رضا تقی‌زادهdidaar

دیدارهای اروپایی فرزند شاه فقید ایران که از حضور پررنگ در اجلاس امنیتی مونیخ آغاز شد و با رفتن به مقر پارلمان اروپایی در بروکسل به انجام می‌رسد، نقطه عطف با اهمیتی است در مسیر مبارزات مردم ایران برای عبور از جمهوری اسلامی، و آماده سازی افکار عمومی، قانون‌گذاران و سیاستمداران اروپا با روند دگردیسی سیاسی اجتناب ناپذیری که از زمان قتل مهسا امینی در کشورشان آغاز شده است.

خیزش جاری ضد دیکتاتوری مذهبی در ایران که متفاوت با جنبش یا جریان‌های اعتراضی گذشته، این‌بار تمامیت حکومت را هدف گرفته؛ مرحله‌ای است حساس در روند فروپاشی آن که پیشتر آغاز شده است.

اگر چه حکومت با قتل بیش از ۶۰۰ نوجوان، جوان و زن و مرد معترض ایرانی و محبوس کردن هزاران تن دیگر، اعتراض‌ها را به زیر پوست شهرها برده، اما اراده براندازی نزد آنها و در عرصه‌های هنر، موسیقی و سینمای جهان پویا مانده و تا رسیدن به هدف نهایی دوام خواهد داشت.

در ادامه این روند و در نتیجه کنش‌های مردم و واکنش‌های بی‌رحمانه حکومت، افت‌و‌خیز داخلی اجتناب ناپذیر است؛ چنانکه در نگاه و نظر و رفتار سیاستگذاران کشورهایی که حکومت مذهبی ایران را همچنان در قدرت می‌بینند تا جای ممکن و در جهت منافع ملی خود، تعامل با آن را کم‌هزینه‌تر از ایستادن در کنار مردم ایران و مخالفان حکومت می‌دانند.

در این مرحله از مبارزه، اقدام فعال نمایندگان مردم معترض و رهبران برون مرزی مخالفان، از یک‌سو پژواک صدای خفته آنها در جهان می‌شود و از سوی دیگر، حلقه اتصال ایرانیان خارج از کشور با هموطنان معترض در داخل کشور.

شاهزاده رضا پهلوی که رسانه‌های جهانی عموما از او به عنوان «فرزند شاه سابق ایران» یاد می‌کنند، با تکیه بر تجربه‌های ۴۳ ساله و مهارت‌های فردی و شهرت جهانی، ایفای هر دو نقش را در تور اروپایی جاری با موفقیت چشمگیر آغاز کرد و ادامه داده است.

شرکت او در کنفرانس امنیتی مونیخ که گردهمایی سالانه تاثیرگذاری است و محلی برای دیدارهای خبرساز چهره‌های شناخته شده جهانی، گام نخست در جاده ابریشم شاهزاده بود که با عبور از پاریس و لندن در شهر بروکسل به پارلمان اروپایی می‌رسد.

بازتاب اظهارات او در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ و شمار قابل توجه تماس‌های او با رسانه‌های جهانی وسیله‌ای بود با ارزش در معرفی پلشتی‌های دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران و تاکید بر ضرورت عبور از تمامیت آن.

در پاریس رونق دیدار شاهزاده با سناتورهای فرانسوی در مقایسه با گام‌های دیگر شاید بازتاب خبری معتدل داشت که باید آن‌را تا حدودی نتیجه تعلل و مماشات دولت کنونی فرانسه دانست. هرچند که این کاستی نسبی را ولیعهد سابق ایران با حضور در نشست خبری موسسه مطبوعاتی آمریکایی-اروپایی در فرانسه و گفتگو تلویزیونی با دو چهره آشنای فرانسه به خوبی جبران کرد.

حضور چند روزه شاهزاده در لندن را شاید بتوان تاثیرگذارترین بخش از سفرهای اروپای جاری او دانست. به‌خصوص رفتن ایشان به محل وزارت خارجه بریتانیا و دیدار و مذاکره «پشت درهای بسته» با مقامات آن وزارتخانه.

اگرچه رسما اعلام نشد، اما گفته شد که در دیدار با شاهزاده، جیمز کلورلی وزیر خارجه بریتانیا از او استقبال کرده و در گفتگو با او حضور داشته است.

تعیین موضع دولت محافظه کار بریتانیا در قبال حکومت مذهبی تهران و نحوه پشتیبانی آن از مواضع مخالفان حکومت، با در نظر داشتن اهمیت لندن در پذیرایی از مراکز خبری بین‌المللی و همچنین شبکه‌های فارسی زبان را می‌توان بسیار تاثیرگذار دانست.

دولت وقت بریتانیا در جریان انقلاب سال ۵۷ ایران نقشی حائز اهمیت در تحریک احساسات عمومی ایفا کرد. شمار قابلی از مردم ایران لندن را در به قدرت رسیدن مذهبیون مقصر می‌دانند و به این دلیل خاص، محتوای مذاکرات فاش نشده مقامات رسمی آنها با شاهزاده می‌تواند قابل توجه باشد.

گفتگوهای جدی و منتشر نشده شاهزاده رضا پهلوی در محل وزارت خارجه بریتانیا را باید در چارچوبی متفاوت با دیدارهای روابط عمومی‌گونه پومپیئو، وزیر خارجه سابق آمریکا یا ملاقات‌های مشابه روسای جمهور آلمان و فرانسه با چند تن از چهره‌های غیرسیاسی شناخته شده ایرانی قرار داد.

جلسه مصاحبه مطبوعاتی شاهزاده رضا پهلوی و حضور او در پارلمان وستمینیستر که با میزبانی بنیاد هنری جکسون صورت گرفت دومین حضور او طی ده سال اخیر در مجلس عوام بود.

استقبال رسانه‌های خبری از جلسه پیشین در مجلس عوام بریتانیا که نویسنده نیز به عنوان سخنگوی موقت «شورای ملی» شاهزاده رضا پهلوی را همراهی می‌کرد، به هیچ‌وجه در ابعاد انعکاس وسیع دیدار اخیر او نبود. از جمله مصاحبه اختصاصی با نشریه با نفوذ تلگراف که به نوبه خود نشانه تغییر هوا در لندن نسبت به آینده سیاسی ایران و فرجام حکومت کنونی ایران است.

استقبال گرم و پرشمار روز دوشنبه ایرانیان از شاهزاده در مسیر حرکت او از لندن به آکسفورد برای سخنرانی و شرکت در جلسه پرسش و پاسخ اتحادیه دانشجویان که آشکارا مرکب از مشروطه‌خواهان بود، نشان داد که رهبری اعتراضات درون ایران به تدریج از جریان‌های فرعی و کم‌نفس فاصله می‌گیرد و به گونه‌ای از وحدت نزدیک‌تر می‌شود.

فهرست سخنران‌های اتحادیه دانشجویان دانشگاه اکسفورد چند روز پیش تغییر کرد و سه نام تازه به مهمانان که برای سخنرانی دعوت می‌شوند، افزوده شد: شاهزاده رضا پهلوی، سفیر اوکراین در لندن و جان میجیر، نخست وزیر پیشین بریتانیا. این تغییر و ترکیب تازه سخنرانان اتحادیه به نوبه خود نشان حدودی است که برای جایگاه سیاسی شاهزاده قایل شده‌اند.

در این مرحله از مبارزات مردم ایران با حکومت مذهبی، پشتیبانی نمایندگان جریان‌های فرعی از نقش فراگیر شاهزاده برای انعکاس دادن صدای مردم ایران و مذاکرات او با کارگزاران سیاسی دولت‌ها و قدرت‌های بزرگ، می‌تواند زمان رسیدن به انتهای راه و پایان دادن به عمر دیکتاتوری مذهبی تهران را کوتاه‌تر کند.

خیزش پرهزینه و خون‌بار مردم ایران بدون تردید، عامل اصلی و تعیین کننده در ایجاد وضعیت کنونی در صحنه جهانی و پشتیبانی بیشتر افکار عمومی از مبارزه دلیرانه زنان و مردان ایران برای عبور از جمهوری اسلامی بوده است. اینک این بر عهده نمایندگان جریان‌های سیاسی است که از این موقعیت مطلوب فراهم آمده در جهت آزادی ایران و تحکیم اتحاد ملی که خواسته اکثریت مردم است بهره بگیرند.

شاهزاده رضا پهلوی قرار است که در گام پایانی تور اروپایی جاری روز چهارشنبه در پارلمان اروپایی حاضر شده و ضمن تشریح وضعیت مردم ایران، روش‌های پیشتیبانی از اعتصاب‌ها، جلب همکاری بیشتر کشورهای اروپایی از مطالبات مردم و عمق خشونت و اقدامات غیرانسانی حکومت تهران را با قانون‌گذاران اروپایی در میان بگذارد و موفقیت او در این ماموریت، پیروزی مردم ایران برای رسیدن به مقصد خواهد بود.
برگرفته از ایندیپندنت فارسی

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید