امروز عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست، ادامه کار «مدارس طبیعت» را غیرقانونی خواند و مجوز کلیه مدارس طبیعت را لغو و از ادامه کار آن ها جلوگیری کرد. از سال گذشته تا کنون نیمی از این مدارس به دستور دولت تعطیل شده و اجازه های قبلی برای تاسیس مدارس جدید نیز لغو شده است.

کلانتری دلیل توقف کار این مدارس را اظهارنظر «مراجع دینی» مبنی بر «غیرشرعی» بودن و وابستگی آن ها به «توده ای» ها (1) خوانده است!

مدارس طبیعت مراکزی بودند، که هیچ ربطی به حزب توده نداشتند، و تنها با هدف آموزش به کودکان و نوجوانان در ارتباط با مهارت های زندگی و آشنا شدن آن ها با مسایل محیط زیستی کار می کردند. این مدارس به ابتکار دکتر عبدالحسین وهاب زاده و همراه با تعداد دیگری از کارشناسان و فعالان دلسوز محیط زیست ایران، از سال 1393 شروع به کار کرده بودند. دکتر وهاب زاده از زیست شناسان مهم ایران هستند که تحصیلات خود را در رشته علوم محیط زیستی در دانشگاه های آمریکا تمام کرده و چهل سال است که این رشته را تدریس می کنند.

        از تازه ترین خبرهایی که خبرگزاری ایسنا انتشار داده، به «آبیاری مزارغ کشاورزی به وسیله پسآب و فاضلاب است»* مربوط می شود، بدين معنی که مسئولان جمهوری اسلامی در پاسخ به درخواست های مکرر مردمان برای مشروب کردن اراضی کشاورزی شان، پساب و فاضلاب را در اراضی آن ها سرازیر کرده اند

        چند روز پیش، حسن شریفی، مدیر جهاد کشاورزی ساوه، با اشاره به رسانه‌ای شدن این موضوع و حساسیت بالای موضوع گفت: «تمام دستگاه‌های اجرایی مکلفند به وظایف قانونی خود عمل کرده و مانع از استفاده از فاضلاب در اراضی کشاورزی شوند». اما آشکار است که، همچنان مثل همیشه، کسی به این تک صداهاکه به ندرت از زبان برخی مسئولین در می آید توجهی ندارد.


   بیست و نهم فروردین (هجدهم آوریل) سالروز آبگیری سد سیوند است. بدون تردید ساختن هیچ سد، و کلاً ساختن هیچ بنایی در ایران امروز، به اندازه ی ساختن سد سیوند با اعتراض هایی مدنی، و سر و صدایی جهانی، همراه نبوده است.

از اوایل سال 1384 که «کمیته بین المللی نجات پاسارگاد»(1) خبر آبگیری سد سیوند و احتمال خطر ویرانی آرامگاه کوروش بزرگ را (که به تازگی به عنوان مکانی مقدس در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده بود) در آمریکا اعلام کرد، تا وقتی که جمهوری اسلامی با لجبازی بی خردانه ای فرمان آبگیری آن را صادر نمود ، دو سال طول کشید.

در این مدت حدود دویست هزار امضا خطاب به مردمان جهان و سازمان یونسکو جمع آوری شد، ده ها تظاهرات مدنی در داخل و خارج ایران به راه افتاد، و مهمترین شخصیت های فرهنگی و اجتماعی و ده ها کارشناس محیط زیست  و تاریخدان و باستان شناس سرشناس در ارتباط با خطرات مختلف آن  گفتند و نوشتند. مهمتر از همه همراهی و همکاری گسترده ی رسانه های فارسی زبان خارج کشور، و برخی از نشریات بین المللی سبب شد که مساله سد سیوند و نجات پاسارگاد به درخشان ترین «جنبش فرهنگی» دوران معاصر ایران تبدیل شود. (2)

تاریخچه

نسل اول شبکه تلفن همراه در حدود سال ۱۹۸۲ آمد که از سیستم آنالوگاستفاده می کرد و به صورت قراردادی ۱G نامیده شد. این سیستم به طور کامل آنالوگ بود تا زمانی که اینترنت نسل دوم ۲G راه اندازی شد و در سال ۱۹۹۱ به دیجیتال جهش پیدا کرد. ۲G همچنین داده های تلفن همراه را در قالب تکنولوژی های GPRS و EDGE اضافه کرد. تقریبا ۱۰ سال بعد شبکه ۳G راه اندازی شد که سرعت بیشتری از نسل دوم در اختیار کاربران قرار می داد. تقریبا ۱۰ سال بعد از آن شبکه های LTE فعلی ما راه اندازی شد. شبکه ای که ما به آن نسل چهارم یا ۴G می گوییم. از لحاظ تاریخی حدودا هر ۱۰ سال نسل جدیدی از فناوری شبکه به کار گرفته می شود. نسل پنجم اینترنت یا ۵G مانند جهش نسل های قبلی در مورد مواردی مانند سرعت پیشرفت خواهد کرد.


چند سالی است که حامیان حقوق حیوانات برای حذف ماهی قرمز از سفره هفت سین و جلوگیری از زایش و سپس مرگ این موجودات زیبا در فضای مجازی دست به کار شده اند . تجربه ای که سال به سال موفق تر بوده. امسال هم با شروع خریدهای نوروزی و آمدن ماهی قرمز به درب مغازه ها حامیان حیوانات برای جلوگیری از تجارت مرگبار این موجود زیبا که اتفاقا هیچ جایگاهی در فرهنگ نوروز ایرانی ندارد دست به کار شده اند تا در جهت تحریم خرید ماهی قرمز فرهنگ سازی کنند.

تجارت ماهی قرمز مدت‌هاست که در دوره زمانی 15 اسفند تا 15 فروردین شکل می‌گیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه‌ای در تاریخ باستانی عید نوروز ندارد.

80 سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره‌های هفت‌سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها می‌کنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه‌های سفره‌هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک‌تر کنیم.

 سالهاست که طرفداران میراث طبیعی به مسئولین دولتی هشدار داده اند که دماوند زیبا، وضعیت درستی ندارد و هر روز بر ویرانی هایش افزوده می شود. گذشته از انبارهای زباله یی که مردمان آموزش ندیده و نادان در بیشتر مسیرها بوجود آورده اند، و مسئولین میراث فرهنگی هیچ اقدام و کنترلی در جهت پاکیزگی آن منطقه نکرده اند،  به سودجویانی اجازه داده اند که جای جای کوه را سوراخ کرده و از آن  پوکه معدنی استخراج کنند، و برای رسیدن این چپاولگران، جاده های اسفالته ای نیز ساخته اند تا کامیون هایشان بتوانند خاک دماوند را به توبره بکشند! آن ها به خوبی می دانند که با میراث طبیعی مردمان ایران چه می کنند زیرا کوشندگان محیط زیست مرتب به آن ها هشدار داده اند.

بازدید کننده گرامی، نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و بیانگر مواضع و دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگوی نظرات خود خواهند بود.

 

سرزمینمان ایران

Image1031.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image11.jpg

ازپشتیبانی مالی شما سپاسگزاریم