بنا بر گزارش برخی از  آژانس های مسافرتی در ایران، روز گذشته (دهم مهرماه) سازمان میراث فرهنگی طی نامه ای به همه دفاتر آژانس های مسافرتی اعلام کرده که به دلیل «عدم وجاهت قانونی» از برگزاری تورهای مسافرتی به پاسارگاد در روزهای اول تا دهم آبان ماه خودداری کنند.

برگزاری روز کوروش بزرگ، (هفتم آبان 29 اکتبر ) در سال  2005 و همزمان با خطر آبگیری پاسارگاد از سوی «بنیاد میراث پاسارگاد» پیشنهاد شد. این روز بنا بر تاریخ های نظامی و مسیحی همزمان است با روز صدور منشور معروف کوروش که فرمانی است برای حذف بیگاری، آزادی مذهب و آزادی مسکن.


در چند سال گذشته این روز به عنوان «روز کوروش بزرگ»توسط بسیاری جشن گرفته شده است. تعداد زیادی از سراسر ایران و جهان هر سال با گردهمایی خودجوش در مجموعه ی جهانی پاسارگاد، در کنار آرامگاه کوروش جمع شده و با خواندن سرود و بخش هایی از منشور کوروش این روز را جشن می گیرند.

اما از آنجایی که هر ساله این گردهمآیی ها زیادتر شده، حکومت ایران  در سال های اخیر به بهانه های مختلف از ورود گسترده ی مردم به پاسارگاد جلوگیری می کند. امسال به نظر می آید که این کار به طور رسمی و علنی انجام می شود. یعنی به همه ی آژانس های مسافرتی دستور داده شده که در روزهای اول تا دهم به پاسارگاد نروند. در این ارتباط فریدون الهیاری، مدیرکل اداره میراث فرهنگی اصفهان به خبرنگار «ایسنا» گفته است که «به حسب وجود برخی ملاحظات در کشور، درخواست شده است چنین اقدامی صورت گیرد»  از ورود تورهای مسافرتی به پاسارگاد جلوگیری شود»

www.savepasargad.com

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

iran11.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image23.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید