امروز، 16 آوریل 2016، سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول - ایران اعلام کرد که : «با توجه به بارندگی‌های اخیر در شهرستان دزفول و افزایش آب رودخانه بخش هایی از سازه های تاریخی و پل باستانی دزفول ویران شده اند و برخی از تاسیسات به صورت صد در صد از بین رفته اند»
آسیاب های آبی و پل  دزفول از آثار ارزشمند تاریخی و معماری ایران است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و امید زیادی به جهانی شدنش بود.

پیشینه تاریخی آسیاب های آبی در ارتباط با سازه پل قدیم دزفول بوده که به دوره ساسانیان بر میگردد. این سازه ها از مصالحی چون قلوه سنگ رودخانه ای آجر و با ملات ساروج ساخته شده اند و یکی از سیستم های پیشرفته دوران ساسانی است که «رومن گریشمن» آن را قدیمی ترین سیستم آبیاری جهان باستان معرفی کرده است.
پل دزفول قدیمی ترین پل جهان است که پس ازچندین قرن هنوز سالم و کارآ مانده بود اگر چه در چند سال اخیر کارشناسان به سازمان میراث فرهنگی هشدار داده بودند که از تردد بیش از اندازه اتومبیل ها بر روی پل جلوگیری کنند.


این پل  از آغاز تا کنون تنها  سه بار و در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت شده بود.
هنوز از اندازه خساراتی که به این پل و آسیاب های آبی وارد شده اطلاع روشنی در دست نیست.
دردناک است که طبیعت هم در این دوران با سرزمین ما نامهربان شده؟ یا از بی آبی زمین هامان خشک می شود و یا سیل آثاری را که قرن هاست سرپا مانده بودند ویران می کند!!


شکوه میرزادگی

عضویت در نهاد مردمی

عضویت افراد در نهاد مردمی به سه صورت پشتیبانان حقیقی ، پشتیبانان حقیقی درسایه و یا پشتیبانان مستعار می باشد. هم میهنان ساکن در ایران فقط می توانند به عضویت مستعار نهاد مردمی در آیند.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

 سیمای نهاد مردمی

سیمای نهاد مردمی هر یکشنبه و آدینه در فیس بوک بطور زنده اجرا و همزمان از رادیو نارمک پخش می شود 

یکشنبه ها و آدینه ها این برنامه از ساعت 12 نیمروز غرب امریکا برابر با 21 اروپای مرکزی و 11 و نیم شب ایران آغاز می شود و  برنامه های یکشنبه همزمان از شبکه تلویزیونی اندیشه نیز پخش و در طول هفته بازپخش می شود.

برای بازدید برگه فیس بوک نهاد مردمی اینجا کلیک کنید

Image2.jpg
 سرزمینمان ایران  مبارزات ملت ایران آرشیو سیمای نهاد مردمی