تجربیات کشورهای گوناگون و نیز نویسندگانی که در باره تاکتیک های نافرمانی های مدنی و مبارزه غیرخشونت آمیز می نویسند فهرست هایی را در این باره ارائه می کنند. بعضی از این موارد با شرایط سرکوب مذهبی شدید در ایران قابل انطباق و اجراء هستند و برخی اساساً موضوعیتی ندارند.
تاکتیک های زیر در حال حاضر تاکتیک هائی عملی و موثر به نظر می رسند. این لیست فقط برای نمونه ارائه شده است. بدیهی است هر فرد یا گروه باید بر اساس شرایط محیط اطراف خود، (۱)عملی بودن و (۲)موثر بودن هر یک از این تاکتیک ها را ارزیابی کنند و سپس بنا به تشخیص خود به اجراء بگذارند.
هر فرد ممکن است تنها و تنها بتواند یکی از این تاکتیک ها را به کار گیرد. انجام یک تاکتیک توسط یک فرد یعنی انجام میلیون ها کار عملی جمعی یک ملت. هرگز از انجام یک تاکتیک ولو برای یک بار غافل نشویم. قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.
در تدوین این تاکتیک ها، صرفاً دسته بندی موضوعی برای سامان دهی مطالب استفاده شده است و ترتیب یک تاکتیک به هیچ وجه به معنای اولویت یا اهمیت یک تاکتیک بر دیگر تاکتیک ها نیست.

هم‌میهنان آزادی‌خواه و خواهان براندازی جمهوری اسلامی!
خیزشی که از دی ماه ۱۳۹۶ در ایران شعله‌ور شده و بانگ براندازی جمهوری اسلامی را دگربار در صدر خواسته‌های ملت ایران قرار داده، فصلی تازه از تلاش دیرینه‌ی‌ ما ایرانیان برای برپایی دموکراسی، عدالتخانه و حکومت قانون است. این خیزش مترقی و پیشرو -که ارزش‌ها و مطالبات آن در نقطه مقابل انقلاب مرتجعانه ۱۳۵۷ قرار دارد- بارقه‌های امیدی حقیقی برای نجات میهن از دست فرقه‌ی تبهکارِ اشغالگر حاکم را در دل‌های میهن‌دوستان در سراسر جهان زنده کرده است. این در حالی است که هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب این فرقه، به پشتوانه پول نفت و با هدف حفظ «سفره انقلاب»، جمع کثیری از روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران و لابی‌گران را در داخل و خارج کشور در استخدام خود دارند و با تمام توان می‌کوشند تا صدای براندازان به گوش جهانیان نرسد و خواسته‌های به حق آنها مورد حمایت جامعه جهانی قرار نگیرد. از این‌رو، ما به عنوان جمعی متکثر از مخالفان جمهوری اسلامی آمده‌ایم تا در حد توان‌مان به این توطئه سکوت پایان دهیم و صدای براندازانه و خواهان تغییر ملت ایران را در چهارگوشه جهان انعکاس دهیم و پژواکی باشیم برای آن فریادی که در خیابان‌های ایران طنین‌انداز شده است: «ایران‌ را پس می‌گیریم.» در این مسیر پس از مدتها بحث و گفتگو مفتخریم که موجودیت “فَرَشگَرد” (Revival) را از طریق این بیانیه اعلام کنیم.


شاهزاده رضا پهلوی در یاداشتی در روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال با بیان این که مردم ایران پیامی دارند، نوشت پیام این است که ما می‌خواهیم کشورمان به ما بازگردانده شود. وی در ادامه با اشاره به موج جدید اعتراض‌های ضدحکومتی که شهرهای مختلف ایران اخیرا شاهد آنها بوده‌اند، از کشته شدن رضا اوتادی، یکی از معترضان گوهردشت کرج، می‌نویسد.
فرزند آخرین پادشاه ایران در این مقاله، که روز چهارشنبه در وبسایت وال استریت جورنال منتشر شد، می‌گوید اوتادی تنها یک پیام در حساب توئیترش داشت و آن تغییر رژیم ایران است. به عقیده او، این تنها توئیت رضا اوتادی – که گفته می‌شود روز سوم اوت به ضرب گلوله ماموران رژیم کشته شد – نشان دهنده این است که او احساس یک ملت را درک و بیان کرده بود.

 
نامه سرگشاده بیش از ۳۰۰ تن از فعالین حقوق زنان در دفاع از قیام آزادی‌خواهانه مردم ایران
یش از سیصد تن از فعالین مدافع حقوق انسانی، با صدور بیانیه‌ای از جنبش آزادی‌خواهانه مردم و مبارزه علیه فقر و نابرابری دفاع کردند.
در این بیانیه که نسخه‌ای از آن جهت انتشار در اختیار «آمدنیوز» قرار گرفته آمده است: خیابان‌های شهرهای کرج، تهران، شاهین‌شهر، شیراز، اصفهان و اهواز در روزهای داغ اخیر شاهد بیرون ریختن مردم عاصی، خشم زده از فقر و نداری، گرانی و اختناق بود. این یک سلسله تظاهرات اتفاقی و نتیجه‌ی جوش آوردن ناشی از اختناق و گرانی فعلی نیست. این همان غول دی‌ماه ۹۶ است که دوباره بر می‌خیزد. ادامه دستور ناتمام و نیمه‌کاره خیزش دیماه است، برای همین جوانان قیام کننده کرج، شعارشان این روزها این بود که «تا دیکتاتور روکاره، قیام ادامه داره». این بار جوانان و مردم بپا خاسته‌اند برای تعیین تکلیف نهایی با فقر و نداری و استثمار! خفقان و نظام مذهبی.

 

نخست وزیر اسرائیل بنیامین‌نتانیاهو در پیامی ویدئویی از همه می خواهد که :
به مردم ایران کمک کنید تا صدای خود را علیه رژیمی که آن ها را سرکوب می کند و زندگی توام با سرافرازی، کامیابی و عزت را از آن ها منع می کند، بالا ببرند.
در این پیام از خواست ها و تفکرات یک دختر ایرانی خیالی 15 ساله به نام فاطمه که بادشواری ها روبروست سخن می گوید و در آخر پیام ، داستان او را داستان میلیونها ایرانی می داند و می گوید که اگر خواهان صلح هستید به فاطمه کمک کنید
 
متن کامل این پیام:

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

iran25.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image19.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید