در روز جهانی کارگر، به همه شما کارگران زحمتکش و شجاع ایران درود می‌فرستم؛ شما که در نبود سندیکاهای مستقل کارگری، در گوشه‌گوشه ایران، از هفت‌تپه و ارومیه و بندرعباس تا یزد و اصفهان و قزوین و اراک، فریاد حق‌خواهی سر داده‌اید و برای دستیابی به حقوق اولیه‌تان ایستادگی می‌کنید. اما چه دردآور و تلخ است در کشوری ثروتمند با سرمایه‌های طبیعی و انسانی فراوان، کارگران ما همان دستمزد اندک‌شان را نیز برای ماه‌ها دریافت نمی‌کنند و ناچارند سفره‌های خالی‌شان را در خیابان‌ها بر پا کنند.
هیچ جامعه‌ای بدون فراهم آوردن حد متعارفی از عدالت نمی‌تواند خود را جامعه‌ای متعادل و پویا بداند. وظیفه دولت‌ها در تأمین این اصل بنیادین اجتماعی در کشورهای پیشرفته کم‌وبیش مشخص است. پشتیبانی از جذب سرمایه برای تولید، وضع مالیات عادلانه، نظارت بر استانداردهای شرایط کار و ارائه خدمات بیمه‌ای و اجتماعی از جمله وظایف دولت‌ها برای تأمین زندگی مطابق با کرامت انسانی برای کارگران است.


اما فرقه تبه‌کار حاکم بر ایران که به اسم «انقلاب مستضعفان و کارگران» بر سر کار آمد، از همان روز نخست نشان داد که هدفی جز پیگیری ایدئولوژی ویرانگر خود از جیب همان کارگران و مستضعفان نداشته است. این فرقه نه علاقه‌ای به توسعه دارد و نه برخلاف شعارهایش، انگیزه‌ای واقعی برای حمایت از کارگران و قشر زحمتکش. فساد اقتصادی جاری در کشور نشان می‌دهد که در پشت آن شعارها، تنها منافع الیگارشی خاصی اهمیت دارد که برای حفظ این منافع، از کشتن و سرکوب و بازداشت و زندانی کردن کارگران نیز ابایی ندارد.
می‌خواهم در پایان، پیام کوتاه خانم گوهر عشقی مادر کارگر جان‌باخته، ستار بهشتی را که امروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و به دستم رسید، تکرار کنم: «از اینکه سفره‌هاتان خالی و دل‌هاتان پُر از غصه است، خجالت نکشید. آنهایی باید خجالت بکشند که از خون و عرق شما، سفره‌های رنگین دارند. صبر داشته باشید؛ سحر نزدیک است.»
یاد و نام ستار بهشتی و همه جان‌باختگان راه آزادی و حق‌خواهی در ایران گرامی باد.
پاینده ایران،
رضا پهلوی

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

Image1072.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image15.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید