خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ۱۶ بهمن ٢۵٨۱ برابر با ۵ فوریه ٢٠٢۳

 


وکالت نهاد مردمی به شاهزاده رضا پهلویپنج سال پیش نهاد مردمی نخستین تشکل سیاسی بود که برای آغاز حرکتی استوار و نهایی، به منظور دست یابی به آزادی، صلح، امنیت ، رفاه ایرانیان و سربلندی ایران زمین، از پرچمداری و هدایت مبارزات آزادیبخش ایران توسط شاهزاده رضا پهلوی پشتیبانی کامل نمود.
همچنین، بیش از ۲ سال پیش، با باورمندی به پیمان نوین، همبستگی احزاب و سازمانهای سیاسی دموکراسی خواه و ریشه دار را درخواست نمودیم.
اخیرا نیز در ۲۹ دیماه ۱۴۰۱ ، نهاد مردمی پشتیبانی کامل خود را از شاهزاده رضا پهلوی برای تشکیل یک بدیل مخالف جمهوری اسلامی تاکید کرد.
بار دیگر اعلام میداریم برای ارتقا هرچه بیشتر جنبش بزرگ آزادیخواهی مردم ایران و به ثمر رسیدن انقلاب شکوهمند زن زندگی آزادی، شاهزاده رضا پهلوی تا رهایی ایران از چنگال فرقه تبهکار، وکیل ونماینده ما در مجامع ملی و بین المللی میباشند.
نهاد مردمی
#من_وکالت_میدهم


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 308 - سوزاندن و تخریب بنرها و پرچمها در دهه زجر


رادیو نارمک
 

شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ۳٠ ژانویه

 جهارشنیه ۱  فوریه

آدینه ٣ فوریه برنامه نداشت

گذری برادبیات ایرانزمین - برنامه ای از دکتر سیامک رفیع زاده

درس گفتارهای دکتر محمود صباحی زیر عنوان " آب زندگانی و فرمان آزادی " که در مورد مفهوم شعار انقلابی جوانان ایران " زن ، زندگی ، آزادی " برگزار شده است .
بخش یکم در باره آزادی و هراس از آزادی .

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** دیدگاه ها **

در باره مصوبه غیرقانونی و فاجعه بار فروش اموال دولتی موسوم به مولد سازی
کانون حقوقدانان ایران


در روز هفتم بهمن ماه سال جاري، شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا، که وجودش از اساس غيرقانوني است و حق هيچگونه قانونگزاري ندارد، اقدام به تصويب مصوبه اي مملو از اشکالات جدي قانوني کرد و طي آن تصويب نمود تا اموال دولتي را به معرض فروش و تاراج بگذارد.
آقاي علي خامنه اي نيز حسب تصريح مندرج در وبسايت خبررساني دولت در بيست و يکم آبان ماه اين مصوبه فاقد ارزش قانوني را مورد تائيد قرار داد. نمي دانيم اين تائيد در راستاي همان ناداني هاي هميشگي اين رهبر کند ذهن است که به وي فن تريلي را به جاي موتور هواپيماهاي پهن پيکر در نمايشگاه چند روز پيش قالب کردند، و با دزدي هاي ميليارد دلاري توسط معاون رئيس جمهور منصوب وي د رقضيه واکسن ها، با يک سخنراني اش مانع از درمان مردم در زمان شيوع ويروس چيني ووهان و بيماري کرونا شدند،
بیشتر ...
 
ایران، ضرورت انتخاب دوم
امیر طاهری


تازه‌ترین جنبش مردم ایران علیه نظام ولایتی توجه بسیاری از پژوهشگران سیاسی را به نیروهای مخالف رژیم، به عبارت رایج «اپوزیسیون»، جلب کرده است. در هفته‌های گذشته، چند پژوهشگر، از ژاپن گرفته تا ایالات‌متحده، خواستار برگزاری سمینارهایی درباره «اپوزیسیون» شده‌اند. بسیاری می‌پرسند آیا اصولاً اپوزیسیونی وجود دارد که بتواند اعتراض‌های جاری را به اقدام سیاسی تبدیل کند و پس‌ازآن، اقدام سیاسی را در مسیر تغییر رژیم به کار گیرد؟
پاسخ به این پرسش آسان نیست. از یک‌سو، تردید نیست که جنبش مردمی کنونی از دغدغه‌های موضوعی و موضعی فراتر رفته است و آشکارا خواستار انتخاب مسیر دیگری برای آینده ایران است. از سوی دیگر، به‌خوبی می‌توان دید که «اپوزیسیون» در شکل کنونی‌اش هنوز در حالت امپرسیونیستی قرار دارد.
بیشتر ...
 
انقلاب اسلامی و ضرورت بازاندیشی(بخش دوم)
علی میرفطروس


نفت:از طلا تا بلا!
در بخش نخست ،برخی مؤلّفه‌های نظریِ نگارنده در بارۀ علل و عوامل انقلاب اسلامی ارائه شده است .هدف این مقال ،گشودنِ دریچه ای تازه و متفاوت از چگونگی یا چرائیِ وقوع این رویدادِ سرنوشت ساز است. آنچه که نگارنده«نگاه مادرانه به تاریخ» نامیده بر این نکته تأکید دارد که بسیاری از شخصیّت‌های ممتازِ تاریخ معاصر ایران (از جمله رضا شاه،دکتر محمّد مصدق و محمدرضاشاه) در بلندپروازی‌های مغرورانۀ خود ایران را سربلند و آزاد و آباد می‌خواستند،هر چند که هر یک- چونان عقابی بلند پرواز -در فضای تنگِ محدودیّت‌ها پَر سوختند و «پَرپَر» زدند.مواضعِ محمدرضا شاه در مقابله با کمپانی‌های بزرگ نفتی و سرنگونی وی نمونه‌ ای از این مدّعا است.
بیشتر ...
 
یاسمین پهلوی و تبلیغات چرکین ملایان!
هنگامه افشار


سایبری‌های حکومت ملایان، این روزها به خیال خودشان کوسه‌ماهی به تور انداخته‌اند. عکس‌های خانم یاسمین پهلوی همسر آقای رضا پهلوی را به‌همراه معلم یوگای او،‌ تام مارلی در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخانند و با انداختن باد در بلند‌گوهای رسانه‌ای می‌گویند: «دیدی بالاخره گرفتیمش!»
البته منظورشان خانم یاسمین نیست که خود شخص رضا پهلوی است که این ‌روز‌ها با انتشار پتیشن وکالت‌نامه، جو اپوزیسیون را در هم ریخته و موافق و مخالف را به صحنه زد و خورد لفظی و اغتشاش انداخته است!
ولی چرا خانم یاسمین باید سپر بلای این بازی قرار بگیرد؟!
بیشتر ...
 
سیل ویرانگر. نوشته ای در سه پرده
ابوالفضل محققی


تفکری که هنوز قادر بدل کندن ازاین سیل گنداب شده نیست !
شاید دقیق ترین تعریف از انقلاب بهمن از آن مهندس مهدی بازرگان است ."باران می خواستیم سیل آمد."
او بخوبی میدانست این سیل چگونه سیلی است. نقی زد ،تکه ای انداخت اما جامه صدارت پوشید.چاقوی بذون دسته خمینی را بدست گرفت. اما بهر حال انقلاب اسلامی او هم بود.
اما" ما "منظورم جریان های سیاسی انقلابی چپ که من هم بعنوان چریک فدائی جز فعالان آن بودم .به هیچ وجه نه تنها مفهوم این سیل را در نیافتیم .بلکه بنا به دید انقلابی آن روز (بخشی امروز) که شدیدا آمیخته به پوپولیسم ،ضد سرمایه داری،ضدامپریالیسم بود. به استقبال این سیل رفتیم .بدون اینکه نه تنها خمینی ، حتی بازرگان هم نیمچه دری بما بگشاید.
بیشتر ...
 
پیامِ تاریخی و فرهنگی «شاه رفت»، «امام آمد»!
الاهه بقراط

چهار دهه است که هر بار در زمستان، از سالگرد ۲۶ دی، روزی که «شاه رفت»، تا ۱۲ بهمن، روزی که «امام آمد» و ۲۲ بهمن که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، ایرانیان در رسانه‌ها و در سال‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی به بحث و جدال و بازبینی درباره «پهلوی‌ها» و «جمهوری اسلامی‌» و «مردم» و همچنین نقش «خارجی‌ها» می‌پردازند.
آنهم در حالی که همین چهار کلمه که تیتر روزنامه‌های آن دوران شد، بدون آنکه تیترزنندگانش بخواهند و بر آن آگاه باشند، یک پیام تاریخی و فرهنگی را اعلام می‌کرد:
شاه رفت! امام آمد!
نهاد متجدد مدنی می‌رفت و نهاد مرتجع مذهبی می‌آمد!
بیشتر ...

 
رستاخیز زن زندگی آزادی را دریابیم!
فاضل غیبی


آنچه را “رستاخیز زن، زندگی، آزادی” نام دارد، باید به عنوان والاترین رستاخیز دمکراتیک در تاریخ جهان به خوبی بشناسیم و با استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته از ویژگی‌های برجسته و یگانۀ آن پاسداری کنیم. در این راستا دو مهمترین خطری که رستاخیز نوین ایران را تهدید می‌کنند، اینها هستند:
۱) خطر نخست که در کشورهای ناآشنا با دمکراسی بسیار جدی است؛ اینکه در این کشورها دمکراسی با انتخابات و آنچه از صندوق رأی بیرون می‌آید یکی شمرده می‌شود. اما این ترفند امروزه در دست نیروهای توتالیتر و حتی فاشیستی نیز به بهترین وسیله برای تسخیر قدرت بدل شده است. رفراندم ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ از این دیدگاه در تاریخ سیاسی دنیا بی‌همتا بود و باید برای هر آزادیخواهی بزرگ‌ترین درس عبرت باشد، زیرا در آن رفراندوم اکثریت قریب به اتفاق مردان و زنان ایرانی با رأی خود آزادانه رژیم فاشیست اسلامی را انتخاب کردند!
بیشتر...
 
«آتش زیر خاکستر»، کوچک شماری است
منصور امان


هشدارهای پی در پی و قطع نشدنی پایوران ارشد و اعضای دو باند ولایت و «اصلاح طلب» پیرامون «آتش زیر خاکستر» و «دلگرم» نبودن به نتیجه سرکوب، نه فقط به گونه غیرمُستقیم شرایط واقعی کشور و توازُن نیروها را تشریح می کند، بلکه همچنین آنچه که در محافل قُدرت می گذرد و «نظام» می کوشد پُشت دیوارهای تبلیغاتش از دیده ها بپوشاند را آشکار می سازد.
آقای محمدرضا باهنر، یکی از سرکردگان باند حاکم، ابراز نگرانی کرده: «مساله هنوز باقی مانده است و این آتش زیر خاکستر می ‌شود، دوباره یک بهانه ‌ای به وجود می‌ آید، دوباره یک جرقه می‌ خورد و دوباره یک عده ‌ای شروع به اغتشاش می ‌کنند.»
بیشتر ...
 
کمبود سوخت و نارسایی در کمک رسانی به زلزله‌زدگان اسناد بی‌کفایتی رژیم
احد قربانی دهناری


بسیاری از شهرهای ایران، از بلوچستان تا خراسان، یخبندان و سرمای سختی را تجربه می‌کنند. در کنار قطع برق و تعطیلی جایگاه‌های سوخت به دلیل کمبود بنزین، قطع گاز خانگی، زندگی مردم ما را طاقت‌فرسا کرده است.
در این شرایط سخت برای مردم ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه حکومت اسلامی، روز جمعه ۲۳ دی در دیدار خود با مقام‌های لبنانی بار دیگر از آمادگی ایران برای ارسال سوخت به لبنان خبر داد و گفت ایران به عراق و برخی از کشورهای دیگر گاز صادر می‌کند.
بیشتر ...

** خواندنی ها **

یکپارچگی ایران شرط نیست، اصل است!
الاهه بقراط و حامد محمدی


هرچند تظاهرات خیابانی در ایران با سرکوب وحشیانه، اجرای چند حکم اعدام و بازداشت‌های گسترده و فشار بر خانواده‌های جانباختگان و زندانیان فروکش کرده اما مقامات حکومت نیز از بحرانی که پیش روی نظام قرار دارد با خبرند. به ویژه آنکه اعتراضاتی که خود مردم آن را «انقلاب» خوانده‌اند، به چرخش سیاست در کشورهای غربی انجامیده است. جامعه جهانی و افکار عمومی کشورهای مختلف هرگز تا این اندازه در مقابله با نظام جمهوری اسلامی و درک ضرورت تغییر شرایط، همگرا با یکدیگر و همچنین همسو با منافع و حقوق مردم ایران نبوده است.
بیشتر...
 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تروریستی بود و هست!
الاهه بقراط


جمهوری اسلامی فرزند خلف سازمان تروریستی «فداییان اسلام» است. در انقلاب ارتجاعی ۵۷ مجموعه‌ای از تشکیلات فرقه‌ای که عناوین جعلی مانند «ملّی» و «آزادی» را نیز یدک می‌کشیدند در همکاری با اسلامگرایان تروریست، حکومت پهلوی را با پشتیبانی کشورهای غربی سرنگون کردند. نظام مذهبی تازه‌تأسیس و رهبرش به اندازه‌ای واپسمانده بودند که در مقایسه با خود، امثال «نهضت آزادی» و «جبهه ملی» را به غلط «لیبرال» می‌نامیدند و در کنار آن، چپ سنتی وابسته به اتحاد شوروی و همچنین گروه‌های تروریستی مذهبی و غیرمذهبی نیز که به دنبال الگوهای چریکی بودند، همصدا با ارتجاع سیاه، «لیبرال» را چون دشنام به کار می‌بردند.
بیشتر...
 

اکثریت: سپاه را به سلاح اتمی مجهز کنید!
محسن کردی


یادتان می آید «سپاه پاسداران را به سلاح سنگین مجهز کنید»؟ در این سالها به عنوان یک کنشگر سیاسی منصف این شعار را گذاشتم به پای ساده لوحی و جوانی و کم تجربگی چریک های فدایی خلق در اوایل انقلاب. امروز اما «کار آنلاین» ارگان سازمان فداییان خلق (اکثریت) را که مطالعه می کنید از اتخاذ مواضع این سازمان به حیرت می افتید! متوجه میشوید که ساده لوح شما بودید که خیال کردید که این سازمان بی تجربگی کرده بوده. متوجه میشوید که این سازمان از آغاز تا به امروز همچنان مرغش یک پا دارد! همچنان آرمانهای قبل از انقلابش پس از خمینی به پای خامنه ای و سگهای هارش در سپاه قربانی میشود.
بیشتر...

 
دیو رفت با چشم گریانش، فرشته آمد با هیچی ماندگارش
علیرضا نوری زاده


دیو با چشم گریان و نگران فردای وطنی که ۳۷ سال کوشیده بود به اعتلا و سربلندی‌اش برساند، رفت و فرشته با عمامه و خودپرستی و تفی که با صدای «هیچی» به تاریخ و فرهنگ و هویت ملت پرتاب کرده بود، از سفر آمد. جبهه ملی سنجابی برشدن خورشید این بار از مغرب (فرانسه) را به امت اسلام تهنیت گفت و فراموش کرد این مسافر شاگرد سید ابوالقاسم کاشانی و یار و یاور فداییان اسلامی است که قصد جان دکتر فاطمی را کردند.
بیشتر...
 
خنده های یک فرشته …
شاهین فاتحی


(برگ دیگری از جلد سوم کتاب ارزوهای ما از دور زیباست)
گیلاس باغچه رسیده و چند روزه که بدجور چشمک میزنه بهم ...
زرد و سرخ..
مینی تراکتور مدل 1978 درب و داغون باغچه ، محل بدی پارک شده و اجازه چیدن گیلاس رو بهم نمیده.
مجبورم جابجاش کنم.
با هزار مصیبت و ساعتها آچارپیچ گوشتی و چکش و انبردست ؛ روشن اش میکنم و تموم دست و لباسم سیاه و چربی میشه...
راه می افتم تا دور بزنم بیام حیاط پشتی و مجبورم از کنار اسفالت خیابون رد بشم.
بیشتر...
 
مغول‌ها و مافیای حکومتی در ایران
سعید سلامی


مُغول‌ها، مافیای حکومتی در ایران، همانندی‌ها و ناهمانندی‌ها
می‌گویند زمانی که مغول‌ها به دروازۀ شهر نیشابور رسیدند، یکی از فرماندهان افراد زیردست خود را دور خود جمع کرد و دستور همیشگی را به ایشان یادآوری نمود: «هیچکس نباید زنده بماند، هر خانه‌ و کاشانه‌ای باید ویران گردد.» و آنگاه که هر جنبنده‌ای برخاک و خون کشیده شد و نیشابور به ویرانه‌ای تبدیل گشت، فرمانده بار دیگر افراد خود را فرا خواند و این بار از ایشان پرسید که آیا کسی در طول یورش و کشتار لحظه‌ای دچار تردید یا احساس ترحم شده است.
بیشتر...
 
غارت ملی به نام «مولدسازی»؛ برنامه خامنه‌ای برای فروش اموال دولت
آرش حسن‌نیا


دولت «ابراهیم رئیسی» اعلام کرده طرح پیشنهادی «علی خامنه‌ای» برای فروش اموال غیرمنقول دولت که مازاد بر نیاز است، به زودی اجرا می‌شود. این طرح می‌تواند بزرگ‌ترین فروش اموال دولتی در ایران باشد و با توجه به زمینه فسادخیز جمهوری اسلامی، بسیار نگران کننده است.
«نسیم آنلاین» خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، آن را مصوبه‌ «عجیب و محرمانه» توصیف کرد. خبر که دست به دست شد و زمزمه‌ها درباره این مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بالا گرفت، مصوبه «مولدسازی دارایی‌های دولت» از محرمانگی درآمد،
بیشتر...

** چکامه **

شدم گمراه و سرگردان، میان این همه ادیان
سروده سیمین بهبهانی


شدم گمراه و سرگردان،
میان این همه ادیان
میان این تعصب ها،
میان جنگ مذهب ها!

یکی افکار زرتشتی،
یکی افکار بودایی
یکی پیغمبرش مانی،
یکی دینش مسلمانی
بیشتر...

نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-5234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved