کیهان لندن
در ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی تصویر تخت جمشید حذف شده و تصویری شبیه به قبر خمینی یا مقبره معصومه فرزند امام اول شیعیان در قم جایگزین شده است.

رونمایی از طرح جدید ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی نشان می‌دهد تصویر تخت جمشید از روی آن حذف و تصویر شبیه به قبر خمینی یا مقبره معصومه فرزند امام اول شیعیان در قم بر روی آن چاپ شده است.

در طراحی پیشین ایران‌چک‌ها تصویری از تخت جمشید با عبارت «آثار تاریخی کشور جزو مفاخر ملت ایران است» نقش بسته بود.

شامگاه چهارشنبه ۲۳ شهریور پس از رونمایی از ایران‌چک‌ جدید ۱۰۰ هزار تومانی هنوز بسیاری از رسانه‌ها و کاربران نمی‌دانستند تصویر مکانی که بجای تخت جمشید در این چک‌پول جایگزین شده کجاست و از آن به عنوان یک مکان مذهبی نام برده می‌شد.

وبسایت «گسترش نیوز» با انتشار تصاویر ایران‌چک جدید و قدیم نوشته که «بنای مذهبی چاپ شده روی اسکناس شاید یک مسجد معروف باشد چرا که روی چک‌پول اشاره‌ای به محل نقش‌ بسته روی اسکناس نشده است.»

جمهوری اسلامی بیش از چهار دهه است در تلاش برای حذف هویت ایران و ایرانی و جایگزینی هویت اسلامی و شیعی با آن است. در این مسیر اقدامات زیادی توسط حکومت طی سال‌های گذشته انجام شده و البته همگی در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند.

تخت جمشید یکی از آثار تاریخی بجا مانده از دوران پادشاهی هخامنشیان در ایران طی سال‌های گذشته از سوی مردم به عنوان نمادی در مقابل با حکومت اسلامی شناخته می‌شود.

از اوایل دهه هشتاد هر ساله در هفتم آبان که به عنوان روز کوروش تثبیت شده، فعالان مدنی و فرهنگی ملی‌گرا در تخت جمشید گرد هم آمده تا یاد پادشاه بنیانگذار حقوق بشر در جهان را پاس بدارند. در سال ۱۳۹۵ تجمع مردمی پاسارگاد با حضور هزاران نفر از مردم، جمهوری اسلامی را به شدت غافلگیر کرد.

«ایران کشور ماست، کوروش پدر ماست»، «آزادی اندیشه با ریش و پشم نمیشه» و «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» از شعارهای هزاران نفری بود که از شهرهای مختلف ایران در تخت جمشید گرد هم آمدند.

در این تجمع که همزمان با زادروز شاهزاده رضا پهلوی برگزار شد، شعارهایی از جمله «ای شاه ایران برگرد به ایران» و «تولدت مبارک، ای شاهزاده» نیز سر دادند.

به گزارش منابع حکومتی ۳۰۰ نفر در ارتباط با این مراسم بازداشت شدند. علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب شیراز در اینباره گفته بود «پس از انجام تحقیقات لازم٬ لیدرها و سرشاخه‌های اصلی این تجمع که به سر دادن شعارهای هنجارشکنانه و ضدارزش‌ها اقدام کرده بودند، دستگیر شدند.»

طی شش سال گذشته، در روزهای منتهی به هفتم آبان مسیرهای پاسارگاد بسته شده و نیروهای امنیتی و نظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ورود اتومبیل‌ها به پاسارگاد و تجمع مردم در کنار آرامگاه کوروش جلوگیری می‌کنند.

تخت جمشید در حالی به نمادی برای مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شده که ابراهیم رئیسی مهر ۱۴۰۰ در نخستین هفته‌های آغاز ریاست‌اش بر دولت سیزدهم با عوام‌فریبی آشکار در سفر به شیراز به تخت جمشید رفت اما در اظهاراتی گفت: «بنای تخت جمشید خطاب به ستمگران است که ببینند سرنوشت کسانی که به مردم ظلم می‌کنند، چیست!» این سخنان یاوه در حالیست که رئیسی به «قاضی مرگ» مشهور است و دستانش به خون هزاران تن که در صدور حکم اعدام آنها چه در دهه شصت خورشیدی و چه در دوران حضورش در قوه قضائیه از جمله به عنوان رئیس آن شرکت داشته، آلوده است!

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید