماه نشانه عزم راسخ آنان برای تداوم مبارزه تا دستیابی به خواسته های اولیه است.

ما، امضا کنندگان این بیانیه، سرکوب فرهنگیان کشور توسط رژیم جمهوری جهل و خرافات را به شدت محکوم می کنیم و پشتیبانی کامل خود از خواسته های بحق فرهنگیان را که متاسفانه با فقر و گرسنگی پنهان نیز دست بگریبانند، اعلام میداریم.

در شرایطی که تورم، کمبود مواد غذایی و گرانی از جمله آرد و نان که عمده ترین اقلام حیاتی اکثریت ملت ایران می باشد، زندگی بخش بسیار بزرگی از مردم ایران را مختل و غیر قابل تحمل ساخته است، امیدواریم قشرها و گروه های اجتماعی دیگر خصوصا کارگران صنایع نیز به فرهنگیان مبارز و آزادیخواه بپیوندند و همگام با هم کشور عزیزمان ایران را از گرداب فلاکت و نابودی که ثمره حکومت نالایق جمهوری اسلامی است، رها سازند.

شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
اتحاد برای آغازی نو/ اندیشکده آوای آزادی / ایران چنج
/ جبهه ملی ایران - برونمرز / جمعیت ایرانیان مبارز (جام) / جمعیت سوسیال دموکراسی برای ایران / جنبش سکولار دموکراسی ایران / حزب سکولار دموکرات ایرانیان / حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) /  سازمان برونمرزی حزب پان ایرانیست / سازمان زنان ایران / شبکه فرشگرد / کنگره رهایی ایران / کوشندگان اتحاد مردم ایران برای دمکراسی / نهاد مردمی.


ایران چه خبر

ایران چه خبر 236 - درگیری معترضین به گرانی با ماموران سرکوبگر در سوسنگرد

 


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٢ مه

چهار شنبه ۴ مه

آدینه ۶ مه


اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی

https://www.NahadeMardomi.net
مهاجرت چگونه آغاز می شود؟

سعید دبیری - مهاجرت چه به صورت سرمایه گذاری و چه بصورت پناهندگی نمودم.
درست در 43 سال گذشته مردم کشور ایران بسیار سعادتمند بودند و کسی با گرانی دست و پنجه نرم نمیکرد.
کسی نبود که سر پناه نداشته باشد.
اما دولتهای غربی، روسیه با مداخله در مسائل ایران و فشار سازمان های بین المللی مبنی بر اینکه در ایران دموکراسی نیست.
در ایران حقوق بشر رعایت نمیشود.
با تعریف این که سرمایه باید بین تمام مردم تقسیم گردد تا همه در یک سطح باشند که این شعار فقط از دولت های کمونیستی شنیده میشه باعث شد که در آن زمان خیلی از با سادهای ایران که همه چپ، سوسیال، و کمونیست بودند بر علیه حاکم وقت محمد رضا شاه پهلوی شروع به نوشتن مطالب دروغ کنند.
بیشتر ...
 
آقای ایلان ماسک، لطفا بگویید قیمت خرید آزادی برای سرزمین رنج دیده من چند است؟

شکوه میرزادگی - به باور من جهان در این دو سه هفته اخیر شاهد یکی از مهمترین اتفاقات مدنی و حقوق بشری تاریخ جهان بوده است. آن هم در کنار بدترین مسایلی که به ویژه در چند سال گذشته مردمان بیشتر کشورهای جهان را به شدت درگیر و نگران کرده است: از جنگ و ویرانی و دربدری و بی خانمانی و فقر و درگیری های تند سیاسی و بگیر و ببند ها و زندان و شکنجه در کشورهای دیکتاتور زده بگیریم تا فرو افتادن هیولایی چون کرونا و بیماری و مرگ بر سر همه ی جهان.
در این هنگامه ای که از دهه دوم قرن بیست و یکم روز به روز بدتر هم شده است؛ ناگهان جهانیان شاهد یک اتفاق بسیار مهم، زیبا و امیدوارکننده بوده اند، اتفاقی که به استوره و یا خیال بیشتر می ماند تا به یک واقعیت: شب خوابیدیم و صبح بیدار شدیم و شنیدیم و خواندیم که:
بیشتر...
 
مغلطه محترم شمردن عقاید

امیر امیری - وضعیت سیاسی کنونی ایران آدمی را بیش از هر چیز به یاد رمان «۱۹۸۴» جورج اورول می‌اندازد که هنوز هم می‌شود از آن بسیار چیزها برای پی بردن به معضلات ساختاری جامعه کنونی ایران آموخت. بخش‌های زیادی از دیستوپیایی اورولی (ضد آرمانشهر) که در گفتمان امروزی ما نفوذ کرده است، هم بیانگر کاستی های ذهنی ـ رفتاری و تناقضات درونی ماست و هم نشان دهنده چیرگی معیارهای پست اخلافی بر انسانیت است، و همزمان هشداری است به ما تا شاید بتوان با رهایی از آن، که چندان هم آسان نیست، ناظر فرو ریختن بیشتر شخصیت خویش نباشیم.
بیشتر...
 
بزرگ‌ترین دروغ قرن بیستم

فاضل غیبی - این را می‌دانیم که رژیم هیتلری از دروغ‌پردازی به مثابۀ بهترین سلاح برای پیشبرد اهداف اهریمنی خود بهره می‌برد. آن رژیم برای نخستین بار در تاریخ ‏‏«وزارت تبلیغات» تشکیل داد و وزیرش یوزف گوبلز، خط‌مشی آن را چنین تعیین کرد: «دروغ هرچه بزرگ‌تر، باورش ساده‌تر!» دلیل این را البته پیشتر خود ‏هیتلر بیان کرده بود، که هیچ‌کس فکر نمی‌کند کسی، به ویژه دولتی، چندان گستاخ باشد که چنین بی‌محابا دروغ بگوید. از جمله دروغ‌های بزرگی که گوبلز شایع کرد این بود که ‏یهودیان با غارت منابع مالی، آلمان را از شکوفایی اقتصادی بازمی‌دارند! حال آنکه در واقعیت شمار یهودیان آلمانی هیچ‌گاه به یک درصد کل جمعیت نرسید و ‏هدف نازی‌ها از نشر آن دروغ، زمینه‌سازی برای تصرف دارایی ثروتمندان یهودی جهت تقویت هرچه بیشتر ماشین جنگی حکومت نازی بود.
بیشتر ...
 
"قوت لایموت"ی که جمهوری اسلامی آن را به فنا کشید

منصور امان - برابر با دستوری که رهبر ج.ا در اولین روز سال جدید به زیردستانش ابلاغ کرد، نان نیز که غذای اصلی اقشار و طبقات کم درآمد به شمار می آید، از سُفره آنها حذف شد.
آقای خامنه ای روز اول فروردین با این ادعا که مردُم در مصرف نان "اسراف" می کنند و "نان دور می ریزند"، به کارگُزارانش دستور اکید داد: "این حتما بایستی تعدیل بشود." اکنون، کمتر از دو ماه بعد، دولت دست نشانده او با حذف یارانه نان و فُروش آرد به نرخ دُلار، این فرمان را به دست اجرا گذاشته است.
کیست که نداند جولان رئیس کارتل صدمیلیارد دُلاری با اتهام گُستاخانه "اسراف"، هدفی جُز زمینه چینی برای فشار بیشتر بر جامعه به منظور سنگین تر کردن کفه ثروت و درآمد "نظام" ندارد. پیشتر یک مقام اقتصادی مجلس مُلاها چُرتکه انداخته بود که حذف یارانه نان و دیگر کالاهای اساسی، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد اضافی به جیب حاکمیت و کارگُزارانش خواهد ریخت.
بیشتر ...
 
اوکراین؛ نمی توانیم اجازه دهیم طرح B پوتین موفق شود...

عصر ایران - اگر این طرح موفق شود، روسیه اوکراین را به یک کشور زمینی فلج شده از نظر اقتصادی تبدیل خواهد کرد، محصور در خشکی و از سه طرف مورد تهدید قدرت نظامی روسیه، که همیشه در برابر تهاجم دیگری از مسکو آسیب پذیر است.
فرید زکریا تحلیگر سیاسی و کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به شکست پلن A روسیه برای تصرف کیف، نسبت به خطرات و پیامدهای فزاینده موفقیت بالقوه پلن B مسکو در جنوب و شرق اوکراین هشدار داده است.
فرید زکریا مجری، نویسنده و تحلیلگر حوزه روابط بین‌الملل و ستون‌نویس واشنگتن‌پست در مقاله‌ای برای این روزنامه نوشته است: «طرح A پوتین در اوکراین شکست خورده است. ما نمی توانیم اجازه دهیم طرح B او موفق شود».
بیشتر ...
 
تحت‌عنوان عدالت‌خواهی نوعی عدالتِ مارکسی مطرح شده

احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی در روزنامه اعتماد نوشت: اتحاد جماهیر شوروی برای بیش از هفتاد سال منادی استقرار عدالت در سطح جهان بود. حزب کمونیست حاکم بر آن کشور ادعا می‌کرد که با لغو مالکیت خصوصی و استقرار مرام اشتراکی، نظامِ برابری و مساوات و عدل و داد را در سراسر خاک روسیه و جمهوری‌های اقماری آن پیاده کرده است. بسیاری از مردم بینوا و جوانان پرشور و روشنفکرانِ عدالت‌خواه در سراسر جهان با پذیرش این ادعا، جز الگوبرداری از نظام عادلانه سوسیالیستی شوروی برای جوامع خود، فکر و ذکری در سر نداشتند و حتی از فدا کردن جان خود نیز برای کمک به موفقیت اتحاد شوروی دریغ نمی‌کردند.
بیشتر ...
 
اعدام فرخ‌رو پارسا؛ ضديت با سلطنت پهلوی يا زن‌ستيزی آگاهانه؟

دویچه وله فارسی - جمهوری اسلامی ۴۲ سال پیش نخستین وزیر زن تاریخ ایران را اعدام کرد. فرخ‌رو پارسا پیش از اعدام آرزوی "آتیه بهتری برای زنان" کرد. به باور ایرج مصداقی، تحلیلگر سیاسی، اعدام او خصلتی "ایدئولوژیک و زن‌ستیزانه" داشته است.
اگر اعدام‌های مقامات لشکری و کشوری نظام پادشاهی در ماه‌های اول انقلاب را "اعدام‌های کور" و با هدف انتقام‌گیری از رژيم محمدرضا شاه تلقی کنیم، و یا چنين تفسير کنيم که هدف تازه‌به‌قدرت‌رسيدگان از اين اعدام‌ها جلوگیری از سازماندهی مجدد نیروهای مدافع سلطنت بوده، اعدام خانم فرخ‌رو پارسا به هيچ رو در چنين تفاسيری نمی‌گنجد. او تنها وزیری است که سال‌ها پس از برکناری‌اش از مقام وزارت اعدام شده است.
بیشتر ...
 
دادگاه حمید نوری، برگی زرین در جنبش دادخواهی

احمد رافت - چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت در شهر استکهلم، پایتخت کشور اسکاندیناوی سوئد، یک برگ درخشان از تاریخ دادخواهی مردم ایران نوشته شد. دادگاه حمید نوری دادیار و دستیار ابراهیم رئیسی که در تابستان ۱۳۶۷ عضو «هیأت مرگ» بود، پس از بیش از ۹۰ جلسه به کار خود پایان داد.
دادستان این دادگاه در دادخواست نهائی خود برای حمید نوری تقاضای اشد مجازات را کرد. در سوئد با توجه به اینکه چون بسیاری از کشورهای دمکراتیک سال‌هاست مجازات اعدام از قوانین کیفری حذف شده، اشد مجازات حبس ابد است. قضات دادگاه حکم خود را ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۲ صادر خواهند کرد.
این دادگاه نه تنها برای جنبش دادخواهی در ایران یک اقدام تاریخی به شمار می‌رود که برای نخستین بار یکی از مسئولان بیش از چهار دهه جنایات جمهوری اسلامی را در جایگاه متهم، در یک سیستم قضائی دمکراتیک نشانده است، بلکه برای سوئد نیز از اهمیت بسیار برخوردار است.
بیشتر ...
 « اشعار هفته »
چشم روزگار
سراینده ناشناس

جای آن دارد که ریزد خون ز چشم روزگار
در عزای کشور دارا و خاک مازیار
میهن برزین و خاک برمک و ملک قباد
کشور آذرگشسب و سرزمین شهریار
پایگاه پاکدینان، مامن آزادگان
سرزمین رستم و جولانگه اسفندیار
مسکن ابن مقفع، جایگاه بوعلی
پرورشگاه غزالی، معرفت را پود و تار
مهد بو مسلم، که از شمشیر و از تدبیر او
در کف عباسیان آمد زمام اختیار
بیشتر...

 
در انتظار فردا...
سروده شکوه میرزادگی

هزار و چهارصد و یک سال گذشت
هنوز بهار که می شود، آواز قناری
از حنجره کلاغ ها شنیده می شود
و خفاش ها در لباس پرستوها
ما را از یکدیگر جدا می کنند
هنوز عطر شکوفه های سیب
از گریبان عشق می گریزد
و الهه های مهربانی
در انتظار خورشید تب می کنند.
بیشتر...
اندیشه های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 لطفا نوشته های خود را برای انتشار در تارنمای نهاد مردمی  به ایمیل andisheh@nahademardomi.com  بفرستیدهمیاری

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
پرداخت بطور مکرر را انتخاب کنید


نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این تشکل غیر انتفاعی زحمت میکشند
هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.  


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726

در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

تارنما تماس تلگرام اینستاگرام یوتیوب فیسبوک

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved