خبرنامه نهاد مردمی

شنبه ١٨ دی ١۴٠٠ برابر با ٨ ژانویه ٢٠٢٢


سالروز ۱۷ دی شاد باد

دشمنان ایران همواره در پی آن بودند تا آنچه در جهت آبادی و سربلندی ایران صورت گرفته، وارونه جلوه دهند و با تبلیغات دروغین مردم را از دانستن حقیقت دور کنند.

به عنوان مثال، در۱۷ دیماه ۱۳۱۴ ، رضاشاه بزرگ به مثابه درمانگری که میدانست تنها با پایمردی و مبارزه میتوان ریشه‌ های خرافه را خشکاند، چون پزشکی که تیغ تیز را جهت درمان به کار میگیرد، با وجود آنکه آگاه است که بیمار به شکلی مقطعی و کوتاه در جریان عمل جراحی ممکن است درد را تحمل کند، با فرمان کشف حجاب، با وجود اینکه از عمق نهادینه شدن ویروس تحجر در ذهن مردم ایران آگاه بود، ایستادگی و پایمردی کرد و قضاوت تاریخی را به آیندگان سپرد.

تاریخ اما به سرعت نشان داد که آنچه رضاشاه بزرگ در حق زنان کرد پاکسازی ذهن و جان زنها از ویروسی شیطانی بود. زنها بعد از آن توانستند بار دیگر بدست آورند آزادی پوششی را که همه‌ ی تاریخ هزاران ساله از آن بهره مند بودند و با آن آزادیها بود که زن ایرانی در زیبایی پوشش، افسر زنان منطقه به تعبیر فردوسی بوده اند.

انقلابی که رضاشاه بزرگ در راستای حق زنان به انجام رساند خاری در چشم متحجرینی بود که زن را کفن پوش و بد چهره و یا بی‌چهره، اسیر در پستوی خانه‌ها میخواستند. انقلابی که او کلید زد و با انقلاب سفید شاه و ملت گسترش یافت، حتی بعد از شورش ۵۷ و استقرار نیروهای سرخ و سیاه ارتجاع، آخوندها نتوانستند همه حقوق زنان را دیگر بار باز پس بگیرند و زنان در تمام دوران ننگین حکومت اسلامی بی وقفه جنگیدند و با تحمل هزینه های بسیار، همواره نظام را وا داشتند که عقب نشینی کند. از این رو زنان پیشگامان موفق در راه آزادی هستند و الگویی بی بدیل برای قیام سراسری مردم ایران.

نهاد مردمی ۱۷ دی ماه این روز پرافتخار در تاریخ مدنی ایران را به همه بانوان آزاده و پیشرو ایران شادباش می گوید و براین باور است که رهائی ایران و ایرانی از چنگال فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران که بزودی رخ خواهد داد، مدیون مبارزات بی امان زنان در همه عرصه های سیاسی و اجتماعی و مدنی می باشد.

هفدهم دیماه ١۴٠٠

پاینده ایران

نهاد مردمی


سیمای نهاد مردمی - ٧ ژانویه ٢٠٢٢

سیمای نهاد مردمی آدینه ها از ساعت ١١ و نیم بامداد غرب امریکا برابر با ٢٠و٣٠ اروپای مرکزی و ٢٣ ایران از شبکه جهانی تلویزیون پارس پخش می شود


گزارشی از مسابقه ایران فریدام آیدل در این گزارش، داوران پرآوازه و مردمی مسابقه ایران فریدام آیدل معرفی و آیدی برندگان مسابقه حدس درست نام داوران که برنده ١٠٠ دلار جایزه نقدی شدند، اعلام شد.
 مسابقه ایران فریدام آیدل رسما از 12 ژانویه آغاز می شود

 


در سالروز جنایت هولناک جمهوری اسلامی ، به یاد قربانیان هواپیمای اکراینی ما نیز شمعی روشن خواهیم کرد


 


سالروز ١٧ دی گرامی باد

نهاد مردمی این روز پرافتخار در تاریخ مدنی ایران را به همه بانوان آزاده و پیشرو ایران شادباش می گوید
 


ایران چه خبر

ایران چه خبر 217 - نمونه دیگری از مدیریت بحران در ایران!


دانستنیها

Sponsored by Art Fund

جنک سرد

اردوگاه

خاور میانه

شرق و غرب


رادیو نارمک با منوچهر مهرپویان و سیروس عصری
برنامه شمارش معکوس با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ٣ ژانویه
آدینه ٧ ژانویه

اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی

https://www.NahadeMardomi.net
چوب دین !

فیروز نجومی - ترسم که هنوزدرد چوب دین را در وجود و هستی خود احساس نکرده باشیم. چون درد چوب دین، بدترین دردها ست، نه اثری از خود بر پیکرمان برنهد و نه وقتی بر تن مان فرود میآید، نه زخمین کند و نه خونین جسم ما را. اگر، امروز شان انسان در جامعه ما از شان یک رعیت و برده، فروتر رفته است و از ابتدایی ترین حق و حقوق بشری محروم گشته است و با مصیبت و نکبت دست بگریبان است، کیفری که هیچ انسانی را شایشته آن نمیدانیم، تردید مدار که ناشی از ضربات مهلکی ست که نزدیک به نیم قرن است که چوب دین بر ساختار جامعه فرود آورده است.
ادامه مطلب ...
 
۱۷ دی؛ سالروز کشف حجاب، با رضاشاه یا بی رضاشاه

شکوه میرزادگی - شنیدن شعاری از زبان مردمانی که یاد رضاشاه را با کلماتی چون «رضاشاه روحت شاد» گرامی می دارند و جوانانی که با حسرت از گذشته هایی نام می برند که آن را فقط خوانده یا شنیده اند و، در جامعه ی هشتاد میلیونی که تیراژ کتاب در آن کمتر از هزارتا می باشد، سعی می کنند به شکلی مجازی، حتی اگر شده اندکی، از شعر و قصه و هنر و دانش و اندیشه بزرگان قبل از انقلاب را تغذیه کنند، نشاندهنده ی نوعی هوشیاریِ پس از ضربه انقلاب اسلامی می باشد.
ادامه مطلب ...
 
خواب خوش برایمان دیده‌اند! می‌گویند به ایران برگردید!

نگار جوکار – چند مدتیست که مقامات جمهوری اسلامی ایرانیان خارج کشور را به بازگشت به ایران دعوت می‌کنند و می‌گویند همه چیز برای بازگشت مهیاست. احتمالا منظور اصلی آنها از اینکه همه چیز برای بازگشت مهیاست، اینست که همه چیز برای گروگانگیری شما مهیاست. دعوت ایرانیان خارج کشور یک شگرد است که قبلا هم رژیم آنرا به کار گرفته بود.
در دهه شصت و هنگام ترورها و قتل‌های زنجیره‌ای نیز ایرانیان را به بازگشت دعوت کرده بودند. ابوالقاسم مصباحی مامور پیشین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در مستند «شرقی غمگین» ساخته‌ی «رادیو فردا» گفت .
ادامه مطلب ...
 
هفده دی و ناموس مسلمین

مزدک بامدادان - یکی از بزرگترین خرده‌هایی که دلباختگان انقلاب شکوهمند به شاهان پهلوی می‌گیرند، این است که چرا آنها نخواستند یا نتوانستند ایران نیمه‌برده‌داری-نیمه‌فئودالی آغاز سده ۱۴ را در ۵۰ سال به پای سوئد و نروژ برسانند. شگفتی ولی در اینجاست که اینان کارهای سترگی مانند آزادی زنان از زندان حجاب را هم برنمی‌تابند.
چرا گروه نه چندان کوچک از کنشگران جامعه ما کشف حجاب را با حجاب اجباری یکی می‌گیرند؟ آیا این ناخودآگاه زخم خورده جامعه‌ای تا مغز استخوان شیعه نیست، که در ژرفای روانش از برهنگی ناموس خود رنجور است؟
ادامه مطلب ...
 
جنون و تماشا؛ حاج قاسم، سوپرمن و بازگشت به صحنه

یوسف مصدقی- این چند روز اخیر، در ایام سالگرد اتصال قاسم سلیمانی به لقاءالله، یکچندی، رگباری از سخنان تکراری و تحلیل‌های هشت‌من نُه‌شاهی درباره میراث او و نتایج حاصل از جزغاله شدنش از در و دیوار رسانه‌های فارسی‌زبان باریدن گرفت. مخاطبان معتاد به این رسانه‌ها هم یکی دو روزی، با دیدن تحلیلگران تکراری و شنیدن مزخرفات مکرر آنها، عین قناری‌های بُخوری شده‌ی داخل شیره‌کش‌خانه‌های قجری، نشئه‌ی مهملات این جماعت، از این شبکه به آن شبکه در نوسان بودند. هرچند که به واسطه نامرغوبی جنس، نشئگی حاصله از آن به سرعت به خماری ختم شد.
ادامه مطلب ...
 
خدایان، همسران و مادران

از اللّات و ذوالشّری به فاطمه و علی
مزدک بامدادان - دیباچه - از آغاز سده بیست‌ویکم و در پی آشنائی با یافته‌های اندیشکده اناره،اسلام‌پژوهی در میان ایرانیان نیز رنگ و بوی دیگری بخود گرفته و از ابزارهای گسترده‌تری برای کاوش در سرآغاز اسلام بهره می‌گیرد. اگر در گذشته خواندن موشکافانه نوشته‌های تاریخنگاران مسلمان و در کنار آن، بهره‌گیری از داده‌های اسلام‌شناسان اروپائی برای پژوهش بسنده بود، پژوهشگر امروزین باید همه دانشهای خویشاوند با تاریخ چون زبانشناسی، باستانشناسی، سکه‌شناسی، متن‌شناسی، دینشناسی و . . . را بکار بگیرد و همچنین با همسنجی اسطوره‌های دینی و تاریخ پیدایش و برآیش آنها، بجای دادن پاسخ نو به پرسشهای کهنه، از بیخ و بُن پرسشهای نوینی درافکنَد. به گمان من اسلام‌پژوه مدرن، باید بند ناف اندیشه خود را از آن نگاه سنتی هزارواَندی ساله ببُرد و راههای نوینی را برگزیند.
ادامه مطلب ...

 
غارت سیری‌ناپذیر، به‌جای مدیریت منابع آب

محمد محبی - مرحوم هدی صابر، جمله ماندگاری درباره‌ی وضعیت اداره‌ی کشور در چند دهه‌ی اخیر دارد، به این مضمون که، «اساس مدیریت و حکم‌رانی در جمهوری اسلامی بر غارت سیری‌ناپذیر استوار است». مدیریت آب ایران، در چهار دهه‌ی گذشته، به خوبی بر این حقیقت تلخ و نفس‌گیر مهر تأیید می‌زند.
اکثر پهنه‌ی فلات ایران، خشک و کم‌آب است. اما ایرانیان در طول هزاران سال بودوباش در این سرزمین، به خوبی از عهده‌ی مدیریت آب آن برآمده بودند. و خود را با شرایط اقلیمی این فلات وفق داده بودند. کاترین لمپتون، مورخ، ایران‌شناس و پژوهش‌گر انگلیسی، مدیریت سد مرو در هزار سال پیش را تحسین‌برانگیز خوانده است.
ادامه مطلب ...
 
فمیسید و نقض حقوق بشر در ایران در 2021

نیره انصاری - در یک عبارت می توان گفت که نظام اسلامی در ایران «دشمن حقوق بشر» است به ویژه حقوق بنیادین زنان و کودکان را برنمی تابد.
قانون اسلامی اقتباس از فقه امامیه نموده و تا زمانی که قانون اساسی و به تبع آن دیگر قوانین عادی بر پایه رسمیت یافتن مذهب و اخلاق و فرهنگ مردسالار استوار بوده است، زن شهروند درجه دوم محسوب و از هیچ یک از حقوق بنیادین خود برخوردار نیست. قتل های از نوع اصطلاحاً ناموسی و یا خودسوزی از نوع خودکشی و یا دیگر تبعیض هایی که اساساً مغایر حیثیت ذاتی انسان است صورت می گیرد.
ادامه مطلب ...
 
دربارۀ تولّدِ عیسای ناصری، معروف به مسیح

دکترضیاء صدرالاشرافی - سالِ نومسیحی رابهمۀ هموطنانِ مسیحی وهمۀ مسیحیان، و تمام کسانی که آغازسالِ نویِ مسیحی را، جهتِ شادی وبخصوص کمک بدیگران بهانه قرارداده وجشن می گیرند، تبریک می گویم.
درنقدِعلمیِ سال، ماه وروزِ تقویم مسیحی، به دومنبع اصلی برمیخوریم:
اول: میراثِ رومی- میترائی، و دوم: ارثیۀ توراتی(عَهدِ قدیم)، با آیات و روایاتِ انجیلی:(عَهدِ جدید). این دومنبع باهم، هم به رفعِ بعضی اِبهام هایِ علمی، کمک می کنند و، هم درطرحِ سئوالات جدید، ما را یاری میرسانند، ازجمله این که: درآنچه به سالِ میلادی(درنسبت به میلادِعیسی مسیح) مشهوراست، چرامَبدَءِ آن، روزِمیلادِ عیسی مسیح، یعنی: (عصرِ٢٤ دسامبر : کریسمس یا نوئل) نیست؟! راستی این چه نوع سالِ میلادی است، که درآن، میلادی، صورت نگرفته است! منظور: اولِ ژانویۀ هرسال.
ادامه مطلب ...
 « اشعار هفته »
بپا ای دلیران
سروده م.س. روشنی

دل آزرده رفتم ز خانه دوان
به صحرای دهقان و برزگران

سپس سوی سیستان و مازندران
بخاک دلیران و نــام آوران

که گویم سراسر به اندوه و غم
بلائی که میروید در ملک جـم

به هر گوشه دزدان گردن کلفت
ســـتاننده ی مال مـلت به مفـت

کشاننده ی ملک و ملت بخاک
همه بنده و مفتخور سینه چاک
ادامه مطلب ...
 
هنوز شراره می کشیم
سروده مهشید رحیمیان

در این خراب بی کسی
در این عذاب
که بوی مرگ میدهد هوا
در این سرای وحشت و جنون
که دم به دم صدای ناله بر هواست
هنوز هم، هنوز شرر
هنوز شراره می کشیم
ادامه مطلب ...
 
سیاهفکران
سروده شکوه میرزادگی

از اعماق تاریکی آمده اند
با چشمانی که جز سیاهی نمی بیند
جشن و یلدا و نوروز،
خنده و شادمانی و نور را نمی دانند
نام هاشان به غلط،
از کلام شان زهر می بارد
عیدهاشان همه قربانگاه
زایش و زندگی برنمی تابند
 
دهه زجر
سروده سعید دبیری

سهم من از انقلاب دوری ز ایرانم شده
انقلابی بلشیویکی قاتل جانم شده

کرده بودیم انقلاب با آرزوهای قشنگ
مذهب و ملا و مفتی قاتل نانم شده

هر که ملا بود دزد شد اندرون انقلاب
تیر و شلاق و شکنجه قاتق نانم شده

شادی و خنده برایم گشته باشد چون سراب
نکبت و نغمت چه با هم وارد خانم شده
ادامه مطلب ...
اندیشه های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 لطفا نوشته های خود را برای انتشار در تارنمای نهاد مردمی  به ایمیل andisheh@nahademardomi.com  بفرستید

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را  به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.
 

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
 پرداخت بطور مکرر
را انتخاب کنید

آدرس پی پال نهاد مردمی :
paypalme/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726
 

 
 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

تارنما تماس تلگرام اینستاگرام یوتیوب فیسبوک

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved.