آیا میتوان علیه علی خامنه ای به دلیل ممنوعیت خرید واکسن کرونا تحت عنوان جنایت علیه بشریت ، اعلام جرم کرد ؟
علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی حاکم در ایران در سخنرانی 19 دی ماه تاکید کرد که " ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است ، این را من به مسئولین گفته ام الان هم بطور عمومی می گویم " . با این صحبت که معنی حکم حکومتی دارد و بالاتر از قانون به شمار میرود ، عملا بیش از 82 میلیون ایرانی از دسترسی به یک امکان پزشکی محروم میشوند .
خامنه ای در مورد موضوعی حرف میزند که در موردش هیچ صلاحیت تخصصی ندارد . در حالی که دانشمندان و موسسات معتبر و سازمان بهداشت جهانی اعتبار واکسن های فایزر و مودرنا را تایید کرده اند .
البته بر همگان پوشیده نیست که علت مخالفت او ریشه در باور بیمارگونه و دشمنی او با امریکا دارد . از طرفی دیگر ورود این واکسن ها تحت کنترل و از طریق سازمان بهداشت جهانی (که قبلا هم اجازه خرید و بودجه لازم برای تهیه آن از طرف وزارت خزانه داری امریکا در دولت آقای ترامپ صادر شده بود ) شاید دلیل دیگری باشد که خامنه ای با آن مخالفت دارد ! زیرا واردات واکسن ها از این طریق دست دلال های دارو در حکومت اسلامی ایران را قطع خواهد نمود که این امر خوشایند مافیای بیت رهبری نخواهد بود .


حال این پرسش پیش می آید در چهار چوب حقوق بین الملل آیا می توان با عنوان جنایت علیه بشریت علیه این حکم خامنه ای اعلام جرم کرد ؟
ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر برخورداری و تامین " مراقبت های پزشکی " را یکی از موارد حقوق بشر دانسته که حکومت ها موظف به رعایت و تامین آن هستند .
اگر چه اعلامیه جهانی حقوق بشر برای کشورهای امضا کننده الزام آور نیست ، اما " میثاق بین المللی حقوق اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد " برای کشورهای امضا کننده آن (منجمله ایران ) الزام آور می باشد . ماده 11 این میثاق ، در بند 2 ، کشورهای عضو را موظف به " ایجاد شرایط مناسب برای تامین مراجع پزشکی و کمک های پزشکی برای عموم در صورت ابتلا به بیماری " می داند .


از طرف دیگر اساسنامه دادگاه جنایی بین المللی رم ، در بند 2 و ماده 7 یکی از مواردی که می تواند جنایت علیه بشریت تلقی شود را اینچنین تعریف می کند : مجموعه ای از اعمالی که بدنبال و یا در ادامه سیاست یک دولت یا سازمان.... ایجاد میشود . در تعریف یکی از این موارد ، تحت عنوان " نابود سازی " آمده است که نابود سازی ، شامل تحمیل عمدی اوضاع و احوال زندگی از جمله محرومیت از دسترسی به غذا و دارو می باشد که به شکل سیستماتیک و به قصد نابود کردن بخشی از جمعیت صورت گیرد .
آری علی خامنه ای حق ندارد در مورد جان و زندگی میلیون ها بشر حکم صادر کند ، که این یک " نابودی سیستماتیک" ایرانیان میباشد و مسئولیت انسانی همه ما ایجاب می کند که صامت ننشسته و همه ابزارهای لازم در عرصه حقوق بین الملل را بکار گرفته تا خامنه ای و رهبران حکومت اسلامی ( که شریک جرم او هستند ) را به دادخواهی و پاسخگویی بکشاند .
این موضوعی است که امیدوارم حقوقدانان ایرانی که در خارج از کشور در این زمینه تخصص دارند ، مورد بررسی قرار دهند .

سیامک رفیع زاده

 

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید