در هشت سال دوران احمدی نژاد  سازمان میراث فرهنگی او هر آن بلایی را که به فکرشان می رسید بر سر محوطه باستانی پاسارگاد آوردند. از آبگیری سد سیوند گرفته، تا تدارک برای آپارتمان سازی و ساختن گردشگاه و هتل، برنامه ریزی برای زدن دریاچه مصنوعی، مجوز دادن برای ساختن شهرک صنعتی، مرمت های غیرتخصصی بر بدنه پاسارگاد تا حفاری هایی (ظاهرا غیرمجاز) که در روز روشن در بخش هایی از این محوطه باستانی انجام گرفت و برخی از قسمت ها را تخریب کرد. در طول آن دوران بارها و بارها فرهنگ دوستان در داخل و خارج به این عملیات اعتراض داشتند. ما در بنیاد میراث پاسارگاد بارها به یونسکو نامه نوشتیم. در بیشتر موارد با این اقدامات جلوی کار آن ها گرفته می شد ولی برخی کارها را هم انجام دادند. موذیانه و بی سر و صدا.

از زمانی که دولت آقای روحانی آمده وضع زیاد تغییر نکرده و همچنان همه آثار تاریخی ما وضع خوبی ندارند و پاسارگاد هم همچنان در معرض خطر است. تازه ترین خبر از مجموعه تاریخی پاسارگاد این است که کارخانه رب و ترشی سازی که دو سال پیش بی سر و صدا مجوز آن در این محوطه گرفته و ساخته شده اکنون مشغول به کار شده است. ایسنا در این ارتباط با محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی گفتگویی داشت او به راحتی اعتراف کرده که: مالک زمینی که در حال حاضر سوله ی کارخانه تولید رب در آن است  مجوز کارخانه را  از اداره میراث فرهنگی شهرستان خرم بید گرفته و در حال حاضر پرونده تخلف در دادگاه است.» توجه کنید برخلاف قانون به کارخانه ای در محوطه تاریخی مجوز داده اند کارخانه مشغول به کار شده و آقایان می گویند پرونده تخلف در دادگاه است. علاوه بر این از آن منطقه گزارش هایی می رسد که کارخانه ها و شهرک صنعتی دیگری در آن حوالی  در حال ساختن هستند و هر کدام شان می توانند منظر پاسارگاد را تخریب کنند. مسئولین دیگر سازمان میراث فرهنگی که زیر نظر مستقم معاون رییس جمهوری کار می کنند خودشان را به نشنیدن زده اند و هیچ کدام پاسخی ندارند و حتما وقتی کارخانه ها و شهرک های صنعتی شروع به کار کردند تازه خواهد گفت بله اشتباهی به این افراد مجوز داده شده.
شکوه میرزادگی

بازدید کننده گرامی، نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و بیانگر مواضع و دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگوی نظرات خود خواهند بود.

 

سرزمینمان ایران

sarbazan.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image18.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید