بنا بر گفته ی مسئول  روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان لرستان یک میلیون هکتار از جنگل های کشور از بین رفته است. او منشا این فاجعه عظیم را تخریب جنگل‌ها و مراتع، بوجود آمدن گرد و غبار و خشکی هوا دانسته است.
ایران جزو کشورهایی است که دارای پوشش جنگلی کم در جهان تلقی می‌شود. با این وجود بنا به گفته مسئولین دولتی محیط زیست، در سال های اخیر سالانه هزارها هکتار از جنگل های ایران از بین رفته است.
کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل گسترش پدیده گرد و غبار در غرب و جنوب غربی ایران، آتش‌سوزی‌های گسترده در مساحت زیادی از جنگل‌های زاگرس است.
خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها اعلام کرده که در شش ماه اول سال 95 بیش از 10 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور برای حفاظت و نگهداری به مردم واگذار شد که با توجه به این واگذاری، آتش‌سوزی در آنها کمتر و ازنظر سطح توسعه بیشتری داشتند..

جلالی در رابطه با درخواست استاندار استان لرستان مبنی بر ورود بخش خصوصی به بام لرستان جهت اشتغال‌زایی گفت: با بررسی‌های قانونی سعی می‌شود موانع موجود بر اساس مواد قانونی مرتفع شود.
وی در مورد وضعیت واگذاری‌ها در بام لرستان که از خواسته‌های استاندار لرستان بود تصریح کرد: ازنظر سازمان جنگل‌ها در کلیات طرح مشکلی وجود ندارد و سازمان جهت سیر مراحل قانونی موضوع در دستور کار شورای عالی جنگل و مرتع برای تسریع قرار خواهد داد.
به این ترتیب به نظر می رسد که دولت راه حل مشکل نابودی جنگل ها را در واگذاری یا «خصوصی سازی» آن به افرادی می داند که روشن نیست چه کسانی هستند و از آن ها فقط به عنوان «مردم» نام برده می شود.
 تجربه خصوصی سازی در ارتباط با بخش هایی از میراث فرهنگی و تاریخی نشان داده است که این نوع خصوصی سازی های بی در و پیکر و واگذاری آن به سازمان ها و افراد غیرمتخصص و مطمئن و دلسوز نه تنها وضعیت آن ها را بهتر نمی کند بلکه به ویرانی و نابودی آن ها منجر خواهد شد.
و اکنون به راستی می توان با وضعیت فاجعه آمیز و هرج و مرجی که در فضای حفظ  محیط زیست و میراث طبیعی که در ایران داریم به این نوع خصوصی سازی ها امیدوار بود؟ می شود امیدوار باشیم قاچاقچیان چوب که تا کنون به صورت غیرمستقیم جنگل های ملی را غارت کرده اند فردا به راحتی و در فضای امن خصوصی شده  به شکل «قانونی» به خرید و فروش یکی از با ارزش ترین بخش های میراث طبیعی مردمان ایران نخواهند پرداخت؟
www.savepasargad.com

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

baldar.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image23.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید