خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ١۴ خرداد ٢۵٨٢ برابر با ۴ ژوئن ٢٠٢۳

 


در باره تهدید به ترور شاهزاده رضا پهلوی

انقلاب بزرگ زن زندگی آزادی که با قتل مهسا امینی شعله ور شد و مناطق مختلف کشور و جهان را درنوردید، همبستگی استوار اقشار گوناگون شهروندان ایرانی برای آزادی از استتبداد مذهبی حاکم در ایران را هم در داخل و هم در خارج از کشور آشکار نمود و جهان دریافت که ایرانیان عزم جزم کرده اند که کثافت رژیم چهل و چندساله اشغالگر و جناتیکار را از خاک میهن پاک کنند.
بیشتر...

 

درگذشت آقای مهرداد پارسا

با نهایت تاثر از درگذشت ناگهانی مهرداد پارسا گوینده و همکار تلویزیون پارس آگاه شدیم. ایشان یکی از برجسته ترین برنامه سازان در تلویزیون بودند و تفسیر های خبری وی نشانه آگاهی عمیق و گسترده وی به رویدادها بود. ما در نهاد مردمی به خانواده، بازماندگان و بوِیژه همکارانش در شبکه تلویزیونی پارس تسلیت می گوییم.
یادش گرامی و روانش شاد باد

نهاد مردمی

 


گزارش مقطعی تیم صادرات، واردات، گمرکات و مرزها

 در پروژه ۱۰۰ روز نخست نهاد مردمی

گزارش آقای بهروز فرشاد فر هماهنگ کننده تیم صادرات، واردات، گمرگات و مرزها 


پیام هایی از شبکه رسانه های مردمی ماشین مبارزه  اس او اس ایران آماده اشتراک میباشند
 


شماره پیام: ۲
نام پیام: سالروز مرگ خمینی دجال

تاریخ انتشار: فوری


شماره پیام: ۱
نام پیام: #من_محکوم_میکنم

تاریخ انتشار: فوری

لطفآ در اولین فرصت با کلیک روی هر عکس، این فایل ها را دانلود کرده و در صفحات اجتماعی خود اشتراک دهید.

شبکه رسانه های مردمی

ما پیروزیم . چون حق با ماست . با کسی هم شوخی نداریم


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 331 - مراسم زادروز جاوید نام عرفان خزایی


 


رادیو نارمک

شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٢٩ مه

چهارشنبه ۳۱ مه

 آدینه ٢ ژوئن


 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** خواندنی های هفته **

گره‌ی کور روابط جمهوری اسلامی و آمریکا
الاهه بقراط


اگر گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکا در سفارتخانه‌ی آن کشور در تهران به تاریخ ۱۳ آبان ۵۸ در نهایت به قطع رابطه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی و ایالات متحده منجر شد، برنامه اتمی حکومت اما به برقراری مناسبات بین آنها انجامید؛ اما چه مناسباتی!
حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی رئیس جمهوری اسلامی وقت که در دوران دولت دوم خود بسر می‌بُرد، در بهمن ۸۱ به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در حالی درباره تهیه «سوخت هسته‌ای» توسط «متخصصین ایرانی» مژده داد که در تابستان همان سال تأسیسات مخفی اتمی در ایران لو رفته بود. انواع روایت‌ها درباره این موضوع در اینترنت در دسترس است.
بیشتر ...
 
مرگ یک روشنفکر و خطرات آشنایی ناگهانی با غرب
امیر طاهری


هفته گذشته با شنیدن خبر درگذشت باقر پرهام، جامعه‌شناس و مترجم نامدار، به یاد دیداری افتادم که ۳۷ سال پیش در پاریس داشتیم. پیش از جریانات ۱۳۵۷ من با کارهای پرهام آشنایی نداشتم. در آن جریانات نیز فقط او را به عنوان یکی از «روشنفکران» مخالف شاه می‌شناختم. او یکی از امضا کنندگان نامه معروف «۶۵ نویسنده ایرانی» بود که در آن محمدرضا شاه به «کشتار بیش از ۱۰۰۰ ایرانی» و «فروش نفت به بهای یک دلار به جیمی کارتر» متهم شده بود. پرهام، همچنین جزو گروه روشنفکرانی بود که به حضور آیت‌الله روح‌‌الله خمینی رسیدند تا تشکرات خود را از او به خاطر «برافکندن بزرگ‌ترین دیکتاتور دنیا در قرن بیستم» ابراز دارند.
بیشتر ...
 

خیزش سراسری؛ حافظه جمعی، امید و ناامیدی کاذب
آزاده افتخاری


حافظه جمعی ضعیف است و این ضعف، نقطه قوت سیاستمداران و سیاست‌بازان.
بسیاری از آنهایی که این روزها با زمزمه‌های توافق احتمالی بین جمهوری اسلامی و آمریکا مایوس شده و خیزش سراسری مردم ایران را به‌حاشیه رانده شده می‌دانند، همان‌هایی‌اند که در روزهای حضور پرشمار مردم در خیابان‌ها، سقوط جمهوری اسلامی را آنی و قریب‌الوقوع می‌دانستند.
سرخوردگی پیامد امیدواری‌های کاذب است. امیدهایی که چشم بر واقعیت‌های نهان و عیان می‌بندد.
اما جنبش اعتراضی مردم ایران که مشکلات عمیق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را با پوست ‌و ‌گوشت خود احساس می‌کنند، آنچنان زیر پوست جامعه ریشه دوانده که هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود.
بیشتر ...

 
"خیال حوصله بحر می پزد ،هیهات !"
ابوالفضل محققی


چرا با وجود حمایت پرشور وگسترده میلیون ها مهاجر ایرانی از خیزش انقلابی "مهسا"در سرتا سرجهان ،هیچ یک از جریان ها ،سازمان ها واحزاب سیاسی قادر به حداقل تاثیر گذاری در این راهپیمائی های پر شور نگردیدند ؟
قادر نشدند نقشی ولو کوچک در هدایت وهمبستگی بادیگرجریان های سیاسی واجتماعی ایفا نمایند؟
با توانمندی وحضور فکری واتوریته حاصل از تحلیل درست !حضوری بموقع ، فعال،و تعین کننده داشته باشند که بتوانند ایفا گر نقشی موثر در سازماندهی این تظاهرات عظیم بر عهده بگیرند. ؟
نقشی که به احیا وباز سازی سازمانی وحزبی که همانا به اقبال نسل جوان وتجدید نظر برخی ازافراد سیاسی جدا شده از بدنه آن باشد بیانجامد !
بیشتر...
 
ایران در حد فاصل بمب اتمی و هجوم نظامی
رضا تقی‌زاده

گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی که مفاد آن در ابتدای ماه ژوئن موردبررسی شورای حکام قرار می‌گیرد، حاکی از ادامه محرومیت بازرسان آژانس از نظارت بر بخشی از فعالیت‌های اتمی ایران و در عین حال سرعت گرفتن اقدام‌هایی است که فاصله این کشور را با ظرفیت تولید بمب اتمی به حداقل رسانده است.
به‌عبارت ‌دیگر، ایران قابلیت داخل شدن به باشگاه کوچک کشورهای دارای بمب اتمی را دارد و در صورت اتخاذ تصمیم سیاسی در تهران می‌تواند به انجام نخستین آزمایش اتمی مبادرت کند و با استفاده از ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌ای که دارد، طی چهار ماه بعد چهار بمب اتمی دیگر نیز بسازد.
بیشتر ...
 
پاسداران ولایت نایب امام زمان از فردای انقلاب هنرمندان را برهنه کردند
علیرضا نوری زاده


سایت ایران وایر گزارشی تکان‌دهنده از چند بانوی مبارز و بعضا هنرمند منتشر کرده است که خواندنش لرزه به جان می‌اندازد. فشرده گزارش از این قرار است که شماری از زنان زندانی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی از اجبار به برهنه شدن در زمان بازداشت یا بازجویی در زندان‌ مقابل دوربین‌های امنیتی، روایت‌های تکان‌دهنده‌ای منتشر کرده‌اند.
مژگان کشاورز، نسیبه شمسایی، زینب زمان، مهناز افشار و شاپرک شجری‌زاده از جمله زنان زندانی‌شده در ایران‌اند که تاکنون روایت‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند.
مژگان کشاورز، فعال حقوق زنان، روز یکشنبه ۷ خرداد روایت خود را در حساب توییتر «می‌تو ایران» منتشر و فاش کرد مقام‌های زندان او را مجبور کرده‌اند کاملا برهنه شود و با «پای باز، بشین پا شو کند» تا از او عکس بگیرند.
بیشتر ...
 
فرار از دست جامعه مُعترض به دامان سیاست «تقیه»
منصور امان


در همان حال که رژیم ج.ا سرکوب جامعه مُعترض را شدت بخشیده و برای رهایی از چنگ نیرومند آن به روی مردُم پنجه و ناخُن می کشد، در پهنه خارجی به «دُشمنان» دیروز خود چشمک می زند و در باغ سبز نشان می دهد.
پس از ازسرگیری مُناسبات دیپلُماتیک با عربستان، اینک دستگاه حاکم برای مصر هم آغوش گشوده است. ریاض کلید رابطه با کشورهای عربی منطقه را در دست دارد و فقط به واسطه او راه برای نزدیکی ج.ا با آنها می تواند هموار شود. از این رو، برقراری دوباره رابطه با مصر که از نظر سیاسی جایگاه ی مُهمی در جهان عرب دارد، نتیجه عقب نشینی رژیم ولایت فقیه در برابر عربستان است. در همین حال گُزارشاتی نیز از تن دادن «نظام» به برخی از خواسته های آژانس مُنتشر شده است.
بیشتر ...
 
یک دیپلمات غربی در تهران : انقلاب آتی ایران ثمرۀ اتحاد دانشجویان و تهیدستان است
ناصر اعتمادی


ژورژ مالبرونو ، خبرنگار فیگارو، پس از سفری چند روزه به ایران گزارشی مفصل در این نشریه دربارۀ عصیان زنان و جوانان، نافرمانی مدنی و چالش های رژیم اسلامی در ایران منتشر کرده است. مالبرونو در آغاز گزارش خود با اشاره به خودداری فزایندۀ زنان از تحمل حجاب اجباری نوشته است که صحنه‌هایی که او این روزها در خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای ایران مشاهده می‌کند تا همین یک سال پیش غیرقابل تصور بودند.
مالبرنو نوشته است : این تغییرات چشمگیر در سپهر عمومی - رفت و آمد و حضور فزایندۀ زنان و دختران بدون حجاب اجباری- بیش از هر چیز مرهون شجاعت و مبارزۀ خود زنان و ترس قدرت حاکمه از رویارویی با دختران هستند، هر چند بعید نیست که حکومت بکوشد – در صورتی که اعتماد به نفس از دست رفتۀ خود را بازیابد – از نو با خشونت حجاب اسلامی را به زنان و جامعه تحمیل کند.
بیشتر...
 
شاهزاده رضا پهلوی: آزادیخواهی و ملی‌گرایی از دیروز تا امروز
نادر زاهدی


از زمانی که شاهزاده رضا پهلوی همه‌جانبه وارد مبارزه برای رهایی وطن از فاشیسم مذهبی و ایجاد دولتی دمکراتیک برای ایران شد، محور اساسی و مرکز اصلی فعالیت‌های ایشان گذار از جمهوری اسلامی بوده است؛ وی از اولین بیانیه مبارزاتی، نقشه راه رسیدن به دموکراسی در ایران تبیین و به صورت شفاف و واضح در اختیار همگان قرار داد؛ اکنون با گذشت بیش از چهار دهه از آن دوران، او همچنان ثابت و استوار بر خواسته‌های ملی و دمکراتیک تاکید داشته و راه رسیدن به آزادی ایران را با روش‌های مبارزاتی مدنی و تشریح اصول و مبانی دموکراسی و ایجاد دولتی حقوقی و ملی می‌داند.
برای یادآوری ایده‌های ملی‌گرایی و آزادیخواهی شاهزاده رضا پهلوی- در شرایط فعلی که رفتارها و افراد تازه‌ای داعیه دموکراسی‌خواهی و میهن‌دوستی دارند- بخشی از افکار و سخنان شاهزاده را از متن‌های پیشین در این مقاله یادآوری می‌کنم؛
بیشتر...
 
واقع‌بینی و امیدواری
یوسف مصدقی


دگردیسی، تغییری نمایان و بنیادین است در ظاهر و هویت موجودات زنده. در این پدیده، وضعیت زیستی و خصوصیات ظاهریِ جانداران چنان تغییر می‌کند که پس از کامل شدن فرآیند دگردیسی، محصول نهایی هیچ شباهتی به گذشته‌اش نخواهد داشت. در نتیجه هر دگردیسی، موجودیتی نوین به صحنه هستی وارد می‌شود و نوعی دیگر از زیستن آغازیدن می‌گیرد. هر دگردیسی را دردی همراهی می‌کند که حکایت از نابودی موجود پیشین و تولد هویتی نو دارد.
جوامع انسانی هم به فراخور گنجایش و ظرفیت‌هایشان دچار دگردیسی می‌شوند. هرچه طول و عرض تاریخ جامعه‌ای وسیع‌تر و تنوع و تکثر میان باشندگان آن بیشتر باشد، به دلیل تقابل میان عناصر ناهمگون شکل‌دهنده به آن جامعه، وقوع دگردیسی در آن دردناک‌تر می‌شود.
بیشتر...
 
یک توضیح برای مقاله حذف «ملا چپی مجاهد» و تهدید فاشیسم
محسن کردی


دوستان چپ که خود را مورد خطاب آن مقاله یافتند بخصوص کیانوش و آقایان باقرزاده، سعید رضا، فرامرز حیدریان، و نیز دوست ناشناس. تشکر میکنم که نظر دادید. امیدوارم که این رسم شود که نظر بدهیم و دیالوگ برقرار کنیم.
آنچه مسلم است این است که امروز همه ما به این برداشت رسیده ایم که برای آینده ایران نظامی سکولار و دمکرات میخواهیم و زور ما برای گوشزد کردن خطر نظام پادشاهی یا جمهوری بهم نمیرسد. پس از عمری سابقه سیاسی دیگر از ما گذشته که بخواهیم درس سیاست بهم بدهیم. اما ناچاریم باهم کار کنیم. شکل نظام را مجلس موسسان تعیین خواهد کرد پس از این امر بگذریم. از محتوای نظام جمهوری یا پادشاهی آینده چه انتظاری داریم؟ این بحث بسیار مبرم تر از شکل نظام است. امیدوارم در آینده مشترکا به این مهم بپردازیم. در مورد مزایا و معایب سیاست ها، سیاست خارجی، داخلی، سرمایه گذاری خارجی، چگونگی تعیین مالیات ها در شرایط پس از جمهوری اسلامی بر شرکت ها و کار آفرینان، بر میزان دوشیدن سرمایه دار به نفع مزد بگیران که سرمایه از کشور نگریزد،
بیشتر...
 
تحریم خرید اجناس کشورهای حامی حکومت اسلامی، روشی مدنی، بی خطر و کارآمد
شکوه میرزادگی


حمایت برخی از دولت های اروپایی و آمریکا از حکومت اسلامی حاکم بر ایران، تازگی ندارد. حمایت روسیه و چین و دولت های دیگری هم که یا منافعی در ایران دارند و یا در حال چپاول ایران اند، نیز تازگی ندارد. این حمایت اکنون به جایی رسیده که حتی وقتی حکومت اسلامی در کشورهای آن ها دست به ترور و کشتارهم می زند، عواملشان را رها می کنند (گاه با پول و گاه با مبادله اسیر بی گناهی) چه برسد به این که بخواهند سپاه پاسداران را تحریم کنند.
به طور قطع این حمایت ها تا وقتی که اکثریت مردم ایران در داخل و خارج مقابل این حکومت نایستند، وخودشان شر آن را از سر سرزمین مان برندارند نیز ادامه خواهد داشت، زیرا،روش حکومت اسلامی نسبت به داشته های مردم ایران، روشی اشغالگرانه است، و هیچ ابایی ندارد که دار وندار آنها را برای ادامه حیات خود به دیگران ببخشد. یا حتی دوباره جنگی راه بیندازد و مردم را درگیرنجات وطن کند.
بیشتر...

** علمی - پژوهشی **

چه غذاهایی استرس را کاهش می‌دهند؟
یورونیوز فارسی

بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند ارتباط مستقیمی میان کیفیت غذا و شرایط روحی و روانی افراد وجود دارد. خوردن برخی از غذاها می‌تواند به کاهش استرس بینجامد.
آیا شما هم از استرس رنج می‌برید؟ آیا شما هم دنبال این هستید که با یک خوراکی، از اضطراب‌ها و نگرانی‌های خود بکاهید؟ اگر پاسخ این پرسش‌ها بلی است باید این مطلب را بخوانید چرا که اینجا می‌خواهیم به شما هفت غذا و مواد غذایی را معرفی کنیم که نتایج تحقیقات نشان می‌دهند برای حل این مشکلات مفید هستند. غذاهایی که اثبات شده‌اند برای کاهش استرس مفید هستند.
بیشتر...

 
این چهار نوشیدنی برای افزایش طول عمر موثرند
اعتماد آنلاین


مسن‌‌ترین فرد این کره خاکی ۱۱۸ سال دارد، اما بر اساس نتایج یک تحقیق جدید انسان‌ها می‌توانند به طور نظری تا ۱۵۰ سال عمر کنند.
پایگاه خبری wellandgood گزارش داد، با وجود آنکه هر منطقه در جهان رژیم غذایی خاص و شاید متفاوت با دیگری داشته باشد، اما اکثر مردم جهان در برخی از عادت‌های غذایی با یکدیگر مشابه هستند، که به عنوان مثال می‌توان به تکیه اکثر مردم جهان به برخی از نوشیدنی‌ها برای طول عمر بیشتر اشاره کرد.
بنا بر این پژوهش چهار نوشیدنی در این امر از دیگر نوشیدنی‌ها برترند که عبارت‌اند از:
بیشتر...

** چکامه **

اگر مردی بیا ایران و زن باش
سروده محمدرضا شفیعی کدکنی


بیا ای دوست اینجا در وطن باش
شریک رنج و شادی های من باش
زنان اینجا چو شیر شرزه کوشند
اگر مردی، بیا اینجا و زن باش
۲۶ فروردین ۱۳۷۴
===========
سروده محمد قرایی

اگر مردي بيا ايران و زن باش
حريف اژدها و اهرمن باش
آهاي بيژن، سياووش! آي فرهاد
منيژه يا نسيم يا ياسمن باش
ببين اينجا سپاه كرگدنهاست
اگر شيري حريف كرگدن باش
بیشتر...

نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-4234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

info@nahademardomi.com

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved