ما ایرانیها ملتی هستیم اسیر در گذشته. در هرجایی جمع میشویم فقط صحبت از یک گذشته طلایی. اگر مبارزه میکنیم بدنبال برگشتن به گذشته هستیم.
نوستالژی نوعی فرار است از روزهای امروز
اگر به تاریخ کشورمان نگاه کنیم هیچگاه تمایل به حرکت رو به جلو نداشته ایم و در بهترین نوع حکومتی بدنبال برگشت به دوره هخامنشیان و شکوه و جلال ان بودیم ولی آیا در جهان امروز میتوان مانند 2500 سال گذشته زندگی کرد؟ یا خواهان برگشت به شرایط قبل از جمهوری اسلامی هستیم در حالیکه بجای دانستن قدر آن زمان با عدم آگاهی خود مسبب وضعیت اکنون شدیم اما این پرسش را هم بایستی از خودمان بکنیم آیا بازگشت به 50 سال قبل پاسخگوی نیازهای امروز ما میباشد؟
چرا ما اینگونه هستیم؟
مهمترین دلیل برای فرار از امروز مشکل شناختی است که در اکثریت جامعه غالب میباشد. ما حاضر به پذیرش مسئولیت و نقش خودمان نیستیم و ترجیح میدهیم خود را قربانی بدانیم شاید وجدانمان آرام تر باشد.

شکی نیست شکل جامعه امروز ما و حتی حکومت؛ نشات گرفته از انتخاب های اشتباهی ما و نیاکانمان میباشد. و حتی حکومت هایی که انها را مدینه فاضله خود میدانیم با انتخاب های صورت گرفته از سوی رهبرانشان و خود مردم؛ ما را به سمت شرایط فعلی سوق دادند.

حال چه باید کرد؟
آنچه مسلم هست ما نمیتوانیم گذشته را تغییر بدهیم و نبایستی هم در یاد گذشته غرق شویم زیرا که حتما امروز و فردا را از دست خواهیم داد. ما بایستی مسئولیت انتخاب های خودمان را بعهده بگیریم و هر فردی برای اصلاح سهم خود اقدام نماید. گذشته مربوط به گذشته است و به کار امروز یا فردا نمیآید. شکوه هخامنشی یا پهلوی به تاریخ پیوسته است و قابل احیا نیست. اما میتوانیم با تلاش جهت اگاهی بیشتر و شناخت تاریخ خود و یافتن نقاط قوت و ضعف دو دوره مثال زده شده الگویی را برای آینده ترسیم نماییم و در ان جهت حرکت کنیم.
لازمه این کار تفکر است. تفکر یعنی ایستادن در موقعیت فعلی، یعنی از صفر شروع کنیم و بدون پیش داوری و قرار دادن خود بجای دیگری. یعنی گناهکار ندانستن پدرانمان و قربانی دانستن خودمان.

 


شروع کنیم، دوره هخامنشی و پهلوی جزو با شکوه ترین قسمتهای تاریخ ما هستند اما ضعف های انها سبب امروز ما هستند پس بیاییم بدون قدیس شمردن انها و ندیدن ضعف های سیستمی در آن دوران و حذف نگاه نوستالژی که نوعی نگاه احساسی میباشد که قضاوت را مختل میکند سنگ بنای آینده را ترسیم کنیم.
کتاب بخوانیم، فرهنگ پرسشگری را بیاموزیم، بدانیم که هیچ درست و غلطی وجود ندارد و همه چیز براساس تفاوت های نگرشی است. به افراد نگاه گورخری داشته باشیم نه سیاه و سفید. باور داشته باشیم همه قابل تغییر هستند و کسی را بخاطر انتخاب های گذشته اش حذف نکنیم بلکه با هوشمندی انتخاب های امروز ان فرد را ملاک قرار دهیم.
بیاییم بر اساس پیمان نوین دست اتحاد به یکدیگر بدهیم و تغییر را از خودمان شروع نماییم تا جامعه مان تغییر کند. گذشته را رها کنیم و در حال زندگی کنیم. نیازهای امروز جامعه را درک کنیم، حقوق انسانها در این برهه از زمان را به آنها آموزش دهیم، افکار پوسیده مذهبی و اجتماعی را از خودمان دور کنیم و در جهت اصلاح نگرش خود و جامعه گام برداریم.

دکتر حسین رحیمی

 

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید