خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٩ مهر ٢۵٨٢ برابر با ١ اکتبر ٢٠٢۳

 ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 364 - وضعیت اسفناک مدرسه ابتدایی در شهرستان دلیجان


 


رادیو نارمک
شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران
دوشنبه ٢۵ سپتامبر
چهارشنبه ٢٧ سپتامبر

آدینه ٢٩ سپتامبر

گذری بر ادبیات - برنامه ای از دکتر سیامک رفیع زاده
بخش یکم: در مورد تفاوت آشکار بین محرم امسال و شعارها و مخالفت عزاداران با ملایان ریاکار همراه با یادآوری آنان از جانباختگان راه آزادی ایران در جنبش انقلابی مهسا . و روند ریزش طرفداران مذهبی رژیم در سال اخیر.  مجموعه مصاحبه های دکتر عرفان ثابتی و مهدی خلجی

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** خواندنی های هفته **

جناب آقای شریعتمداری, وادی پیموده را از سر گرفتن مشکل است
عبدالستار دوشوکی


جناب آقای مهندس حسن شریعتمداری گرامی اخیرا پیشنهاد تشکیل "کنفدراسیون جمهوریخواهان ایران" را داده اند. این پیشنهاد ناگهان ذهن مرا به دو دهه پیش سوق داد. یعنی زمانی که "اتحاد جمهوری خواهان ایران" با حضور قریب به ٨٠٠ نفر در یک همایش بی سابقه تشکیل شد. ایشان یکی از موسسین و سخنگویان آن اتحاد بود. از آن زمان تا به امروز سالهای پر تلاطم فراوانی سپری شده است و از سه تن اعضای هیئت رئیسه فرهیخته آن اتحاد, دو انسان مبارز و محترم, به همراه تعدادی دیگر از آرزومندان وطن دوست دار فانی را وداع کرده اند. سابقه مهندس گرامی در سازماندهی جمهوری خواهان به قریب به ٤٠ سال پیش و تاسیس حزب "جمهوری خواهان ملی ایران" برمی گردد. اگرچه در تشکیل شورای مدیریت گذار به همگرایی و اتحاد مشروطه خواهان و جمهوریخواهان اصرار داشتند.
بیشتر ...
 
جمهوریِ سرکوب علیه جنبش ملّی
روشنک آسترکی


در هفته‌ای که گذشت همزمان با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها محدود ساختن فضای آموزشی با هدف مهار جنبش دانشجویی و دانش‌آموزی و همچنین فعالان صنفی آموزگاران در دستور کار جمهوری اسلامی قرار داشت. نهادهای امنیتی با توسل به «مبارزه با بی‌حجابی» فضای اجتماع را بیش از پیش زیر سلطه قرار داده و قوه قضاییه نیز با صدور احکامی علیه فعالان صنفی، سیاسی، مدنی و دادخواهان بخشی دیگر از پروژه سرکوب را پیش می‌برد.
جمهوری اسلامی یعنی سرکوب
نام جمهوری اسلامی ۴۴ سال است با واژه «سرکوب» پیوند خورده و به مترادف آن تبدیل شده اما در هر مقطع زمانی سناریوهای جدیدی برای سرکوب شهروندان در اتاق‌های فکر حکومت طراحی می‌شود. این حجم از «خلاقیت» و «ابتکار» در طراحی برنامه‌هایی برای سرکوبِ توأم با تحقیر شهروندان از سوی جمهوری اسلامی یکی از نمونه‌های منحصر به فرد در جهان است.
بیشتر ...
 
تفنگدارانِ حکومتِ نظامی آخوندها و عافیت طلبی سبکبارانِ ساحلها
فرامرز حیدریان


تراژدی غم انگیز باهمستان ایرانیان قرنهاست در میادین جنگها و کشمکشهای گوناگون در روند تاریخ تحوّلات و فراز و نشیبهای اجتماعی و کشورداری، تلفات سنگین انسانی و خسارتهای عظیم فرهنگی و قهقرائیهای ریشه برافکنی را تا امروز به دنبال داشته اند که کشف و شناخت «دلایل اساسی رویدادها» به آنچنان بغرنجهای درهمتنیده و معمّایی و راز آلود آمیخته اند که اندیشیدن در باره رگ و ریشه آنها و چگونگی حلّ و فصل و سنجشگری آنها در گرو سالها زحمات طاقت فرسا و برنامه های بهینه سازی و ترمیمی و ایده های نو پایه ای و زیرساختی منوط و ملزم هستند. نمیتوان مشکلاتی را که محصول قرنها نیندیشیدن و پشت گوش اندازی و اهمالکاریها و گسست نسلها و پارگیهای روحی و روانی و فکری بوده اند در کوتاهترین فرصت ممکن برطرف کرد و جامعه را به شاهراههایی رهنمون شد که تحت حکومتگران فقاهتی در هزاران کوره راههای واپسماندگی و سنگلاخهای فرهنگی اسیر و محکوم و دست و پا بسته فرو مانده اند.
بیشتر ...
 
نظامیان تا کی می توانند؟
ابوالفضل محققی


سالروز جنبش مهسا به عرصه ای برای نمایش قدرت سرکوب جمهوری اسلامی در دستگیری بسیاری از نزدیکان پدران ومادران کشته شدگان جنبش مهسا و محاصره خانه ها و قبرستان ها بدل گردید .
بگونه ای که بنوشته یک گزارشگر، فضائی بسیار سنگین تر از حکومت نظامی سال پنجاه وهفت بود.
تمام گذر گاه ها ،میادین ومراکز پرجمعیت در محاصره نیروهای سرکوب مجهز به پیشرفته ترین سلاحها محاصره شده بود .محاصره ای فیزیکی در عرصه میدانی و روانی از طریق هجوم سنگین مجلس فرمایشی! تصویب قوانین کیفری سنگین در ارتباط با امر حجاب ،محدود کردن هر چه بیشتر فعالیت ها اجتماعی ،برقراری جو سنگین امنیتی در تمامی مدارس و دانشگاه ها ، راه اندازی گشت های علنا مختار به تهدید و دستگیری .
بیشتر ...
 
رضاخان و سیدضیا کجایند
علیرضا نوری‌زاده


انسان چقدر باید خوشبخت باشد که در غیاب جسمی و سپس روحی‌اش ناگهان به خاطره‌ای خوش و سپس یادی همیشگی تبدیل شود؛ بدون آنکه ملامتش کنند و گریبانش بگیرند که چرا چنین کردی؟ فکرش را بکنید؛ رضاشاه کبیر که ملتی را از حضیض فلاکت و ذلت به اعتبار و عزت و دانشگاه و جاده و راه آهن و رادیو و ظاهری چون ظاهر ملل راقیه رساند، (به قول زنده‌یاد عباس مسعودی در روزهایی که رضاشاه زدن مد روز شده بود) رضا قلدر خواندیم و از زمین خواری‌اش گفتیم؛ انگار زمین‌ها را با خود به زیر خاک برده بود... .
بیشتر ...
 
تغییر هدفمند ترکیب جمعیت کشور؛ «مهاجران» در خدمت «انصار»!
الاهه بقراط


مهاجرت و تغییر ترکیب جمعیتی بر کره زمین همواره وجود داشته. در جوامع اولیه، تغییرات اقلیمی نخستین دلیل آن بوده است. جنگ که گاهی خود ناشی از شرایط اقلیمی بوده‌، دومین دلیل مهاجرت و تغییر ترکیب جمعیتی کشورها در طول تاریخ بوده‌ است. دهه‌هاست که کوچک شدن جهان به دلیل گسترش ارتباطات نیز بر سرعت تغییر ترکیب جمعیتی به ویژه در جوامع باز افزوده است.
خاورمیانه اما بر اساس همان دو علت اصلی یعنی شرایط اقلیمی و جنگ، احتمالا آخرین منطقه‌ای باشد که ترکیب جمعیتی آن مانند جوامع باز دستخوش تغییر شود.
بیشتر ...
 
هزار بار خواهم گفت !هزار بار خواهم نوشت!
ابوالفضل محققی

آیابرای اپوزیسیون زمان یک گفتگوی جدی وسازنده رودر رو فرا نرسیده است ؟ جدیت ومیزان واقعی اعتقاد ما در قالب افراد وسازمان ها در مبارزه با حکومت جمهوری اسلامی ! به میزان پرداختن شبانه روزی و صمیمانه ما بدون پیش داوری ،بدون در نظر گرفتن منافع شخصی وگروهی وعشق به آینده این سرزمین ومردم آن مشخص می گردد.
در تلاش تک تک افراد وجربان های سیاسی برای شکل دادن و واقعیت بخشیدن بیک نیروی متشکل فرا گیر که بتواند یک پارچه از مبارزه مردم وخواسته های آن ها حمایت کند. هم پای آن هادر صحنه مبارزه که روزانه جریان دارد! حضور یابد.
بیشتر...
 
حکمرانی با توپ و تانک
سعید سلامی


دیوید مورگان، تاریخ‌نگار آمریکایی در کتاب “مغول‌ها” می‌نویسد: «امپراتوری مغول‌ها زادۀ پیروزی نظامی و عامل استمرار آن تفوّق نظامی بود. شاید این گفتۀ کهن چینی که یـه لو چئو تسای آن را برای خان بزرگ، اکتای بازگو کرده چندان خالی از حقیقت نباشد: “هر چند امپراطوری بر پشت اسب فتح شده باشد، امّا از پشت اسب نمی‌توان آن را اداره کرد”.»
مغول‌ها در قرن‌های سیزدهم و چهاردهم میلادی، بخشی از جهان را مورد تاخت و تاز قرار دادند و امپراطوری خود را در همین دوران بنیان گذاشتند. زادگاه آن‌ها در قلمرو سرزمین کنونی مغولستان قرار داشت. آن‌ها عشایر کوچنده‌ای بودند که می‌بایست برای چرای اسب‌ها و رمه‌های گوسفندان خود از طریق غارت و جنگ، پیوسته به دنبال مراتع و سرزمین‌های استپی جدیدی باشند.
بیشتر...

 

 
ایران در بریکس بازیکن نیمکت‌نشین است
محمود سریع‌القلم


مدت‌هاست که ایران اعلام کرده هویت سیاسی‌اش در تضاد با جهان غرب است. ایران به حفظ روابط تجاری و تکنولوژیکی با کشورهای غربی ابراز علاقه کرده اما وقتی صحبت از سیاست و فرهنگ به میان می‌آید، همه تصمیم‌ها و عملکردهایش براساس سنت‌های محلی شکل گرفته و در یک اینرسی فرو می‌رود. اگرچه خرد متعارف ایدئولوژی را علت اصلی این تقسیم‌بندی می‌داند، اما استدلال دیگر این است که این رویه منعکس‌کننده نگرانی‌های امنیتی ایران است؛ نگرانی‌هایی که بیشتر با ملاحظاتی که پکن و مسکو دارند، همخوانی دارد.
ادغام سیاسی با غرب و به‌ویژه با ایالات متحده، تسلط دولت بر جامعه را تضعیف می‌کند، روایت نخبگان جامعه را به چالش می‌کشد و سنت‌های فرهنگی ایران را از درون تهی می‌کند.
بیشتر...

 

 
ایران و تجزیه‌طلبان: کی از کی طلبکار است؟
امیر طاهری


آیا ادعای مخالفت با جمهوری اسلامی می‌تواند مخالفت با کل موجودیت ایران به‌عنوان یک ملت - دولت را توجیه کند؟ این پرسشی است که در روزهای اخیر توجه بسیاری از فعالان سیاسی ایرانی را جلب کرده است. چیزی که این توجه را کلید زد، انتشار نوار صوتی یک جلسه محرمانه رهبران گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی مستقر در پایگاه‌های نظامی در کردستان عراق است.
بسیاری از شنوندگان این نوار، شرکت‌کنندگان در آن جلسات را تجزیه‌طلبانی می‌دانند که خود را کرد می‌خوانند و با زیر سوال بردن تمامیت ارضی ایران و هویت ایران به‌عنوان یک ملت، عملا به جنبش آزادی‌خواهانه‌ای که در جریان است صدمه می‌زنند.
اما بعضی از شنوندگان نیز از «کردهراسی و شووینیسم پارسی» سخن می‌گویند و می‌افزایند: «ای کاش همه آنان که کردها را متهم به تجزیه‌طلبی می‌کنند، کمی هم به دردهای آن‌ها گوش می‌دادند و به مطالبات آنان توجه می‌کردند.»
بیشتر...
 
خامنه‌ای دیگر به دلال‌های معامله با آمریکا نیاز ندارد
کاملیا انتخابی فرد سردبیر ایندیپندنت فارسی


در چند روز گذشته، فضای رسانه‌ای نشریات ایرانی و فضای شهر سیاسی واشنگتن دی‌سی مملو از اخبار و گمانه‌زنی‌های مربوط به گزارش مشترک سایت سمافور و ایران اینترنشنال درباره گروه ایران، یا چنانچه گفته می‌شود «گروه نفوذ در دولت آمریکا» است.
گروه ایران گروهی است که به روایت ایمیل‌های به دست آمده از وزارت امور خارجه ایران (چگونگی دسترسی به این ایمیل‌ها روشن نشده است)، تعدادی از جوانان ایرانی دوتابعیتی مقیم آمریکا و آلمان و سوئد را برای نفوذ و اثرگذاری در سیاست خارجی آمریکا به کار گرفته بوده است.
گروهی است که به اذعان این افراد، ده سال پیش و در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه موسوم به ۱+۵ شکل گرفت و هدف آن مشاوره دادن و رایزنی بین طرف‌های مذاکره‌کننده، یعنی ایران و آمریکا بوده است
بیشتر...
 
اطلاعیه!؟
کوروش کلهُر


اگر اهل سنت هستید؟
انگلستان:برایتان شبکه وهابیِ....وصال ...و کلمه... را مدتهاست راه اندازی کرده ... و بشتابید برای گرفتن دعا از ولیعهد عربستان سعودی!
و اگرشیعه....
شبکه اهل البیت که تو را تشویق به هتک حیثیت مقدسات اهل سنت می کند آماده بهره برداریست.
اگر بدنبال زایش مرجع تقلید اید؟
برایتان مرجع تقلید هوا کرده ایم ... بفرما...شبکه المرجعیه:
مدرس فقه و اصول اراجیف-اش،
سید صادق شیرازی که روزانه تمام ترهات اسلام را بصورت مجانی زور چپان مخیله گمراه شده تو میکند .
بیشتر...

**علمی - پزشکی - محیط زیست - میراث فرهنگی **

خنده بر هر درد بی‌درمان دواست؛ حتی بیماری قلبی
ایندیپندنت فارسی


از فواید خنده و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار گفته‌اند، و اکنون هم فاکس‌نیوز از اثرات مثبت خنده بر بیماری قلبی خبر می‌دهد.
نتیجه یک پژوهش در بیمارستان «دکلینیکاس دپورتو آلجره» در برزیل نشان می‌دهد که خندیدن منظم باعث گسترش بافت قلب، افزایش اکسیژن بدن و در نتیجه کاهش خطر بیماری قلبی می‌شود.
بر اساس نتیجه این ‌پژوهش، «خنده درمانی» وضعیت سلامت افرادی را که قبلا بیماری قلبی داشتند بهبود می‌بخشد.
بیشتر...
 
جشن مهرگان: دل از داوری‌ها بپرداختند، به آیین یکی جشن نو ساختند
دکتر رضا سعیدی فیروزآبادی


جشن مهرگان از بزرگترین جشن های ایرانیان پس از نوروز است. قدمت مهرگان به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. در مورد فلسفه مهرگان نظرات مختلفی بیان شده است از جمله ستایش مهر یا میترا، جشن برداشت محصول یا پیروزی جنبش کاوه و فریدون بر ضحاک.
در متون کهن ایرانی به تکرار از مهرگان یاد شده است. ابوریحان بیرونی در اینباره می گوید: «مهرگاه، شانزدهم روز است از مهرماه و نامش مهر، اندرین روز، افریدون ظفر یافت بر بیورسب جادو، انک معروف است به ضحاک، و به کوه دماوند بازداشت؛ و روزها که سپس مهرگان است همه جشنند، بر کردار آنچ از پس نوروز بود».
بیشتر...
 
ضرورت برگزاری جشن‌های ملی ایرانی برای ماندگاری جان و توان ملی و فرهنگی ما
بنیاد میراث پاسارگاد


در آستانه‌ی جشن پاییزی مهرگان (دهم تا شانزدهم مهر- دوم تا هشتم اکتبر) ایستاده‌ایم؛ جشنی ملی و به یادگارمانده از نیاکان باستانی ما.
مهرگان عمری به دارازی تاریخ ایرانزمین دارد، و با این حال، از معدود جشن‌های جهانی است که همچنان زِیبا، جوان، زنده و به‌روز مانده است؛ چرا که مهرگان پیام‌های با شکوهی در خود دارد که هیچگاه ارزش خود را از دست نداده و کهنه و فرسوده نمی‌شود:
مهرگان پیام عشق و روشنایی است، پیام وفای به عهد است و، مهم‌تر از همه، همچون بیشتر جشن‌های ایرانی، سکولار و تبعیض‌گریز است. و به همین دلیل همه‌ی مردمان با هر مذهب و مرام و جنسیت و فرهنگی می‌توانند در آن شرکت کنند.
بیشتر...

** چکامه **

نواچنگ و زنگ قافله
سروده س. ع. نسیم


به همین‌ها زنده‌ام
به همین شعر که صدایم کند
به همین ساز که بیدارم.
به همین تکاپو که آزادی
در جانم بیفکند.
به همین رفتن‌
به همین آمدن‌
که خیالین‌ات بر دروازه می‌کوبد
تا عقربه‌ها از خورشید
تمنا ‌کنند برآید.
بیشتر...
 

فریاد بیدارباش!
سروده ققنوس

تا گوش زمین کر شد
چشمان فلک تر شد
هر لاله که پرپر شد
بیداد فزون تر شد!

گر گریه شود فریاد
با عزم چنان فولاد
ویرانه شود آباد
این خانه شود آزاد
بیشتر...


نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-4234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

info@nahademardomi.com

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved