خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٧ خرداد ٢۵٨٢ برابر با ٢٨ مه ٢٠٢۳
 


شما هم با کلیک به متن بالا، در این کارزار شرکت نمایید

 


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 330 - خروش جوانان آزادیخواه رشت  


 

ایران چه خبر 328 خروش شبانه مردم تهران - شهرزیبا

ایران چه خبر 329 - اعتصاب رانندگان پایانه باربری بندرعباس


رادیو نارمک

شمارش معکوس- موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٢٢ مه

چهارشنبه ٢۴ مه

 آدینه ٢۶ مه


 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net


** خواندنی های هفته **

تخته نرد؛ بازی جذابی که ریشه در تاریخ ایران دارد
داریوش معمار


بازی تخته نرد تنها یک تفریح ساده برای ایرانیان نیست؛ بر اساس روایتی که قدمتش به دوران انوشیروان ساسانی ‌می‌رسد، می‌توان آن را یکی از مشهورترین داستان‌های تقابل سیاسی از طریق اندیشه‌ورزی و رقابت غیرنظامی دانست.
در کتاب تاریخ طبری و تاریخ سیستان آمده است که ابداع تخته نرد مربوط به واقعه رویارویی انوشیروان، پادشاه ایران زمین، و دیورسام بزرگ، پادشاه هندوستان است. پادشاه هند برای اثبات برتری خرد و دانایی هندیان بر ایرانیان، شطرنجی با مهره‌هایی از یاقوت سرخ و زمرد به دربار انوشیروان فرستاد و در نامه‌ای نوشت: «چون شما ادعای شاهنشاهی بر ما دارید، باید دانایان شما هم بر دانایان ما برتری داشته باشند. برای شما شطرنج فرستادیم؛ یا شرح بازی را کشف کنید یا بعد از آن باید برای ما ساو و باج بفرستید.»
بیشتر ...

 
برای حذف «ملا، چپی، مجاهد» نیازی به فاشیزم نیست. شماها را مردم سالهاست حذف کرده اند.
محسن کردی

نگاه من بعنوان یک لیبرال دمکرات به صحنه سیاست ایران این بود که برای ساختن ایران آینده ما نیاز به همه نیروهای سیاسی مان داریم. تشکیل شوراها و سندیکاهای کارگری و مزد بگیران اگرچه از اصل های منشور اعتقادی من است اما ساختن سندیکای مزد بگیران و تشکل هایی نظیر آن قبل از آنکه وظیفه من لیبرال دمکرات باشد، وظیفه سوسیال دمکرات ایرانی است. اما نگاهی به عملکرد و مواضع نیروها و افرادی که دم از حقوق کارگر و مزد بگیران میزنند نشان میدهد که دغدغه آنها این اهداف مهم نیست بلکه دغدغه آنها و آنچه که فکرشان را به خود مشغول می کند استفاده از هر موقعیتی حتا دعوای دو عرق خور در کافه برای زدن شاهزاده است. فقط کافیست که یکی از آنها پرچم شیر و خورشید بدست داشته باشد. چه شده است که حقوق کارگر، مبارزه با آخوند و اعدام جوانان مبارز در ایران به حاشیه رفته و انگشت رساندن به یک ایرانی دیگر موضوع سیاست اینها شده است؟ دلیلش خیلی واضح این است که برای این گونه افراد و نیروها حقوق کارگر و سندیکا حرف دل شان نیست.
بیشتر...
 
فروپاشی ناگزیر جمهوری اسلامی و راه پشت سر نهادن آن
حقیقت‌جو


در این نوشته دلایلی که فروپاشی جمهوری اسلامی را دیر یا زود ناگزیر می‌کند از دیدگاه جامعه‌شناسی بررسی شده است. همچنین پیشنهادی برای تسریع این فروپاشی و جلوگیری از عواقب آن برای ایران مطرح شده است. زمان این فروپاشی مانند سایر دگرگونی‌های انقلابی در تاریخ قابل پیش‌بینی نیست. تاریخ‌نگاران حتی بعد از وقوع انقلاب در اینکه چرا در زمان مشخصی انقلابی رخ داده و حتی در مورد دلایل آن اتفاق نظر ندارند. وقوع انقلاب علاوه بر شرایط عینی بستگی به عواملی دارد که رخداد آنها از قبل قابل پیش‌بینی نیست . نتیجه این عوامل حتی می‌تواند ناخواسته باشد و ارتباط مستقیمی‌ با انقلاب نداشته باشد. به عنوان مثال در انقلاب فرانسه عواملی که منجر به فروپاشی سلطنت لوئی شانزدهم شد از قبل برنامه‌ریزی نشده بود. یکی از این عوامل فرا خواندن مجمع ملی بعد از فترت طولانی به دلیل کمبود مالی و نیاز لوئی شانزده به وضع مالیات‌های جدید بود. دلیل دیگر که به عنوان شروع انقلاب از آن یاد می‌شود حمله به زندان باستیل بود که ظاهرا مردم به خاطر ترس «بزرگ» از شایعه کودتای نظامی‌ به آن دست زدند.
بیشتر ...
 
۴۴ سال انقلاب و جمهوریِ ترور علیه پهلوی!
الاهه بقراط


از انقلاب ارتجاعی ۵۷ که با توجه به اینکه در قرن بیستم و در شرایطی اساسا مقایسه‌ناپذیر با قرون گذشته روی داده، می‌بایست به عنوان فاجعه‌ای مشابه حمله اعراب و مغول یاد کرد. با این تفاوت که آن حملات خارجی و این حمله از سوی دشمنان داخلی و نقطه تمرکز تمام نیروهای مدافع آن علیه دو پدیده بوده و هست: نظام پادشاهی و پهلوی!
مخالفت با نظام پادشاهی عمدتا از سوی ارتجاع سرخ مطرح و تبلیغ می‌شد و روند انقلاب و سخنان روح‌الله خمینی که رهبری آن بر عهده‌اش گذاشته شد، تا زمانی که فاجعه به نقطه تعیین‌کننده نرسیده بود، ضدسلطنتی نبود! لطفا به شواهد مستند در آن دوران مراجعه شود. چپگرایان آمال خود را در نظام جمهوری می‌دیدند و نیم قرن پیش هم، عین امروز، شکل نظام را مترادف «آزادی» و «دموکراسی» البته با درک الکن و دیکتاتوری که خود از آن داشتند، قلمداد می‌کردند! گمان نمی‌رود هیچکسی در هدف آنها برای استقرار «دیکتاتوری پرولتاریا» آنهم در شرایطی که هنوز اتحاد جماهیر شوروی و اقمارش ابدی به نظر می‌رسیدند، تردیدی داشته باشد.
بیشتر ...
 
گزارش تحلیلی هفته؛ باز هم «همَه با هم» علیه ایران؟!
روشنک آسترکی


در روزهای گذشته بار دیگر موجی از خیزش مردم علیه جمهوری اسلامی در پی اعدام سه جوان معترض پرونده «خانه اصفهان» به راه افتاده است. در شرایطی که هر لحظه امکان بروز اعتراضات سراسری وجود دارد، اتاق فکرهای امنیتی در حال سناریوسازی برای تسلط بر انقلاب ملی و انحراف آن در جهت استمرار جمهوری اسلامی هستند و در این راه، همه عوامل داخل و خارج کشور را برای پیشبرد آن به کار گرفته‌اند.
تداوم سرکوب و اعدام‌ها
در پی اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی، سه شهروند معترض «خانه‌ اصفهان» که سحرگاه جمعه ۲۹ اردیبهشت در زندان دستگرد به دار آویخته شدند بار دیگر مردم ایران در شهرهای مختلف ایران تظاهرات کردند.
بیشتر ...
 
ای عقل های جوان ما را یاری دهید!
ابوالفضل محققی


ما میراٍث دار تاریخی هستیم که متاسفانه بخش عظیم آن آغشته به توحش ،خشونت، تحجر،سرکوب ،جنایت ودروغ است.
از زنده بگور کردن مزدکیان توسط انوشیروان پادشاه عادل که چشم بر جنایت او بستیم و بر جایگاه پادشاه عادلش نشاندیم وتا توانستیم در رثای او سخن گفتیم بی آن که لحظه ای براین جنایت عظیم او در سرکوب یک جنبش عدالت خواهانه درنگ کنیم .
تا به" علی" و کشت کشتاراوکه نام عدل علی میدهیم ،با اغراق آمیخته به لذت از قتل عام و گردن زدن ششصد اسیر قبیله"بنی قریظه"در یک روز توسط علی وزبیر تعریف می کنیم! بی آن که نقش اعراق آمیز وتاثیر گذار چنین ستایشی از جنایت را در تکرار تاریخی آن و سر در آوردنش در سال شصت وهفت در زندان های جمهوری اسلامی درک نمائیم .
بیشتر ...
 
معرفی ارتش سایبری نظام و افسران جنگ نرم: بوق‌چی، ترول و زامبی
امید شمس


«جنگ روانی» یا «عملیات روانی» یکی از قدیمی‌ترین تاکتیک‌های نبرد است که به منظور تضعیف روحیه دشمن، شکستن اراده‌اش برای مبارزه یا مقاومت و گاه برای ترغیب او به تغییر موضع استفاده می‌شود.
نوع دیگری از عملیات روانی، تبلیغات برای تقویت عزم و روحیه متحدان یا نیروهای خودی است.
تلاش برای انحراف شخصیت و دست‌کاری باورها در اسیران جنگی و زندانیان سیاسی از طریق شست‌وشوی مغزی و تکنیک‌های مربوط به آن را نیز می‌توان نوعی جنگ روانی دانست.
در گزارشی دو قسمتی به قلم «امید شمس»، «ایران‌وایر» در پی پاسخ به این سوال‌ها است که جمهوری اسلامی ایران برای جنگ روانی علیه مخالفانش چه می‌کند، چه ابزاری را به چه شکلی مورد استفاده قرار می‌دهد و خط قرمز حکومت در این بازی روانی چیست.
بیشتر...
 
فیل چینی و امپریالیسم کم‌هزینه
امیر طاهری


چین به کجا می‌رود؟ این پرسش یک سمینار بود که با شرکت پژوهشگران از چند کشور اروپایی برگزار شد. نظر اکثر شرکت‌کنندگان این بود که چین در حال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین ابرقدرت جهان معاصر است. بر اساس داده‌های موجود، جمهوری خلق چین سال ۲۰۳۵ از دید اقتصادی هم‌تراز ایالات متحده خواهد بود. ازنظر نظامی این هم‌ترازی در سال ۲۰۵۰ تحقق خواهد یافت. بدین‌سان، توصیه کارشناسان سیاسی به تصمیم‌گیرندگان سیاسی در همه کشورها، «نگاه به چین» است.
اما آیا این پیش‌بینی را می‌توان جدی گرفت؟ البته باید جدی گرفت، با این هشدار که همه آنان با عبارت لاتین «در صورت مساوی ماندن دیگر عوامل» ceteris paribus. به‌عبارت‌دیگر اگر هیچ‌یک از عوامل و داده‌ها در ۱۳ تا ۵۰ سال آینده تغییر نکند، جمهوری خلق چین بر سکویی خواهد ایستاد که امروز ایالات متحده بر آن ایستاده است.
بیشتر...
 
علی می‌ماند و حوض‌هایی با فواره‌های خون؟!
بهرام فرخی


از یک گفتاورد شروع کنیم برای خوانندگانی که ممکن است با فرهنگ عامیانه مردم ایران آشنایی نداشته باشند. می‌گویند در مجلسی داشتند صفات کسانی را می‌شمردند که در روز قیامت در کنار «حوض کوثر» با «علی» امام اول شیعیان همنشین می‌شوند. از آنجا که هیچ انسانی معصوم نیست و در زندگی اشتباهاتی مرتکب شده، با اعلام هر صفت، عده‌ای از افراد حذف می‌شدند و با مته بر خشخاش گذاشتن بیشتر، بیشتر دوستانی هم که علی در طول زندگی داشت، حذف شدند و در نهایت «علی ماند و حوض‌اش»!
در جوّ مسمومی که این روزها فضای مجازی کاربران ایرانی به ویژه خارج کشور‌ی‌ها را فرا گرفته و جای روشنفکران و خیرخواهان جامعه را به شدت تنگ کرده و مطالب ضد و نقیض رسانه‌های فارسی‌زبان و شبکه‌های اجتماعی، به شماری از آنها اشاره می‌کنم.
بیشتر...
 
ضرورت همبستگی
ی. صفایی


فرزندان سرزمین آفتابم گردنهایشان درانتظار طناب بدستان فاشیست روز به روز باریکتر میشوند و گردن کلفت های خارج نشین، تبر بدست و از هر نحله فکری برای هم خط و نشان میکشند!
اتحاد از تخریب پرسید: به کجا چنین شتابان؟!
بر گردنم تیشه نزن، دستت را به دستم بده، من و تو یک دشمن مشترک داریم، بگو تا کجا با من هستی!
میهن دوستان گرامی؛
ما در یک برش تاریخی بسیار سنگین قرار گرفته ایم، حکومت ارتجاعی – فاشیستی کودک کش در تمامی شهرهای ایران طناب بدست بدنبال گردن دلاوران سرزمین خورشیدمان میگردد! همه ما باید خونهای جوانی را که در سراسر ایران ریخته شده، پاس بداریم و به حرمت همین خونها باید در کنار همدیگر با سلاح خرد پویا در یک جبهه واحد برای سرنگونی، از ایران تا تمامی کشورهای خارج که بوی عطر ایرانی به مشام میرسد در کنار هم و با همدیگر تا پای صندوق رای یکصدا باشیم.
بیشتر...
 
ماموریت عالی پیام (هالو) در خارج از کشور چیست؟
عبدالستار دوشوکی


صاحب این قلم بدون آن که از سابقه کاری و عقبه ایشان ذره ای اطلاع داشته باشم برای سالیان متمادی طرفدار اشعار و طنزهای آقای عالی پیام (هالو) بوده ام. اما حادثه ناگوار میدان ترافالگار لندن (که بنده آن را شدیدا محکوم می کنم) نه تنها باعث شد که سابقه ایشان زیر ذره بین قرار گیرد, بلکه این سوال مشروع مطرح شود که ماموریت به خارج آمدن هالو مبارزه با رژیم فعلی است یا با رژیم سرنگون شده قبلی؟
بعنوان مثال بنده هرگز نمی دانستم که هالو در دوران "طلایی" دهه ٦٠ به مدت ٨ سال عضو سپاه پاسداران بوده, و سمت ها و ماموریت های مختلفی از جمله "ماموریت به افغانستان" در کارنامه درخشان ایشان است. هالو در اول مهر ١۳٩٩ در مصاحبه با روزنامه شرق (لینک ١) می گوید: " من در روزنامه جمهوری اسلامی کار می‌کردم که سردبیرش آقای میرحسین موسوی بود. آقای میرحسین که سرپرست وزارت خارجه شد, بچه‌های تیم را از روزنامه جمع کرد و آورد وزارت خارجه", و من از سال ٦٠ تا ٦٨ از سپاه مامور به خدمت در وزارت خارجه بودم. وی در برنامه صفحه دو بی بی سی فارسی (لینک ٢) از سپاه پاسداران "دوران طلایی امام" یعنی دهه ٦٠ با قاطعیت و افتخار دفاع کرد.
بیشتر...
 
اخلاق سیاسی در اپوزیسیون ایران
احد قربانی دهناری


۱ - جستارگشایی
اپوزیسیون حکومت اسلامی از فقر شدید اخلاقی، فرهنگی، رفتاری و روش نقد رنج می‌‌برد. نگاهی به انشعاب‌ها، قهرکردن‌ها از تشکل‌ها و نقدهای نیروهای اپوزیسیون از یک‌‌دیگر، درگیری‌ها در تظاهرات، نشان می‌‌دهد که تا چه حد تخریب، دشمنی وانتقادهای غیرسازنده و غیرمفید از یکدیگر، طعن، لعن، اتهام و برچسب زدن، نیت‌خوانی و انگیزه‌تراشی، زیر قول زدن، به امضای خود متعهد نبودن، مصادره به مطلوب کردن، به جای توجه به منافع مردم، جنبش و میهن؛ به جای تجزیه و تحلیل و بررسی و استنتاج منطقی و رفاقت رزمجویانه نشسته است.
یک کاسه کردن نیروهای سیاسی، دوگانه‌گرایی[i] در جامعه و سیاست؛ سیاه و سفید دیدن، یا با ما یا بر ما، خودی و ناخودی، دوست یا دشمن کردن‌ها، سابقه تراشی، خود منزه بینی، و ... بسیار رایج است.
بیشتر...

** علمی - پژوهشی **

چگونه چشمانی سالم داشته باشید
اپکتایمز

با افزایش سرسام‌آور استفاده از صفحات نمایش، دانشمندان و متخصصان مراقبت از چشم متوجه شده‌اند که راز تقویت و حفظ سلامت سیستم بینایی قرارگیری در معرض نور خورشید اول صبح است.
شاخص بینایی ۲۰۲۲ نشان می‌دهد مدت زمانی که استرالیایی‌ها چشمان خود را به صفحات نمایش می‌دوزند، در طی ۱۲ ماه گذشته دو برابر شده است و اکثر پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند تا هشت ساعت در روز، به صفحه نمایش دستگاه‌های خود و یا تلویزیون چشم می‌دوزند.
اندرو هوبرمن، عصب‌شناس آمریکایی و استاد برجسته عصب‌زیست‌شناسی و چشم‌پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، که اخیراً جایزه کوگان را به خاطر برجسته‌ترین کشف در مطالعات بینایی برنده شده است، می‌گوید تماشای نور خورشید در ساعات اولیه روز روشی تأثیرگذار برای حفظ دید سالم در طول عمر است، زیرا قرارگیری در معرض نور خورشید اول صبح باعث تنظیم نظم شبانه‌روزی شما می‌شود.
بیشتر...

** چکامه ها **

آهای آیندگان
سروده برتولت برشت


راستی که در دوره تيره و تاری زندگی می کنم
امروزه فقط حرفهای احمقانه بی خطرند
اخم بر چهره نداشتن، از بی احساسی خبر می دهد،
و آنکه می خندد، هنوز خبر هولناک را نشنيده است.
اين چه زمانه ايست
که حرف زدن از درختان عين جنايت است
وقتی از اين همه تباهی چيزی نگفته باشيم!
کسی که آرام به راه خود می رود گناهکار است
زيرا دوستانی که در تنگنا هستند
ديگر به او دسترس ندارند.
اين درست است: من هنوز رزق و روزی دارم
اما باور کنيد: اين تنها از روی تصادف است
هيچ قرار نيست از کاری که می کنم نان و آبی برسد
اگر بخت و اقبال پشت کند، کارم ساخته است.
بیشتر...
 
غریوِ باغِ مغرور
سروده رضا بی شتاب


به یادِ شمشادهای گُلشنِ روشنِ اصفهانِ:سعید یعقوبی؛صالح میرهاشمی؛مجید کاظمی

نرسیدم وُ تو رفتی؛ سفرت به آسمانست
به رواقِ بیقراری؛ تبِ آتشم به جانست

تو خود آسمانِ مهری؛ همه مهری وُ رفاقت
ز بزرگی وُ وفایت؛ چه بگویم آن عیانست

چه گذشته بر تو آن شب؛ چه شکُفته در وجودت
چه نوشته ای به ایران؛ به خدا که جاودانست

به هوایِ خنده هایت؛ به هوایِ روی ماهت
شب وُ کوچه را دَویدَم؛ که رسَم به آستانت
بیشتر...

نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها  andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com

آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (949) 354-4234 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

info@nahademardomi.com

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

Copyright © 2023 THE NEW IRAN, All rights reserved