نقشه توطئه ی مصادره کردن روز کوروش و اسلامی کردن آن به وسیله ی جمهوری اسلامی

اکنون یک هفته از روز کوروش بزرگ، «روز افتخارآمیز صدور منشور حقوق بشر او» می گذرد. اين روزی بود که جمهوری اسلامی اجازه نداد تا مردمان بی شماری که می خواستند برای ادای احترام به بزرگترین شخصیت سیاسی تاریخ شان در پاسارگاد جمع شوند، به آنجا بروند و این روز را به آرامی و شادی برگزار کنند. آن ها با برخوردهای شبه «حکومت نظامی » ی خود که با کشاندن صدها کامیون نظامی به جاده ها همراه بود، با کیلومترها حصار، و با بستن ده ها جاده. راه مردمان را به پاساگاد سد کردند.
و اکنون همين حکومت به دست و پا افتاده است تا به گونه ای دیگر مردمان را از برگزاری روز واقعی کوروش بزرگ که با استقبال خودجوش مردمان در تاریخ شفاهی ایران ثبت شده باز دارد.


امروز، دوشنبه 15 آبان 1396، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، سخنگوی جمهوری اسلامی شده و به خبرنگاران گفته است که: « درجمهوری اسلامی هیچ یک از مسئولان با کوروش مخالفتی نداشته و ندارند!»؛ و اعلام کرده که قرار است حکومت «کاری گروهی را برای بررسی علمی، و انتخاب روزی در تقویم به ‌نام کوروش، با هدف بزرگداشت این چهره‌ی تاریخی و اثرگذار» تشکیل دهد. (1)
جمهوری اسلامی و مسئولان آن، که از 12 سال پیش، که روز کوروش پیشنهاد شد، تا همین امسال به عناوین مختلف مردمان را برای برگزاری یک جشن ساده در روز کوروش تحت تعقیب قرار داده و بازداشت و زندان کرده اند، اکنون می خواهند بصورتی دیگر روز کوروش را نيز مثل بخش های بزرگی از میراث فرهنگی ایران، مصادر کرده و یا، به سبک احمدی نژاد، ردای اسلامی بر آن بپوشانند.
امروز، مسئول امنیتی استانداری فارس روز هفت آبان را روزی جعلی اعلام کرد به بهانه این که «هیچ سندی برای استناد به آن وجود ندارد، مگر نوشته‌هایی در برخی کتاب‌های منتسب به یهودیان»!، و با تأکید بر اینکه «طی این سال‌ها کوروش و مسائل ملی‌گرایانه دست‌مایه‌ای برای جریان اپوزیسیون و معاند خارج از نظام اسلامی شده است»، گفت: «پژوهش با یادآوری اینکه موضوع گنجاندن روزی به نام کوروش در تقویم رسمی جمهوری اسلامی از سال‌ها قبل مد نظر بوده است!، اکنون و با تشکیل کارگروهی از شخصیت‌ها و چهره‌های علمی، دانشگاهی و مذهبی موضوع انتخاب یک روز به‌نام کوروش را با استناد به شواهد و اسناد تاریخی و نظرهای علمی مستند، در دستور کار قرار می دهد و امیدواریم برای سال آینده روزی به‌نام کوروش در تقویم جمهوری اسلامی داشته باشیم».
در واقع، مقامات حکومتی می خواهند روز 29 اکتبر (7 آبان) را، که طبق تاریخ های جهانی روز ورود کوروش بزرگ به بابل و اعلام آزادی مذهب، عقیده، و رفع بیگاری ست، و با هیچ روز سیاسی و مذهبی ربطی ندارد، با روزی دیگر (به احتمال زیاد یکی از روزهای مذهبی) عوض کنند تا هم صدای مردمان را خاموش کرده و هم به نفرت پایان ناپذیر خود نسبت به میراث فرهنگی و شخصیت های بزرگ فرهنگ ایرانزمین اوجی تازه دهند.
آن ها البته می توانند، چون هم زور دارند و هم همه ی دارایی مردمان را، و می توانند هر روزی را که دلشان بخواهد «امت همیشه در صحنه» خود را راه بیندازند تا روز «کوروش اسلامی» را هم برگزار کنند اما اگر صدها توان دیگری را هم برای خود بخرند یک چیز را نمی توانند تغییر دهند و آن این که اگر کوروش بزرگ اهمیتی برای مردمان با فرهنگ ایران و جهان دارد در این است که او در 2560 سال قبل در روز 29 اکتبر، 7 آبان، به آزادی عقیده و مذهب فرمان داد. چیزی که جمهوری اسلامی ضد آزادی مذهب و عقیده، از گفتن آن هم می هراسد.

شکوه میرزادگی
6 اکتبر 2017

1- آغاز پروسه‌ نامگذاری یک روز به‌نام کوروش

 

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

kasra.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image11.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید