خبرنامه نهاد مردمی

شنبه ٢٧ شهریور١۴٠٠ برابر با ١٨ سپتامبر ٢٠٢١

 


ایران چه خبر
 
ایران چه خبر 177- تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم هلند در حمایت از توماج صالحی

ایران چه خبر 175 - از قبرهای جدید
 در اصفهان رونمایی شد

ایران چه خبر 176 - فریاد زنی لخت
 در خیابان پیروزی

 

دانستنیها

Sponsored by Art Fund

مبارزه منفی و مقاومت مدنی

بد و بدتر

بایکوت

مشروعیت

سرآغاز انقلاب نوین ایران


کارزار نه به معاهده ۲۵ ساله
چین کمونیست و جمهوری اسلامی
فرستادن ایمیل های اعتراضی به سفرای چین در کشورهای دنیا

https://sosiran.org/china

#NoToChinaDeal


رادیو نارمک با منوچهر مهرپویان و سیروس عصری
برنامه شمارش معکوس با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ١۳سپتامبر

آدینه ١٧ سپتامبر


اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net
کدهای علی خامنه‌ای برای تعلیق ورزش ایران؛ از نابودی اسراییل تا حجاب اجباری

پیام یونسی‌پور - آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی، امروز در دیدار با مدال‌آوران ایرانی المپیک و پارالمپیک توکیو، بار دیگر منویات و نگاه شخصی خود بر ورزش را دیکته کرد. او از مدیران و مسئولان ورزش کشور خواسته است «در ماجرای» مبارزه با ورزشکاران اسراییلی «منفعل نباشند» و حجاب ورزشکاران زن ایرانی را الگوی موفقی برای زنان ورزشکار در سایر نقاط جهان دانست.
رهبر جمهوری اسلامی همچنین مدعی شده است که «دستگاه‌های زیادی برای افسردگی جوان ایرانی برنامه‌ریزی می‌کنند.» جملات امروز (شنبه ۲۷شهریور۱۴۰۰) علی خامنه‌ای، در تناسب با سخنرانی‌های پیشین او برای ورزشکاران، تندتر به نظر می‌رسد.
ادامه مطلب ...
 
اسلام، بازدارنده یا بانی قهر و خشونت و انتقام ستانی؟

فیروز نجومی - اخیرا تصاویری از درون اسارتگاههای نظام مقدس اسلامی، برای اولین بار به بیرون درز کرده است که گفته میشود کار هکرهای حرقه ای بوده است. هکرهایی که خود را عدالت علی مینامند. تصاویری که تا کنون در معرض دید همگان قرار گرفته است از قهر و خشونتی که زندانبانان نسبت به زندانیان روا میدارند، از رفتار زشت وغیر انسانی آنان با زندانیان پرده بر میگیرد.
اگرچه این تصاویر مشمئز کننده و در عین حال افشا کننده، ساختار قدرت اند. اما، تردیدی نیست که آنچه در این تصاویر باصطلاح هک شده، مشاهده میشود، یک از هزار هم نیست. یعنی که آنچه دیده نمیشود، از جمله بخش سیاسی –امنیتی زندان، سلولهای انفرادی و شکنجه گاههای تودرتو، هزاران هزار بار از آنچه در این تصاویر بنمایش درآمده اند، خشونتبارتر، قهرآمیزتر و بیرحمانه تراند. داستان درد و رنج و تحمل شکنجه های غیر قابل تحمل را باید از زبان، کسانی شنید که بقول آقای ایرج مصداقی از راهرو مرگ آمده اند، راهرویی که مصداقی، خود آنرا در انتظار دیدار نهایی با سرنوشت تجربه کرده است.
ادامه مطلب ...
 
کودتا و اشغال افغانستان به دست سوسیال امپریالیسم شوروی، دام خودساخته‌ای برای امپریالیسم آمریکا

توفان - نگاهی به سیر رویدادهای افغانستان به دست عمال شوروی و بر خلاف مصالح کشورافغانستان؛ برای خلق‌های منطقه بسیار آموزنده است. تجاوزواشغال افغانستان توسط شوروی، رویزیونیست‌ها را در جهان و به ویژه درایران چه درآن زمان و چه درشرایط شکست وفرار مفتضحانه آمریکا از افغانستان، در وضعیت بدی قرار داده است. آنها ناچارند بر تجاوز و اشغال و فرار آمریکا چشم بپوشند و آن را مسکوت بگذارند، زیرا پای ارباب سابق آنها نیز به میان می‌آید. سراپای نشریات رویزیونیستی فقط حمله به ماهیت ارتجاعی طالبان و حمایت شرمگینانه از امپریالیسم متجاوز و اشغالگر آمریکاست. به سابقه امر رجوع کنیم.
ادامه مطلب ...
 
اندک سرمایه‌‌ای برای جامعه سیاسی ایران

آرمان امیری - با خروج فاجعه‌بار آمریکایی‌ها از افغانستان، یک تحلیل بسیار رایج در میان ناظران به کرسی نشسته: «ماحصل عملکرد ۲۰ ساله آمریکایی‌ها در افغانستان فقط شکست مطلق بوده است». به ویژه اصلاح‌طلبان ایرانی به شدت و با انواع و اقسام مدل‌های گوناگون همین یک سطر تحلیل ساده را بازنشر و بازنویسی می‌کنند که البته در جای خود حق دارند، اما وقتی به نظر می‌رسد که می‌خواهند به زعم خود مردم را از منجیان «خارجی» ناامید کنند و کلاه مشروعیتی برای روش خود بتراشند وضعیت فرق می‌کند.
ادامه مطلب ...

 

 
وسوسه بمب اتم و چشم انداز شورای امنیت؛ خامنه ای در دو راهی انتخاب

جهان در مقابل بمب اتم خامنه ای همصدا می‌شود!
نماینده حکومت ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۱۸ شهریور گفت: هر اقدام غیرسازنده در نشست آینده شورای حکام آژانس باعث اختلال در فرایند مذاکرات توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین پایتخت اتریش خواهد شد. به این ترتیب نماینده حکومت ایران روشن ساخته است خامنه ای تلاش دارد خود مذاکرات را به صورت گروگانی برای افزایش اقدامات برای رسیدن به بمب اتم در آورد.
ادامه مطلب ...
 
طالبان، برخورد سه نظر در تهران

امیر طاهری - رژیم خمینی‌گرا در تهران به‌شدت ترسیده است؛ این ترس هم می‌تواند مثل یک پس‌گردنی رژیم را به راهی دیگر بکشاند و هم ممکن است رگه جنون همیشگی رژیم را فعال‌تر سازد
برقراری رابطه با آنان در بسیاری از دستگاه‌های دیپلماتیک موضوع بحث‌های داغ است. در واشنگتن، این بحث در چارچوب نبرد شدید سیاسی میان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه صورت می‌گیرد و در نتیجه، نمی‌تواند به یک جمع‌بندی فراگیر بینجامد. در اتحادیه اروپا و بریتانیا، هنوز اثری از یک بررسی جدی دیده نمی‌شود. تکرار کلیشه‌های دیرین، از جمله ضرورت تغییر رفتار طالبان با زنان و کمک به خروج اتباع اروپا و بریتانیا، زیربنایی برای یک بحث و بررسی جدی نیست. چین و روسیه نیز این بحث را در محیطی سرشار از بیم و امید، اگر نخواهیم بگوییم کم‌اطلاعی و طمع، آغاز کرده‌اند. ترکیه مانند همیشه در دوران رهبری رجب طیب اردوغان، از هول حلیم توی دیگ افتاده است، در حالی که پاکستان که خود را بزرگ‌ترین برنده در این قمار تراژیک می‌داند، هنوز نمی‌داند چگونه مهره‌های برده را در گیشه کازینو نقد کند.
ادامه مطلب ...
 

اخگرهای انقلاب بر ردای حکومت دینی

اقبال اقبالی - دیرپائی ست که ایران آبستن انقلاب سوم است. انقلابی که با توجه به کاستی ها و خطاهای دو انقلاب پیشین مشروطیت و بهمن، می تواند به وظایف سیاسی قطع بند ناف اسلام سیاسی با سیاست و حکومت در ایران و امور نهادینه کردن آزادی، دمکراسی، لائیسیته و خودمدیریتی لائیک دمکراتیک و سوسیال شهروندی پاسخ دهد.
تمرین های میدانی دو خیزش دی ماه ۱۳۹۶ و آبانماه ۱۳۹۸ جامعه شهروندی و برآمد شکوفه های رزم استبدادبرانداز، تکوین اراده های آهنین و سلحشوری حماسی در جامعه، نمودهای پایان رخوت، کرختی و تسلیم پذیری در جامعه ایرانی است که در روانشناسی پیشگامان آن مشاهده می شود.
در میهن ما ۴۳ سال کرامت انسانی، آزاداندیشی، حق زندگی و روح سلحشوری از سوی حکومت اسلامی به چالش کشیده شد.
ادامه مطلب ...

 
فضای غیر علمی در انشگاه های ایران

شکوه میرزادگی - حذف یا محدود کردن ده ها رشته تحصیلی و هجوم دیگری به قصد ویران کردن بیشتر فرهنگ غیرمذهبی ایران
بنا برگزارش خبرگزاری های داخلی از امسال رشته های تحصیلی زیادی از دانشگاه های ایران حذف و یا ظرفیت پذیرش دانشجویان در آن رشته ها سی تا 40 درصد کمتر خواهد شد. این رشته ها عبارتند از: زبان و ادبیات فارسی، زبان های خارجی، باستانشناسی، مرمت بناهای تاریخی، موزه داری، هنر، کتابت، نگارگری، ادبیات نمایشی، آموزش زبان انگلیسی، ، نقاشی، صنایع‌دستی، کارگردانی تلویزیونی، ارتباط تصویری، و ... همچنین تغییرات زیادی در محتوای کتب درسی، و برنامه های درسی انجام خواهد شد که بیش از صد رشته تحصیلی را در برخواهد گرفت
ادامه مطلب ...
 
من از اسلام می‌ترسم!

فاضل غیبی - «» در جوامع غربی از کجا می‌آید؟ می دانیم که هراس (مثلاً از تاریکی) ناشی از ناآگاهی است و پدیده‌ای «ترسناک» به محض آنکه شناخته شود، دیگر هراس‌انگیز نیست. بنابراین مسلمانان باید از «اسلام‌هراسی» استقبال کنند، چرا که می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای شناخت بهتر از اسلام.
اما «اسلام‌هراسی» ترجمۀ نادرست Islamophobia است. Phobia از هراس بسیار فراتر می‌رود و اضطرابی است که به اختلالی روانی منجر می‌گردد. بنابراین «اسلام‌هراسی» ترسی عادی نیست، که بوسیلۀ آشنایی با اسلام از میان برود، بلکه منظور نوعی نارسایی روانی می‌باشد و آنانکه از اسلام می‌ترسند، گویا دچار اختلال روانی هستند.
ادامه مطلب ...
آثار هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و آفرینندگان اثر شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین خبرنامه، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.
نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را  به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.
 

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
 پرداخت بطور مکرر
را انتخاب کنید

آدرس پی پال نهاد مردمی :
paypalme/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726
 

 
برای آگاهی از آخرین اخبار درون مرز هم اکنون در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی مشترک شوید.

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved.