طارق الحمید (شرق الاوسط)
دوشنبه گذشته (۲۳ ژانویه ۲۰۲۳) شاهد تحریم‌های متعددی از سوی آمریکا، انگلیس و اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران بودیم. این تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای متفاوت از جمله اعمال تحریم‌ها علیه جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و همچنین شبه‌نظامیان «بسیج» و معاون فرمانده آن بود.

با این اوضاع اما جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی عجیب گفت: «این اتحادیه نمی‌تواند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد، مگر پس از صدور حکم یک دادگاه اروپایی مبنی بر اینکه این نهاد در فهرست تروریسم قرار گیرد».

بورل گفت: «اشما نمی توانید بگویید من شما را تروریست می دانم چون از شما خوشم نمی‌آید!»

وی افزود که باید ابتدا دادگاهی در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یک محکومیت حقوقی علیه سپاه پاسداران صادر کند تا دادگاه عالی اروپا در محکومیت این تشکیلات حکم صادر کند.

در اینجا چند پرسش پیش می‌آید و برای گشودن بحث هم که شده باید پرسید آیا اینهمه تحریم‌های اخیر آمریکا، انگلیس و اروپا بر اساس حکم دادگاه علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی اعمال شده؟!

آیا محکومیت تمام جنایات سپاه پاسداران در ایران، خاورمیانه به غیر از آمریکا و اروپا و سایر کشورهای جهان نیاز به حکم دادگاه دارد؟ پس چرا یکی از این کشورها تا کنون اقدامی نکرده است؟

چرا در حال حاضر یا ماه‌ها پیش که جنایات سپاه پاسداران حتی به اوکراین نیز کشیده شد و پهپادهای همین سپاه در اختیار روس‌ها قرار گرفت واوکراینی‌ها را هدف قرار داد و آنهم در شرایطی که اتحادیه اروپا در این جنگ از اوکراین حمایت می‌کند، حکم دادگاه لازم نیست؟

یا اینکه جوزپ بورل اوکراین را یک کشور اروپایی نمی‌داند، به این معنا که به اتحادیه تعلق ندارد، و بنابراین این یک موضوع متفاوت است؟! پرسش دیگر این است: اتحادیه اروپا از نظر قانونی بر چه اتکا دارد؟ اعمال اینهمه تحریم علیه روسیه پس از جنگ اوکراین بر مبنای کدام قانون یا دادگاه بوده است؟!

این یک بحث اقناعی نیست بلکه پرسشی است که باید پاسخ بگیرد. اتحادیه اروپا تا کنون در برابر جنایات تروریستی رژیم آخوندها گام قاطعانه برنداشته است. درباره همه جنایاتی که این رژیم چه در خود ایران و چه در جاهای دیگر، چه دیروز و چه امروز، مرتکب شده، شواهد و اسناد بسیار و غیرقابل انکار وجود دارد.

کافیست به آنچه سپاه پاسداران در عراق، یمن، لبنان و سوریه و همچنین در اوکراین مرتکب می شود نگاه کنیم یا بر آنچه در داخل ایران علیه ملت‌ ایران که خواستار عزت، کرامت و متوقف شدن اعدام‌ و سرکوب است اشاره کنیم. جنایات آخوندها و سپاه پاسداران، چه علیه ایرانیان در داخل و چه علیه دولت‌های منطقه و چه علیه قوانین بین‌المللی، آنقدر زیاد است که دیگر نیازی به مدرک ندارد و حکم دادگاه برای تروریستی شمردن آن ندارد!

در صورتی که بر اساس ادعای بورل، تصمیم قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی مستلزم تصمیم دادگاه باشد، این پرسش نیز مطرح می‌شود: مراجعه به دادگاه مسئولیت کیست؟ آیا این مسئولیت بر عهده افراد است یا نهادها؟! چه کسی باید به دادگاه شکایت ببرد؟!

حقیقتی که ما در منطقه‌ی خود به تجربه به آن رسیده‌ایم اینست که رژیم آخوندی فقط زبان زور می‌فهمد و فقط برخورد قاطعانه و شدید را درک می‌کند و نه گفتار و منطق! متاسفانه هرآنچه تا کنون از سوی غرب برآمده در سطحی نیست که خطری برای رژیم آخوندها در تهران به وجود آورد، بلکه برخوردهای کشورهای غربی همواره به رژیم آخوندها امیدواری می‌دهد که درهای مذاکره و معامله با این رژیم همیشه باز نگهداشته می‌شود. به همین دلیل تمامی تحریم‌هایی که تا کنون علیه نظام جمهوری اسلامی اعمال شده در عمل ناقص و ناکارآمد است.

*منبع: شرق الاوسط
*نویسنده:طارق الحمید
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید