اخیرا انتظاری روانی از "ترکیدن حباب بورس" در جامعه ایجاد شده و کارشناسان حکومتی مساله ای بعنوان "انفجار مالباختگان بورس" را طرح کرده و موضوع شروع "خیزش نهایی براندازان" را به ماهیت اعتراضی "ورشکستگان بورس" تقلیل داده و با این ترفند ماهیت خیزش پیش بینی شده سیاسی و آزادیخواهی ملت را، قبل از شروع، از محتوا تهی کرده، و تلاش می کنند جامعه را در انتظار ترکیدن حباب بورس تگاه دارند، تا زمان برای عموم مردم که منتطر خیزش نهایی هستند، در این انتظار سپری شود؛ در حالی که برنامه واقعی براندازی ماهیت صرفا اقتصادی ندارد، و منتظر حادثه ترکیدن حباب بورس نمی باشد .
اما از این موضوع که بگذریم سوالی طرح شد که وقتی دولت شاخص بازار بورس را بصورت کاذب رشد داده، تا کسری بودجه خود را تامین کند، چرا باید خود موجب کاهش شاخص های بورس شود؟
پرسشی که در شبکه ایران اینترنشنال از کارشناسان اقتصادی شد و پاسخ منطقی و قانع کننده ای از طرف این بزرگواران داده نشد.

بنظر میرسد دلیل این سکته تحلیلی و گاه تحلیل‌های غیرواقعی در مورد امور اقتصادی ایران ، خصوصا در مورد بازارهای مالی ، به این دلیل اساسی باشد که این بزرگواران مختصات بازار ایران و نقش انحصارگرایانه رژیم در این بازارها را بطور کامل دخیل نمی کنند.

اینکه اگر شاخص های بورس را دولت بصورت تصنعی بالا برده تا کسربودجه خود را تامین کند، چه دلیلی دارد که اکنون آنها را کاهش دهد، و با این منطق که به خودش ضرر میزند، می شود گفت قابل قبول نمی باشد و درست بنظر نمیرسد که کاهش شاخص بورس کار دولت باشد.

اما اگر طرح کلی بازارهای مالی مهندسی شده توسط دولت را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که اتفاقا دولت بصورت دقیق با کاهش کنترل شده شاخص بورس منافع خود را تامین می کند .

در واقع هدف نهایی رژیم کسب درآمد از محل سرمایه مردم، با کشیدن آن به تجارت کنترل شده با خود هست.

اما اگر این کار در یک بازار انجام شود، هم توان تامینی اندکی برای دولت خواهد داشت، هم مکانیزم تعادلی در دست نخواهد داشت. لذا رژیم بازارهای موازی را طراحی کرده تا طیفهای مختلف مردم با حجمهای مافاوت سرمایه ها را بسمت خود جذب کند
دولت بازارهای
1 ) بورس
2 ) ارز
3 ) سکه و طلا
4 ) مسکن
5 ) خودرو
6 ) و این اواخر، سلف فروشی نفت
را بعنوان تله هایی پیش پای سرمایه های مردم قرار داده و شاید بتدریج تله های بیشتری تحت عنوان بازارهای دیگر هم اضافه کند.

حال بصورت نوبتی با ایجاد جذابیت در هر یک از این بازارها، سرمایه ها را در این بازارها می چرخاند، و در هر گردش بخشی از سرمایه مردم را جذب می کند، و البته با تاکتیکهای صعود و سقوط این بازارها را فاز به فاز مدیریت می کند .

 

 

با درک این تله های اقتصادی معلوم میشود دولت با افزایش شاخص های بورس مدتی از آن استفاده کرده و بخشی از کسربودجه را تامین کرده است.
حال برای کنترل حباب بورس، و اینکه با افزایش کذایی شاخص دولت بدهکارتر میشود، حال به جای استمرار روال و جای افزایش حباب، با روشهایی موجب ریزش کنترل شده در شاخص بورس شده و دز حالی که واقعا و بصورت عینی چیزی از دست نمی دهد که ضرر کند ، اما مقداری از بدهی خود به مردم از بابت افزایش کذایی شاخص سهام به صاحبان سهام را تسویه می کند، و در عین حال باعث میشود مقداری از سرمایه ها به بازارهای و بخشهای دیگر، مثلا سلف فروشی نفت و یا مسکن رفته و آنجا سرمایه خود را در خدمت دولت قرار دهند، و طبعا با کنترل بازار ارز قیمت آن را هم با کاهش تقاضا حفظ می کند.

بدین گونه فعلا از رشد حباب بورس و خطر ترکیدن آن جلوگیری می کند، و انتظار انفجار مالباختگان را هم طولانی می کند، و هم مقداری از بدهی اش را با کاهش شاخص‌ها تسویه می کند، و کار خود را در دیگر بازارها ادامه میدهد.
بدین ترتیب تا مردم در این بازارها بازی می کنند، دولت هم منافع خود را از چرخش سرمایه آنها تامین می کند.

این یک سیستم بسته با مقداری منابع ثابت هست که دست بدست میشود؛ اما بزرگترین برنده آن دولت و بازارهای آن مردم متفرق هستند . در این بازارها پولها را از مردم گرفته و از طریق پرداخت دوباره به جامعه تزریق میکند و در هر چرخش مقداری از این منابع صرف هزینه زندگی شده و مستهلک میشود، بدون آنکه از این چرخش سرمایه در این سیستم بسته، واقعا ثروتی تولید شود و کار مفیدی انجام گیرد.

حالا بدلیل رکود تورمی شدید صاحبان سرمایه هم چاره ای جز بازی در این بازارها ندارند، و به این امید که در فازهای مدیریتی دولت برنده شوند، به بازی ادامه می دهند، چون چاره دیگری ندازند

لذا این بازارها بمثابه منابع مالی دولت و محل قمار مردم بوده، و این بازی ادامه خواهد داشت تا جایی که سرمایه های مردم هم مستهلک شود .
بهروز آریا

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید