taadolالاهه بقراط

تکامل جوامع بشری همواره با فراز و نشیبی روبرو بوده که جنگ و درگیری یکی از ویژگی‌های ناگزیر آن به شمار می‌رفت. قرن‌ها این جوامع از نظر سیاسی و اقتصادی روندی را از سر می‌گذراندند که بدون جنگ، یکنواخت و راکد به نظر می‌رسید. تمامی نقش‌ها در آن از بالا به پایین تعریف شده بود و هر کسی جایگاه طبقه‌بندی شده‌ی خود را ازلی و ابدی و تغییرناپذیر می‌دانست.

با تحولات علمی و فنی دو قرن نوزده و بیست بر بستر دوران روشنگری و خرد، ناگزیر نظم قرون گذشته نیز بهم ریخت. همه اینها خودآگاهی فردی و اجتماعی و مفهوم آزادی و حق را در کنار گسترش آموزش، به امری همگانی تبدیل کرد.

قرن بیست و یکم با توجه به گسترش پلتفرم‌های اجتماعی و ارتباطات جهانی، دوران گفتگو، تبادل و تقابل نظرات، گفت و شنید و همزمان بروز افراطیون و متعصبانی است که قانون آنها را مهار کرده است. اسلامگرایان هیچ زمان به اندازه بیست سال گذشته مخاطب پیدا نکردند. همین به نوبه‌ی خود منجر به افزایش مخاطبان مخالفان آنها از جمله در میان راست‌های افراطی شد بدون آنکه بسیاری از این مخالفان هیچ همخوانی با افراطیون راست داشته باشند.

در این میان، در برخی کشورهای غربی، افراطیون به اصطلاح سبز و چپ و آنهایی که اهل حرف‌ و رؤیاپروری هستند ولی در عمل کابوس تحویل می‌دهند، پس از آنکه موضوع محیط زیست ظاهرا دیگر از مد افتاده، البته بدون آنکه آنها مشکلی از محیط زیست را حل کرده باشند، به سراغ انواع هویت‌ها از جمله جنسیتی (جندر Gender) رفته‌ و به اسم آموزش و ترویج بردباری، کودکان را هدف گرفته‌اند. حال باید دید دموکراسی‌ها و دولت‌های این کشورها تا چه اندازه می‌توانند از کودکان که آنها را آینده‌‌ی خود می‌دانند، در برابر این فناتیک‌های افراطی که از سوی تعادل‌گرایان سبز و چپ‌ و ال‌جی‌بی‌تی‌ نیز رد می‌شوند، محافظت کنند.

افراطیون سبز و سرخ در این کشورها در تناقضی عجیب در حالی یک دست به سوی مذکرهای مسلمان و دست دیگر به سوی افراطیون جنسیتی دراز کرده و با آغوش باز از اولی در کشورهای خود استقبال می‌کنند که آنها خنجر خود را دیر یا زود برای سر بریدن دومی بیرون خواهند کشید!

تمام موضوع بر سر اینست که تقابل افراطیون متضاد که یکدیگر را تقویت می‌کنند، به جامعه و شهروندانی که سر و کاری با آنها ندارند ضربه می‌زند و بطور خزنده ریشه‌های دموکراسی را می‌جود چرا که جامعه بطور طبیعی شروع می‌کند در برابر افراطیون از خود محافظت کند و این معمولا به قربانی شدن آزادی در برابر امنیت منجر می‌شود! همزیستی آزادی و امنیت فقط با مهار و انزوای افراطیون ممکن است و نه زمانی که آنها جولان می‌دهند!

یکی از جلوه‌های دموکراسی یعنی همزیستی در تعادل و توازن. افراطیون از هر عقیده و جنسی که باشند، ویروس این همزیستی هستند. برای ایرانیان که افراطی‌گری اسلامی زندگی آنها را بیش از چهار دهه تباه کرده و چشم‌انداز رهایی از آن بیش از همیشه روشن است، خطر در اینست که برخی بخواهند افراطی‌گری تازه‌ای را بطور تصنعی به جامعه‌ و فضای سیاسی تزریق کنند!

برگرفته از کیهان لندن

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید