خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ۶ آذر ٢۵٨۱ برابر با ٢٧ نوامبر ٢٠٢٢  

 

کارت پستال

نهاد مردمی از تابلوهای هموند و هنرمند گرامی بانو پریچهر طیبی کارت پستالهایی تهیه نموده است که نمونه ای از آن را در بالا می بینید. بهای هر ۵ کارت پستال در ایالات متحده امریکا ۱٠ دلار است و نهاد مردمی آنها را به صورت رایگان می فرستد.
شما می توانید با لینکی که در پائین همین خبرنامه هست بهای سفارشات خود را از طریق پی پال به حساب نهاد مردمی واریز نمایید.
 پس از پرداخت لطفا از طریق ایمیل  info@nahademardomi.com   آدرس پستی خود در ایالات متحده امریکا را بفرستید تا سفارش شما با پست فرستاده شود.

برای بزرگنمایی روی کارت پستال کلیک کنید.


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 293 - گوشه ای از انقلاب بزرگ ملت ایران - 5 آذر


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٢۱ نوامبر
 
چهارشنبه ٢۳ نوامبر
 
آدینه ٢۵ نوامبر

 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net

** اندیشه ها **

انقلاب ملّی ایران و سرکوبِ ناکام
روشنک آسترکی


انقلاب ملّی ایران وارد سومین ماه شده و مردم در سراسر کشور با پایداری در خیابان و دانشگاه، بزرگترین و طولانی‌ترین اعتراضات علیه جمهوری اسلامی را رقم زده‌اند. آنهم در حالی که حکومت سرکوب مردم را به شکل همه‌جانبه و با همه توان پیش برده اما نتوانسته است مردم را از ادامه مسیر آزادیخواهی منصرف یا منحرف کند.
بر اساس آخرین آمار منتشر شده تا شامگاه چهارشنبه دوم آذرماه ۱۴۰۱ مردم در ۱۵۷ شهر و دانشجویان در ۱۴۳ دانشگاه کشور در انقلاب ملّی شرکت دارند و دست‌کم ۱۱۰۰ تظاهرات و تجمع در خیابان‌ها و دانشگاه‌ها برگزار شده است. چندین هفته ایستادگی مردم که با دست خالی و با «اراده» و «همبستگی ملی» حاضر به عقب‌نشینی در برابر حکومت نیستند، جهان را به شگفتی واداشته است. روند مماشات غرب با جمهوری اسلامی که سال‌ها به عادت طرفین و بخشی از دیپلماسی خارجی کشورهای غربی تبدیل شده بود، در هفته‌های گذشته با اختلال جدی روبرو شده است.
بیشتر ...
 
این انقلاب، آن انقلاب نیست!
الاهه بقراط


با تداوم جنبش آزادیخواهی که بسیاری از مردم معترض آن را دیگر نه «اعتراض» بلکه «انقلاب» می‌دانند، نیروهایی در خارج کشور نیز از صرفا بازتاب صدای مردم فراتر رفته و تلاش آنها در پیوند با کشورهای دیگر که قطعا برای تأثیرگذاری بر روند این انقلاب به سود منافع خود همه چیز را رصد می‌کنند به حرکت درآمده‌اند.
بدون تعارف و رودربایستی، جز شاهزاده رضا پهلوی که شاخص‌ترین چهره‌ی آزادیخواه و مخالف جمهوری اسلامی است و از آغاز، رسیدن به حقوق و منافع ملت و مملکت در صدر اهداف وی قرار داشته و همواره «منِ» خود را در خدمت همین اهداف قرار داده و به همین دلیل از سوی وی جای هیچ نگرانی نیست، افراد دیگر را که بدون پشتوانه‌های فکری و تجربی لازم، در یک مسیر کج و معوج، دارای بلندگوهایی شده‌اند که ممکن است آنها را، هم نسبت به جایگاه و نقش خود دچار توهم کند و هم بر اساس همین توهم وارد روندهای سیاسی شوند که بیش از آنکه به سود مردم و انقلاب ملی ایران باشد، به سود خودشان و گروه و دولت‌های حامی آنها باشد، می‌بایست مرتب رصد کرد و در برابر هر سخن و گام کج آنها ایستاد!
بیشتر ...
 
انقلابی که ایدئولوژی‌زده و مکتبی و اتوپیايی نیست!
محمد ارسی


فرق اصلی انقلاب کنونی ما ایرانی‌ها با انقلابات قبلی ایران و دنیا در این است که این جنبش بزرگ زنانه که آرام آرام دارد رنگ و بوی انقلابی به خود می‌گیرد ایدئولوژیکی یا مکتبی و ناکجا آبادی نیست. آن انقلاب اسلامی مرگ‌باری که با زعامت آقای خمینی، ایران و منطقه را زیر و روی کرد، انقلاب مکتبی و ایدئولوژيکی تمامیت‌خواهی بود که وعده بهشت در آن دنیا، و نوید ایجاد مدینه فاضله‌ی اسلامی را در این دنیا می‌داد.
ایدئولوژی خمینیستی که مکتب تمامیت‌خواه انقلاب اسلامی ایران بوده و هست نظیر هر ایدئولوژی سیاسی دیگری از استالینیزم و مائوئيزم و فاشیسم و ناسیونال-سوسیالیزم گرفته تا انواع اسلامیزم و معتقدات تندروانه دینی-سیاسی ديگری.
اوّل اینکه خود را حقیقت مطلق می‌پندارد و مدعی است که برای هر مسئله و مشکل بشری، فردی یا جمعی، ملی یا بین‌المللی، راه حلّی صددرصد درست و صحیح و منطقی دارد یعنی از هر نوع انحراف فکری و نظری و خطای معرفتی بری ست!
بیشتر ...
 
شعار قدیمی ایرانی جهان را فرامی‌گیرد
امیر طاهری


به نظر می‌رسد شعار سه کلمه‌ای «زن، زندگی و آزادی» که تظاهرکنندگان ایرانی در دو ماه گذشته سرداده‌اند، به گونه‌ای انعکاس جهانی پیدا کرده که بسیاری انتظارش را نداشتند. امروز می‌توانید این شعار را روی پوسترهای غول پیکر در توکیو، روی دیواری در ایستگاه راه آهن مرکزی آمستردام، با پیام‌های نوری در ریودوژانیرو و روی دیوارهایی از اندونزی تا آرژانتین مشاهده کنید.
صدها هزار زن از همه اقشار در سراسر جهان در همبستگی با زنان معترض ایرانی موهای خود را کوتاه کردند. ناگهان کانون توجه جهانی بر زن بودن به عنوان یک واقعیت و یک مفهوم متمرکز شد.
کلمه «زندگی» نیز به عنوان یک مفهوم مورد توجه جدیدی قرار گرفته است و به ما یادآوری می‌کند که وظیفه واقعی سیاست دنبال کردن یک زندگی انسانی‌تر و کامل‌تر برای همه است.
بیشتر ...
 
تجاوز و آزار جنسی زندانیان سیاسی، که از نظر حکومت اسلامی «کافر و برده» شناخته می شوند، به حکم شرع مجاز است
شکوه میرزادگی


این روزها انتشار مطلبی در سایت «سی ان ان» در ارتباط با تجاوز و آزار جنسی ماموران حکومت اسلامی در زندان ها، آن هم علنی و به طور وسیع، سر و صدایی در دنیای غرب به راه انداخته است؛ چه در رسانه های دیداری و نوشتاری و چه در پارلمان ها و مجامع سیاسی و حقوق بشری. آن ها چنان درباره این مساله سخن می گویند که گویی برای اولین بار است که از « یک جنایت هولناک در قرن بیست و یکم » با خبر می شوند.
البته در زندان های کشورهای دیکتاتوری گاه این نوع اتفاقات می افتد اما تفاوت آن با آن چه که سال هاست در ایران از آن مطلع بوده ایم این است که هیچ کدام از آن کشورها و حتی هیچ کدام از آن هایی که به زندانیان تجاوز کرده اند، حاضر نیستند که آن را به گردن بگیرند و یا حتی برملا کنند؛ چرا که در قوانین آن ها،با همه ی دیکتاتوری، این نوع کارها هم در فرهنگ آن جامعه زشت و کریه است و هم جرم و جنایت به حساب می آید.
بیشتر...
 
شلیک رژیم با دوشکا به روایت اُتاق فکر خود
منصور امان


رژیم خامنه ای مدار خُشونت و بیرحمی علیه مردُم مُعترض ایران را یک پله دیگر بالا برده است. لشکرکشی تمام عیار به مهاباد، جوانرود و پیرانشهر و کُشتار غیرنظامیان با سلاحهای جنگی و نیمه سنگین، مرحله پیشرفته تری از درماندگی حاکمیتی را به تماشا گذاشته که از هر طرف آماج ضربات سنگین قیام قرار گرفته و تنها راه حلی که برای مُقابله با آن در چنته دارد، جواب نمی دهد.
صحنه ای در جوانرود که در آن مُزدوران تا دندان مُسلح حُکومت دیوانه وار به هر طرف شلیک می کنند و الله اکبر گویان یک جان پناه خیابانی ابتدایی و متروک را "فتح" می کنند، می تواند نمادی از اخته و بی آینده بودن استراتژی سرکوب رژیم ج.ا باشد؛ حاکمیت با تمام قُدرت هُجوم می آورد، بر میدانی مُسلط می شود و چند خیابان آنطرف تر، چند شهر و روستا دورتر، میدانهای تازه ای علیه اش گُشوده می شود!
بیشتر ...
 
مرزهای آزادی
مهدی تدینی


بین آزادی‌های فردی و اختیارات دولت/حکومت نسبتی معکوس وجود دارد. یعنی هر چه دامنۀ اختیارات دولت بیشتر شود، آزادی‌های فردی محدودتر می‌شود. بنابراین، کسب آزادی‌های فردی یعنی محدود شدن اختیارات دولت. اساساً «آزادی» به معنای «آزادی در برابر حاکمیت» است.
بنابراین آزادی یعنی محدود کردن دولت/حکومت؛ یعنی شهروندان اجازه ندهند دولت از راه‌های دموکراتیک و غیردموکراتیکِ مختلف بر دامنۀ اختیارات خود بیفزاید و نیز بکوشند اختیاراتی که پیشتر به دولت داده شده، از دولت سلب شود. این معنای آزادی است. از این منظر که به مفهوم آزادی بنگریم، تازه متوجه می‌شویم بسیاری از مردم خیلی زود از آزادی رویگردان می‌شوند، چون معتقدند دولت/حکومت باید اختیارات گسترده باشد تا در زندگی مردم دخالت کند. طبعاً منظور همه از این مداخله «خیر» است؛ می‌خواهند دولت اختیارات داشته باشد تا برای مقاصد نیک در زندگی مردم دخالت کند. اما «شر» دقیقاً از همینجا شروع می‌شود.
بیشتر ...

** خواندنی ها **

تصویب مکانیزم ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل چه معنایی برای اعتراض‌های ایران دارد؟
کیوان حسینی


با تصویب شورای حقوق بشر سازمان ملل، رئیس این شورا ماموریت پیدا کرد که گروهی ویژه را برای «حقیقت‌یابی» درباره کشتار و سرکوب معترضان در ایران تشکیل دهد تا همه جزییات آنچه از روز کشته‌شدن مهسا امینی گذشته است، به شکل مستند جمع‌آوری شوند.
به گفته سازمان‌های مدافع حقوق بشر، در ۱۰ هفته‌ای که اعتراض‌ها در ایران آغاز شده، بیش از ۴۰۰ نفر – از جمله بیش از ۵۰ کودک – کشته‌ شده‌اند. تعداد دقیق دستگیرشدگان نیز روشن نیست و برخی تخمین‌ها حاکی است بیش از ۱۸ هزار نفر در این مدت بازداشت شده‌اند. ضمن اینکه برخی معترضان دستگیر شده با خطر اعدام نیز روبه‌رو هستند.
بیشتر...
 
سوریه چگونه «سوریانده» شد؟
امیر طاهری


در چند سال گذشته، واژه تازه‌ای به فرهنگ واژگان سیاسی افزوده شده است: سوریه‌ای شدن که به انگلیسی می‌شود Syrianization. در فارسی شاید بتوان گفت: سوریاندن! این واژه جدید به‌معنای تبدیل یک کشور است به سرزمینی بدون دولت به‌معنای عرفی آن‌ــ سرزمین سوخته، بی‌قانون، که هر تکه آن در تسلط یک گروه مسلح مافیایی است.
رهبران جمهوری اسلامی که اکنون در برابر جنبش توده‌ای مردم ایران به لرزه درآمده‌اند، برای نجات خود هشدار می‌دهند که ایران نیز ممکن است سوریانده شود. به عبارت دیگر، انتخاب ما محدود می‌شود به زیستن یا نیمه زیستن زیر سلطه استبداد فقاهتی یا سقوط در سوریه دوم.
سوریه چگونه سوریانده شد؟ در آغاز، یعنی نزدیک به ۱۲ سال پیش، گروهی از جوانان سوری در شهر درعه به خیابان آمدند تا به ادامه اختناق، گسترش بی‌کاری و تاریکی افق زندگی خود اعتراض کنند.
بیشتر...
 
نیاز به مدیران و سخنگویان انقلاب
م. روغنی


جبش زن زندگی آزادی را می‌توان انقلاب نامید زیرا رژیم حاکم را با چالشی بی‌سابقه روبرو ساخته و در پی برقراری نظامی کاملا متفاوت است. این همان چیزی است که در انقلاب‌های مهم در انگلیس (۱۶۸۸-۸۹) فرانسه و روسیه نیز روی داد و نه تنها نظام سیاسی بلکه اقتصادی، ساخت اجتماعی، فرهنگی و حتی ارزش‌های آن جوامع را نیز دگرگون ساخت.[۱]
جنبش جاری خواستار گذر از جمهوری دینی است که در شعارهای معترضین به‌ویژه جوانان چه در کف خیابان و چه در بسیاری از دانشگاه‌های کشور به گوش می‌رسد و تارک رژیم یعنی شخص “سید علی” را نشانه رفته است. این جنبش خواستار جدایی دین از دولت است، تبعیض‌ستیز در تمام عرصه‌ها به‌ویژه علیه زن‌ستیزی و مردسالاری است.
بیشتر...
 
گفتگوی اختصاصی با عضو درجه‌دار سپاه: مردم نه با «انقلاب زنانه» بلکه با «انقلاب ملّی» می‌توانند تمام معادلات نظام و دنیا را بهم بزنند!
فیروزه نوردستروم


«علی» عضو یک خانواده فعال در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که یک ماه پیش نیز در گفتگویی با کیهان لندن نسبت به کشتار مردم در شهرهای کُردنشین ایران هشدار داده بود. وی ضمن تأکید بر اهمیت این موضوع گفته بود، «به نیروهای خودشان لباس کُردهای کومله پوشانده‌اند که جنگ وحشتناکی در استان کردستان راه بیندازند، این نیروها سپاهی هستند و نه کومله، با عنوان گروه‌های تجزیه‌طلب می‌خواهند مردم کردستان را سلاخی کنند. به این جنگ نیاز دارند تا بتوانند غائله اعتراضات را بخوابانند، این خبر بسیار مهمی است و باید حتما اطلاع‌رسانی شود.»
وی در یک گفتگوی تازه به کیهان لندن می‌گوید، «هدف جمهوری اسلامی این است که اقلیم کردستان را مستقیم وارد جنگ کند چون نظام به این جنگ نیاز دارد.»
بیشتر...

** چکامه **

یک دختر از تبار ِ ترانه
سروده رضا مقصدی


یک دختر از تبار ِ ترانه .
یک دختر از سرود ِ ستاره.
از کوچه باغهای بهاره –
مارا صدا زده ست
تا از زلال ِ آینه وُ آب ها شویم.

وقتی که عاشقانه ترین حرف های ما
از شور ِ شاعرانه گذر می کند هنوز
باید به شادمانی ِ شب های بیقرار –
بر بستر ِسپیده وُ شبنم ، رها شویم.
بیشتر...


نوشته های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها andisheh@nahademardomi.com 
 

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


هم میهن گرامی، مبارزه برای آزادی ایران و ایرانی هزینه دارد. لطفا همین امروزهمیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های مبارزاتی خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

نیاری به داشتن حساب پی پال نیست. شما می توانید در پی پال با کارت اعتباری خود پرداخت نمایید

ایمیل نهاد مردمی در پی پال:
support@TheNewIran.com


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344 
 


در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2022 THE NEW IRAN, All rights reserved