خبرنامه نهاد مردمی

شنبه ۵ ژوئن ٢٠٢١ برابر با ۱۵ خرداد ١۴٠٠   


نه به انتخابات فرمایشی - نه به جمهوری اسلامی

لینک پوسترهای نه ...


 

 

کارزار نه به معاهده ۲۵ ساله
چین کمونیست و جمهوری اسلامی

فرستادن ایمیل های اعتراضی به سفرای چین در کشورهای دنیا


https://sosiran.org/china
#
NoToChinaDeal


ایران چه خبر
 
ایران چه خبر 106 - آتش‌سوزی پالایشگاه
  تهران

ایران چه خبر 107 - درخواست خامنه‌ای برای
 جبران جفا به برخی ردصلاحیت شده‌ها رد شد

ایران چه خبر 104 - کشته شدن دو خلبان در
 پایگاه هوایی دزفول

ایران چه خبر 105 - آتش سوزی و غرق شناور
 خارک

ایران چه خبر 102 - حمله حسن خمینی مفت خور مقبره پدر بزرگ، به خامنه ای جنایتکار

ایران چه خبر 103 - شاهزاده رضا پهلوی: بخشیدن حیات دوباره به رژیم ایران اشتباه است

 
رادیو نارمک با منوچهر مهرپویان و سیروس عصری
روزهای دوشنبه، چهارشنبه و آدینه ۹ شب به وقت ایران
برنامه شمارش معکوس با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ۳١ مه

چهارشنبه ٢  ژوئن

آدینه ۴  ژوئن بعلت نقص فنی برنامه اجرا نشد


اندیشه ها
 
سایت جانبی نهاد مردمی
www.nahademardomi.net
برخیز تا قشر مفتخوار و انگل جامعه را روانه زباله دان تاریخ کنیم!
فیروز نجومی


براستی که زمان انقراض حکومت روحانیت فرا رسیده است. هماکنون پس از گذشت بیش از 42 سال، کارنامه حکومت دین در پیش روی ما است. سراسر سیاهی ست و تباهی، خشونت است و انتقام ستانی. حکومت آخوندی با سرکوب و کشتار و جنگ و خونریزی، آغاز و در سالهای اخیربویژه در داخل در 96 و 98، باوج خود رسید و صد ها جوان معترض را بخاک خوند کشانده و صدها دیگر را دستگیر و روانه سیاهچالهای حکومت اسلامی نمودند.
ادامه مطلب ...
   
گذار از جمهوری اسلامی - چگونه؟
احد قربانی دهناری

این روزها بحث گذار قهرپرهیز از نظام جمهوری اسلامی به نظامی دموکراتیک و سکولار به طور وسیع مطرح است. به نظر شما چگونه می‌توان از جمهوری اسلامی گذار کرد و به نظامی سکولار، دموکرات و روادار رسید؟ (خواهش می‌کنم پیش از اندیشیدن به این پرسش و فرمولبندی نظر خود، بقیه مقاله را نخوانید. این مشکل بزرگ همه ماست و همه ما باید در باره آن فکر کنیم.)
رژیم جمهوری اسلامی ایران را نابود کرده است. شمشیر را از رو بسته بدون هیچ شرمی سرکوب و حذف می‌کند. در عین تمامیت‌خواهی و پیش بردن یک امارت اسلامی قرون وسطایی، برای برخوردار بودن از مزایای عضویت در خانواده جهانی، نمایش رسوای دموکراسی می‌دهد.
ادامه مطلب ...
   
نمایشگاه «حماسه ایران» در لندن تا چه اندازه برای ایران است
شکوه میرزادگی


چرا حکومت اسلامی پیشنهاد نمایشگاه «حماسه ایران» را به موزه ی ویکتوریای لندن داده است.
چند روزی ست که نمایشگاهی تحت عنوان «حماسه ایران» در موزه ی «ویکتوریا و آلبرت» لندن برگزار شده است. بنا بر گزارش مدیر این موزه «هدف از برپایی این نمایشگاه این است که به یکی از بزرگترین تمدن های تاریخ جهان و گذار این تمدن به قرن بیست و یکم و همچنین گنجینه های بزرگ و مهم آن نگاهی انداخته شود.» باز آنگونه که مدیر نمایشگاه می گوید در این نمایشگاه 5000 سال تاریخ ملی ایران و دستاوردهای فرهنگی ایران تا کنون به نمایش گذاشته شده است.

ادامه مطلب ...
   

شعر جلاد از موریس اوگدان شاعر امریکائی
احد قربانی دهناری

این شعر را سال‌ها پیش ترجمه و منتشر کردم، باز نشر آن به‌خاطر آمدن جلاد است و پیامد نه نگفتن ما.
بند ١
جلادی به شهر ما آمد،
بوی طلا و خون و آتش می‌داد،
و تمام محلات شهر از رفت و آمدش سرشار از ترس شد،
و سکوی دارش را در میدان دادگاه برپا ساخت

ادامه مطلب ...

   

خطر پوپولیسم و پایان دمکراسی
فاضل غیبی


اوان دهۀ بیست که در ایران کار حزب توده بیکباره بالا گرفت، لطیفه‌ای بجا مانده بدین مضمون که: پسری به خانه آمده به مادرش می‌گوید: «شنیده‌ام میتینگ می‌دن! کیسه‌ای بده بروم، شاید چیزی نصیب‌مان شد.» اما همینکه می‌خواهد از خانه خارج شود، مادرش صدایش می‌کند:« بیا یک کاسه هم ببر، شاید «میتینگ» آبکی باشد!»
این لطیفه بخوبی نشانگر سرشت «پوپولیسم» است. پوپولیسم در میان «تودۀ مردم» به نیازهایی واهی دامن می‌زند، که آرزوی برآورده شدن آنها زمینه لازم برای پذیرش تبلیغات سیاسی را فراهم می‌کند.
نیازهای اکثریت مردم ما پس از اشغال کشور در جنگ جهانی و بروز نارسایی‌های بسیار، نان، کار، مسکن و بازیافت سرافرازی ملی بود و نه «میتینگ» و دیگر سرگرمی‌هایی که نسل جوان را بجای کوشش در راه نوسازی کشور به تبلیغات‌چی‌های منافع کشوری بیگانه بدل می‌کرد.
ادامه مطلب ...

   

مبارزه کار سختی است اما ارزشش را دارد!
دانیال د


با ارزیابی‌ها و تحلیل‌های جامعه‌شناختی از پدیده‌ای به نام «جمهوری حکومت اسلامی» چشم‌انداز مثبت یا امیدوارکننده‌ای تداعی نمی‌شود. تجربه نشان می‌دهد هرگاه آدم‌ها در تقابل با سیاست دچار دلزدگی مفرط می‌شوند، به نوشتن روی می‌آورند. نوشتن برای آدمی‌ راه فراری می‌شود تا با وقاحتِ سیاست‌بازی و سیاسی‌کاری کنار بیاید؛ بپذیرد که در پیرامو‌ن‌اش لجنزارهایی هست که آبشخور سیاستمداران هرزه می‌شود، سیاستی که با آنچه در مکتب افلاطون، ارسطو و فارابی شنیده فاصله‌‌ی بسیار دارد، آنقدر که برای بیانش به مقیاسی چون سال‌های نوری نیاز است.
ادامه مطلب ...

   
بحران فاجعه بار آب در بلوچستان و نگرانی از جهنمی به اسم تابستان
سهراب صمدی


مردم بلوچستان بدون آب و برق در گرمای تابستان و در آتش فقر می سوزند
روزی نیست که در رسانه‌ها و در شبکه های اجتماعی،‌ خبری از بحران آب در بلوچستان منتشر نشود.
محرومیت‌های فاجعه بار در این استان بر همه ابعاد و زوایای زندگی روزانه مردم صبور این منطقه سایه افکنده‌است. از وضعیت غیرقابل قبول آموزش و مدرسه های کپری و بدون کمترین امکانات، تا وضعیت اسفبار بهداشت و درمان و عدم دسترسی اغلب روستاهای این استان به جاده مناسب برای انتقال بیماران به مراکز درمانی که گاه کیلومترها دورتر از محل روستا هستند؛ از بیکاری جوانان و شغل کاذب و پر مخاطره سوختبری و قتل بیرحمانه سوخت بران زحمتکش توسط سپاه، تا محدودیت و محرومیت زنان که شاید با وضعیت زنان در هیچ منطقه‌ای از کشور قابل مقایسه نباشد،

ادامه مطلب ...
   

اصلاح‌طلبان و پروژه صفوی‌سازی نطام
مصطفی قهرمانی


نحوۀ مدیریت غلط با رد صلاحیت‌های فلّه‌ای انتخابات ۱۴۰۰ در جمهوری اسلامی ‏در زمرۀ آخرین گامها در مسیر بی‌بازگشت قربانی کردن جمهوریّت نظام برخاسته از ‏انقلاب است. دولت پنهان و حزب پادگانی بر گرد بیت رهبری به مثابۀ «قزلباش» ‏حکومت جمهوری اسلامی از همان ابتدا با انگارۀ انتخابات آزاد و گردش قانونی قدرت ‏در جامعه سر سازگاری و آشتی نداشته‌اند. رویای نانوشته آنها احیای دولت ‏اقتدارگرای صفویان(۱۵۰۱-۱۷۲۳ م) است. دولتی که پایان‌دهندۀ دوران نهصد ساله رنج ‏و محنت ایرانیان و آغاز کسب و احیای دوبارۀ اقتدار و عظمت از دست رفتۀ آنان گردید ‏صفویان توانستند با اقتدارگرایی بنانهاده شده بر ایدئولوژی حکومتی‌اشان «تشیع ‏صفوی» به مدت متجاوز بیش از ۲۲۰ سال بر این کشور فرمانروایی کرد.‏
ادامه مطلب ...

   
منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی به جبهه مشترک رسیده‌اند
امیر سلطان‌زاده


در حالی که بسیاری از گروه‌های سیاسی اپوزیسیون و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان تصمیم به تحریم انتخابات پیش رو گرفته بودند، اما تا پیش از اعلام نتایج تأیید صلاحیت‌ها، همچنان برخی از گروه‌های سیاسی درون حاکمیت حضور خود در انتخابات را مشروط به تأیید کاندیداهای مورد نظر خود کرده بودند.
در چنین شرایطی شورای نگهبان با رد صلاحیت گسترده کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، آب پاکی را بر روی دست آنها ریخت و طیف وسیعی از مدیران ارشد فعلی و سابق نظام را فاقد صلاحیت لازم برای شرکت در انتخابات دانست. این موضوع با واکنش گروه‌های سیاسی درون نظام مختلف مواجه شد به‌طوری که بسیاری از آنها نیز تصمیم به تحریم انتخابات گرفتند.

 ادامه مطلب ...
   

انتخاب در جمهوری، بیعت در اسلام
آرمین لنگرودی


اگر از شیعیان بپرسید که اساس وجود فرقه‌شان بر چه استوار است، به شما خواهند گفت «بر ارجحیت انتصاب بر انتخاب». به عبارت دیگر، اگر قرار بود «انتخاب» در فرقه‌ی شیعه ارزشی داشته باشد، این فرقه اصلاً وجود نمی‌داشت. حال همین فرقه در همان بدو نشستن بر سرنوشت ایران برای ما سوگند یاد کرد که گویا «میزان رأی مردم است». ما امروزه می‌دانیم که وعده‌ی «دمکراسی، آزادی، استقلال، آب و برق مجانی، رفاه و آسایش انسانی و… در سایه‌ی حکومت عدل علی» همانند تاریخ پیدایش اسلام و فرقه‌ی شیعه، همگی دروغی بیش نبودند. اگر دروغ در سرشت وجودی یک گروه وارد شود، چیز دیگری برای بقا از آن نمی‌توان انتظار داشت.

ادامه مطلب ...

   

چگونه علی خامنه ای در دادگاه عالی کانادا یک مجرم تروریست شناخته شد
بهمن جلدی

در ساعت شش و دوازده دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ یگان ضدهوایی سپاه پاسداران مستقر در نزدیکی فرودگاه بین الملی خمینی، دو موشک ضد هوایی تور ام یک روسی را به سوی هواپیمای مسافربری اوکراین پرواز ۷۵۲ شلیک کرد که باعث کشته شدن تمامی ۱۷۶ نفر مسافران و خدمه پروازی شد. سرنگونی هواپیمای اوکراینی پنج ساعت پس از آن رخ داد که نیروهای سپاه پاسداران در ساعت یک و بیست دقیقه بامداد همان روز به تلافی کشته شدن فرمانده وقت نیروی قدس سپاه و همراهانش تعدادی موشک به سمت دو پایگاه نیروهای آمریکایی و متحدانش در عراق پرتاب کردند.
ادامه مطلب ...

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را
 به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر
 برنامه ریزی نماید.
 

آدرس پی پال نهاد مردمی :
paypalme/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726
 

 
برای آگاهی از آخرین اخبار درون مرز هم اکنون در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی مشترک شوید.

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved.