بارش شدید برف و زلزله ی چهار و نیم ریشتری روزهای گذشته در گیلان علاوه بر این که وضعیت این استان را به هم ریخته، موزه ها و آثار تاریخی این استان را نیز به خطر انداخته است.

به گفته ی افراد محلی چندین بنای تاریخی، و احتمالا قلعه رودخان، گرفتار خساراتی شدید شده اند اما به هیچ کس اجازه نزدیک شدن به این بناها را نمی دهند. و در عین حال خبرگزاری های رسمی نیز خبرهای ضد و نقیضی از سوی مسئولین دولتی می دهند و مردمان گیلان به درستی نمی دانند وضعیت این بناها چگونه است.

شهرود امیرانتخابی، مدیر کل میراث فرهنگی گیلان، گفته است که 70 درصد از بناهای تاریخی ویران شده اند اما ولی جهانی معاون سازمان میراث فرهنگی گفته ی او را رد کرده و می گوید: «از 33 ابنیه و موزه فقط سه بنای تاریخی آسیب‌های جزیی بین پنج تا ده درصد دیده‌اند».

ولی جهانی، همچنین به خبرنگاران گفته است که: «فعلا امکان بازدید از برخی آثار از جمله «قلعه رودخان» وجود ندارد». او با تاکید بر این که اکثر بناهای میراث فرهنگی در مناطق فعال هستند، می گوید: «اکثر بناها در مناطق جلگه ای قرار دارند و ما توانسته ایم آن ها را بررسی کنیم اما در مناطق کوهستانی و ارتفاعات به دلیل بارش برف تا دو متر، راه های مواصلاتی تعطیل هستند و امکان حضور کامل کارشناسان در آن جاها وجود ندارد.»

توجه داشته باشید که به گفته دوستداران میراث فرهنگی محلی بیشتر این بناها سال هاست که نیازمند به مرمت هستند، و اگر که به طور مرتب به آن ها سرکشی می شد با برف و زلزله گرفتار خسارت نمی شدند. کما این که بیشتر این بناها ده ها و صدها سال انواع مصائب طبیعی را تحمل کرده اند و همچنان سرپا مانده اند.

 

 

در حال حاضر دوستدارن میراث فرهنگی به شدت نگران دژ رودخان، یا قلعه رودخان هستند که بر بالای بلندی قرار دارد و دسترسی به آن هنوز امکان پذیر نیست. این دژ از آثار باقیمانده ی دوران ساسانیان است و بخش هایی از آن در دوران سلجوقیان ساخته شده است. دژ رودخانه برفراز ارتفاعات جنگل فومن قرار دارد و دارای 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر است. دژ رودخان یکی از آثار زیبای تاریخی ایران و از مناطقی ست که گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

شهرام صداقت
همراه بنیاد میراث پاسارگاد ـ تهران

 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت افراد در نهاد مردمی به سه صورت پشتیبانان حقیقی ، پشتیبانان حقیقی درسایه و یا پشتیبانان مستعار می باشد. هم میهنان ساکن در ایران فقط می توانند به عضویت مستعار نهاد مردمی در آیند.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان دیگر نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

 سیمای نهاد مردمی

سیمای نهاد مردمی هر یکشنبه و آدینه در فیس بوک بطور زنده اجرا و همزمان از رادیو نارمک پخش می شود 

یکشنبه ها و آدینه ها این برنامه از ساعت 12 نیمروز غرب امریکا برابر با 21 اروپای مرکزی و 11 و نیم شب ایران آغاز می شود و  برنامه های یکشنبه همزمان از شبکه تلویزیونی اندیشه نیز پخش و در طول هفته بازپخش می شود.

برای بازدید برگه فیس بوک نهاد مردمی اینجا کلیک کنید

passmigirim.jpg

سرزمینمان ایران

kasra.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image11.jpg

کارزار 9 شب

 

#نه_شب