خبرنامه نهاد مردمی

شنبه ٢۴ مهر ١۴٠٠ برابر با ١٦ اکتبر ٢٠٢١

 

 ایران فریدام آیدل

نخستین مسابقه‌ جهانی مجازی برای گزینش بهترین اثر موسیقی سیاسی برای آزادی ایران
با ۱۰۰۰۰ دلار جایزه نقدی
بزودی
https://www.IranFreedomIdol.com
 
#IranFreedomIdol
 


 انتخابات گروه نظارت بر انتخابات و رای گیری ها

یادآوری برای هموندان با شخصیت حقیقی و حقیقی در سایه که هنوز در این انتخابات رای نداده اند

مرحله رای گیری برا ی ۴ نامزدی که در انتخابات ثبت نام نموده اند در روز سه شنبه  ١٩ اکتبر ساعت ١٦ بوقت غرب امریکا برابر با ١ بامداد چهارشنبه ٢٠ اکتبر اروپای مرکزی به پایان می رسد.

برای رای دادن چنانچه درسایت نهاد مردمی با انتخاب زبان فارسی و کلیک بر روی ورود اعضا با ایمیل (همین ایمیلی که خبرنامه را دریافت کردید) و رمز عبوری که در نهاد مردمی ثبت نام نمودید و با کلیک به  انتخابات و رای گیری ها  و سپس کلیک بر روی انتخابات اکتبر ٢٠٢١ می توانید به ١ یا ٢ و یا ۳ نامزد رای دهید.  با کلیک بر روی دگمه رای من در زیر عکس هر نامزد مورد نظر و سپس آرای خود را به صندوق بیاندارید و در آخر با کلیک برروی دگمه تائید، شما در یک انتخابات دمکراتیک و مدرن شرکت کرده و رای خود را آزادانه به صندوق انتخابات انداخته اید.

اگر رمز عبور برای ورود به سایت را فراموش کرده اید کافیست در موقع تکمیل فرم ورود اعضا روی دگمه فراموشی رمز عبور کلیک کنید و همان آدرس ایمیلی که این خبرنامه را دریافت کردید بنویسید تا دستورالعمل تجدید رمز عبور را در ایمیل خود دریافت نمایید.

چنانچه علیرغم توضیحات بالا قادر به رای دادن نشدید می توانید آرای خود را حداکثر ۴ ساعت قبل از پایان زمان رای گیری به ایمیل gozinesh@nahademardomi.com بفرستید تا آرای شما از سوی کارشناس فنی ویرچوال ان جی او به صندوق رای ریخته شود.


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 188 - خودکشی بانوی عکاس در پی برخورد بد قاضی پرونده

ایران چه خبر 187 - آتش سوزی هولناک
 در کارخانه ریخته گری ایران خودرو

ایران چه خبر 186 - تجمع
 دانشجویان دانشگاه تهران

ایران چه خبر 185 - اعتراض
 باغداران انار کوهدشت

ایران چه خبر 184 - تجمع
 غارتشدگان کاسپین/ فرشتگان


اخبار هفتگی حقوق بشر در ایران - 3

 


دانستنیها

Sponsored by Art Fund

جمهوریت یعنی چه؟


 

سکولاریسم

نظارت استصوابی به چه معناست؟

؟


رادیو نارمک با منوچهر مهرپویان و سیروس عصری
برنامه شمارش معکوس با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

 
دوشنبه ١١ اکتبر
 
چهار شنبه ١۳ اکتبر - برنامه ای نداشت
 
آدینه ١۵  اکتبر

اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net
بازدید یک انیرانی (ناایرانی) از حافظیه و تخت جمشید

ایران پرس نیوز - پیشینیان هوشمند، موشکاف و نکته‌ سنج ما دشمنان و متجاوزان به سرزمین و تمدن خود را «انیرانی» (ناایرانی) نامگذاری کرده‌اند. در شاهنامه فردوسی انیرانان، نیروهای ناپاک و اهریمنی هستند که آرامش و کیان ایران‌زمین را تهدید می‌کنند. مصداق انیرانی و ناایرانی در زمانه ما، ولی‌فقیه و ایل و تبار جنایت‌پیشه و سرکوبگر و ایران‌خوار آن یعنی آخوندها و پاسداران هستند. آنان نه به ایران اعتقاد دارند، نه به فرهنگ، تمدن، جغرافیا و ملت بزرگ آن. در پرچم خرچنگ‌نشان آنها ایران جایی ندارد.
ادامه مطلب ...
 
تنهایی، رقابت و کُشتن

مجید امینی - پیش گفتار: این روزها ویروس کرونا بویژه نوع "خلیج" درجهان بحران عجیبی را به پا کرده ونه تنها انسان‌ها را منزوی ترمی نماید بلکه تمام دست آورد‌های بشری را درزمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، قومی و... اگرزیرورونکند مسلماً زیرسئوال می‌برد. بویژه ساختمان اقتصاد جهان را که اکثراًهمان سیستم اقتصاد سرمایه داریِ آزاد است - براین ایده وعقیده بنا شده است که بازِارآزاد تمام نرخ کلاها را مشخص می‌کند. همان اقتصاد آزاد است که مرتجعین درجوامع بعنوان آزادی درعمل ازآن سوء استفاده نموده وچنان جوّی بوجود می‌آورند که درآن تعداد مخصوصی ازافراد که جزخود بینی وخود محوری هیچگونه احساسی راجع به دیگرانسان‌ها ورشد اجتماع با درنظرگرفتن محیط زیست وادامۀ زندگی برای نسل‌های آینده نداشته وندارد
ادامه مطلب ...
 
آیا گذار از دین حاکم فرا نرسیده است؟

ترسم، بیهوده در پی یک ساختار سیاسی مناسب برای جانشینی نظام کنونی، به بحث و جدل میپردازیم. چون پدیده ای که بر ما، برتمامی زندگی ما سلطه افکنده است و بر رفتار و کردار و پندار ما نظارت کامل دارد و مبرا از هرگونه پاسخگویی ست، پدیده ایست دینی نه سیاسی. حکومتی که بر ما سلطه افکنده است، حکومتی ست که ماهیتا دینی ست، دینی که با تارو پود مردم، نسل پس از نسل آغشته گردیده است. بهمین دلیل از مشروعیتی برخوردار بوده است که هیچ نوع ساختار سیاسی از آن برخوردار نیست.
ادامه مطلب ...
 
تاثیر نابرابری آموزشی بر رشد اقتصادی

شمیم طاهری - توزیع مناسب درآمد یکی از مهم‌ترین اهداف دولت‌ها در همه جوامع و کشورهاست. بنابراین شناخت عوامل و متغیرهای تاثیرگذار بر توزیع درآمد پیوسته مورد نظر برنامه‌ریزان اقتصادی و اجتماعی کشورها بوده است. متغیرهای متعددی بر توزیع درآمد موثر است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به نرخ تورم و بیکاری، هزینه‌های آموزشی دولت، توزیع آموزش و تولید ناخالص داخلی سرانه اشاره کرد. این متغیرها به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر توزیع درآمد تاثیر می‌گذارد. از میان آنها، توزیع آموزش از اهمیت خاصی برخوردار است. شواهد تجربی نشان می‌دهد میزان نابرابری آموزشی در جوامع مختلف یکسان نیست و دامنه این نابرابری به عوامل مختلفی بستگی دارد.
ادامه مطلب ...
 
مقایسه نظریه های حقوقی احمد کسروی در هشتاد سال پیش با قوانین امروز در ایران

نیره انصاری - روحانی‌ای که به دین‌ستیزی شهرت یافت و حتی برخی او را به داعیه‌‌داری پیامبری و بهایی‌‌گری متهم ساختند. عده‌‌ای دیگر نیز او را در مقام یک پژوهشگر و حتی بالاتر از آن قرار دادند و وی را ستودند. ورای این نظرهای متنوع، کسروی آثار متعددی را از خود برجای گذارده است که می‌‌تواند معیار خوبی برای آزمون شخصیت و تاریخ‌‌نگاری‌‌اش پیش روی مخاطب قرار دهد. بر همین اساس، این نوشتار مروری بر افکار و رویکرد تاریخی کسروی دارد.
زندگی احمد کسروی را می توان به سه دوره تقسیم نمود:

ادامه مطلب ...

 

 
کدام کشور دقیق‌ترین شناخت از ایران را دارد؟

محمود سریع‌القلم - ضمن اینکه در انتهای این مطلب، به ترتیب اهمیت، لیستی از کشورها آمده اما دلیل کانونی که انگلستان، دقیق‌ترین شناخت را دارد به‌خاطر این است که در پی تغییر در ایران نیست. ابتدا «شناخت» و «دقیق‌ترین» را تعریف می‌کنیم. منظور از شناخت، فهم یک پدیده یا جامعه آنگونه که «هست» نه آنگونه که «باید باشد.» شاید هیچ ملتی به اندازه انگلیسی‌ها، کنجکاوی برای فهم پدیده‌های «متفاوت و متضاد» را نداشته باشد. حکومت و محقق انگلیسی این توان فکری را دارد که سوژه‌ی مورد مطالعه را از نظام باورها و آرزوهای خود تفکیک کند: سعی می‌کند سوژه را آنگونه که هست و با منطق خودِ سوژه بدون آنکه آن را قبول کند بفهمد. در فرایند این شناخت، او در پی تغییر سوژه نیست.
ادامه مطلب ...
 
بمب آقا و بازدارندگی

م. روغنی - وقفه در مذاکرات وین از یکسو و تولید اورانیوم ۶۳ درصدی از سوی دیگر، نگرانی شدید کشورهای غربی امضاء کننده برجام را برانگیخته بویژه آنکه نه تنها نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای نظام ولایی عملا متوقف شده این رژیم پرسش‌های این نهاد در مورد یافته‌های اورانیوم در برخی از نقاط کشور را نیز بی‌پاسخ گزارده است.
رویکرد خامنه‌ای در برنامه هسته‌ای‌اش ادعای وی مبنی بر حرام بودن سلاح‌های هسته‌ای و صلح آمیز بودن آن را با تردید و سوء ظن روبرو ساخته است.
جمهوری دینی و فعالیت‌های هسته‌ای
محمد اسلامی معاون رئیسی، اهداف ” صلح آمیز” هسته‌ای کشور را تولید برق، مصارف پزشگی، توسعه کشاورزی، آب و خاک و غیره و سرانجام استخراج معادن داخلی اورانیوم و غیره اعلان کرده است.
ادامه مطلب ...
 

مغالطه ای به نام حقوق قومی

محمد محبی - ما هیچ پدیده ای نه در سیاست و نه در حقوق، تحت عنوان «حقوق قومى» نداریم. تجربه قومى داريم، باهمستان قومیت (Ethinic) داریم، ولى سيستمى كه هم حقوق‌محور باشد و هم واحد آن حق قوم باشد نداريم. تلقی «حقوق قومی» يک مغلطه‌ای ارتجايى است.
این مغلطه‌، از بابت مسير رشد و پيشرفت تاريخى سازمان‌ها (كه دولت يكى و مهمترين آنهاست) و سامان‌يابى اجتماعى، عقب‌گردى است از سازمان دولت پيچيده، فراگير و constructed، به سازمان دولت ساده (قومى و قبيله ايى) ‘طبيعى’ و تبعيض‌محور.
🌀در سیستمی که قوم محور، یا نژاد محور یا مذهب محور یا ایدئولوژی محور باشد، تبعیض و ستم و نژادپرستی و آپارتاید و تحجر و ستیز با «دیگری» ، محتمل ترین نتیجه آن است.
ادامه مطلب ...

 
تاجی که بر سر زنان ایران قرار گرفت

الهه بقراط - (بازنشر از ۲۱ مهر ۱۳۹۷) ۲۲ مهر ۹۷ شهبانو فرح پهلوی هشتاد ساله می‌شود. نیمی از این عمر در رشد و پرورش خود و خدمت به میهن گذشت و نیمی دیگر در تبعیدی که حتی یک روزش فارغ از ایران نبوده است.
فرح دیبا، ملکه‌ی کشور پهناور و قدرتمند ایران در دورانی به عنوان یک زن در یک کشور مسلمان و در یک جامعه‌ی سنتی و پدرسالار به نیابت سلطنت رسید که قانون‌ اساسی‌اش به دلیل همین فرهنگ ارتجاعی، پادشاه‌اش را برای داشتن «فرزند ذکور» مجبور به دو ازدواج ناکام کرده بود!
ادامه مطلب ...
   

حافظ

سروده سعید خلیلی

یادش بخیر زمانی که شعر عاشقانه بود،
کاری ندارم عشق زمینی یا عارفانه بود.

دیگر گذشت زمزمه از بازار داغ شمع،
در محفلی که لحافش پر پروانه بود.

رحمت کند خدای خواجه‌ی شیراز را،
الحق والانصاف غزلش دردانه بود.

هرچند که گفته‌اند دست مرده کوتاه است،
گویی که استاد در سرقت ادیبانه بود.
ادامه مطلب ...

آثار هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و آفرینندگان اثر شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین خبرنامه، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.
نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را  به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.
 

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
 پرداخت بطور مکرر
را انتخاب کنید

آدرس پی پال نهاد مردمی :
paypalme/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726
 

 
برای آگاهی از آخرین اخبار درون مرز هم اکنون در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی مشترک شوید.

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved.