خبرنامه نهاد مردمی
 

شنبه ٢٠ شهریور ١۴٠٠ برابر با ١١ سپتامبر ٢٠٢١

 


مهندسی رفتارها

 

 

مردم

خواننده: معین - سروده افشین مقدم

 


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 173- تجمع اعتراضی در
 حمایت از مردم افغانستان در مشهد

ایران چه خبر 174 - آثار آتش‌سوزی در
 تالاب هورالعظیم به شهر رفیع رسید


کارزار نه به معاهده ۲۵ ساله
چین کمونیست و جمهوری اسلامی
فرستادن ایمیل های اعتراضی به سفرای چین در کشورهای دنیا

https://sosiran.org/china

#NoToChinaDeal


رادیو نارمک با منوچهر مهرپویان و سیروس عصری
برنامه شمارش معکوس با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٦سپتامبر

آدینه ١٠ سپتامبر


اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net
دستور العمل رهایی آزادی خواهان در خیابان از دست مامورین

ستاد نیروهای مسلح مردمی - این دستورالعمل دارای دو مرحله است
یک: وظیفه فرد آزادی خواه در قبال حفظ امنیت خود چیست؟
دو: وظیفه هموطنان مبارز در حفظ امنیت فرد آزادی خواه چیست؟
در خصوص بند یک :
فرد آزادی خواه بایستی بداند که مهمترین ضربه را وقتی به جمهوری اسلامی وارد می کند که آنها نتوانند وی را دستگیر کنند.
یعنی اگر کار شجاعانه وی را درصد بندی کنیم 20 درصد صحبت وسخنرانی او و 80 درصد عدم دستگیری او است که در تزریق شجاعت به جامعه و ضربه زدن به رژیم تاثیر می گذارد.
بنا براین بداند که اگر حداقل مسائل امنیتی در خصوص خود را رعایت نکند عملا 80 درصد کار او به سرانجام نرسیده است.
ادامه مطلب ...
 
جنبش براندازی ؛ سازمان سرکوب رژیم و رهبران پشت پرده نظام

مراد ویسی - براندازی به تلاش برای تبدیل نظام اجتماعی حاکم و ساختارهای قدرت، قانون، و سلسله‌مراتب آن اشاره دارد. براندازی فرایند یا پردازشی است که به وسیلهٔ آن ارزش‌ها و اصول نظام حاکم را به تناقض رسانده یا به عقب بازمی‌گرداند. به صورت مشخص، می‌توان براندازای را اینطور تعریف کرد، یک حمله به انگیزه عمومی و، خواست مقاومت و دخالت که محصول مرکبی از وفاداری‌های سیاسی، اجتماعی یا طبقاتی که معمولاً خود را به نشانه‌های ملی می‌چسباند. پس از نفوذ، و به موازات ناکارآمد کردن موسسات سیاسی و اجتماعی دولتی با استفاده از زور، امکان جداشدن این وفاداری‌ها و انتقال آن‌ها به اهداف سیاسی و فکری غاصب وجود دارد. براندازی به عنوان ابزاری برای بدست آوردن اهداف سیاسی استفاده می‌شود، چرا که خطر، هزینه، و مشکلات کمتری نسبت به تخاصم‌بازدارد.
ادامه مطلب ...
 
تنوع عقیده‌ها

ا.آ. البرز - در ایران، بحران‌های محیط زیست، بهداشت عمومی و نابرابری‌های اقتصادی به نقطهٔ انفجار رسیده و دولت در مدیریت آنان ناتوان است. کمبود آب، پاندمیک کوید-۱۹، و تورم کمر مردم را شکسته‌اند. رهبر تقصیر را به گردن دولت می‌اندازد و دولت تنها با مُهر رهبر حقِ عمل دارد. روز یکشنبه ۳ مرداد، «کیهان»ِ شريعتمداری نوشت: «به‌ویژه بعد از تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر «لزوم رسیدگی فوری»، بسیج ملی برای حل مشکلات خوزستان آغاز شده است.»
گویا برای تأمینِ آبِ مردم، دستور شخص اول لازم بود.
ادامه مطلب ...
 
قتل آزادی با اسلحه عوام‌فریبی

موسی غنی نژاد - آزادی از مفاهیم بنیادین اقتصاد است و امروزه علم اقتصاد بر این صحه گذاشته است که افراد در سایه آزادی، هم برای خودشان و هم دیگران ثروت و رفاه بیشتری خلق می‌کنند. با این حال همیشه عواملی به عنوان مخل آزادی و تهدیدکننده آزادی انتخاب مردم، اعم از تولیدکننده و مصرف‌کننده به دلایل مختلفی شکل می‌گیرد که باعث اختلال در کارکرد اقتصاد می‌شود.
موسی غنی‌نژاد، اقتصاددان، با بررسی علل محدودکننده آزادی انتخاب در اقتصاد ایران، اصلی‌ترین علت را منافع گروه صاحب قدرت و نفوذ می‌داند که کاسبان محدود کردن آزادی مردم هستند. او راه مقابله با این مشکل را تلاش گروه‌هایی چون اقتصاددانان و روزنامه‌نگاران برای آگاهی‌بخشی مردم و ایجاد شفافیت در جامعه می‌داند. او می‌گوید سیاستمدارها همواره با عوام‌فریبی و با توجیه مصلحت مردم، آزادی آنها را محدود کرده‌اند.
ادامه مطلب ...
 
جنبش پادشاهی مشروطه پارلمانی

اردشیر دانشپور - «واقعه ای بسیار تلخ و دردناک٬ اما واقعیتی که اتفاق افتاد و آنچنان دگرگونی در راهبردی و استراتژیکی منطقه ای بوجود آورد٬ که اثرات مخرّب آن به آرامی٬ قدرتهای اختلالگر را هم زیر شعاع خود گرفته است!
"محمّد رضا شاه پهلوی٬ شاهنشاه فقید میهن پرست ایرانیان٬ چقدر ارزش داشت؟"»
در کشور های عربی٬ ارتقاع برج ها بالا می‌ رود٬ اما شعور وفرهنگ مردم صعود نمیکند! آسفالت جاده ها نو میشوند٬ پل ها ساخته میشوند٬ فرودگاه های عظیم چند طبقه میسازند٬ جزیره تفریحی درست میکنند٬ هتل گردان میسازند٬ اما تفکر و دیدگاه عرب٬ با زنجیری از نادانی و جهالت به ١۴٠٠ سال قبل٬ قفل شده میماند!
ادامه مطلب ...
 
درخواست از شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به جنایات ابراهیم رئیسی

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی - چهل و هشتمین جلسه عمومی شورای حقوق بشر سازمان ملل از۱۳ سپتامبر الی ۱ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار میشود. در ادامه فعالیتهای بین المللی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی و در آستانه برگزاری اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل، در تاریخ ششم سپتامبر شیوا محبوبی، سخنگوی کمیته نامه و اسنادی را در رابطه با خواست تحقیق جنایات رئیسی به شورای حقوق بشر سازمان ملل، دولت‌های اروپایی، کانادا و استرالیا و آمریکا و نیوزیلند ، جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در أمور حقوق بشر ایران و اتحادیه اروپا ارسال داشت.
ادامه مطلب ...
 

بیگانگی از خود و از دیگری مانعی در راه براندازی!

وقتیکه ساختار دین و قدرت باهم یکی و جدا ناپذیر و غیر قابل تشخیص از یکدیگر میگردند و آخوند، شاه و شاه، آخوند میشود، پدیده ای که از آغاز حکومت اسلامی بر جامعه ما سلطه افکنده است، نظام ارزشی جامعه هم دچار سقوط میگردد و ارزش هرچه انسانی و معنوی بوده است در پندار و گفتار و کردار جامعه، پوچ و نا چیز میشوند. اگر سقوط ارزش پول به ورشکستگی اقتصادی کشور میانجامد، سقوط ارزشهای انسانی به انحطاط و تباهی منجر میشود و فساد اخلاقی، شرایطی که هم اکنون مردم ایران در آن بسر میبرند.
این بدان معناست که زهد و تقوا، از آغازین ترین لحظات صعود آخوندهای حوزه ای بر مسند قدرت، برهبری آخوند خمینی، بهانه ای بیش برای زورمندی و زورگویی، برای فربه سازی خویش و فراخ زیستی نبوده است. بزودی تظاهر بدینداری شرط اساسی و اصلی کار و زندگی گردید و، دین حلال هر حرامی و تطهیر کننده هر نجاستی و هر جنایتی. تضادها در یکدیگر تحلیل و بیکدیگر تبدیل شدند.
ادامه مطلب ...

 
۱۱سپتامبر:ريشه ها و باز انديشی ها

اشاره:
علی ميرفطروس - در سال های 1347 تا 1357 «بازگشت به مذهب به عنوان یک استراتژی و اسلام به عنوان یک ایدئولوژی» ضربه ها و زیان های جبران ناپذیری به رَوَند اندیشۀ سیاسی در ایران وارد کرد و باعث«تعطیلی تفکر»شد چندان که می توان گفت ظهور آیت الله خمینی و وقوع انقلاب اسلامی از نتایج آن بود.جنبۀ دیگرِ آن باور ، غرب ستیزی و مخالفت با دستآوردهای غربی،مانند آزادی، دموکراسی و حقوق بشر بود. بنظر دکتر شریعتی:«نهضت تشبّه به غربی همچون توفانی بُرج و باروی تعصّب را فرو ریخت و راه برای نفوذ غربی و ویرانی ارزش های تاریخی و سُنّتی و اخلاقیِ ملّت های شرقی باز شد و مردم ما در برابرِ آن بی دفاع ماندند».[1]
ادامه مطلب ...
 
افغانستان و خطای استراتژیک ایران

جاوید قربان‌اوغلی - ایران غایب بزرگ تحولات افغانستان است، نیازی به رمل و اسطرلاب و کشف و شهود هم نیست. درحالی‌که مهم‌ترین رخدادهای سیاسی و نظامی در کشوری با عمق استراتژیک و امتداد تمدنی ایران در جریان است، بی‌عملی حیرت‌آور ایران در شکل‌دهی و تأثیرگذاری بر این تحولات به نحوی باورنکردنی ادامه دارد. منظور این قلم فقط جنگ اخیر در پنجشیر و مقاومت نیروهای اندک جبهه ملی مقاومت در برابر نیروهای طالبان با پشتیبانی مستقیم نظامی و مستشاری پاکستان نیست. سکوت ابهام‌آمیز مسئولان کشور در رده‌های مختلف در لحظه به لحظه تحولاتی که با خروج نیروهای آمریکا آغاز شد، با فرار اشرف غنی و ورود فاتحانه طالبان به عمارت ریاست‌جمهوری و اعلام تشکیل امارت اسلامی و تاکنون که جنگ همه‌جانبه‌ای در پنجشیر در جریان است، ادامه دارد.
ادامه مطلب ...
مشترک گرامی، آثار هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است  و آفرینندگان اثر شخصا مسئول نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین خبرنامه، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.
نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را  به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.
 

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
 پرداخت بطور مکرر
را انتخاب کنید

آدرس پی پال نهاد مردمی :
paypalme/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726
 

 
برای آگاهی از آخرین اخبار درون مرز هم اکنون در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی مشترک شوید.

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved.