خبرنامه نهاد مردمی

شنبه ٢ امرداد ١۴٠٠ برابر با ٢۴ ژوئیه ٢٠٢١ 


اعتراضات خوزستان
 قطعی اینترنت برای پوشاندن جنایت

همزمان با ادامه اعتراضات مردمی، شهرهای مختلف استان خوزستان شاهد کاهش سرعت و یا قطعی اینترنت بوده و در برخی شهرهای محل اعتراضات حضور گسترده نیروهای امنیتی به چشم می خورد.
ویدئوهای منتشر شده در فضای اینترنت حاکی از حضور سنگین نیروهای امنیتی و ماشین‌های یگان ویژه در شماری از شهرهای استان خوزستان از جمله ایذه و مسجد سلیمان است.
اینترنت همراه و خانگی در بسیاری از نقاط این استان قطع شده و در شهرهای دیگر کشور نیز اختلالاتی در اینترنت گزارش شده است. امروز منابع محلی از اختلال گسترده و شدید اینترنت در شهرستان‌های اهواز، آبادان، سوسنگرد، دزفول، الیگودرز، خرمشهر، شوش، دزفول، بهبهان، باوی و ایذه خبر داده‌اند.
پیشتر نیز سایت نت‌بلاکز، که دسترسی جهانی به اینترنت را زیر نظر دارد، وجود اختلالات در اینترنت را از زمان شکل گیری اعتراضات تایید و اعلام کرد که در پی اعتراضات مردمی استان خوزستان، اختلالات گسترده در اینترنت در ایران، از روز پنج‌شنبه هفته گذشته رخ داده و همچنان ادامه دارد
زمان آن رسیده که راهکارهای عملی برای برقراری ارتباط بین مبارزان میدانی را جستجو و بهترین را ارائه کرد.

.

رادیو دو - قسمت چهارم
من هستم


نگاهی به شرایط اقتصادی - اجتماعی ایران

با زیرنویس فارسی

 
ایران چه خبر
 
ایران چه خیر 146 - مقامات امریکا
 سرکوب تظاهرات را محکوم کردند

ایران چه خبر 145 - پیوستن مردم چندین
 شهر دیگر به اعتراضات خوزستان

ایران چه خبر 144 - گلوله به
 جای آب

ایران چه خبر 143 - گسترش اعتراضات
 در خوزستان

ایران چه خبر 142 - پاسخ مردم خوزستان
 به استاندار و جمهوری اسلامی


 
ایران چه خبر 141 - جاوید شاه در
 اعتراضات خوزستان


کارزار نه به معاهده ۲۵ ساله
چین کمونیست و جمهوری اسلامی فرستادن ایمیل های اعتراضی به سفرای چین در کشورهای دنیا

https://sosiran.org/china
#NoToChinaDeal

 
رادیو نارمک با منوچهر مهرپویان و سیروس عصری
برنامه شمارش معکوس با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ١٩ ژوئیه
چهارشنبه ٢١ ژوئیه
پنجشنبه ٢٢ ژوئیه
آدینه ٢۳ ژوئیه

اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net
فاجعه سد گتوند که کارون را نابود کرد

سخنان تکان دهنده دکتر محمدجواد عبدالهی رییس بازنشسته دانشکده زمین شناسی ودانشگاه چمران اهواز در مورد سد گتوند
*20 سال قبل از آنکه جانمایی سد گتوند در سال 68 صورت بگیرد، آمریکایی‌ها پیشنهاد داده بودند 20 کیلومتر بالاتر از مخزن فعلی، سد گتوند احداث شود. اما در آن سال‌ها مدیران شرکت مدیریت منابع آب ونیروی ایران بر این باور بودند که آمریکایی‌ها چون می‌خواستند مخزن سد کوچک باشد، این اختلاف مکانی را مطرح کردند. لذا تصمیمشان بر این شد که دریاچه سد درست بر روی گنبدهای نمکی گچساران جانمایی شود. سال 1380 در نامه‌ای به اداره صنایع و معادن تاکید کردم که مطالعات صورت‌ گرفته روی این سد کافی نیست.* *سال1381 به همراه مهندس شمسایی مدیرکل وقت آب و فاضلاب خوزستان موضوع را مطرح کردم که این سد مشکلاتی دارد و می‌تواند کل استان خوزستان را از نظر شوری به مخاطره بیندازد.
ادامه مطلب ...
.
آب، نان، آزادی، از خوزستان تا بلوچستان و کردستان!

آیا میتوان آنچه را که در سرزمین خوزستان میگذرد کمتر از مصیبت خواند؟ بی آبی، مادر تمامی دردها و رنجها ست، درد و رنجی که با خود ویرانی و مرگ و نابودی میآورد. حال براین درد، درد نان، درد شکم گرسنه و شاید بدتر از همه درد نبود آزادی هم باید افزود. نه اینکه تنها مردم خوزستان هستند که با مصیبت نبود آب و نان و آزادی، دست بگریبانند، مردم مناطق، استانها و شهرستانهای دیگر، اگر بیشتر از مردم خوزستان دچار درد و رنج نباشند کمتر هم نیستند. بی آبی، بی برقی و هوای مسموم بجای خود، کرونا هر روز کشتار بیشتری میگیرد، کشتاری که میتوانست تقلیل یابد اگر رهبر دلسوز و مقدس، رهبر معظم، آخوند خامنه ای، همچون الله، تهیه واکسن از امریکا و انگلیس و خدا نکرده، از اسرائیل را حرام، اعلام نکرده بود.
ادامه مطلب ...
.
فلسفه سیاسی ازلیان و بهائیان - بخش دوم

فاضل غیبی - برای آشنایی با فلسفۀ سیاسی هر گروهی باید به آن بعنوان گروهی اجتماعی نگریست. علوم اجتماعی، گروه‌های دینی را نیز نه جمعی با باورهای مشترک، بلکه مانند هر گروه اجتماعی یا سیاسی دیگری، برخوردار از «هویت فرهنگی» مشترک می‌داند.
این ویژگی باید در مورد گروه‌ها و جریانات مذهبی مورد تأکید قرار گیرد، زیرا هیچ دو نفری از تصورات و باورهای یکسان در مورد مقولات دینی (مانند خدا) برخوردار نیستند. بنابراین وابستگان به هر گروه اجتماعی بیش از آنکه به باورهایی مشترک پایبند باشند، در جریان مزبور بالیده‌اند و به هویت مشترک و همبستگی ناشی از آن تکیه دارند.
در بخش نخست دیدیم که گروه کوچک «ازلیان» با رهایی از اسلام، توانستند هم نوآوری‌های سیدباب را دریابند و هم افکار برخاسته از دنیای پیشرفته را اقتباس کنند. از این راه به نخبگانی بدل شدند و تأثیری شگرف بر روند بیداری ایرانیان و نوسازی کشور گذاشتند.
ادامه مطلب ...
...
مردم خوزستان معترضان به تشنگی؛ نه «اشرار»، نه «اغتشاشگر»، نه «آشوب‌طلب»

داریوش معمار - سه رئیس‌جمهور و پنج دولت آگاهی کاملی از بحرانی داشتند که از شوری آب در شهرهای جنوبی خوزستان آغاز و به تنش بی‌آبی در ۱۱ شهر و ۷۰۰ روستای این استان ختم شد.
طی هفت روز از «تجزیه‌طلب» به «اغتشاشگر» و از «اغتشاشگر» به «اشرار» عنوانشان تغییر کرد. درحالی‌که از روز نخست معترضان خوزستانی مردم عادی بوده‌اند که تحت تاثیر بحران بی‌آبی زندگی و معیشتشان از بین رفته است.
در روزهای نخست حوادث استان خوزستانی، معترضان به بی‌آبی از سوی عوامل رسانه‌ای وابسته به جمهوری اسلامی «تجزیه‌طلب» نامیده شدند.
ادامه مطلب ...
 
الهیات ، عرفــان

م. روشنی - از دریچه دید اینجانب ایدولوژی عرفان نسج گرفته از افکاردیندارانیست که در دین غوطه ورند. اینان مدعی هستند که انسان از راه دین به کمال انسانیت و خوشبختی خواهد رسید. در سایه ی دین تقوا و آرامش خاطر در انسان بارور گردیده از جنایات و زشتکاریها فاصله خواهد گرفت. اینان غافل ازآنند که هر ایدئولوژی و پرستشی ابزار دست حیله گران و سود جویان قرار خواهد گرفت. منشأ عرفان، دین و خداست. عرفا و الاهیون نیز پرستشیان خدا و دین آوران و پاسداران دین و اعقاب و انصار آنانند. تاریخ نشان داده که آورندگان دین و اعقاب ایشان با ابزار دین و خدا، خونهای بیکران ریخته اند، چپاولهای بی نظیر کرده اند و تجاوز کاریهای بی اندازه نموده و می نمایند. از پایه گذار ادیان سامی حضرت ابراهیم گرفته تا خاتم پیمبرش محمد بن عبدالله همه با دروغ ، حیله ، تزویر ، خون ریزی ، غارت و تجاوز ، تحقیر و زورگوئی دین را به انسانها تزریق کرد ند و اعقاب آنان همچنان کشتار و خون ریزی و غارت و چپاول را ادامه داده و میدهند.
ادامه مطلب ...
 
پیام شاهزاده رضا پهلوی به نیروهای نظامی و ملت ایران

هم‌میهنانم،
علی خامنه‌ای، رهبر جنایتکار جمهوری اسلامی بار دیگر برای حفظ رژیم تبهکار خود، دستور داده مردم معترض را بکشند. او پاسخ مردمی را که با دستان خالی برای آب و نان و آزادی به خیابان آمده‌اند، با گلوله می‌دهد. خامنه‌ای مسئول مستقیم خون‌‌های به‌ناحق ریخته‌ی خوزستان است. حساب او و شریکان جرمش را در هر سطحی که باشند به دادگاه‌های صالح خواهیم سپرد.
در اینجا اما خطابم به بدنه‌ی نیروهای نظامی و انتظامی رسمی کشور است:
من خود یونیفورم نظامی پوشیده‌ام و به عنوان خلبان جت‌های جنگنده، آماده دفاع از خاک‌ ایران در مقابل دشمن متجاوز بوده‌ام. اکنون، وظیفه ملی و انسانی شما به عنوان سربازان ایران، دفاع و محافظت از مردم‌تان است. شما حق ندارید به روی مردم و جوانانی که با دستان خالی و بدون خشونت به خیابان آمده‌اند، تیراندازی کنید. شما اما موظفید از هم‌میهن بی‌گناه و تشنه‌لب خود در مقابل رژیم ضد میهنی و جیره‌خواران و مزدوران سرکوبگرش دفاع کنید. بدانید که همبستگی با ملت و زندگی با عزت، بسیار ایمن‌تر از بردگی و بندگی برای جانیان است.
ادامه مطلب ...
 
چرا به یک رهبر نیاز داریم

کورش عرفانی- رسانه‌های خبری امروز اعلام کردند که «نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی، «بزرگترین مشکل» این منطقه را «کمبود آب» عنوان کرد و از بحران آبرسانی حتی با تانکر در نقاط مختلف این شهر خبر داد». اخباری از این دست که فقط اشاره به یکی از صدها مشکل کشورمان دارد، به طور روزانه پیش آگهی یک وضعیت فاجعه بار برای ایران عزیزمان را می‌دهند.
در حالی که شرایط ایران به سوی یک وخامت آشکار پیش می‌رود، وظیفه‌ی هر نیروی سیاسی است که هشدارهای لازم را به جامعه ارائه دهد و خود نیز آمادگی‌های لازم را برای عمل در این موقعیت بحران زده به دست آورد. در همین راستا، در مجموعه‌ی مقالات منتشر شده در هفته‌های اخیر، گفتیم که نجات ایران از این فاجعه‌ی مسلم، مشروط به حرکتی گسترده، قاطع و هدفمند از جانب ما ایرانیان است. ملزومات این حرکت را در چهار مورد برشمردیم:
ادامه مطلب ...
 
ریشی که درامد دارد !

فائزه محب زندی - آقای فرهادی، بدون حاشیه رفتن ، اگر راست میگوئید با همان فیلمهائی که در مصاحبه هایتان هم گفتید که منظورتان بنمایش گذاشتن فقر وبدبختی مردم ایران بوده و از همان بدبختی و فقر و فلاکت مردم اسیر ایران در عرض همه این سالها هم جایزه گرفتید و به نان و نوائی رسیدید کمی برای آنها خرج کنید.
تا بحال چقدر برای آنها تا به امروز خرج کردید و به دیدن زاغه نشینان و کارتن خوابها و قبر خوابها و زنانی که از روی ناچاری تن فروشی میکنند و یا خانواده هائی که از سر نداری تن به همه کار میدهند رفتید ؟
چرا پول و جایزه و ضیافتهای آنچنانی و به به و چه چه و پز عالی با بنمایش گذاشتن فقر و اعتیاد و بدبختی مردم، مال شما و خانواده ات و بیچارگی و ذلت و قبر خوابی و ویرانی و شکنجه و اعدام مال مردم ایران ؟
ادامه مطلب ...
 
خوش‌خدمتی حقیرانه محمدجواد ظریف! ‏

م. روغنی - جواد ظریف به‌ویژه پس از لو رفتن نوار مصاحبه‌اش با لیلاز و واکنش خشم‌آلود خامنه‌ای و ‏ذوب‌شدگان در ولایت نسبت به اظهاراتش، کوشیده است خجولانه خوش خدمتی‌اش را به ‏حکومت اسلامی دوباره ثابت کند.حکومت اسلامی به رهبری ولی مطلقه فقیه شامل کارگزارانی است که تمام تلاش‌شان را ‏به‌کار می‌گیرند تا بر پایه منویات فقیه خودکامه وظایف محوله را به انجام رسانند. در این ‏میان برخی به‌رغم تحقیرهایی که از جانب حکومت اسلامی متحمل می‌شوند در خوش‌‏خدمتی نسبت به ولی نعمت‌شان گوی سبقت را از دیگران می‌ربایند.
وی در ترکیه، پس از انتصاب رییسی (عضو هیات مرگ) در مسند ریاست جمهوری، در ‏چاپلوسی سنگ تمام گذاشت و وی را ” سیاست‌مداری با تدبیر توصیف کرد که کشور را ‏به شکل خوبی اداره خواهد کرد.”
ادامه مطلب ...
 
فقدان همبستگی ملی در اعتراض، آیا خوزستان تنهاست؟

مهسا محمدی - اعتراض به بی‌‌آبی در خوزستان خیلی زود به خون نشست. شب گذشته و در سومین روز سراسری شدن این اعتراضات در این استان، مصطفی نعیماوی٬ ۲۶ ساله و از اهالی شادگان با شلیک مستقیم گلوله کشته شد.
موضع‌گیری مقامات درباره این خبر چنانچه انتظار می‌رفت سلب مسئولیت از خود بود. امید صبری‌پور، سرپرست فرمانداری شادگان همان الگوی قدیمی نظام را برای این قتل هم به کار گرفت و گفت که «افراد فرصت طلب و اغتشاشگر» این فرد که «یکی از تجمع‌کنندگان» بوده را کشته‌اند و به ایسنا گفت که «مسببان این حادثه» بازداشت شده‌اند. حال اعتراضات ادامه دارد و تعداد زخمی‌ها در حال افزایش است.
ادامه مطلب ...
 
رژیم ایران آماده یک کلاهبرداری اتمی دیگر می‌شود!؟

حامد محمدی- هرچند مذاکرات برجام در وین فعلا متوقف شده اما به نظر می‌رسد آنچه اروپایی‌ها و دولت جو بایدن به عنوان راهکار متوقف کردن تهدیدات اتمی جمهوری اسلامی و دستیابی رژیم ایران به سلاح اتمی در نظر گرفته‌اند تفاوت چندانی با آنچه در جریان مذاکرات (۱+۵) منتهی به توافق اتمی در ژوئیه سال ۲۰۱۵ از تهران خواسته شد ندارد. آنهم در حالی که برجام محدود است و زمان زیادی به پایان آن نمانده!
روزنامه «وال استریت ژورنال» ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیرماه) گزارش داد مقام‌های اروپایی یک طرح سه محوری برای طولانی کردن «زمان گریز هسته‌ای ایران» ایران ارائه داده‌اند با این هدف که زمان دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی طولانی‌تر شود! معنای دیگر این سیاست در عمل، دست یافتن جمهوری اسلامی به بمب اتمی در زمانی دیرتر است!
ادامه مطلب ...
 

چرا سوسیالیسم محکوم به شکست است؟

نوشته استیون هورویتز/ ترجمه: حسن افروزی - سوسیالیسم نه در تئوری و نه در عمل، کارآ نیست. سوسیالیسم شکست می‌خورد؛ چرا که انسان جایزالخطا باید از حد و مرز دانش و توانایی خود آگاه باشد. اقتصاد‌ها به قدری پیچیده‌اند که هیچ کنترل مرکزی قادر به مهار و در بر گرفتن آنها نیست، بلکه تنها در سایه‌ هماهنگی نامتمرکز ایجاد شده توسط بازار‌ها است که اقتصاد می‌تواند به خوبی عمل کند. سوسیالیسم به معنای مالکیت عمومی ابزارهای تولید است یعنی «مردم» مالک سرمایه شده و «بازارها و تولید برای مبادله» با «برنامه‌ریزی اقتصادی و تولید برای مصرف» جایگزین شوند. به جای اینکه مالکان خصوصی سرمایه به استثمار کار و هدر دادن منابع بپردازند، مالکیت عمومی این امکان را به «مردم» خواهد داد که چه چیز، چگونه تولید شود و بدین ترتیب بهره‌وری و ثروت بیشتری عاید ایشان گردد.
ادامه مطلب ...

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند
 هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.


لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را
 به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر
 برنامه ریزی نماید.
 

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
 پرداخت بطور مکرر
را انتخاب کنید

آدرس پی پال نهاد مردمی :
paypalme/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726
 

 
برای آگاهی از آخرین اخبار درون مرز هم اکنون در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی مشترک شوید.

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved.