منصور امان

بذرهای آبان به خاک نماند

مشعل های خشمی که در دو روز نخُست از یادواره سه روزه خیزش آبان در سراسر کشور برافروخته شد، بار دیگر و چند گام جلوتر، مسیر یک پروسه انقلابی را که به جریان افتاده را نشانه گذاری کرد؛ یک روند بی توقُف که بر بستر آن نتیجه دوره های مُختلف رویارویی با "نظام"، تغییری در سرنوشت مُبارزه در اصل نمی دهد.

سرکوب خیزش دی ۹۶ با صدها کُشته و بیش از پنج هزار اسیر پایان راه نبود و قطار انقلاب به سمت آبان ۹۸ به حرکت ادامه داد. امروز مُشتهای گره کرده در سالگرد این قیام، حتی به گونه نمادین، گُواه دیگری بر این حقیقت است که به خون کشیدن خیزش آبان ۹۸ با به خاک افکندن ۱۵۰۰ تن و به اسارت بردن هزاران تن دیگر هم این قطار را مُتوقف نکرد و توده در ایستگاه شهریور ۱۴۰۱ به کمین قاتلان نشسته بود.

فراتر از آن، قطار انقلاب با گذر از هر ایستگاه، چندین فرسنگ به مقصد نزدیکتر شده است. آشکارترین نمود این واقعیت را اعتصاب دو روز گُذشته بازار و کسبه خُرد در دهها شهر بُزُرگ و کوچک به نمایش گذاشت؛ یک حرکت اعتراضی موثر که در خیزشهای پیشین در این ابعاد هنوز شکل نگرفته بود. اعتصاب در مرکز زندگی روزمره، جایی که فعالیت اقتصادی و گذران روتین زندگی به یکدیگر تلاقی می کند، نشانه نیرومندی از حُضور و چیرگی یک وضعیت فوق العاده است که بخش مُهمی از زیست عادی را زیر تاثیر خود گرفته. این به مفهوم سرایت خیزش انقلابی به نُقاطی است که تاکُنون از آن برکنار مانده و افزایش تحرُک و روحیه در نُقاط درگیر است.

واکُنش هراس آلود حاکمیت به اعتصاب، بهترین گُواه نقش و تاثیری است که این حرکت مُبارزاتی دارد. دستگاه های امنیتی حُکومت که در هفته گذشته از طریق اقدامات ضداطلاعاتی و عملیات فریب رسانه ها به تلاش برای تخریب این حرکت و ایجاد جو بی اعتمادی و تردید برخاسته بودند، تنها چند روز بعد ناچار شده اند به اعتصاب بازار و کسبه خُرد اقرار کنند.

آنها از آنجا که نمی توانند شکل گیری این حرکت گُسترده را انکار کنند، به گونه ریشخندآمیزی مُدعی شده اند که مُخالفان با تهدید کسبه، درب مغازه ها را بسته اند! در این استدلال ناشیانه اما اعترافی تلخ نیز نهُفته است؛ به این ترتیب که مُخالفان می توانند در ابعاد کشوری چرخه زندگی عادی را مُتوقف کنند و آن را علیه رژیم ولایت فقیه تغییر جهت دهند.

در یک سرفصل مُبارزاتی دیگر، رویدادهای سالگرد آبان ۹۸ نشان داد که خیزشهای مردُم ایران برای تغییر وضع موجود نه بر مدار یک دایره در گردش است و نه موجی سینوسی است. بذرهای آبان خونین به خاک نماند، قد کشید و همچنان شاخه می گسترد.

برگرفته از ایران پرس نیوز

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید