منصور امان - اگرچه رژیم ج.ا رها شدن نیروهای خود در سوریه به حال خود را که به "پیاده نظام روسیه" نیز شُهرت یافته اند با کمی معده درد هضم کرده، اما رها شدن در وین، آنهم هنگامی که افسار خود در مُذاکرات را با اشتیاق به دست مُسکو سپرده، بی تردید آن را دُچار دل پیچه کرده است.

رژیم روسیه که زیر تحریمهای کمرشکن غرب قرار گرفته، در "برجام" روزنه ای برای تخلیه و کاهش فشار پیدا کرده که هزینه اش را باید گاو شیرده همیشگی بپردازد. توسُل روسیه به این ترفند در همان حال که تاثیر تعیین کننده تحریمها و قرار گرفتن این کشور در یک موقعیت شکننده را بیان می کند، همچنین نمای دیگری از مُناسبات یکجانبه آن با رژیم ج.ا را نیز به نمایش گذاشته است.

آقای خامنه ای و همدستانش که با تدارُکات فراوان، زمینه چینی و حتی تغییر آرایش سیاسی پا به مُذاکرات وین گذاشته بودند، ناگهان شاهد آن گردیده اند که روسیه سرمایه گذاری آنها را به نام خود ثبت کرده و حساب جُداگانه ای برای ریختن عوایدش گشوده است.

مُضحک اینجاست که تنها سه روز پیش از آنکه مُسکو خواهان آن شود که روابط تجاری، نظامی و مالی اش با مُلاها از تحریمهای غرب مُعاف گردد و بدینوسیله میز مُذاکره را در هُتل "کوبورگ" واژگون گرداند، ج.ا برای به خطر نیانداختن مُذاکرات، با چشم گریان به قطعنامه مجمع عُمومی سازمان ملل در محکومیت تجاوُز روسیه به اوکراین رای مُمتنع داده بود.

با این حال آقای پوتین نباید نگران دلگیر شدن و فاصله گیری مُشتریان حمایتش باشد. او میزان درماندگی و انزوای رژیم ولایت فقیه را بارها آزموده و هر بار مرزهای عمیق تری برای پیمودن در برابرش باز شده. پروژه پُرمنفعت نیروگاه بوشهر، موشکهای اس ۳۰۰، قطعنامه های شورای امنیت، تحریمها و ماجرای سوریه چند نمونه مُهم از رفتار غیردوستانه و نگاه از بالا به پایین روسیه است که هر یک از آنها برای تیره کردن مُناسبات بین دو کشور و یا دستکم به سردی گرایاندن آن کافی است.

حاکمان ج.ا اما می دانند که حمایت سیاسی روسیه رایگان نیست و از این رو در برابر حفظ ثبات و بقای خود جفاکاری اش را تعظیم می گذارند و تن به توسری تحقیرآمیز آن هم می دهند. رژیم آقای خامنه ای نه مشروعیت داخلی دارد که به خاطر مُناسبات فاسد و ضد ملی اش با روسیه نگران از دست دادنش باشد و نه اعتبار و جایگاه بین المللی که از خدشه دار شدنش بهراسد.

روسیه با تبدیل "برجام" به اهرُمی برای باجگیری، یکبار دیگر نشان داد که پایه های سیاست "نگاه به شرق" ج.ا تا چه اندازه سُست است و بر چه زمین نامُتعادلی ایستاده. ژرفای توخالی بودن "قُدرت منطقه ای" را از اینجا می توان دریافت که حاکمیت این سیاست شکست خورده را بال اصلی سیاست خارجی خود می داند و برای حسابهای اقتصادی، نظامی و بین المللی اش به این اعتبار برنامه ریزی کرده و چک می کشد. در چشم پُر انتظاری که به شرق می نگرد، انگشت آقای پوتین فرو رفته است.

بازدید کننده گرامی، نوشته هایی که از هم میهنان در این تارنما منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا مسئول نظرات و نوشته های خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده در این نوشته ها، لزوما سیاست یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ممد نبودی ببینی ... اگر بودی چه میدیدی؟

 پیام هنرمند گرامی مرتضی برجسته

 


مرتضی برجسته، خواننده و آهنگساز ایرانی با انتشار پیامی ویدئویی، خواستار حمایت هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های شاخص ایرانی از مردم شد.
همکاران، هنرمندان، ورزشکاران و نویسندگان، مردم امروز به ما احتیاج دارند، حتی با ارسال یک پیام کوچک، دل آنها را شاد کنید.
هنرمندان عزیز و کسانی که در خارج از کشور هستید، کاری کنید که مردم متوجه شوند که در کنار آنها قرار دارید و از ارسال یک پیام کوتاه برای مردم دریغ نکنید.

 

 

زایمان تنگدستان در ایرانِ امروز


سیاست‌های ناکارآمد و خرابکارانه جمهوری اسلامی به کجا انجامیده؟! تشویق مردم تنگدست با تطمیع و قول زمین و خانه و یارانه برای بارداری و داشتن فرزند بیشتر، چه به بار آورده؟! رها شدن نوزادان در کوچه و خیابان و سطل زباله؟! یا کودکانی که به بیگاری و گدایی و تأمین معیشت از سطل‌های زباله مشغولند؟!   برگرفته از کیهان لندن

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید