بنیاد میراث پاسارگاد، به رسم هر ساله ی خود، امسال نیز، در آستانه ی بزرگترین و مهم ترین عید و جشن ایرانیان، نامی را یرای سالی که از راه می رسد انتخاب و پیشنهاد می کند.

این انتخاب، چون همیشه، در چارچوب نگاهداری و نگاهبانی از میراث های فرهنگی، تاریخی، (ملموس و غیرملموس) ایرانزمین  است.

هدف بنیاد میراث پاسارگاد از نامگذاری سال متوجه ساختن مردمان به ارزش های کم نظير فرهنگ خردمدار و مهرآفرین ایران و میراث هایی ست که به دلیل بی توجهی، تبعیض، و یا فرهنگ ستیزی در سایه قرار گرفته و یا در خطر نابودی افتاده اند.

امسال بنیاد میراث پاسارگاد، به دلایلی که ذکر خواهد شد، تصمیم گرفته است تا سال  1397 را به نام «زن ایرانی» نامگذاری کند.


- زن ایرانی از جمله زنان کشورهای جهان است که به طور مستمر و طی چندین قرن نگاهبان میراث فرهنگ ملی مردمان سرزمین اش بوده است.

- زن ایرانی جشن ها، و سنت های ملی ایرانی و میراث غیرملموس مردمان سرزمین اش را که به دلایلی از سوی حکومت ها ممنوع اعلام می شده، قرن ها سینه به سینه به نسل های بعدی خود انتقال داده است.

- زن ایرانی بدون توجه به مذهبی که داشته (اعم از زرتشتی و مسیحی و یهودی و مسلمان و بهایی) در انتقال فرهنگ ایرانی که فرهنگی غیرمذهبی و سکولار است، نقشی اساسی داشته است.

- زن ایرانی - در سالی که گذشت - با ابتکاری کم نظیر دست به کوششی مدنی برای به دست آوردن آزادی پوشش زد. در واقع آزادی پوشش بخشی از فرهنگ کهن ایرانیان بوده که پس از حمله اعراب و تغییر و تحمیل مذهبی جدید، به ويژه برای زنان ممنوع شد. و حرکت کنونی زنان ایران علاوه بر این که خواستی حقوق بشری ست، نوعی حفظ میراث فرهنگی غیرملموس ایرانزمین است.  و از آنجایی که زنان ایران در دوران هایی از تاریخ، هر کجایی که توانسته اند، برای بازگشت به آزادی باستانی خود، در ارتباط با آزادی پوشش، تلاش کرده اند، و تا قبل از انقلاب نیز به مدت  چهل و سه سال (از تاریخ 1314 تا 1357) از آزادی پوشش برخوردار بوده اند،  اقدام کنونی آن ها اقدامی کاملاً فرهنگی شمرده می شود.  

 بنیاد میراث پاسارگاد، ضمن اعلام سال 1397 خورشیدی به نام «زن ایرانی»، نوروز بزرگ و زیبای جهانی و سال نوی ایرانی را به همگان تبریک می گوید.

بيائيد به نام زن ایرانی، و با قدردانی از تلاش های بی وقفه ی صدها ساله ی او برای آزادی و حفظ فرهنگ ایرانی، سال نو را آغاز کرده، و برای همه ی ساکنان زمین و سرزمين مان سالی سرشار از شادمانی، صلح و آزادی آرزو کنیم.

با مهر و خرمی

شکوه میرزادگی

از سوی بنیاد میراث پاسارگاد

اسفند 1397 خورشید ـ مارچ 2018

www.savepasargad.com

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

original_2587.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image22.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید