در پی هجوم گرد و غبار و ریزگرد به 23 استان ایران در فصول مختلف سال، معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران اعلام کرد که به دلیل نبود بودجه کافی، در مقابله با این پدیده گرد و غبار پیشرفتی نداشته اند. او سپس به سبک دیگر دولت مردان و زنان جمهوری اسلامی با چند جمله و با منطقی مسخره تمام مشکلات را به گردن دیگران می انداخت و گفت : منشأ حدود 70 درصد از گردوغبار در ایران کشورهای خارجی از جمله عراق، افغانستان، عربستان هستند. و تا زمانی که ناامنی ها درمنطقه ادامه دارد گرد و غبار و ریزگرد هم در ایران خواهد بود.  او مدتی قبل هم گفته بود که به دلیل قدرت گرفتن گروه داعش در سوریه و عراق امکان همکاری مشترک با این کشورها درباره مساله محیط زیست وجود ندارد


کاش خبرنگار این آزادی را داشت و می توانست پرسش های ساده ای از این خانم بکند، مثل:

  1- چرا تا قبل از ده پانزده سال گذشته این همه گرد و غبار و ریزگرد از  این کشورها به ایران نمی آمد؟

  2ـ آیا ماجرای بهره برداری بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، سد سازی های بیهوده، نابودی جنگل ها، تبدیل اراضی منابع ملی به ویلا سازی و گسترش زمین های کشاورزی خودی ها، فروش خاک ایران به کشورهای خلیج فارس.. و .. و و همه ی آن چه که سبب «بیابان زایی» و نتایج آن می شود، برای شما که رییس محیط زیست این حکومت هستید هیچ معنایی ندارد ؟

3ـ راستی خانم ابتکار شما واقعا این همه کانون های بحران داخلی را در ارتباط با بوجود آمدن این ریزگردها و گرد و غبار که مقصر اصلی آن دولت و سازمان شماست نمی بینید؟ یا لازم است که برای مردمان ناآشنا به امور مسایل محیط زیستی یک هیولای خارجی بسازید و خودتان و حکومت تان را از بار ناسزا و لعنت مردمان رنج دیده ای که سلامت و زندگی شان به خطر افتاد، رها کنید.

www.savepasargad.com

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

Image107.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image8.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید