در چند روز گذشته گروهی تحت عنوان «اقدام به حفاظت اضطراری»  در حال پوشاندن بخش هایی از گچ بری های آتشکده ری، در تپه باستانی میل هستند. امیر رحیم زاده مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان ری دلیل این اقدام را نبود اعتبار لازم برای ایجاد سقفی محکم عنوان کرده و به خبرنگار مهر گفته است که «صد میلیون تومان برای این کار لازم است و ما منتظریم تا این اعتبار تامین شود»
آتشکده ری، یا بهرام اثری است که، در محوطه ای باستانی به وسعت 72 هکتار با تپه های اقماری متعدد، از دوره پارت ها و ساسانیان به جای مانده است.
برخی می گویند این بنا بر اثر حمله اسکندر ویران شده اما  قسمت هایی از این بنا قرن هاست که همچنان برجای مانده است. باستانشناسان معتقدند تپه میل  یکی از مجموعه های مهم تاریخی ایران به شمار می آید و ناگفته های بسیاری را در خود دارد.

این بنا برای اولین بار در سال 1292 خورشیدی به وسیله ی ژاک دومورگان فرانسوی کشف و مرمت شد و در سال 1312 خورشیدی گروهی زیر نظر اریک اشمیت باستانشناس آمریکایی در انجا به حفاری و کاوش پرداختند.
پس از انقلاب این بنا به حال خود رها و بخش هایی از آن ویران شد و سال ها بعد، در پی هشدار مداوم فرهنگ دوستان،گروهی زیر نظر خانم فیروزه شیبانی در آن به کاوش و حفاری پرداختند. در این دوره از  کاوش‌ها که در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت شروع شد سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد که: « یک فضای معماری بدیع و با اهمیت زیر لایه‌های باستانی کشف شده است.» اما باز خبری از این آن چه در این محوطه می گذرد نبود؛ تا امروز که به دلیل «نبود اعتبار» می خواهند روی بخش های کشف شده را با نایلون بپوشانند تا به قول خودشان این محوطه از این زمستان هم بگذرد.
کاش یک هزارم آن اعتباری را که برای یک مسجد نو ساز یا یک تکیه در نظر می گیرند برای این نوع آثار تاریخی که هم از نظر ارزش ملی و هم از نظر جلب توریست غیرقابل قیمت گزاری هستند در نظر گرفته می شد.
www.savepasargad.com

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

iran6.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image18.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید