خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ۱٠ مهر ٢۵٨۱ برابر با ٢ اکتبر ٢٠٢٢
 

پشتیبانی ۱۱ تشکل سیاسی از اعتصابات

و اعتراضات سراسری در ایران

خیزش گسترده و نیرومند دختران و پسران شجاع کشور در اعتراض به قتل هولناک مهسا امینی، مبارزات مردم ایران برای رهایی از چنگال فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران را وارد مرحله سرنوشت سازی از فروپاشی و سرنگونی جمهوری اسلامی نموده است.
اینک که این رویداد خروشان مردمی در ایران مورد توجه بخش های وسیعی از شخصیت های سیاسی، رسانه ای، هنری و ورزشی جهان و شهروندان کشورهای خارجی قرار گرفته و دول خارجی یکی پس از دیگری سرکوب مردم بی دفاع ایران را محکوم می نمایند، آغاز اعتصابات سراسری و همگانی اصناف مختلف کشور، امکان تجمع های اعتراضی را بیش از پیش فراهم می آورد و سونامی رهایی از باعث و بانی ویرانی ایران و این همه فقر و فلاکت و جنایت را رقم می زند.
بیشتر...
 

 

نامه شهردار یک منطقه از ونکوور به نخست وزیر کانادا

و پشتیبانی از دادخواهی ایرانیان و همدردی در کشته شدن مهسا امینی

دکتر سیامک رفیع زاده عضو هیات امنای نهاد مردمی طی تماس تلفنی با آقای ریچارد استوارت از نامه ایشان به آقای ترودو قدردانی نمودند. دکتر رفیع زاده دو ماه پیش در نامه ای به آقای ترودو موضوع پولشویی سران رژیم اسلامی در کانادا را مطرح و رسیدگی به آنرا درخواست نموده بودند که شهردار هم در نامه خود به موضوع پولشویی اشاره کرده اند.

برای خواندن متن کامل نامه شهردار روی عکس بالا کلیک نمایید.
 

 

https://tazahorat.com


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 283 - تجمع و تظاهرات دانشجویان دانشگاه های ایران

ایران چه خبر 284 - تجمع و تظاهرات دانشجویان دانشگاه های ایران - 2


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٢۶ سپتامبر
 
چهارشنبه ٢٨ سپتامبر
 
آدینه ۳٠ سپتامبر

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net

« اندیشه ها »

چه روز بزرگیست امروز شنبه نهم مهر ماه
ابوالفضل محققی


چه روز غریبی است! روز حماسه وامید ،روز حضور گذشته وحال. روز مبارکباد به آینده. روز بشارت دهنده بر آزادی که در فاصله ای نه چندان دور بی صبرانه در انتظار فرو ریختن بنای استبداد وباز شدن درهای بسته شده بر شادی ،امید ،سازندگی است .
روز،غرور وایستادن یک ملت بر بلندای قامت جوانان آفرین کارخود.
هیچ چیزی زیباتر وبا شکوه تر از قامت یک انسان آزادنیست !
آزادی یعنی آزادگی و آزاد زیستن انسان!
یعنی در هم شکستن زنجیر استبداد. برکشیدن نام تحقیر شده خود براوج.
بیشتر ...
 
شعار «زن، زندگی، آزادی»، نماد خودآگاهی ملی
سرور کسمائی


در ایران، خشونتی که علیه زنان به کارگرفته شده نام‌ها و تصویرهائی متعّدد و متفاوت دارد: حجاب، ناموس، امنیّت کشور، عدم احترام به دین و غیره. این خشونت نهادینه‌شده توسّطِ رژیمِ اسلامی خشونتی نظام‌مند (سیستماتیک) است و زندگی تمامی زنان را به خطر می‌اندازد.
در ماه فوریه‌ی ١٩٧٩، حتّی پیش از استقرار «جمهوری اسلامی» در ایران، آیت‌الله خمینی پیشاپیش آزادی زنان را مانع اصلی بر سر راه پروژه‌ی سیاسی خود می‌دانست. نخستین گام‌ها و اقدام‌هائی که در این عرصه و در این ارتباط برداشته شد شامل اجباری کردن حجاب اسلامی در محل کار و به سرکردن روسری در اماکن عمومی بود. از امروز به فردا و در یک چشم ‌بر‌هم ‌زدن ، زنان تمامی حقوقی را که قانون حمایت خانواده (تصویب شده در دوران رژیم پیشین) به ‌آنان اعطا کرده‌بود از دست دادند.
بیشتر ...
 
خیزش عمومی چگونه می‌تواند نهادهای سرکوب را خنثی کند؟
احمد علوی


در پی قتل مهسا (ژینا) امینی خیزش عمومی خیابان بسیاری از شهرهای ایران را فرا گرفت و بار دیگر نشان داد اگر جنبش مردمی فعال شود می‌توانند فضای اجتماعی- سیاسی را از آن خود نموده و نهادهای سرکوب و اقتدار به عقب نشینی وادارند. این عقب نشینی موجب می‌شود تا سایر جنبش‌های اجتماعی و حتی نهادهای صنفی نظیر نهادهای صنفی بازنشستگان، معلمان، کارگری و زنان، دانشجویی هم رشد نموده و مطالبات خود را در فضای عمومی مطرح کنند.
اما این لزوما بدین معنا نیست که فضای اجتماعی به شکل پایدار و گسترده در اختیار شبکه فعالان خیزش عمومی مردمی قرار گرفته است. چه نیروهای سرکوبگر می‌توانند با اقدامات پلیسی و امنیتی یا حتی سرکوب عریان و کشتار از قبیل ارعاب یا دستگیری نیروهای مردمی، مانع گسترش خیزش شوند.
بیشتر ...
 
جادوی پایداری؛ همه صف خود را از رژیم حاکم جدا می کنند
منصور امان


موج خُروشان اعتراضات به پیش می رود و دستگاه حاکم با وجود صرف تمامی استعدادهای وحشیگری، آدمکُشی و رذالت تبلیغاتی خود نه تنها توانایی عقب راندن اش را ندارد، بلکه قادر به پایش آن نیز نیست. رژیم ج.ا با گُسیل آدمکُشان اش به توده مُعترض پیام می دهد "شُما را جمع می کنیم" و از خیابان پاسُخ می گیرد: "ما از تو نمی ترسیم، بجنگ تا بجنگیم!"
دهها شهر یکی پس از دیگری به قیام می پیوندند، مرز بین مرکز و حاشیه جُغرافیایی محو شده و جای آن را مُطالبات مُشترک و وحدت عمل گرفته است. خیابان به تسخیر جوانان، زنان و مردان درآمده و این تنها نُقطه ای نیست که در دایره نُفوذ و تاثیر آنها قرار گرفته. چه، با هر روزی که از عُمر خیزش می گذرد، پیشروی آن در قلب و ذهن جامعه بیشتر می شود و طیفهای بیشتری را به فعالیت می کشاند.
بیشتر ...
 
نام «مهسا» در «عمق استراتژیک» نیز با صدای رسا شنیده می‌شود
احمد رافت


زن، زندگی، آزادی دیگر تنها شعار زنان و مردان با شهامت ایرانی در بیش از یکصد شهر ایران نیست. فریاد زن، زندگی، آزادی در این روزها در کشورهای منطقه هم طنین انداخته است. از استانبول تا بغداد، از کابل تا بیروت و حتا قامشلی در شمال سوریه نیز زنان و مردان کشورهای همسایه به خیابان آمده و شعار زن، زندگی، آزادی را با در دست گرفتن عکس مهسا (ژینا) امینی در خیابان‌ها سر می‌دهند.
پنجشنبه صبح هفتم مهرماه ۱۴۰۱ گروه‌هایی از زنان با شهامت افغانستان در کابل در مقابل سفارت جمهوری اسلامی تجمع کردند. تجمعی که بلافاصله مورد تهاجم قرار گرفت. حمله وحشیانه مثلا نیروهای انتظامی طالبان ادامه این تجمع را غیرممکن ساخت.
بیشتر...
 
سر کبک عمامه‌دار زیر برف است
امیر طاهری


سر کبک هنوز زیر برف است. این تصویری است که پس از دیدن و شنیدن مصاحبه تلویزیونی آیت‌الله دکتر ابراهیم رئیسی در تلویزیون جمهوری اسلامی شکل می‌گیرد. این مصاحبه، یا در واقع موعظه طولانی در شرایطی برگزار شد که اعتراضات گسترده در سراسر ایران دومین هفته خود را آغاز می‌کرد. انتظار می‌رفت که رئیسی تحلیلی منظم از موضع نظام درباره این اعتراضات عرضه کند تا ایرانیان بدانند که حکمرانان کنونی از دنیای واقعیت کاملا دور نیفتاده‌اند. متاسفانه، یا شاید خوشبختانه، چنین نشد. آقای رئیسی با شکست سکوت طولانی رهبران نظام، نشان داد که سر این کبک هنوز زیر برف اوهام قرار دارد.
بیشتر ...
 
اینک هنگامه ققنوس شدن است و برخاستن از خاکستر خویش
قربان عباسی


«خداوندگارا! می‌خواهم ققنوسی شوم چرا که تو مرا اینگونه می‌خواهی»(اینگبورگ باخمن)
روایت زندگی ما روایت بیدادگری‌های بی‌پایان است، ستم و ستمگری، تاریخ فقیرسازی آگاهی، جنایت‌های بی‌شمار، روایت تن‌های آزرده، موهای کنده شده مادران که داغدار فرزندان، شوهران از دست رفته و شرف به یغما رفته‌شان بوده‌اند و هستند. روایت نسلی که زیر زیباترین چیز جهان، باران، به برانکارد بسته شده‌اند.
روایت زندگی ما روایت کرخت‌هاست. روایت تبعید، ویرانی و برخاک افتادن‌های پیاپی، پوست شده، زنده سوزانیده شدن، شکنجه، تیرباران و اتاق‌های بازجویی و جنون افسار گسیخته خدایان کوتوله اما به سهم خود هولناک.
بیشتر ...

« خواندنی ها »

شاه‌کُشی که در اساطیر ملل دیگر وجود دارد در شاهنامه نیست

در شرایطی که نسل‌های جوان ایران علاقه‌‌ی ویژه به تاریخ و فرهنگ ایران از جمله آنچه به آنچه به دوران باستان مربوط می‌شود، پرداختن به این مباحث می‌تواند برای بازیابی هویت فرهنگی ایرانیان یاری‌رسان باشد. از همین رو با دکتر محمود کویر درباره پژوهش اخیر وی با عنوان «تراژدی قدرت در شاهنامه فردوسی» به گفتگو نشستیم.
-دکتر کویر، چرا به موضوع «تراژدی قدرت» در شاهنامه پرداختید؟
-نخست بگویم که کسانی قبل از من به این موضوع پرداخته‌اند. از جمله مصطفی رحیمی‌ چند دهه پیش کتابی با عنوان «تراژدی قدرت در شاهنامه» انتشار داد. اما کاری که من کرده‌ام یکسر متفاوت است با کارهای دیگر؛ هم از نظر شیوه کار و هم نگاهی که به مسئله داشته‌ام. من بخش‌هایی از شاهنامه را که برای اهداف خودم بررسیده‌ام مانند یک نمایشنامه و یک تراژدی نگاه کرده‌ام.
بیشتر...
 
تحریم، اعتصاب و نافرمانی مدنی؛ توصیه‌های ماروویچ برای اعتراضات

«ایوان ماروویچ»، از رهبران جنبش سیاسی اجتماعی صربستان که نقش مهمی در سقوط «اسلوبودان میلوسویچ»، مرد قدرتمند یوگسلاوی در سال ۲۰۰۰ میلادی ایفا کرد، در یک گفت‌وگوی تصویری با «مازیار بهاری»، مدیر و موسس «ایران‌وایر»، روش‌هایی برای اعتراضات کم‌هزینه در ایران ارایه کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید.
سلام، من «مازیار بهاری»، سردبیر «ایران‌وایر» هستم. میهمان ويژه‌ امروز ما، ایوان ماروویچ است. آقای ماروویچ طراح نرم‌افراز، محقق و مدیر است. اما دلیل این‌ که امروز با او گفت‌وگو می‌کنیم، هیچ‌‌کدام از این سمت‌ها نیست. ایوان از رهبران جریان دانشجوی «اُتپور» در صربستان بود که در سال ۲۰۰۰ نقش موثری در سقوط «اسلوبودان میلوسویچ» ایفا کرد. ایوان! خیلی ممنونم که دعوت ما را پذیرفتید. می‌دانم که روزهای خیلی شلوغی دارید، به همین دلیل مستقیم بر سر اصلِ مطلب می‌روم. شما مدیر سازمان غیردولتی «مرکز تحقیقات بین‌المللی مبارزات غیر خشونت‌آمیز» هستید، درست است؟
بیشتر...
 
گفتگویی درباره گذار از جمهوری اسلامی به دموکراسی
کیهان لندن


۲۴ شهریور برابر با ۱۵ سپتامبر «روز جهانی دموکراسی» بود. در گفتگو با محمد برزنجه فعال سیاسی و نویسنده به تئوری گذار به دموکراسی از جمله در رابطه با رویدادهای اخیر ایران پرداختیم.
-آقای برزنجه، لطفا برای خوانندگان ما از فعالیت‌ سیاسی خود بگویید.
از ۱۶ سالگی وارد فعالیت سیاسی شدم؛ خودم را لیبرال متمایل به سوسیال دموکراسی می‌دانستم. ۱۷ ساله بودم که در ایران انقلاب به وقوع پیوست. همزمان وارد یکی از جریانات چپ شدم و حدود ۱۲-۱۳ سال با این جریان همکاری کردم. قبل از فروپاشی شوروی از جریان چپ سنتی بریدم و درواقع سیاست را از نو شروع کردم. از همان زمان با نام مستعار س. م. جورآباد شروع به نوشتن کردم. سال ۲۰۰۳ از امضاکنندگان اولیه «اتحاد جمهوریخواهان» ایران بودم و چند دوره نیز عضو شورای هماهنگی و مدتی نیز عضو هیئت سیاسی/اجرایی این گروه بودم.
بیشتر...
 
حقوق مردم در مقابله با سرکوب و جنايت مزدوران حکومتی
کانون حقوقدانان ایران


در خصوص سرکوب و دستگيری مردم توسط ماموران حکومتی و تکليف مردم در برابر اين سرکوب ها، در سال های گذشته مطلبی تحت عنوان «حقوق مردم: سخنی کوتاه با دستگاه قضائی، ماموران انتظامی و مردم» در وبلاگ «کانون حقوقدانان ايران» منتشر شد که در زير با کمی حذف و اضافه به تناسب شرايط امروز، به استحضار می رسد:
وقايع سال های اخير در ايران و شيوه برخورد دستگاه قضائی، ماموران سپاه، بسيج، نيروی انتظامی و اطلاعات را همه ديديم. لازم است از لحاظ حقوقی برخی از حقوق و تکاليف کسانی که در دو سر حوادث مذکور قرار گرفته اند را مختصراً و به زبان ساده بدانيم:
1) سرکوب مردم، ضرب و شتم، شکنجه، آزار و اذيت و تجاوز به آنان و صدور احکام کيفری سنگين از جمله اعدام برای مردمی که به طور مسالمت آميز به تظاهرات می پردازند ولو اينکه بدون مجوز دست به تظاهرات بزنند، يا اين که در دفاع از خود در برابر حملات مزدوران حکومتی به مقابله به مثل و دفع خطر اقدام می کنند، تحت هيچ شرايطی حتی در سيستم حقوقی فعلی ايران مجاز نيست.
بیشتر...

« چکامه ها »

بهشت دیوان
سروده مهشید رحیمیان


دل بر زنُ ایرانم سوزد که در این خانه، جز خاک بر او جا نیست
با بودنِ ابلیسان کز زندگی جز کشتن، هیچ درس نیاموختند
با یورشِِ دیرینه، پیشانیِ هر بانو با تیرگی بنوشتند
فتوا ز حجابی که از فاطمه بگ٘رفتند

انگار که ندانند ما، با فاطِمه کاری نیست
با چاووشِ تکبیر و پاشیدنِ رُخ تیزآب
تاریکی، سیاهی را بر پیکره بن٘شاندند
با گردشِِ روز و شب، رفتیم تهِ یک مُرداب
بیشتر...
 
بیداری غیرتها
سروده م. روشنی « سیروس »هنگامیکه دزدان و جانیان امت خواه جبار
پا را از افراط فراتر میگذارند
و شمشیر ظالمانه اشان بر جان جوانان
جوی جنون را از خونها لبریز میگرداند
و این جنایات را روز و شب
تکرارو تکرار میکنند
چشمها را هاله ای از سرخی احاطه کرده
و بارش و سیلاب خون زمین را گلگون نموده
صحنه ی رزم را رنگ شعله های آتش می بینند
بیشتر...


نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2022 THE NEW IRAN, All rights reserved

در صورتیکه مایل به دریافت خیرنامه نیستید در زیر، سمت چپ روی آنساپسکرایب کلیک نمایید