طرح‌های حامیان رژیم برای حمایت از سپاه

کیهان لندن -  به دنبال تهدیدات ترامپ علیه سپاه، گروهی از حامیان رژیم برای دفاع از این تشکیلات نظامی به خط شدند.
- کمپین «من سپاهی‎ام» کلید خورده و در عوض شهروندان و اکثریت منتقد با هشتگ «من سپاهی نیستم» به یادآوری جنایات سپاه پرداخته‌اند.
- دولت در این ماجرا قافیه را به منتقدان باخته است.
«من یک سپاهی‎ام» عنوان کمپینی است که در روزهای گذشته پس از سخنرانی دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا علیه سپاه پاسداران از سوی حامیان جمهوری اسلامی ایران و با تبلیغات گسترده‏‌ی خبرگزاری‌های حکومتی در شبکه‎های اجتماعی به راه افتاد.

بسیاری از حامیان رژیم در اینستاگرام‌ها و توییترهای خود با هشتگ «من_یک_سپاهی_ام» تصاویری از قاسم سلیمانی، محمدعلی جعفری و دیگر فرماندهان این نیرو و کشته‌های سپاه در جنگ سوریه و عراق را منتشر کرده و حمایت خود را از این نهاد نظامی- سیاسی نشان می‎دهند.
ترامپ فعلاً از قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی خودداری کرده، اما اعلام کرده که دولت آمریکا تحریم‎های شدیدی را علیه این تشکیلات به اجرا خواهد گذاشت.
یکی از کسانی که روزهای گذشته از سپاه حمایت کرد، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی بود. او بود که گفت «امروز همه ایرانی‎ها سپاهی هستند». با افزایش فشارها به سپاه، حسن روحانی هم اختلافات عمیق خود با فرماندهان سپاه پاسداران را فراموش کرد و رسماً اعلام نمود سپاه «محبوب مردم ایران» و مردمان دیگر کشورهای منطقه است.
این موضع‎گیری‎ها از سوی مننقدین و مخالفان سپاه و همچنین نظام بی‎پاسخ نماند. هشتگ «من سپاهی نیستم» عنوان کمپین این گروه از شهروندان شد.

 


تصاویری که در کمپین «من سپاهی نیستم» دست به دست می‎شد


کاربری به شناسه سمیر ابن بطوطه با هشتگ «سپاهی_نیستم» در توییتر خود نوشته «من کودکان افغان را وادار به جنگ برای بشار اسد نکرده‌ام.»
بی‌نظیر خواجه‎پور توییت کرده «ترامپ تهدید به حمله می‌کنه ولی سپاه همیشه به مردم حمله کرده و لازم ببینه ایرانو بمبارون میکنه هر کس میگه #سپاهی_نیستم هشتگ کنه».
رضا حقیقت‌نجات نوشته «هشتگ #سپاهی_نیستم الزاما علیه هشتگ #من_سپاهی_هستم، نیست، یک واکنش ضروری به دروغ همه ایرانیان سپاهی‎اند، است».
اصلی‎ترین دلیلی که حامیان کمپین «من سپاهی‌ام» در حمایت خود از فرماندهان سپاه عنوان کرده‌اند، همان ادعای معروف علی خامنه‎ای است مبنی بر اینکه «اگر امروز در عراق و سوریه با داعش نجنگیم فردا باید در شهرهای ایران با آنها بجنگیم.»
اما آنهایی که هرگز دوست ندارند خود را در قالب یک پاسدار یا سپاهی ببینند دلایل مختلفی دارند. «سرکوب مردم»، «دستگیری مخالفان و منتقدان سیاسی و روزنامه‎نگاران»، «بلعیدن اقتصاد ایران»، «حمایت از تروریسم»، «تحویل پول‌های ایرانی‌ها به حماس و حزب‎الله» و بسیاری حقایق دیگر.


ضرب و شتم معترضین توسط لباس شخصی‌های سپاه در سال ۱۳۸۸


از طرفی هواداران کمپین حامی سپاه توهین‌های زیادی به منتقدان خود کرده‌اند. یکی از آنها در اینستاگرام خود نوشته «طرف تو بیوش نوشته: آتئیست، تکپر، همجنسباز، سینگل، فالو شده توسط شاهین نجفی بعد هشتگ میزنه سپاهی نیستم. ما توالت سپاهم نمیدیم تو بشوری، الدنگ».
در مقابل آرمان یزدانی، در اینستاگرام خود با انتشار تصویری از لحظه گلوله خوردن ندا آقا سلطان و کارت ضارب او که از اعضای سپاه بود، نوشته «من سپاهی نیستم چون هنوز ندا و سهراب اعرابی و امیر ارشد تاج‌میر و مصطفی کریم‌بیگی و بقیه جنایات سپاه و جمهوری اسلامی را در این چهل سال فراموش نکردم و نمی‌کنم».
«شبنویس» از وبلاگ‎های قدیمی در یادداشتی با عنوان «جناب ظریف! من یک سپاهی نیستم» ساده و کوتاه توضیح داده «راستش نمیدونم چه تعداد از مردم واقعا امروز از سپاه، بطور مقطعی یا دایمی، حمایت می‌کنند ولی من شخصا به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی، حتی در صورت حمله به ایران، حاضر به حمایت از سپاه و بسیج نیستم». او ادامه داده «هنوز جای کبود باتوم‌های سپاه و بسیج درد می‌کند».

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

Image1032.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image9.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید