در آستانه ی جشن مهرگان (شانزدهم مهرماه، هفتم اکتبر) ایستاده ایم؛ جشنی به یادگار مانده از مادران و پدران باستانی ما.
 مهرگان عمری به دارازی تاریخ ایرانزمین دارد، و با این حال، از معدود جشن های جهانی است که همچنان زِیبا، جوان، زنده و به روز مانده است؛ چرا که مهرگان پیام با شکوهی در خود دارد که هیچ گاه ارزش خود را از دست نداده و کهنه و فرسوده نمی شود؛ مهرگان پیام عشق و روشنایی است، پیام وفای به عهد است و، مهم تر از همه، همچون بیشتر جشن های ایرانی، سکولار و ضد تبعیض است و به همین دلیل همه ی مردمان با هر مذهب و مرام و جنسیت و فرهنگی می توانند در آن شرکت کنند.

متاسفانه نزدیک به چهار دهه است که مهرگان در زادگاه خویش غریب و بی رونق مانده است و، در کنار جشن های دیگر ملی و تاریخی ما، مورد بی توجهی مقامات دولتی قرار دارد. در ایران نه تنها هیچگونه مراسم رسمی در ارتباط با این روز برگزار نمی شود، بلکه مردمان اجازه ندارند تا در سالن های عمومی جشن مهرگان را برگزار کنند. اما، همانگونه که در گذشته مردمانی با فرهنگ، در طول قرن ها با سرسختی در راستای ماندگاری جشن های ملی و فرهنگی ایرانزمین تلاش کرده اند، اکنون نیز همچنان، به ويژه در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا، و البته در سرزمین مان، بسیاری از ایرانیان مهرگان را به زیبایی جشن می گیرند، برای هم پیام های تبریک می فرستند، در رسانه های اینترنتی آن را به یاد هم می آورند، و همچنان صدای گام های روشن و عاشقانه ی مهرگان در ایران و گوشه و کنار جهان شنیده می شود.
 بنیاد میراث پاسارگاد، همانند هر سال از ایرانیان، و به ويژه فرهنگ دوستان ایرانی، تقاضا می کند تا به هر شکلی که می دانند در بزرگداشت مهرگان شرکت کرده و به ماندگاری و گسترش هر چه بیشتر پیام های راستین آن یاری رسانند. در عین حال از کوشندگان میراث فرهنگی می خواهیم که از تقاضای ثبت «مهرگان» در میراث معنوی جهانی پشتیبانی کنند. این تقاضا در مهرگان سال 2010، به وسیله بنیاد میراث پاسارگاد به یونسکو فرستاده شده است.
مهرگان تان خجسته باد
با مهر و خرمی
شکوه میرزادگی
از سوی بنیاد میراث پاسارگاد
اکتبر 2016

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

40sotoon.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image7.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید